تبریز فایننس

پروژه استیبل کوین UST

پروژه استیبل کوین UST

یکی از رقیبان بزرگترین استیبل کوین های بازار، استیبل کوین غیر متمرکز Terra USD می باشد. Terra USD ضمن این که دارای مزیت های ارز دیجیتال می باشد، ثبات قیمت را نیز به همراه دارد. به همین دلیل مورد توجه تعداد زیادی از فعالان بازار کریپتو قرار گرفته است. در این مقاله قصد داریم به بررسی پروژه استیبل کوین UST و دلایل سقوط آن بپردازیم.

ارز دیجیتال Terra USD چیست؟

استیبل کوین UST چیست؟

ارز دیجیتال Terra USD یک استیبل کوین مطابق اصول استیبل کوین ها و کاملا مقیاس پذیر می باشد که ضمن ارائه امکانات مالی و ارزی، می تواند از برنامه های امور مالی غیر متمرکز (DeFi) نیز پشتیبانی کند. به همین دلیل، در این بلاک چین می توان هر پروتکلی را بدون هیچ مانعی اجرایی کرد. UST این امکان را به افراد می دهد تا بتوانند دسترسی کاملی به قابلیت عملیات زنجیره ای داشته باشند.

نحوه کار استیبل کوین UST

بلاک چین ترا از مکانیسم PoS (اجماع اثبات سهام) استفاده می کند و همچنین با استفاده از Cosmo SDK (ازموس اس دی کی) ایجاد شده است. استخراج کنندگان در این بلاک چین، اقدام به خرید مقداری ارز دیجیتال UST می کنند و سپس به شبکه اختصاص می دهند. در شبکه ترا صدها تراکنش در هر ثانیه ثبت می شود. معاملات این شبکه معمولا در عرض 6 ثانیه صورت می گیرد و هزینه آنها در حدود چند سنت می باشد. به همین دلیل شبکه ترا از جمله شبکه های ارزان و سریع محسوب می شود.

استیبل کوین UST برخلاف استیبل کوین های غیر متمرکز دیگر، مانند DAI، به خودی خود پشتوانه یا وثیقه ندارد. در صورتی که فردی بخواهد اقدام به تولید 10 رمز ارز UST کند، اگر قیمت هر ارز دیجیتال لونا 10 دلار باشد، تنها یک رمز ارز لونا باید سوزانده شود.

ویژگی های استیبل کوین UST

برای استیبل کوین UST، یک جایگزین با نام TerraKWD وجود دارد که تقریبا مکانیزمی شبیه به ترا دارد. نقدینگی میان این دو سیستم توسط کوین های ترا ایجاد می شود تا به راحتی ارز دیجیتال UST بتواند با TerraKWD مبادله شود.

ارز دیجیتال UST برای صرافی های بلاک چینی یک MVP (Minimum Viable Product) به حساب می آید که می توان آن را از طریق دلار تهیه کرد. MVP به معنای تولید محصول یا خدماتی می باشد که دارای حداقل خصوصیات و ویژگی های لازم برای ارائه سرمایه گذار و مشتری است.

رمز ارز UST یک رمز ارز مبتنی بر شبکه ERC-20 می باشد که مورد تایید Etherscan (اتر اسکن) است. استیبل کوین UST، معروف به این است که ثبات قیمتی بالایی دارد که دلیل این ثبات قیمت، یک مکانیزم ساده می باشد. در این مکانیزم برای مبادلات ترا یک شاخص ویژه وجود دارد که دنبال کننده سیاست خاصی می باشد که نسبت به نوسانات قیمت حساس است. همچنین می تواند از طریق آربیتراژ، در مواقع لزوم و برای متعادل نگه داشتن قیمت، واکنش نشان دهد. حال به بررسی دلایل سقوط استیبل کوین UST می پردازیم.

دلایل سقوط استیبل کوین UST

دلایل سقوط استیبل کوین UST

در میان کاهش شدید قیمت ارزهای دیجیتال، گمانه زنی ها در رابطه با این که به استیبل کوین UST، حملات هماهنگی صورت گرفته، افزایش یافت. طی گزارش اولیه، اعلام شد یک مهاجم 285 میلیون دلار رمز ارز UST را صرافی بایننس و Curve فروخته است. مهاجم می توانست بیش از 800 میلیون دلار از این حمله عمدی و هماهنگ شده، درآمد کسب کند.

Onchain Wizard که تحلیلگر محبوب داده های درون زنجیره ای می باشد در توییتر چگونگی سو استفاده مهاجم از اکوسیستم LUNA-UST-BTC را توضیح می دهد. بنیاد LFG، شرکت مادر Terra در ماه مارس 2022 اعلام کرد که برای محافظت از ثبات استیبل کوین UST حدودا 10 میلیارد دلار ذخایر بیت کوین را خریداری کرده است. Onchain Wizard می گوید این زمانی صورت گرفته که مهاجم فعال شد. علاوه بر این، 4pool Frax برای UST، به مهاجم برای اجرایی کردن استراتژی کمک کرد.

مهاجم تا 11 آوریل سال 2022، در موقعیت های فروش بیت کوین، 4.2 میلیارد دلار ایجاد کرده است. مهاجم به صورت همزمان، در UST یک میلیارد دلار در موقعیت خارج از بورس OTC ایجاد کرد. اکنون با دانستن این واقعیت که LFG، برای محافظت از وابستگی UST، بیت کوین های خود را می فروشد، برای منحل شدن UST و به صورت همزمان کاهش قیمت ارز دیجیتال بیت کوین، شرایط و زمینه را فراهم می کند.

آغاز بازی واقعی حمله به UST

حمله به UST

LFG در ابتدا با پیش بینی pool4 صد و 50 میلیون دلار نقدینگی را حذف می کند. در 8 می 2022، کشش نقدینگی صورت می گیرد. در همان زمان، مهاجم برای تخلیه نقدینگی Curve، از 350 میلیون دلار UST استفاده می کند. این امر شروع می کند به از بین بردن استیبل کوین UST و کاهش قیمت آن به 0.97 دلار را به همراه داشت.

گارد بنیاد لونا (LFG) نیز برای محافظت از وابستگی بیت کوین به قیمت دلار، فروش بیت کوین خود را از ذخایر آغاز می کند که بر روی بیت کوین فشار نزولی وارد می کند. بنابراین با تخلیه نقدینگی Curve، مهاجم تخلیه مابقی 650 میلیون دلار از موقعیت 1 میلیارد دلاری UST در بایننس را آغاز می کند.

Onchain Wizard توضیح می دهد:

بنیاد LFG برای بازگرداندن وابستگی استیبل کوین خود به دلار، ارز دیجیتال بیت کوین را می فروشد، در حالی که مهاجم به دنبال فروش UST دلار در صرافی بایننس می باشد. در نهایت، زنجیره شلوغ می شود و CEXها اقدام به تعلیق برداشت دلار UST می کنند که باعث وحشت بانک ها می شود و این در حالی ست که UST به پایین ترین سطح 0.6 سقوط کرد و همچنین میزان زیادی ارز دیجیتال بیت کوین وارد صرافی ها می شود. در این حالت با انحلال قوی UST، به دلیل مکانیسم الگوریتمی Terra، قیمت ارز دیجیتال لونا شروع به سقوط می کند.

در صورتی که مهاجم 100 هزار معامله شورت BTC خود را با 32000 دلار پوشش دهد، درآمدی بیش از 950 میلیون دلار داشت. البته این احتمال وجود دارد که مهاجم ضررهای جزئی را به خاطر نگهداری UST متحمل شود.

طبق دیگر توضیحات این تحلیلگر، هر گونه کوتاهی در لونا، سود بیشتری رای می تواند برای مهاجم به ارمغان آورد. پس از این که استیبل کوین UST با 0.78 دلار معامله شد، علیرغم اینکه گارد بنیاد لونا برای تقویت استیبل کوین الگوریتمی، تمام ذخایر بیت کوین خود را به کار گرفت، نتوانست پیوند خود را بازگرداند.

بنیانگذار پروژه، دو کوون، در توییت خود اعلام کرد که یک برنامه بهبود برای UST به زودی اعلام می شود. اما اقدام قیمت نشان می دهد که در حال حاضر سرمایه گذاران به Terra دیگر ایمانی ندارند.

 

اگر میخواهید درآمد دلاری داشته باشید به تبریز فایننس مراجعه کنید تبریز فایننس برگزار کننده دوره ارز دیجیتال، فارکس ،پرایس اکشن ،RTM ، متاورس و بورس میباشد.

tabrizfinance

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *