تبریز فایننس

آموزش روندها و تحلیل حجم قیمت در بازار بورس

 • آموزش روندها و تحلیل حجم قیمت : ما در این مقاله به تحليل حجم قیمت خواهیم پرداخت و از آن با اصطلاح VSA نام میبریم.این نوع تحلیل قطعاً تاثیر بسزایی در روند معاملاتی شما در بازار بورس اوراق بهادار خواهد داشت.پس تا ادامه این مقاله باما همراه باشید ، چون قرار است موضوعات خیلی مهم را باهم یاد بگیریم.

   

  آشنایی با روندها

  ما قبل از این بیان کردیم که اگر میخواهید در بازار فعالیت و کسب سود نمایید باید با تفکرات بازیگردانان سهم آشنا باشید و مطابق آن و نه بر خلاف آن عمل نمایید. این بدین معنی است که زمانی که افزایش قیمت در جریان است شما با آن روند آن آشنا شده و همراه شوید. البته این به معنی نیست که شما نمیتوانید معاملات موقتی بر خلاف مسیر روند در حالیکه از ماهیت آن معامله مطلع هستید، انجام دهید.

   

  ایجاد خطوط روند 

  خطوط روند بر روی نمودار با چندین هدف رسم می شوند:

  1.برای نشان دادن مسیر حرکت سهیم به تکنیکالیست ها:

  همانگونه که تاکنون ملاحظه نموده اید بیشتر سهام در نوسان هستند. اما نوسان آنها در یک مسیر کلی در جریان است که به آن «روند» گفته می شود.

  2. برای نشان دادن نقاط احتمالی حمایت و مقاومت:

  تجربه نشان داده حرکت قیمتی سهام در صورت برخورد با خطوط حمایتی و مقاومتی از خود واکنش نشان می دهند. یکی از بهترین ابزار برای پیش بینی خطوط حمایتی و مقاومتی استفاده از خطوط روند است.

  3.برای شناسایی تغییرات اساسی در حرکت قیمتی:

  برای نشان دادن تغییرات مسیر حرکت سهم از صعودی به نزولی و بالعکس، خطوط روند بسیار موثر هستند.

  4.روش درست رسم خطوط حمایتی و مقاومتی

  • اگر مسیر قیمتی صعودی است، با رسم دو نقطه مینیمم و یک نقطه ماکسیمم.
  •  اگر مسير قیمتی نزولی است، با رسم دو نقطه ماکسیمم و یک نقطه مینیمم.

   

  آموزش روندها و تحلیل حجم قیمت

   

   

  نمودار فوق یک مسیر قیمتی نزولی را نشان میدهد که با رسم دو نقطه ماکسیمم و یک نقطه مینیمم روند قیمتی سهم مشخص شده است.

   

  آموزش روندها و تحلیل حجم قیمت و مینیمم ها و ماکسیمم ها

  نکات زیر در رسم خطوط روند مهم هستند:

  -نقاط مینیمم که متمادیاً در حال افزایش هستند و هر نقطه مینیممی از نقطه مینیمم قبلی بالاتر است نشان از قدرت روند است.

   

  -اگر مینیمم هر کندل قیمتی از مینیمم آن در روز گذشته بالاتر باشد نشان از قدرت روند دارد و نشان از حمایت سهم توسط پول هوشمند دارد.

   

  آموزش روندها و تحلیل حجم قیمت

   

  در نمودار فوق می بینیم که مییم ما در حال گرایش هستند و نشان از قدرت روند دارد.

   

  بر عکس مطالب بالا، کاهش یافتن نقاط حداکثری در نمودار نشان از ضعف روند دارد .و همچنین اگر نقاط حداکثری کندل در یک روز پایینتر از روز قبل باشد نشان از ضعف روند دارد.

   

  آموزش روندها و تحلیل حجم قیمت

  اولین نقطه حداکثری کاهشی در روند صعودی و اولین نقطه حداقلی افزایشی در روند نزولی نشانه هایی برای تغییر روند هستند.

   

  چند نکته

   

  1. خط روند های قبلی را می توان بعنوان خطوط حمایتی و مقاومتی استفاده کرد به ویژه اگر به صورت نقاط گروهی در این زمینه کار شود.
  2. خطوط روند را در دو بازه زمانی با بیشتر بررسی کنید و آنها را با هم مقایسه نمایید.
  3. تنها از خطوط روند برای تحلیل استفاده نکنید از این خطوط به همراه سایر اطلاعات استفاده نمایید.
  4. این خطوط نمایش واقعی از سطوح مقاومت و حمایت هستند و بازیگردانان حرفه ای از این خطوط برای برنامه های حرکت سهم استفاده می کنند

   

  آموزش روندها و تحلیل حجم قیمت و خطوط روند چگونه عمل می کنند؟

   

  اگر یک خط میانگین متحرک در نمودار روزانه با بازه تقریباً طولانی مثلا ۵۰ روزه رسم کنید مشخص می شود در بعضی نقاط خطوط با میانگین قیمتها فاصله دارد ولی در کل روند مناسبی برای مشخص نمودن مسیر حرکتی قیمت است هر چند قیمتها در طول روزها بارها نوسان دارند.

   

  این موضوع برای بسیاری از مفاهیم اقتصادی کاربرد دارد حتی در مورد آمار تصادفی به عنوان مثال ممکن است شنیده باشید آمار بیکاری رو به افزایش است اما روند بیکاری نزولی است.
  بررسی دقیق خطوط روندی که به طرز صحیحی رسم شده اند تحلیل جامعی از نوسانات قیمت می دهد و اینکه چگونه قیمتها در داخل رنج مشخصی نوسان می کنند.

   

  همانگونه که قبلا گفته شد خطوط روند مقاومتها را نشان می دهند. حال از روی نمودار مشخص است چگونه خط مقاومت پس از شکسته شدن تبدیل به خط حمایتی می شود.

   

   

  خط روند پایینی در نمودار فوق نشان می دهد چگونه مقاومت تبدیل به حمایت می شود.

   

  آموزش روندها و تحلیل حجم قیمت و بررسی حجم در نزدیکی خطوط روند

   

  تلاش برای عبور از خطوط روند معمولاً زمانی قابل مشاهده است که قیمت به خط روند نزدیک می شود و نه الزاما به آن برسد. تلاش برای عبور از خط روند با کندل های بلند نزولی یا صعودی و حجم صعودی قابل مشاهده است.

   

   

  در شکل فوق قابل مشاهده است که در محدوده نشان داده شده حجم معاملات در هنگام ریزش ، قیمت کاهش داشته و این به معنی این است که تلاش حرفه ای برای ریزش قیمت وجود ندارد.

   

  برعکس نمودار قبلی، در نمودار فوق زمانی که به خط روند نزدیک می شویم با حرکتی سریع و حجمی بالا نفوذ به سمت نزولی صورت گرفته است این از تلاش حرفه ای برای ریزش قیمت حکایت دارد . قبلاً نیز گفته شد نفوذ های قیتی چه په سمت بالا و چه به سمت پایین روش هایی امتحان شده و کم هزینه برای بازیگردان سهم است.

   

  خطوط روند نشان از مقاومت قیمتی دارند به طوری که :

   

  -خطوط بالا نشان از مقاومت افزایش قیمت به سمت بالا دارند.

   

  -خطوط پایین نشان از مقاومت ریزش قیمت به سمت پایین دارند.

  زمانی که قیمت در مسیر افزایش به خط روند نزدیک می شود و حجم معاملات کاهش می یابد نشان از این دارد که قرار نیست خط روند شکسته شود. اما اگر به هر دلیلی خط روند شکسته شد و قیمتها افزایش پیدا کرد، خط مقاومتی تبدیل به حمایت می شود و هر چقدر قیمت در بالای خط حمایتی بیشتر بماند احتمال سقوط آن به زیر خط کاهش خواهد یافت.

   

  زمانی که شاخص بورس به خطوط مقاومت نزدیک شده و حجم معاملات بالا به همراه کندل های بلند دیده می شود می توان نتیجه گرفت که قرار است خط روند شکسته شود و حجم بالا تلاش برای ادامه افزایش قیمت را نشان می دهد. اگر روز بعدی در صورت مثبت بودن بازار حجم معاملات کاهش یابد میتوان نتیجه ای عکس گرفت و معاملات با حجم بالای روز گذشته را به فروش عمده سهام نسبت داد تا تلاش برای بالا بردن قیمت و احتمالا قیمتها مجددا به پایین خط روند بازگردند. سوال اصلی این است که اگر حجم بالای روز گذشته خرید حرفه ای باشد چرا در روز بعد قیمتها بالاتر نرفته و یا حجم معاملات کاهش یافته است؟

   

  نفوذ به عرضه / خطوط حمایتی

   

  اگر کندل بلند به همراه حجم زیاد که در تلاش برای عبور از محدوده مقاومت باشد مشاهده می شود به معنای تلاش حرفه ای برای عبور از مقاومت است . هر کاهش حجم در روز نزولی این تلاش را تایید می کند.

   

   

  مثال بارز این عبارت در کندل نشان داده شده در نمودار فوق است.

   

  یک قاعده کلی در زندگی وجود دارد: نتیجه در برابر تلاش.شما زمانی نتیجه می گیرید که برای رسیدن به آن تلاش کرده باشید. یک کندل بلند به همراه حجم بالا(تلاش) زمانی که به خط مقاومتی نزدیک می شود(و عبور نکرده و روز بعدی نیز نزولی است (عدم نتیجه گیری در برابر تلاش به این معنی است که شما باید منتظر یک عکس العمل باشید از جمله اینکه روند نزولی ادامه پیدا کند و یا اینکه قیمت مدتی به حاشیه برود تا انرژی کافی برای حرکت به سمت بالا و عبور از مقاومت بدست آید.

   

   

  نمودار فوق نوسان قیمت شکر در سال ۱۹۹۳ را نشان می دهد. خطوط روند با استفاده از نقاط  A ، B و C رسم شده اند.

   

  این خط روند در نقطه (d) کاربردی است. مشخص است برای عبور از مقاومت در نقطه مذکور و عبور از قیمت قبلی(C) نیاز به حجم بالا است در صورتی که حجم پایین است و امکان عبور از خط روند ممکن نخواهد بود.

   

  در نقطه (e) بازار نسبت به کاهش قیمت واکنش نشان می دهد. حجم پایین در کاهش قیمت نشان می دهد که فشار فروش حداقلی است لذا قیمت سهم رشد خواهد داشت.

   

  در نقطه (f) یک نفوذ قیمتی به سمت بالا دیده می شود. در بازارهای قوی و صعودی معمولا نفوذ قیمتی به سمت بالا دیده نمی شود. حجم در این روز متوسط است لذا بازار دو روز صعودی می شود.

   

  در نقطه (g) کندل کوتاه می شود و از رسیدن به خط روند باز می ماند. اگر بازار در این نقطه صعودی بود می بایستی کندل بلند باشد و احتمالا با حجم بالا خط مقاومت رو بشکند. توجه داشته باشید که ما در نقطه (f) ضعف در بازار را مشاهده کرده بودیم. بازار پس از آن دو روز با حجم بالا و کندل های بلند ریزش می کند.

   

  در نقطه (h) بازار رو به صعود است اما به حجم نگاه کنید. حجم پایین است. بازار نمی تواند با حجم پایین، صعودی شود زمانی که ضعف در پس زمینه آن دیده می شود. در نقطه مذکور با توجه به خطوط روند در میانه دامنه معاملاتی قرار داریم.

   

  در نقطه (i) یک نشان جدی ضعف دیده می شود، ریزش قیمت با کندل بلند و حجم بالا بخصوص زمانی که قیمت به خط روند و نقطه حمایتی نزدیک می شود. توجه داشته باشید که قیمت به صورت ناگهانی خط حمایتی را شکسته و ریزش می کند. زمانی که بازار به زیر نقطه حمایتی ریزش می کند به اشباع فروش رسیده و آماده حرکتی صعودی است. زمانی که خط روند پایینی به عنوان خط حمایتی شکسته شد حالا بعنوان یک مقاومت عمل می کند. برای شکستن مقاومت نیاز به حجم بالا به همراه کندل بلند داریم.

   

  در هر دو نقطه (j) یک روز صعودی با حجم پایین است. در نقطه مذکور هیچ تلاشی برای شکستن خط مقاومتی (خط روند پایینی) دیده نمی شود و لذا می توان قیمت های پایینتری را انتظار داشت.

   

   

  حرکت به سمت حمایت

  در حرکت نزولی زمانی که قیمت به خط حمایتی نزدیک می شود و حجم نیز کاهش می یابد بدین معنی است که هیچ تلاش حرفه ای برای ریزش سهم و تغییر روند نیست و خط حمایتی در آن وهله زمانی شکسته نخواهد شد(برای شکسته شدن خط حمایتی نیاز به فروش سنگین و نفوذ به خط حمایتی است).

   

  زمانی که حجم معاملات بالا و کندل نزولی بلند و قیمت در حال رسیدن به خط روند پایینی(خط حمایتی) باشد انتظار داریم حمایت به دلیل تلاش صورت گرفته برای کاهش قیمت شکسته شود.

   

  زمانی که قیمت در حال رسیدن به نقطه مقاومتی باشد ولی حجم معاملات کم باشد می توان نتیجه گرفت خط مقاومت به دلیل عدم تلاش حرفه ای برای بالا بردن قیمت شکسته نخواهد شد.

   

  خط حمایتی نشان از یک محدوده مقاومتی در برابر ریزش دارد که برای شکسته شدن آن نیاز به فروش سنگین است و اگر حجم معاملات در آن محدوده پایین باشد بدین معنی است که آن خط معتبر خواهد ماند.

   

   

   

  حجم جمع آوری شده و خطوط روند پایینی

  اگر در هنگام نزدیکی قیمت به خط حمایتی (خط روند پایینی)، حجم بالا به همراه ریزش سهم دیده شود به معنای فشار فروش است. اما اگر روز بعدی سهم مثبت باشد به این معنی است که حجم روز قبل توسط سهامداران حرفه ای خریداری شده و لذا این نشانه ای از قدرت بازار است. البته برای حرکت رو به صعود قوی سهم نیاز به پایان دوره جمع آوری سهم هستیم که زمانبر است.

   

  یک بازار ضعیف زمانی که به خط حمایتی نزدیک می شود دارای کندل بلند به همراه حجم بالا است. به کلمات «نزدیک می شود» و «حجم بالا» دقت کنید. هر دو مفاهیم حیاتی هستند. زمانی که شما به یک مانع برسید برای عبور از آن معمولا دورخیز کرده و می دوید که به تلاش بیشتر برای عبور از مانع تبدیل می شود.

   

  بازار همانند همین مفهوم عمل می کند. درجات قوت و ضعف بازار متفاوت است. به مرور که تجربه تان در بازار بالاتر می رود با دیدن نشانه های مختلف به راحتی می توانید قدرت یا ضعف بازار را تشخیص دهید.

   

  آکادمی تبریز فایننس یکی از برترین و بهترین آموزشگاه بازار های مالی در سطح شمال غرب و تبریز است.تبریز فایننس برگزار کننده دوره ارز دیجیتال، دوره فارکس و  دوره بورس اوراق بهادار و پرایس اکشن است.اگر می خواهید درباره تبریز فایننس بیشتر بدانید می توانید از مقالات و جزئیات دوره ها و همچنین اخبار های وب سایت ، مارا دنبال کنید.

   

   

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.