تبریز فایننس

آیا دلار ها از ونیز آزاد می شود

چرا دلار در واکنش به تمدید دوره ریاست پاول تقویت شد
 • باید ماند و دید آیا دلار ها از ونیز آزاد می شود : ونیز، ایتالیا ، جمعه و شنبه شاهد نشست سران G20 بود. این اجلاس با حضور 19 کشور به علاوه اتحادیه اروپا در مکانی برای هماهنگی بین 20 اقتصاد برتر جهان بود که در این دوره از اجلاس، موضوعات مختلفی توسط سران کشورهای بزرگ اقتصادی جهان مورد بحث و بررسی قرار گرفت. اما مهمترین موضوع جلسه مربوط حاشیه مربوط به ایران در اجلاس است.


  جانت یلن وزیر خزانه داری آمریکا و هنگ نام کی وزیر اقتصاد کره جنوبی درباره موضوعات مختلف و همکاری های دوجانبه از جمله منابع بلوکه شده ایران در کره جنوبی گفتگو کردند.


  در پایان مذاکرات، هر دو کشور ایالات متحده و کره توافق کردند که در مورد دارایی های بلوکه خبرگزاری یونهاپ گزارش داد: سئول در تلاش است تا از کانال سوئیسی مورد حمایت ایالات متحده برخی از پول های بلوکه شده ایران در کره جنوبی هدایت کند.


  کانال سوئیس با حمایت ایالات متحده می تواند تا بخشی از پول بلوکه شده ایران در کره جنوبی را برای فروش کالاهای بشردوستانه از جمله محصولات پزشکی شرکت های سوئیسی به ایران باز گرداند.
  آژانس در حال حاضر جزئیات بیشتری در مورد چگونگی انجام این کار ارائه نداد.


  در آوریل سال جاری، نخست وزیر کره جنوبی در سفر خود به ایران اعلام کرد که باید برای دارایی های مسدود شده ایران در سئول راه حلی پیدا شود و این دارایی ها در اسرع وقت به ایران بازگردانده شوند.

  سال گذشته، مقامات ایرانی در گفتگوهای مختلفی را اعلام کردند و اظهارات ضد و نقیضی درباره منابع ایران در کره ارائه دادند. حال باید منتظر ماند و دید سرنوشت 7 میلیارد دلاری منابع بلوکه شده ایران در کره جنوبی چه خواهد شد و آیا آزادسازی آن به پایان خواهد رسید یا خیر.


  مذاکرات در G20 آیا دلار ها از ونیز آزاد می شود ؟


  وزرای دارایی گروه 20 در ونیز برای گفتگو و توافق درباره برنامه های اقتصادی دیدار می کنند. نشست 2021 به ریاست ایتالیا و به میزبانی ونیز روز جمعه آغاز شد. برنامه های اقتصادی مورد بحث در این نشست شامل مواردی مانند مالیات جهانی برای شرکت های چند ملیتی و تغییرات آب و هوایی است. به نظر می رسد همه وزرای حاضر در ونیز توافق خود را درباره معماری جدید مالی در سطح جهانی اعلام خواهند كرد.


  هدف کلی این ساختار جدید دستیابی به ثبات و عدالت بیشتر در سیستم اقتصادی بین المللی است. هیچ رأی گیری در اجلاس سران کشورها انجام نمی شود و تصمیمات و توافق نامه های اجلاس لازم الاجرا نیست. در حاشیه این نشست، وزیر خزانه داری آمریکا و وزیر اقتصاد کره جنوبی درباره دارایی های ایران به توافق رسیدند.


  خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی گزارش داد که سیاست گذاران برتر ایالات متحده و کره روز شنبه در حاشیه نشست G20 برای گفتگو در مورد برخی موضوعات دیدار کردند.

  هر دو کشور توافق کردند که دارایی های ایران که توسط کانال مالی سوئیس در کره مسدود شده است ، برای خرید کالاهای بشردوستانه استفاده شود. این خبرگزاری جزئیات بیشتری در مورد انتقال این منابع ارائه نکرد. دارایی های ایران در کره جنوبی طبق گفته مقامات ایرانی 7 میلیارد دلار برآورد شده است.


  سفر نخست وزیر کره به تهران

  در آوریل سال جاری نخست وزیر کره جنوبی پس از 44 سال به تهران سفر کرد تا در مورد برخی از مسائل گفتگو کند. این گفتگوها بر سر مشکلات تصرف یک نفتکش کره ای در خلیج فارس و منابع مسدود شده ایران بود.

  نخست وزیر کره جنوبی در آن زمان اظهار داشت 7 میلیارد دلار پول مسدود شده ایران باید فوراً پس داده شود تا بن بست بین دو طرف حل شود. چونگ سای کیون به خبرنگاران نیز بیان کرد: ما قبلاً هم اعلام کردیم که این پول، منابع ایران است و باید به صاحب آن برگردانده شود.بهتر است راهی پیدا کنید و سریع آن پول را پس بگیرید.


  وی افزود: انجام این کار به نفع کره جنوبی است. نخست وزیر کره جنوبی یادآوری کرد که مقامات ایرانی از ناکامی خود ابراز ناامیدی کرده و خواستار یک راه حل سریع هستند. وی همچنین گفت که آزادی دریایی در منطقه باید تضمین شود. با این حال، بیش از سه ماه پس از اظهارات، تغییری در وضعیت دارایی های بلوکه شده ایران در کره جنوبی ایجاد نشده است.

  آیا 7 میلیارد دلار به مقصد می رسد

  اندکی بعد رئیس سابق بانک مرکزی در بیانیه ای در پاسخ به سرنوشت آزادسازی منابع ایران در کره گفت: هنوز هیچ اتفاقی در این زمینه رخ نداده است.


  عدم آزادسازی منابع در گذشته، پس از اعلام نتیجه گیری در مورد مذاکرات کره و ایران و همچنین اعلام توافق نامه ایالات متحده، باعث شده است که این اقدامات بدون اقدام عملی و انتقال این منابع برای فعالان ایجاد شود.


  فعلا باید دید آیا این بار توافق نامه آمریکا و کره منجر به گشودن پرونده دارایی های بلوکه شده ایران خواهد شد یا این مذاکرات و توافق نامه ها مانند گذشته اجرا نمی شوند.
  لازم به ذکر است که در سه سال گذشته تلاش مقامات ایرانی برای آزادسازی منابع مسدود شده همیشه ناکام بوده است.

  در مقطعی مقامات کره جنوبی حتی از ایران خواستند تا دولت کره جنوبی را برای حفظ منابع مسدود شده خود جریمه کند که این امر واکنش مقامات ایرانی را به دنبال داشت.

  اکنون، آزادسازی منابع ایران را می توان نشانه تغییر رویکرد کلی ایالات متحده در زمینه تحریم ها دانست. با این حال، آزادسازی منابع بلوکه شده ایران نیز یک سیگنال سیاسی است که می تواند پیش بینی های دقیق تری درباره آینده اقتصاد ایران ارائه دهد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۴ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.