تبریز فایننس

ارز مجازی (Virtual Currencies) چیست؟

ارز مجازی (Virtual Currencies)
 • در دهه گذشته، مفاهیم پیرامون ارزهای مجازی، سیستم های مالی جهان را به سمت مرزهای جدید سوق داده است. و با وجود اینکه ارزهای دیجیتال کمی بیش از یک دهه قدمت دارند، دارایی های دیجیتال انقلابی را در صنعت فین تک به وجود آورده است.

   

  ارز مجازی (Virtual Currencies) چیست؟

  بر خلاف اشکال سنتی ارز، ارزهای مجازی، ارزهای دیجیتالی غیرقانونی هستند که فقط به صورت الکترونیکی در دسترس هستند. ارزهای مجازی را می توان با کمک نرم افزارهای خاص و کیف پول های دیجیتال اختصاصی ذخیره و تراکنش کرد و فقط آنهایی که در یک شبکه هستند می توانند با یکدیگر معامله کنند.

   

  ارزهای مجازی اساساً ارزش پولی را به شکل الکترونیکی منعکس می‌کنند و نسبت به پول سنتی همه نوع مزیت‌هایی از جمله راحتی و سرعت تراکنش‌های سریع‌تر دارند. با این حال، از آنجایی که آنها هنوز توسط نهادهای خصوصی اداره و کنترل می شوند، خطر هک شدن را دارند و از آنجایی که مقررات بسیار کمی در مورد ارز مجازی وجود دارد، بعید است که چارچوب های قانونی فعلی به قربانیان چنین حملاتی کمک کند.

   

  آیا ارز دیجیتال همان ارز مجازی (Virtual Currencies) است؟

   

  ارزهای دیجیتال، در حالی که شبیه به ارزهای مجازی هستند، از الگوریتم های رمزنگاری برای حفظ امنیت و ارزش خود استفاده می کنند. در حالی که ارزهای مجازی توسط نهادهای متمرکز صادر می شوند، در مقابل آن ارزهای دیجیتال توسط بلاک چین صادر می شوند. اگرچه ارزهای دیجیتال به همان اندازه غیرقانونی هستند (اگر نه بیشتر) به عنوان ارزهای مجازی تحت کنترل خصوصی، طبیعت غیرمتمرکز و امنیت رمزنگاری شبکه، سرقت وجوه را برای هکرها بسیار چالش برانگیزتر می کند.

   

  این باعث می‌شود ارزهای دیجیتال به یکی از سالم‌ترین شکل‌های پولی که جهان تا به حال دیده است تبدیل شود. با ظهور فناوری بلاک چین، سیستم های پولی نه تنها غیرمتمرکز تر می شوند، بلکه خود مفهوم پول نیز در حال تکامل است.

   

  ارز مجازی (Virtual Currencies)

   

  انواع مختلف ارز مجازی

   

  ارزهای مجازی می توانند متمرکز یا غیرمتمرکز باشند.

   

  ارز مجازی متمرکز: یک ارز مجازی متمرکز از یک مدیر برای نظارت بر عملکرد ارز استفاده می کند، در حالی که ارزهای مجازی غیرمتمرکز واسطه یا شخصیت مرکزی ندارند.

   

  ارز مجازی غیرمتمرکز: به جای یک مدیر شخص ثالث، تراکنش‌های ارز دیجیتال با استفاده از یک شبکه توزیع شده به نام بلاک چین احراز هویت می‌شوند. هنگامی که تراکنش انجام می شود، به زنجیره بلوکی پخش می شود و پس از تأیید اعتبار، تراکنش قابل برگشت یا تغییر نیست. این اجازه می دهد تا سطوح بسیار بالاتری از شفافیت، تراکنش های ارزان تر و به طور کلی امنیت بیشتر داشته باشید.

   

  CBDCها به عنوان ارزهای فیات در قالب مجازی

   

  با وجود پتانسیل ارزهای مجازی، جهان به طور مداوم در تلاش است تا راه های جدیدی برای استفاده از آنها در حل مشکلات دنیای واقعی بیابد. در واقع، ارزهای مجازی حتی تخیل دولت های ملی در سراسر جهان را به خود جلب کرده اند و این ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) به سرعت در حال توسعه هستند و به تلاش های جهانی برای بانکداری افراد بدون بانک کمک می کنند.

   

  ارزهای دیجیتال بانک مرکزی اساساً ارزهای فیات در قالب مجازی هستند. آنها مناقصه های قانونی هستند که توسط بانک مرکزی یک کشور یا مقام پولی آن صادر می شوند، اما به شکل دیجیتالی که یک به یک با ارزهای فیات فیزیکی مربوطه قابل تعویض است.

   

  بانک های مرکزی مختلف، معماری های زیربنایی مختلفی را در نظر گرفته اند. برخی از کشورهایی که CBDCها را توسعه می دهند، بلاک چین را به عنوان فناوری زیربنایی معرفی می کنند، اما در حالی که ممکن است از زیرساخت های غیرمتمرکز مشابه ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین استفاده کنند، در نهایت کنترل متمرکز بر دفتر کل تراکنش های شبکه را حفظ می کنند.

   

  هدف اصلی ایجاد ارزهای دیجیتال بانک مرکزی افزایش کارایی پرداخت و کاهش هزینه ها است، که این همان چیزی است که CBDCها را از ارزهای فیات معمولی متمایز می کند. در اکتبر 2020، باهاما اولین کشوری بود که CBDC را به طور کامل راه اندازی کرد. بانک مرکزی باهاما، دلارهای شنی، مشابه انتشار دلار باهاما، صادر می کند و دفتر کل همه دلارهای سند در گردش را کنترل می کند.

   

   

  ارز مجازی برای چه مواردی استفاده می شود؟

   

  پرداخت با استفاده از ارزهای مجازی کشش فوق العاده ای پیدا کرده است. از آنجایی که آنها مستقیماً بین طرف‌های اجراکننده و به روشی غیرقابل اعتماد انجام می‌شوند، ارزان‌تر، سریع‌تر، ایمن‌تر و شفاف‌تر از روش‌های پرداخت سنتی هستند. بازی های آنلاین مدت هاست که کسب درآمد را در قالب خریدهای درون برنامه ای پذیرفته اند. بازیکنان می توانند با استفاده از ارزهای مجازی آیتم هایی را خریداری کنند و پس از انجام وظایف خاص به همین روش، جوایزی کسب کنند.

   

  استفاده از ارزهای مجازی در یک پلتفرم بازی آنلاین مزایای متعددی دارد، مانند تراکنش های فوری، مقرون به صرفه بودن، توانایی بازی و پرداخت از هر نقطه در جهان، و معیارهای زنجیره ای برای هزینه های درون بازی.

   

  ارز مجازی (Virtual Currencies)

   

  معایب ارز مجازی (Virtual Currencies)

   

  یکی از مهم‌ترین معایب ارزهای مجازی متمرکز این است که معمولاً هیچ راه ساده‌ای برای دریافت پول واقعی از آنها وجود ندارد زیرا این ارزها عمدتاً برای خرید در پلتفرم‌های خاص استفاده می‌شوند. کریپتوکارنسی ها بازی را کاملاً تغییر می دهند و با دادن توانایی برداشت وجوه به آنها برای بازیکنان نیز سودآور می شوند.

   

  با این حال، حتی ارزهای مجازی غیرمتمرکز نیز معایبی دارند. از آنجایی که هیچ مقررات جامعی وجود ندارد، صنعت در برابر معاملات غیرقانونی و پولشویی آسیب پذیر است. آنها همچنین به دلیل فقدان یک هیئت حاکمه مرکزی مستعد نوسانات زیاد هستند که می تواند مسیر رشد این بخش را مختل کند.

   

  از کجا می توانیم ارز مجازی (Virtual Currencies) بخریم؟

   

  ارزهای مجازی متمرکز معمولاً از پلتفرمی که در آن استفاده می شود خریداری می شوند. به عنوان مثال، ارز درون بازی معمولاً یا از داخل خود بازی یا از طریق وب سایت آن خریداری می شود. با این حال، ارزهای مجازی غیرمتمرکز کمی تطبیق پذیرتر هستند و می توان آنها را در صرافی های ارزهای دیجیتال مانند سهام و اوراق بهادار معمولی خرید و فروش کرد.

   

   

  برای شروع، یک حساب کاربری در یک صرافی ارز دیجیتال ایجاد کنید. اگرچه برخی اجازه دسترسی کامل به ویژگی‌های پلتفرم را بدون هیچ گونه شناسایی می‌دهند، اما امروزه اکثر صرافی‌ها از کاربران می‌خواهند فرآیند KYC برای جلوگیری از تراکنش‌های غیرقانونی و پولشویی تکمیل کنند.

   

   

  اگرچه همه ارزهای رمزپایه برای تجارت در هر پلتفرم مبادلاتی در دسترس نیستند، اما بیشتر توکن‌های محبوب مانند بیت‌کوین و اتریوم در فهرست جهانی قرار دارند. علاوه بر این، یکی از راه های خرید ارزهای مجازی غیرمتمرکز بدون استفاده از صرافی، از طریق ماشین های فیزیکی مانند دستگاه های خودپرداز بیت کوین است.

   

  این دستگاه‌های خودپرداز به هر کسی اجازه می‌دهند تا مقدار محدودی از ارزهای دیجیتال را در یک مکان فیزیکی بخرند یا بفروشند.

   

  ارز مجازی (Virtual Currencies)

   

   

  آیا ارز مجازی جایگزین پول کاغذی می شود؟

   

  بیت کوین در دهه گذشته الهام بخش تعداد زیادی از ارزهای دیجیتال و محصولات مالی بوده است. بانک های مرکزی متوجه شده اند که حفظ رقابت در عرصه مالی چقدر ضروری است. با توجه به روندهای جهانی، حداقل 81 کشور که بیش از 90 درصد تولید ناخالص داخلی جهانی را نمایندگی می کنند، در حال کاوش در مورد CBDC ها هستند، که 14 کشور در مرحله آزمایشی ، و 16 کشور در مرحله توسعه هستند و بیش از 30 کشور در حال تحقیقات پیشرفته در این باره هستند .

   

  طرفداران CBDCها ، آنها را تحولی تعیین کننده در تاریخ پول می دانند. همانطور که بازارها به طور فزاینده ای متنوع می شوند، بانک های ذخیره در سراسر جهان در حال تجدید نظر در مورد ماهیت پول هستند و بانکداران را تشویق می کنند تا به این فکر نکنند که یک ارز چیست و شروع به تصور یک ارز می کنند.

   

  تضعیف ارزهای فیزیکی اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد، اما حتی دارایی‌های دیجیتال و CBDCهایی که به جریان اصلی تبدیل می‌شوند ممکن است به معنای پایان برای آنها نباشد. اگرچه به نظر می رسد که شانس به نفع ارزهای مجازی انباشته شده است، اکثر کشورها ارزهای بانک مرکزی را به عنوان شکل مکمل پول در پاسخ به بازار رو به رشد ارزهای دیجیتال می بینند و لزوماً آن را جایگزین زیرساخت موجود نمی دانند.

   

   

  آکادمی تبریز فایننس یکی از بهترین مجموعه ها در غرب کشور است که سعی دارد بستری مناسب برای علاقه مندان در حوزه ی ارز دیجیتال با برگزاری دوره هایی مثل دوره ارز دیجیتال و دوره پرایس اکشن نوین و دوره های دیگر ایجاد کند.

   

  شما می توانید با شرکت در این دوره ها سرمایه گذاری بی نظیری در کارنامه مالی خود ثبت کنید و به یک تریدر حرفه ای تبدیل شوید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.