تبریز فایننس

دلار در طی دو روز متوالی کاهش یافت

دلار در طی دو روز متوالی کاهش یافت
 • دلار در طی دو روز متوالی کاهش یافت:رفتار و کنش معامله گران بازار ارز هنوز با احتیاط نسبتا بالایی در مقایسه با هفته های قبل انجام می شود. بسیاری از تحلیل گران بازار ارز اعتقاد دارند که سیگنال های برتر بعدی در نشان دادن مسیر دلار در زمانی خواهد بود که بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا در تغییر سیاست های فعلی و افزایش نرخ بهروری از نرخ پایین حال حاضر را اعلام کند.

   

  دلار که در ماه های اولیه سال در موقعیت به نسبت ضعیف تر از رقیب هایش یعنی پول یورو و پوند قرار داشته است، اکنون کم کم در حال برگشت به مقام خود و رفتن به سوی قله قیمتی ثبت شده در اواخر ماه های پایانی سال گذشته است.

   

  صندوق بین المللی پول با اخطار نسبت به بالا رفتن نرخ تورم بیان کرد این شرایط باعث افزایش عدم اطمینان به چشم انداز اقتصادی شده که به ویژه در کشورهای مدرن و پیشرفته ای به ماننده آمریکا و منطقه یورو وضعیت بدتری است.

   

  چرا دلار در طی دو روز متوالی کاهش یافت؟

   

  تورم خصوصا در بخش مواد غذایی بسیار قابل توجه بوده است و با توجه به اینکه تزریق بسیار سنگین نقدینگی در ماه های گذشته، قابل انتظار بوده است که کار بانک های مرکزی با کاهش از شتاب تورم دشوار باشد.این اخطار در شرایطی صادر شده است که میزان نرخ تورم ایالات متحده برای اولین بار در بیت سال اخیر از پنج درصد گذشته است.

   

  افزایش ابتلا به کرونا در سرتاسر جهان حتی در میان کسانی که واکسن خود را تزریق کرده اند باعث عدم اطمینان فعالان اقتصادی به ثبت رقم های انفجاری رشد شده است.

   

  نظر سنجی که توسط موسسه مطالعات اقتصادی آلمان گرفته شده است نشان می دهد که اطمینان فعالان اقتصادی کشور آلمان به ماه های آینده  ۰.۸ درصد کاهش یافته است که این کاهش خلاف انتظار، سیگنال های اخطاری نسبت به احتمال بروز رویکرد احتیاطی در اقتصاد اروپا یعنی بزرگترین اقتصاد دنیا بوده است که همین هم وابستگی به تجارت و تشکیل سرمایه ثابت زیادی را به دنبال داشته است.

   

  دولت بایدن تلاش می کند تا موافقت کنگره این کشور و هیمنطور مجلس سنا را برای بسته محرک ۱.۴ تریلیون دلاری دیگر آماده و نظرشان را جلب کند که در صورت  که این طرح اجرایی شود و احتمالا این آخرین و بزرگترین بسته محرک برای حمایت از انواع مختلف بخش های اقتصادی و کاهش از تبعات مختلف کرونا خواهد بود.

   

  با این وجود بسیاری از منتقدان این طرح به خصوص جمهوری خواهان و بسیاری از مدیران بانک مرکزی از پیامدهای اجرایی شدن چنین بسته ای بر روی نرخ تورم نگران هستند که همین هم در حال حاضر یکی از بالاترین سطوح ثبت شده در تاریخ صد ساله قرار دارد.

   

  افزایش میزان تورم در انواع مختلف کشورهای جهان به نگرانی جدیدی درباره آینده مالی پسا کرونا تبدیل شده است. صندوق بین المللی پول با اعلام اینکه نگرانی ها نسبت به افزایش سریع تورم در آمریکا بسیار بالا است، این صندوق به کشورهای اروپایی و دیگر کشورها هشدار داده است که تداوم این روند باعث خشک و در نهایت بسته شدن جریان سرمایه ورودی به کشورهای جهان دوم و سوم خواهد شد آن هم در شرایطی که این کشورها برای خارج شدن کامل از رکود اقتصادی در دوران کرونایی و پساکرونایی، بیشتر از وقت دیگری در این سال ها نیازمند سرمایه گذاری های تازه خارجی هستند.

   

  هیات مدیره بانک مرکزی اروپا با بیانیه ای اعلام کرد که تا زمان احیای حتمی و کامل اقتصاد، برنامه های حمایتی فعلی که در حال اجراهستند ادامه پیدا خواهد کرد.

   

  طبق چیزی که بانک مرکزی اروپا اعلام کرده است، برنامه خرید اوراق قرضه که ۲.۲ تریلیون دلار اعتبار دارد به آن اختصاص داده شده است و  این برنامه تا مارس سال بعدی هم ادامه پیدا خواهد کرد. در این بیانیه اینطور آمده است که تا زمانی که میزان نرخ تورم در حدود دو درصدی به صورت کامل اثبات نشود، میزان بهره در سطح فعلی حفظ خواهد شد. نرخ بهره در حالت فعلی منفی ۰.۵ درصد اعلام شده است که پایین ترین نرخ بهره تاریخی در این منطقه محسوب می شود.

   

  معامله گران بازار ارز هچنان در انتظار رونمایی از تصمیمات جدید انگلیس درباره مساله کشور ایرلند برای تعیین مسیر های در پیش روی ارزهای یورو و پوند هستند.

   

  با گذشت دو سال از برگزیت، هنوز طرفین نتوانسته اند اختلافات خود را بر سر بسیاری از مباحث از جمله عوامل گمرکی و ارتباطات بانکی حل کنند و در این میان مساله کشور ایرلند یک اختلاف بسیار بزرگ باقی مانده است.

   

  ایرلند شمالی از خاک بریتانیا و ایرلند جنوبی از خاک اتحادیه اروپا محسوب می شود و دولت کشور انگلیس با تنظیم مقررات اتحادیه اروپا در مرزهای هر دو بخش به طور جدی مخالف است.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.