تبریز فایننس

انواع تحلیل در بازارهای مالی

انواع تحلیل در بازارهای مالی
 • انواع تحلیل در بازارهای مالی ، اگر به سرمایه گذاری یا معامله در بازار ارزهای دیجیتال علاقه دارید، باید با این حقیقت کنار بیایید که ریسک ضرر بخشی از زندگی شما خواهد بود، اما خبر خوب این است که می توانید این ریسک را تا حد زیادی کاهش دهید.

   

  در این مقاله ، با انواع تحلیل در بازارهای مالی، نحوه به کارگیری آنها در بازار ارزهای دیجیتال، تنوع سازی در سبد دارایی و به طور کلی هر آنچه برای کاهش ریسک معامله با سرمایه گذاری نیاز است، آشنا میشوید.

  تحلیل روشی است که در آن یک فرد یا گروه (تحلیلگر) بر اساس اطلاعات و داده های موجود با داده های گذشته، احتمالات آینده در یک حوزه خاص را مشخص می کند. در تحلیل بازارهای مالی، تحلیلگر بر اساس اطلاعات و داده های موجود از یک سهام یا دارایی، سعی می کند که روند قیمت آینده آن را حدس بزند. عوامل و شرایط مختلفی می توانند موجب تغییر در قیمت یک دارایی شوند و از طرف دیگر تاریخ همیشه تکرار میشود.

   

  به طور کلی در بازارهای مالی از سه نوع تحلیل استفاده می شود؛ تحلیل بنیادین یا فاندامنتال، تحلیل احساسات و تحلیل فنی یا تکنیکال

   

  انواع تحلیل در بازارهای مالی و تحلیل فاندامنتال

   

  تحلیل فاندامنتال علم ارزیابی متغیرهای اقتصادی، مالی و دیگر موارد تغییرپذیر درباره یک دارایی است که باعث می شود بتوان ارزش حقیقی فعلی و احتمالی آن در آینده را تعیین کرد.

   

  به بیان دیگر، در تحلیل بنیادین یا همان فاندامنتال تحلیلگر شرایط یک پروژه یا شرکت را از نظر زیرساختی و عملکردی، بررسی و اخبار و رویدادهای مهم آن را دنبال می کند. آنالیز تمام جوانب و عوامل مؤثر بر یک پروژه یا شرکت؛ به طوری که بتوان ارزش ذاتی و پتانسیل های بالقوه آن را تشخیص داد، تحلیل فاندامنتال نام دارد.

   

  به عنوان مثال، اگر خبر پذیرش بیت کوین توسط آمازون منتشر شود و فردی احتمال دهد که قیمت بیت کوین افزایش خواهد یافت و بیت کوین بخرد، او در واقع به نوعی از تحلیل فاندامنتال برای تصمیم گیری در مورد خرید بیت کوین استفاده کرده است. یا وقتی شبکه بیت کوین در وضعیت خوبی از نظر قدرت پردازش و تأیید تراکنش ها قرار دارد، تحلیلگر فاندامنتال می تواند حدس بزند که روند قیمت بیت کوین می تواند مثبت شود.

   

   

  زمانی که خبر ناامیدکننده از ممنوعیت بیت کوین توسط یک کشور بزرگ منتشر می شود، تحلیلگر فاندامنتال می تواند حدس بزند که به دلیل نگرانی ناشی از این خبر، قیمت کاهش می یابد. اگرچه شاید تحلیل فاندامنتال آسان به نظر برسد، اما چالش های خاص خود را نیز دارد.

   

  انواع تحلیل در بازارهای مالی

   

   

  تحلیلگر فاندامنتال باید همیشه اخبار یک پروژه را دنبال کند و قبل از اینکه تأثیر خود را بر قیمت بگذارد، از آن مطلع شود. همچنین به روز بودن اطلاعات تحلیلگر در مورد یک پروژه و برنامه های آن بسیار حیاتی است. با این حال می توان گفت که تحلیل فاندامنتال در مقابل تحلیل تکنیکال و به خصوص تحلیل احساسات آسان تر است.

   

  در هر بازار مالی، چگونگی انجام تحلیل فاندامنتال متفاوت است. به عنوان نمونه در بازار سهام، تحلیلگر فاندامنتال اطلاعاتی مانند ترازنامه و گزارش های مختلف از یک شرکت را بررسی می کند، اما در بازار ارزهای دیجیتال اطلاعات و اخبار مربوط به یک ارز دیجیتال مانند شبکه آن، تیم توسعه دهنده، برنامه های آینده و بررسی می شود.

   

   

  داشتن یک ذهنیت مناسب از وضعیت بازار در تحلیل فاندامنتال بسیار مهم است، چون بسیاری از پروژه ها و شرکتها با بزرگنمایی و ارائه اطلاعات دروغ سرمایه گذاران را امیدوار می کنند. تحلیلگر فاندامنتال، به خصوص در حوزه نوین ارزهای دیجیتال، باید به خوبی بتواند از میان اطلاعاتی که شرکت یا پروژه منتشر می کند، حقیقت را پیدا کرده و با بررسی شرایط کلی بازار و رقبای یک پروژه در مورد آینده آن حدس بزند.

   

  انواع تحلیل در بازارهای مالی و تحلیل احساسات

   

  بسیاری از معامله گران فکر می کنند که در بازارهای مالی، فقط دو نوع تحلیل داریم؛ تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکال. اما یک نوع تحلیل دیگر هم مورد استفاده قرار می گیرد که تحلیل احساسات نام دارد.

   

  این تحلیل نه فقط در بازارهای مالی؛ بلکه در بسیاری از حوزه ها از جمله بازاریابی و تولید کاربرد دارد. به زبان ساده، تحلیل احساسات فرایندی است که در آن احساسات مثبت، منفی و خنثی که در یک متن، جمله یا عبارت وجود دارد، تشخیص داده میشود تا بتوان با استفاده از بررسی احساسات، درباره آینده پیش بینی کرد.

   

  بازارهای مالی پر از احساس ترس، نگرانی، طمع و… بوده و همین احساسات معامله گران است که به بازار جهت میدهد. اگر احساس بیشتر مردم درباره بازار یا یک دارایی مثبت باشد، پس شاید باید منتظر رشد قیمتها باشیم و اگر احساسات منفی باشند، احتمالا باید انتظار سقوط قیمت ها را داشته باشیم؛ بنابراین کار تحلیلگر احساسات این است که با استفاده از داده های متنی، احساسات مثبت، منفی یا خنثی در داده های مکتوب را شناسایی کند تا بتوان درباره آینده تصمیم گیری کرد.

   

  تأکید این نکته ضروری است که بازار مالی فقط یکی از چندین حوزه ای است که تحلیل احساسات در آن به کار گرفته میشود. محققان و دانشمندان، تحلیلگران محصول و توسعه دهندگان، همه و همه از تحلیل احساسات در حوزه تخصصی خود استفاده می کنند تا بتوانند تصمیمات بهتری برای کسب و کارشان بگیرند.

   

  تحلیل احساسات را می توان به صورت دستی و با جمع آوری اطلاعات مکتوب انجام داد، مثلا وقتی تحلیلگر جمله «بیت کوین برای صعود آماده می شود» را می بیند، آن را مثبت قلمداد می کند، اما با توجه به فراوانی داده ها، تحلیل احساسات معمولا به صورت اتوماتیک و از طریق الگوریتم های یادگیری ماشین در برنامه نویسی انجام میشود.

   

  انواع تحلیل در بازارهای مالی

   

  به عنوان مثال، یک برنامه کامپیوتری نوشته میشود که در آن برنامه نویس مشخص می کند که اگر واژه «بیت کوین»، «آمازون» و «پذیرفته شدن» را در یک محتوا دیدی، آن خبر یا مطلب را به عنوان مثبت در نظر بگیر.

   

  طی فرایند یادگیری ماشین و با استفاده از تکنیک های پردازش زبان های طبیعی، برنامه یاد می گیرد تا از طریق الگوریتمی که به هر جمله یا عبارت برچسب میزند، جملات را تفکیک کند. معمولا جملات و عبارات در سه دسته مثبت، منفی و خنثی طبقه بندی می شوند.

   

  مثلا فرض کنیم یک تحلیلگر بازار قصد دارد از احساسات غالب افراد درباره یک دارایی (مثل بیت کوین) باخبر شود. او با استفاده از یک برنامه جمع آوری داده، یک میلیون متن را که در آن کلمه بیت کوین وجود دارد از سراسر اینترنت جمع آوری می کند.

   

  حالا باید این یک میلیون متن را در سه دسته مثبت، منفی و خنثی طبقه بندی کند تا بتواند احساسات غالب افراد را حدس بزند. از آنجایی که او قادر به خواندن یک میلیون متن نیست، به برنامه نویسی و هوش مصنوعی روی می آورد.

  فرض کنید پنج جمله زیر، نمونه هایی از داده های کاربر هستند:

  ١. بیت کوین دیگه رشد نمی کنه، سقوطش نزدیکه (منفی).

  ۲. بیت کوین تا چند ماه دیگه قیمتش منفجر میشه (مثبت).

   

  ٣. من بیت کوین خریدم (مثبت).

   

  ۴. به نظرتون بیت کوین بخرم؟ (خنثی).

   

  ۵. آمازون تبلیغات بیت کوین را ممنوع کرد (منفی).

   

  او به عنوان نمونه هزار متن را می خواند و خودش به آنها برچسب مثبت، منفی یا خنثی میزند. سپس داده اولیه را به الگوریتم یادگیری ماشین می دهد و الگوریتم از روی آنها یاد می گیرد که باید برای سایر دادهها چه برچسبی بزند.

   

  معمولا تحلیلگران با استفاده از زبانهای برنامه نویسی به خصوص پایتون، ای پی آی های جمع آوری داده و مدل ها و الگوریتم های آماده، اقدام به تحلیل احساسات می کنند. طراحی مدل های پیشرفته برای تحلیل احساسات نیازمند وقت و دانش بالایی است.

   

  برای انجام تحلیل احساسات در بازارهای مالی، تحلیلگران ابتدا با استفاده از چند کلیدواژه خاص مرتبط با بازارشان (مثل بیت کوین) داده جمع آوری می کنند. این داده ها به صورت متن هستند. متون معمولا از طریق شبکه های اجتماعی (مثل توییتر و گروههای تلگرامی) و رسانه های خبری جمع آوری می شوند.

   

  به عنوان مثال، با استفاده از برنامه نویسی پایتون و کتابخانه های مربوط به توییتر، می توان توییت هایی دارای کلیدواژه «Bitcoin» را به راحتی جمع آوری کرد. سپس با استفاده از الگوریتم های یادگیری ماشین یا با یک الگوریتم معمولی که دارای فرهنگ لغت است، مثبت، منفی یا خنثی بودن داده ها مشخص می شود و تحلیلگر می تواند با استفاده از آن داده ها درباره روند آینده بازار تصمیم گیری کند.

   

  در روش های پیشرفته تر به هر داده امتیاز خاصی داده میشود و مثلا داده های هر روز را با روند قیمت در آن روز مقایسه می کنند تا بتوانند به یک الگوی جامع برسند. تحلیلگران حتی گاهی اوقات بین الگوریتم های تحلیل احساسات خود و رباتهای معامله گر ارتباط برقرار می کنند تا در صورت مشاهده خبر یا احساسات مثبت منفی سریع سفارش خرید یا فروش در بازار ثبت شود.

   

  به عنوان نمونه، در یکم آوریل ۲۰۱۹، قیمت بیت کوین به یکباره بیش از ۳۰ درصد رشد کرد. آن روز مصادف بود با روز «دروغ آوریل» که در آن رسانه ها اخبار دروغ منتشر می کنند. بسیاری از تحلیلگران معتقد بودند که یکی از علل اصلی این صعود شدید، خبر تأیید ETF بیت کوین بود که توسط نشریه فایننس مگنتز منتشر شد.

   

  به این ترتیب و طبق این ادعا، رباتهای معامله گر با توجه به این خبر و با توجه به تحلیل احساسات اقدام به خرید گسترده کرده بودند و قیمت را افزایش دادند.

   

  انواع تحلیل در بازارهای مالی و تحلیل تکنیکال

   

  سالها مطالعه و تحقیق در بازارهای مالی، نشان داده که تاریخ به تکرار خود علاقه زیادی دارد. الگوها و شکل های مختلفی وجود دارند که بارها و بارها تکرار شده اند و نتایج مشابهی از خود بروز داده اند.

   

  همه جای زندگی و در همه جای هستی می توان الگوهایی را دید که مدام تکرار می شوند و جهان ما را دستخوش تغییر می کنند. تحلیل تکنیکال با پذیرش این فرض که تاریخ و الگوها احتمالا تکرار می شوند، به ما در حدس روند بازارها کمک می کند.

   

   

  در فرهنگ لغت کمبریج در تعریف تحلیل تکنیکال می خوانیم: روشی که با مطالعه الگوهایی از رفتار گذشته یک دارایی (نه عوامل فاندامنتال) برای برآورد ارزش آینده آن مورد استفاده قرار می گیرد. به بیان ساده، تحلیلگر تکنیکال برای تحلیل و حدس روند آینده بازار فقط به دانستن رفتار قبلی بازار و مطالعه اعدادی نیاز دارد که روی نمودار خودشان را نشان میدهند.

   

   

  برای درک بهتر این مفهوم فرض کنید که داخل یک اتاق هستید و فقط یک نمودار روی یک کامپیوتر جلوی شماست. به عنوان یک تحلیلگر تکنیکال قصد دارید روند قیمت بیت کوین را حدس بزنید و هیچ دسترسی به اخبار ندارید. فرض کنید قیمت بیت کوین هم اکنون ۱۰ هزار دلار است. شما طبق داده های موجود و الگوهای قبلی روی نمودار حدس می زنید که اگر قیمت بیت کوین به زیر هشت هزار دلار برسد، می تواند تا ۷۲۰۰ دلار سقوط داشته باشد.

   

   

   

  در همین زمان خبر ممنوعیت کامل بیت کوین توسط چین منتشر می شود. یادتان باشد شما هیچ دسترسی به اخبار ندارید. قیمت بیت کوین به زیر هشت هزار دلار سقوط می کند و طبق حدس شما به ۷۲۰۰ دلار می رسد. شما بدون اینکه از وضعیت شبکه بیت کوین یا اخبار مربوط به آن چیزی بدانید، روند قیمت این ارز دیجیتال را با تحلیل تکنیکال حدس زده اید. در تحلیل تکنیکال به تنها چیزی که نیاز دارید، تاریخچه قیمت، حجم معاملات و یک نمودار است که این تاریخچه روی آن نمایش داده شود.

   

  انواع تحلیل در بازارهای مالی

   

  تحلیل تکنیکال در شکل ابتدایی خود در قرن ۱۷ در آمستردام هلند و در قرن ۱۸ در ژاپن مورد استفاده قرار می گرفت، اما شکل مدرن این نوع تحلیل از فعالیتهای «چارلز داو»، خالق شاخص اقتصادی میانگین صنعتی داو جونز، آغاز شد. این نوع تحلیل که در بازارهای مالی سنتی مانند سهام و بورس به کار می رود را می توان در بازار ارز دیجیتال نیز استفاده کرد.

   

  باید توجه داشت تمام معامله گرانی که یک سهام در بازار بورس یا یک ارز دیجیتال در صرافی ها را خریدوفروش می کنند، در واقع «بازار» را برای آن ارز دیجیتال یا سهام شکل میدهند و «احساسات» این معامله گران و سرمایه گذاران است که قیمت را تعیین می کند. به عبارتی دیگر نیروهای «عرضه» و «تقاضا» که هسته بازارهای مالی را شکل می دهند، به نوعی از احساسات معامله گران ناشی می شوند که بر اساس آنها حركات قیمتی شکل می گیرد.

   

   

  پس تحلیل تکنیکال را می توان به نوعی تحلیل رفتارهای انسانی نیز تعریف کرد. این نوع تحلیل را با هواشناسی مقایسه می کنند. در هواشناسی هم یک تحلیلگر تحت عنوان هواشناس بر اساس الگوها و اعداد و ارقام دریافت شده از ماهواره ها که روی یک نقشه نشان داده می شوند، می تواند هوا را پیش بینی کند.

   

  کلام آخر

   

  تا به اینجا با انواع تحلیل در بازارهای مالی آشنا شدید. حالا باید نحوه استفاده از آنها را در بازار ارزهای دیجیتال و دیگر بازار های مالی نظیر بورس و فارکس را فرا بگیرید. از آنجایی که تحلیل احساسات بسیار تخصصی است و به آشنایی با تکنیکهای برنامه نویسی و یادگیری ماشین نیاز دارد و باید دوره های مخصوصی برای آن گذرانده شود، پیشنهاد میکنیم حتما در دوره ارز دیجیتال یا دوره دیگر بازار های مالی همچون فارکس و بورس اوراق بهادار ، تبریز فایننس شرکت کنید.

   

  چون این تیم آموزشی با بهترین اساتید علاوه بر نحوه ترید کردن ، انواع تحلیل در بازارهای مالی و چگونگی انجام این تحلیل را در این دوره ها به طور مفصل آموزش می دهند، اما این نکته نیز حائز اهمیت است که در بازار ارزهای دیجیتال، تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال هر دو به یک اندازه مفید هستند.

   

  معمولا برای سرمایه گذاری های کوتاه مدت یا همان معامله ارزهای دیجیتال از تحلیل تکنیکال و برای سرمایه گذاری های بلندمدت از تحلیل فاندامنتال استفاده می شود، اما لزوما این گونه نیست و از هر دو تحلیل می توان هم برای اهداف بلندمدت و هم برای اهداف کوتاه مدت بهره برد.

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.