تبریز فایننس

دو میلیون شدن شاخص کل بورس اوراق بهادار اتفاق می افتد؟

دو میلیون شدن شاخص کل بورس
 • دو میلیون شدن شاخص کل بورس : اگر قیمت دلار روند افزایشی داشته باشد.رد اواخر پاییز امسال امکان رشد شاخص بورس اوراق بهادار تا یک میلیون و هفتصد واحد دارد . ولی رشد شاخص بورس تا دو میلیون به این زودی اتفاق نمی افتد.

  طبق گزارشات همشهری آنلاین ، از جمله دلایلی که می‌تواندکه شاخص کل بورس را ۲ میلیون واحدی کند، می توان به افزایش قیمت دلار و سیاست‌های مالی دولت جدید برای تنظیم تورم اشاره کرد.

  یکی از کارشناسان بازار سرمایه (احمد جان جان)در رابطه با این موضوع اظهار داشت: هم اکنون نمی توان زمان دقیق برای دو میلیون شدن شاخص کل بورس تعیین کرد.

  ولی در کل  با در نظر گرفتن وضعیت بازار سرمایه اعم از: کسری بودجه و نقدینگی و داده‌های های پولی و مالی، به این شکل است که تا پایان سال جاری  شاهد رشد شاخص تا یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد و دو میلیون واحد خواهیم بود.

  دو میلیون شدن شاخص کل بورس : احمد جان جان در این باره افزود : در بازه کوتاه مدت  و در شرایط کنونی، امکان کاهش شاخص کل بورس تا حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد پیش بینی می شود.

  او هم چنین در رابطه با ارتباط قیمت دلار و بورس اوراق بهادار اشاره  کرد و گفت: تا کنون سهامداران و سرمایه گذاران بورس همیشه شاهد همبستگی شدید قیمت ارز و بازار سهام بودند.

  بنابراین اگر شاهد روند افزایش دلار در هفته های بعدی باشیم، بازار سهام  بورس اوراق بهادار نیز با شروع کانال صعودی دلار، روند صعودی خود را آغاز می‌کند و در این روند افزایشی شاخص کل بورس از سقف فعلی خود یعنی سطح یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد فراتر می رود.

  جان جان به این موضوع نیز اشاره کرد  که روند افزایشی شاخص کل بورس بعد از گذشتن از سطح یک میلیون و ۶۳۰ هزار واحد وارد فاز یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحدی می شود.

  و اگر قیمت دلار افزایش یابد پیش بینی می شود : شاخص کل ،در اواخر پائیز به بالای یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد برسد.  اما دو میلیونی شدن شاخص کل بورس، در آینده نزدیک اتفاق نمی‌افتد.

  دو میلیون شدن شاخص کل بورس ، آرزویی نه چندان دور! 

  احمد جان جان به کاهش قیمت دلار نیز اشاره کرد و افزود: اگر قیمت دلار  افزایش نداشته باشد و روند کاهشی شروع کند و به 25 هزار تومان برسد.

  می تواند عاملی برای شروع روند اصلاحی  بازار سرمایه باشد و اگر این روند اصلاحی که چند روز است شاهد آن هستیم  ادامه پیدا کند، باعث رسیدن  شاخص کل بورس به سطح یک میلیون و ۴۵۰ هزار واحد می شود.

   

  اگر در چنین شرایطی قرار بگیریم شروع دوباره روند افزایشی شاخص کل بورس اوراق بهادار سخت و نیازمند زمانی طولانی خواهد بود.

  همیشه با ریزش شاخص ، سهامداران دچار نگرانی می‌شوند که این نگرانی عاملی برای تاخیر در رشد شاخص می‌باشد.

   

  جان جان در پاسخ به سوال اینکه  که چه عواملی  دیگر به جز دلار باعث رشد شاخص کل به سطح دو میلیون واحد می شود؟ گفت: وقتی قیمت دلار در اثر افزایش ریسک ،افزایش می یابد.

   

  و این امر باعث کاهش دسترسی به منابع ارزی و کسری بودجه می باشد ولی باید این را در نظر گرفت که ۷۰ یا ۸۰ درصد بازار را نمادهای دلار محور تشکیل میدهند.

   

  بنابراین  دلار و تورم عمده دلایلی هستند که باعث افزایش رشد شاخص می شوند.

  محمد خبری زاده،یکی دیگر از کارشناسان نام آشنا بازار سرمایه است که در این باره گفته است :  دو عامل اصلی تاثیر گذار بر روند بازار سرمایه در هفته های آتی ،  یکی روند قیمت دلار و دیگری  سیاست‌های اقتصادی دولت جدید می باشد .

  با توجه با این موضوع که هم اکنون  احتمال توافق کم  بوده و نقدینگی به شدت افزایش پیدا کرده است.

  پس میانگین قیمت دلار برای ۶ ماه آینده سال جاری را چیزی حدودا بین ۲۵ تا ۲۸ هزار تومان می توان پیش بینی کرد.

  با در نظر گرفتن این قیمت ها و با فرض عدم ریزش قیمت‌های جهانی،  امکان دارد شاخص کل بورس بین یک میلیون  و ۵۰۰ هزار واحد تا یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد نوسان کند.

  وی افزود: زمانیکه  قیمت دلار به بالای ۳۰ هزار تومان برسد، در  آن زمان شاخص کل بورس  می‌تواند دو میلیون واحدی  شود.

  اهمیت دلار فقط به این موضوع مربوط نمی شود  و کلیه فعالیت‌های اقتصادی- سیاسی کشور ما  در حال حاضر به قیمت دلار وابسته است.

   

   

  دو میلیون شدن شاخص کل بورس

  دو میلیون شدن شاخص کل بورس در نیمه اول سال 1401!

  خبری زاد در پاسخ به این سوال که چه زمانی بورس به شاخص کل ۲ میلیون واحدی میرسد؟ گفت: اگر اتفاقات غیر منتظره ای رخ ندهد، می‌توانیم پیش بینی کنیم که شاخص کل بورس در نیمه اول سال ۱۴۰۱ دو میلیون واحدی می‌شود، مگر اینکه توافق‌های منطقه‌ای و جهانی انجام شود و ما بتوانیم بحرانهای اقتصادی  موجود در کشور را حل کنیم.

  همچنین وی افزود : هم اکنون هدف اولیه شاخص کل بورس اوراق بهادار این است که به سطح یک میلیون و ۶۰۰ هزار تا یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد برسد.

  ولی اگرشاهد روند افزایشی دلار باشیم  و دلار ۳۰ هزار تومان شود و دولت نیز قادر به کنترل قیمت نباشد، شاخص کل، روند رشد صعودی بیشتری خواهد داشت .

  و ممکن است دو میلیونی شدن شاخص کل زودتر از موعود پیش بینی شده ، اتفاق بیافتد. اما این افزایش شاخص  نشان دهنده بازدهی بازار نمی باشد و این مسئله  بیان گر تورم کشور می باشد.

  خبری زاد افزود : دلار مهم‌ترین عامل برای رشد شاخص کل بورس به شمار می اید ولی از سیاست‌های تصمیم گیرانه دولت نیز نباید غافل شد.

  برای درک بهتر این موضوع اگر سیاست‌های دولت جدید برای تامین کسری بودجه از طریق چاپ پول و قرض گرفتن از بانک مرکزی باشد شاخص کل بازار بورس نیز به طور یقین روند صعودی خواهد داشت .

   نتیجه گیری

  طبق گزارشات و پیشبینی های تحلیلگران بورس اوراق بهادار: با توجه به ریزش‌های اخیر بازار سرمایه 2میلیونی شدن شاخص کل در ماه های اخیر اتفاق نمی‌افتد.

  ممکن است این 2میلیونی شدن شاخص بورس در بهار سال 1401 اتفاق بیافتد . البته همان طور که گفته شد، دلار به طور غیر قابل کنترل افزایش پیدا کند باعث ایجاد روند صعودی شاخص بورس تا 2 میلیون زودتر از موعود اتفاق می افتد.

  آکادمی تبریز فایننس مهمترین اخبار بازار بورس اوراق بهادار ، ارز دیجیتال ، فارکس و به صورت روزانه در وبسایت خود قرار می دهد که کاربران عزیز میتوانند با مطالعه این اخبار از مهم ترین خبر های بازار مالی مطلع شوند.

  افزون بر این ، آکادمی تبریز فایننس ، با برگزاری دوره ارزدیجیتال ، دوره پرایس اکشن نوین و …. با بروزترین شیوه تدریس سعی دارد که شما را به یک معامله گر حرفه ای تبدیل کند که این امر موجب افزایش سود دهی سرمایه شما در بازار های مالی می شود.

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.