تبریز فایننس

اصول اولیه بازار بورس اوراق بهادار

اصول اولیه بازار بورس اوراق بهادار
 • اصول اولیه بازار بورس اوراق بهادار: در این مقاله آموزشی قصد داریم ، چند تا از موارد و اصول تعیین کننده ، بازار بورس اوراق بهادار را باهم بررسی و تحلیل کنیم ، این موضوعات قطعا تاثیر بسزایی در روند معاملاتی شما خواهد داشت پس لطفا تا ادامه با ما همراه باشید.

   

  اصول اولیه بازار بورس اوراق بهادار و آیا رفتار بازار بورس اوراق بهادار تصادفی است؟

   

  برای بیشتر مردم تغییرات ناگهانی در بازار سرمایه یک راز است. به نظر میرسد بیشتر تغییرات ناشی از اخبار باشد در صورتیکه برعکس است. بازار دقیقا بر عکس چیزی است که به نظر میرسد و یا احساس و منطق شما میگوید.

   

  در بسیاری موارد حرکات نزولی بازار در هنگام رشد اقتصادی و حرکات صعودی بازار در اوج رکود اقتصادی اتفاق میفتد. پس به نظر میرسد بازار یک قمار است در صورتیکه چنین نیست. اگر اندکی برای مطالعه کتاب وقت بگذارید متوجه دلیل این تغییرات خواهید شد.

   

  بازار به بیان ساده، پیچیده است. به قدری پیچیده که برخی معتقدند تغییرات آن تصادفی است. استفاده از کلمه تصادفی دقیق نیست شاید بهتر بگوییم بازار به شکل بی نظم عمل می کند.در بازار بی نظم ممکن است صدها یا حتی هزارها متغیر بر روی قیمت موثر باشند. بازار بی نظم را می توان با روش های پیشرفته ریاضی و استفاده از علوم رایانه ای پیش بینی کرد حال اینکه در مورد بازار تصادفی چنین چیزی ممکن نیست.

   

  اصول اولیه بازار بورس اوراق بهادار

   

  اگر شما دیدی کلی از علل تغییرات بازار نداشته باشید ممکن است در حین معامله دچار عصبانیت شوید چرا که ابزار تکنیکالی که تاکنون همیشه دقیق عمل می کرد اینبار عمل نمی کند و یا سهمی را که با تحلیل دقیق خریده اید به فاصله دو روز پس از خرید شما دچار افت شدید قیمت می شود.

   

  بازار سرمایه ممکن است گیج کننده و پیچیده به نظر برسد اما قطعا تغییرات آن پایه منطقی دارد. مانند هر بازاری، در بازار سرمایه نیز قیمت ها بر اساس «عرضه و تقاضا» تعیین می شوند. تنها دانستن این نکته کافی نیست و برای رفتار مانند معامله گری حرفه ای باید بدانیم عرضه و تقاضا چگونه در شرایط مختلف تفسیر می شود و چگونه می تواند از این دانش در جهت کسب سود بهره گرفت. این کتاب به شما در این زمینه کمک خواهد کرد.

   

  اصول اولیه بازار بورس اوراق بهادار و تعریف بازار بورس اوراق بهادار

   

   

  بازار بورس از سهام شرکت های مستقلی تشکیل شده که برای مبادله ارائه می شوند. چند صد هزار مبادله هر روز بین خریدارها و فروشنده ها صورت میگیرد. همه این تراکنش ها می بایستی از طرقی مانیتور شوند.

   

  برای اندازه گیری عملکرد بازارها می بایستی راههایی برای اندازه گیری وجود داشته باشد. این راهها به ایجاد شاخص هایی نظیر شاخص کل، شاخص سی شرکت بزرگ و شاخص قیمت منتهی می شود.

   

  باید فرا گرفت این است که که باید ارزش ذاتی سهام را نادیده گرفت. چیزی که مهم است ارزش سهام در دید معامله گران و بازیگران حرفه ای است و اولین رازی که برای معامله موفق (بر عکس سرمایه گزاری موفق نه ارزشی که شرکت ایجاد می کند.

  ارزش ذاتی ۵ تنها بخشی از ارزش تشخیص داده شده است. از این به بعد در نظر داشته باشید «ارزش تشخیص داده شده»، ارزشی است که موجب حرکت سهم می شود و نه «ارزش ذاتی» سهم( بر خلاف چیزی که ممکن است به نظر برسد).

   

  هیچ دقت کرده اید چرا شاخص بورس کشورها از زمان آغاز آن تاکنون روندی رو به رشد را نشان می دهد؟ عوامل زیادی در این امر موثر هستند از قبیل تورم، توسعه شرکت های بزرگ و سرمایه گزاری های صورت گرفته توسط شرکت های بزرگ.

   

  اما مهم ترین و تنها علتی که ممکن است نادیده گرفته شود این است که ایجاد کنندگان شاخص همواره سعی دارند قویترین رشد و قویترین عملکرد را به آن نسبت دهند تا بازیگران جدید و قوی تری را وارد نمایند.

   

   

  اصول اولیه بازار بورس اوراق بهادار و حرفه ای های بازار بورس

  هر کسب و کاری که در آن پول و سود درگیر است افراد حرفه ای حاضر هستند. مانند کسب و کار جواهر، هنرهای زیبا، خودرو و غیره.بازار مالی نیز از این امر مستثنی نیست و افراد حرفه ای در این زمینه بسیار فعال هستند.

   

  حرفه ای های بازار لزوم خود، معامله گر نیستند و بسیاری از آنها برای اشخاص دیگری کار کرده و حقوق دریافت می کنند. البته این واقعیتی است که صاحبان سرمایه تنها زمانی سرمایه خود را وارد بورس می کنند که بازار صعودی باشد. پس حرفه ای ها در زمان نزولی بودن بازار چه می کنند؟

   

  این افراد در شرکت ها و گروههای مالی بزرگ برای جمع آوری (خرید) و توزیع (فروش) سهام عمده ای از شرکت ها مشارکت دارند که سود مناسبی برای صاحبان سرمایه به ارمغان بیاورند و یا در کارگزاری ها و شرکت ها و صندوق های تامین مالی و سرمایه و همچنین به صورت خصوصی برای سرمایه گزاران خصوصی فعالیت می نمایند.

   

  اصول اولیه بازار بورس اوراق بهادار

   

  درک این نکته مهم است که بازیگران ، بازار را کنترل نمی کنند بلکه آنها به شرایط بازار واکنش نشان می دهند تا از آن برای خود کسب سود نمایند.
  اگر شرایط مناسب باشد آنها از طریق ایجاد تغییرات در قیمت، به دنبال کسب سود هستند اما تنها زمانی که بازار به آنها اجازه بدهد. بنابراین نباید تصور کرد که بازیگران سهم، بازار را کنترل می کنند. به دلیل تعدد عوامل تاثیر گذار در بازار، هیچ شخص، شرکت و یا موسسه ای نمی تواند بازار را برای مدت زیادی کنترل نمایند.

   

   

  حجم معاملات کلید رسیدن به واقعیت

   

  حجم مهمترین اندیکاتور (نشانگر) برای معامله گر حرفه ای است.
  به نظر میرسد اهمیت تحلیل حجم برای بیشتر معامله گران غیر حرفه ای خوب درک نشده است، شاید دلیل آن منابع آموزشی و اطلاعات کم در این زمینه باشد. استفاده از نمودار بدون حجم مانند خریدن اتومبیل بدون باک سوخت است.

   

  برخی از اصطلاحات نادرستی وجود دارند که باید آنها را فراموش
  کرد:

   

  1.برای هر خریداری باید یک فروشنده موجود باشد.
  2.برای داشتن یک بازار حداقل حضور دو نفر، یکی خریدار و دیگری فروشنده که حاضرند در قیمت مشخص معامله کنند کافی است.

   

  اصطلاحاتی مانند دو اصطلاح فوق در ظاهر منطقی به نظر میرسند ولی در باطن این اصطلاحات اشتباهات کوچکی وجود دارد. ممکن است شما امروز تمایل به خرید داشته باشید و کسی نیز تمایل به فروش، ولی باید در نظر داشت که ممکن است شما تنها بخش کوچکی از میزان عرضه شده سهام توسط بازیگران یک سهم را خریده باشید.

   

  این سهام آماده توزیع در بین خریداران در قیمت مشخص هستند. بازار تا زمانی که این سهام فروخته شوند حمایت می شود و ممکن است پس از فروش، سهام روند نزولی پیدا کند.

   

   

  اصول اولیه بازار بورس اوراق بهادار

   

  بنابراین سهامی که شما خریده اید ممکن است درصد کمی از سهامی باشد که در مرحله توزیع و در قیمت مشخصی عرضه شده باشد و چنین نیست که بازار تعادل و توازن قطعی دارد که اضافه شدن میزان کمی تقاضای خرید وزنه ترازو را به سمت خریداران تغییر دهد.

   

  همچنین لازم است حجم معاملات بازارهای مشابه و رقیب نظیر بازارهای آتی و ارز را در نظر داشت.حجم به معنی فعالیت است و شما دائمأ باید از خود بپرسید پول هوشمند اکنون در چه زمینه ای فعال است.

   

  توضیح تکمیلی از حجم معاملات

   

  درک حجم معاملات زمانی راحت است که اصل اولیه عرضه و تقاضا را بدانیم. لازمه آن این است که حجم را به تغییرات قیمت ارتباط دهیم. حجم ، محفظه قدرت سهم است. اگر مفهوم حجم را به خوبی متوجه بشوید در آن صورت بر اساس واقعیات معامله خواهید کرد و نه بر اساس اخبار و شایعات. قدرت تحلیل شما در بررسی بازار با درک حجم بالا میرود و این قدرت را عده کمی در بازار دارند.

   

  اگر بگوییم زمانی که خرید بیشتر از فروش است قیمت ها بالا میروند و برعکس، اشتباه نگفته ایم اما مهم این است که از خود بپرسیم قیمت در این محدوده حجم مشخص چگونه تغییر میکند؟ طیف قیمتی ۱۰ اختلاف قیمت بین بالاترین و پایین ترین قیمت معاملاتی در بازه زمانی است که شما در حال بررسی آن هستید. این بازه میتواند هفتگی، روزانه، ساعتی و یا هر مقیاس دیگری باشد.

  حجم، فعالیت معاملاتی را در یک بازه زمانی نشان میدهد. حجم معمولا نسبی است به این صورت که حجم امروز را با حجم روزهای قبل مقایسه میکنند. اگر شما سی نفر را در صف ببینید می توانید بلندترین فرد را به صورت ظاهری تشخیص دهید.

   

  و در مورد حجم نیز با استفاده از نمودارهای میله ای میتوان حجم روزهای مختلف را از یکدیگر تمیز داد. اگر حجم را با طیف قیمتی بررسی کنید می توان تشخیص داد که بازار صعودی یا نزولی است. هر چقدر در این زمینه مسلط تر باشید در بازار قوی تر عمل خواهید کرد.

   

  برای درک بهتر رفتار حجم در مقاومت ها، مثالی ذکر می کنیم. فرض کنیم در حال بررسی حرکت یک اتومبیل هستید. این ماشین در حین حرکت خود به سربالایی(مقاومت) برخورد میکند. فرض کنیم شما به عنوان مهندس، تنها میتوانید عملکرد خودرو را با بررسی قدرت اعمال شده به خودرو از طریق پدال گاز (حجم) و بوسیله دستگاه کنترل از راه دور بررسی کنید.

   

  مهندس دیگری رفتار واقعی خودرو (حرکت قیمتی) را در داخل خودرو بررسی می کند. اگر همکار شما بگوید خودرو در حال بالارفتن از سربالایی است و شما از مانیتور کنترلی بررسی نمایید که قدرت اعمال شده بسیار پایین است باید بدبین باشید چرا که برای بالا رفتن از سربالایی ها نیاز به اعمال قدرت زیادی داریم.

   

  اصول اولیه بازار بورس اوراق بهادار

   

  بنابراین ممکن است نتیجه بگیرید این بالا رفتن دوام زیادی نخواهد داشت و این بالا رفتن احتمالا دلایل دیگری دارد. حتی ممکن است به دستگاه اندازه گیری خود بدبین بشوید چرا که بالا رفتن خودرو از سربالایی بدون اعمال قدرت اضافی بعید است. اگر چنین فکر کنید بدانید مانند یک معامله گر حرفه ای فکر می کنید.

   

  بسیاری از معامله گرها از درک این موضوع عاجزند. در نظر داشته باشیم بازار نیز مانند اتومبیل می تواند نیروی اینرسی داشته باشد بطوریکه حتی زمانی که موتور اتومبیل خاموش است حرکتی به سوی بالا داشته باشد. این مثال میتواند نشان دهد که چرا بازارها بعضا با حجم های کم، رشد قیمتی دارند. هر چند همه حرکت های بازار با تئوری «پدال گاز» قابل توضیح و بررسی نیستند ولی این تئوری، دید مناسب و جامعی از روند حرکتی سهم به شما میدهد.

   

   

   

  حجم در روند صعودی و نزولی چگونه است؟

  مهمترین نکته ای که درک آن به قدرت و دقت معاملاتی شما کمک بسیاری خواهد کرد و البته معمولا در کمتر جایی ذکر می شود) به شرح زیر است:

  ١- زمانی که حجم معاملات در یک سهم افزایش پیدا کند و متناسب قیمت نیز افزایش پیدا کند و بر عکس (با کاهش قیمت، حجم معاملات نیز کاهش می یابد. به این معنی است که آن سهم در روند صعودی خود قرارداد.

  ۲- زمانی که قیمت ریزش داشته باشد و حجم نیز زیاد شود و یا زمانی که قیمت بالا برود و حجم کاهش یابد به این معنی است که حجم در روند نزولی خود قرار دارد.

   

  دانستن دو نکته فوق نقطه ابتدایی برای حرکت در مسیر معامله گری حرفه ای است ولیکن در بسیاری از موارد نیاز به دقت در طیف قیمتی و عکس العمل قیمت مرتبط با حجم است.
  بازار فرایندی است رونده که باید هر نقطه از آن را با دقت و تحلیل بررسی کرده و صرفا بر یک نقطه تمرکز نکرد.

   

  به عنوان مثال زمانی که در بازار فرایند توزیع به اتمام میرسد «پول هوشمند» سعی دارد شما را به تله بیانداز تا تصور کنید بازار صعودی است بنابراین در اتمام روندهای صعودی ممکن است نفوذ رو به بالا که بعدا توضیح داده خواهد شد و یا میله های کندل های قیمتی صعودی با حجم پایین دیده شود. هیچکدام از این نشانه ها به تنهایی مهم نیست ولی اگر ضعفی در بازار دیده شود این نشانه ها برای خروج از بازار و فروش سهام کفایت می کند.

   

  میله های نزولی : اگر قیمت ها نسبت به دو کندل قبلی به همراه حجم در حال کاهش باشد(هم قیمت و هم حجم کاهش یابد و به ویژه اگر طیف قیمتی کوتاه باشد و قیمتها در میانه و یا بالای میله قیمتی کندل یا bar بسته شود) به این معنی است که «فشار فروش وجود ندارد».

   

  میله های صعودی  : ضعف بازار ، خود را در روند های صعودی نشان می دهد که در آن حجم از حجم دو روز قبل کمتر است و طیف قیمتی نیز کوتاه باشد ، این نشانگر این است که : «تقاضای جدی در بازار وجود ندارد».

   

  تجميع و توزیع

  معامله گران حرفه ای در این اینکه تصمیم بگیرند سهام کدام شرکت ها ارزش خرید دارند بسیار چیره دست هستند. اگر آنها تصمیم بگیرند سهامی را بخرند اینکار را به صورت تصادفی و یا با شک و تردید انجام نمی دهند. آنها ابتدا برنامه ریزی می کنند و سپس اجرا، با دقتی نظیر عملیات نظامی. فرایند خرید سهم به «تجمیع» و فروش آن به «توزيع» معروف است.

  تجميع

  تجمیع به معنی خرید بیشترین مقدار ممکن سهام است بدون اینکه قیمت سهام به طور محسوسی بالا برود تا جاییکه سهامی برای خرید در سطح قیمتی مورد نظر شما باقی نماند. این نوع خرید معمولا در انتهای روند نزولی یک سهم اتفاق میفتد.

   

  برای معامله گران حرفه ای قیمت های پایین جذابتر است. البته همه سهام قابل خریداری نیست چرا که بخش اعظمی از سهام در دست سهامداران اصلی جهت کنترل سهام و یا در اختیار بانک ها به عنوان وثیقه است. این «سهام شناور» است که معامله گران حرفه ای به دنبال آن هستند.

  زمانی که بیشتر سهام از دست سهامداران (اشخاص حقیقی عادی)خارج شد آنوقت سهامی برای فروش در آن سطح قیمتی باقی نخواهد ماند. در این نقطه مقاومت برای بالا رفتن قیمت از بین رفته و قیمتها بدون مشکل خاصی بالا خواهند رفت.

  توزيع

  در نقطه اوج بازار صعودی، بسیاری از سهامداران تمایل به فروش سهامی دارند که در قیمت های پایینتر خریده اند. بیشتر این سهامداران، حجم زیادی از سهام را برای فروش عرضه خواهند کرد. البته نه در هر قیمتی بلکه در محدوده مشخصی از قیمت. هر فروشی باید توسط بازارساز که مسئول تنظیم بازار هستند جذب شود.

   

  بازارسازها باید سهام را متعاقبأ و به تدریج بفروشند به طوری که قیمت سهام در نتیجه فروش آنها کاهش نیابد. این فرایند «توزيع» نامیده می شود.

   

  در مراحل ابتدایی توزیع، اگر فروش موجب کاهش قیمت شود، فروش متوقف و از سهم حمایت خواهد شد و این امر به بازارساز اجازه خواهد داد در موج بعدی سهام بیشتری بفروشد. زمانی که بازارساز همه سهام خود را بفروشد روند نزولی بازار آغاز خواهد شد چرا که بازار تمایل به ریزش دارد بدون اینکه حمایت حرفه ای پشت سهم باشد.

  سهامداران قوی و ضعیف

  بازار سهام بر اساس تعریف ساده تجمیع و توزیع کار می کند که البته فرایند آن برای بسیار از سهامداران شناخته شده نیست.

  سهامداران قوی:

  سهامدارانی هستند که از داشتن سهم راضی هستند و با تغییرات قیمتی شدید چه به سمت پایین و یا بالا سهامشان را نمی فروشند.این سهامداران معمولا تعداد سهام بالایی دارند.

   

  سهامداران ضعیف:

  بسیاری از سهامداران تازه وارد را میتوان به عنوان سهامدار ضعیف حساب کرد. این سهامداران شناخت زیادی از روند سهم ندارند و بنابراین با تغییرات قیمتی در سهم بسیار مستعد به فروش به صورت هیجانی هستند. این سهامداران معمولا آن عده ای از سهامداران هستند که در قیمتهای بالا در سهم «گیر می افتند» و سپس دعا می کنند که قیمت سهم برگردد.

   

  این سهامداران مستعد بیرون انداختن از سهم با تغییرات ناگهانی قیمت و یا اخبار بد هستند. به بیان ساده این سهامداران در طرف اشتباه بازار هستند و همواره در استرس تغییر جهت ناگهانی قیمت بر ضد خودشان هستند.

   

  اصول اولیه بازار بورس اوراق بهادار

  اگر مفاهیم توضیح داده شده را ترکیب کنیم میتوانیم بگوییم:

  -یک بازار نزولی زمانی اتفاق می افتد که توزیع سهم توسط سهامداران قوی به سهامداران ضعیف (قبل از آغاز روند نزولی) و معمولا به سود سهامداران قوی اتفاق می افتد.
  تحولات زیر وقتی بازار از یک روند به روند دیگری وارد می شود اتفاق می افتد

  اشباع خرید:

  توضیح مختصر: عدم تعادل بین عرضه و تقاضا که موجب می شود بازار از فاز صعودی به حالت نزولی تغییر پیدا کند.

  توضیح: اگر حجم معاملات به طرز غیرعادی بالا باشد و همچنین میله های قیمتی کوتاه باشند و وارد رکوردهای قیمتی جدید شوند می توان مطمئن بود سهم وارد فضای اشباع خرید شده است.

   

  در این شرایط تقاضای زیادی برای سهم توسط عموم مردم و یا صندوق های سرمایه گذاری و غیره وجود دارد ولی فروشندگان حرفه ای متوجه می شوند که قیمت ها به اوج رسیده اند و امکان بالاتر رفتن قیمت وجود ندارد و به آهستگی شروع به فروختن سهم می کنند. در چنین شرایطی است که کندل معمولا در وسط و یا وسط به سمت بالا بسته می شود.

   

  اشباع فروش:

  توضیح مختصر: عدم تعادل بین عرضه و تقاضا که موجب می شود بازار از فاز نزولی به حالت صعودی تغییر پیدا کند.

  توضیح:دقیقا شرایط برعکس اشباع خرید است. حجم در روندهای نزولی زیاد است که با کندل های کوتاه همراه است و قیمتها وارد رکورد پایینتری می شوند. تنها تفاوت در این است که در سطوح پایین قیمتها در وسط و یا پایین کندل قیمتی بسته می شوند.

   

  برای چنین شرایطی نیاز است فروش زیادی مثلا در شرایط خاص (مثلا ترس سهامداران) در بازار اتفاق بیفتد.

  توضیح: چنین توضیحاتی احتمالا با تفکرات شما در تضاد است بدین معنی که ممکن است در روند صعودی و کندل هایی که در بالا بسته می شوند ضعف و در روند نزولی و در کندل هایی که در پایین بسته می شوند قدرت وجود داشته باشد. زمانی که بتوانید بر خلاف چیزی که در بازار اتفاق می افتد فکر کنید در مسیر حرفه ای شدن حرکت خواهید کرد.

   

  مقاومت و رفتار جمعی

  همه ما در مورد «مقاومت» شنیده ایم اما معنی دقیق این کلمه چیست؟ در هر حرکت رو به بالایی، فروش سهام به معنی ایجاد مقاومت برای بالا رفتن قیمت سهم است. در این شرایط به نظر میرسد سهام شناور هنوز جمع آوری نشده است. عمل فروش سهم در هر رالی قیمتی مانع بدی در مقابل بالا رفتن قیمت سهم است. به همین دلیل است که عرضه(مقاومت) باید قبل از آغاز هر رالی قیمتی از بین برود.

  زمانی که قیمت بالا میرود بیشتر سهامداران مانند رفتار گله ای از این امر متابعت خواهند کرد. در شرایط ترس از دست دادن و یا ترس سود نکردن بیشتر سهامداران رفتار گروهی دارند. بازیگران سهم  با دانستن این نکات روانی سهامداران، بعضا مانند شکارچیان حرفه ای به این گله حمله می کنند.

   

  باید بیشتر از رفتار گله ای بدانیم. این رفتار که در بسیاری از جنبه های روانشناسی و اجتماعی نیز وجود دارد در بازار سرمایه نیز بسیار موثر است.

  تنها دو دلیل وجود دارد که موجب تغییر در بازار می شود:

  ۱- گروه (گله) پس از دیدن کاهش قیمت مداوم در سهم به ویژه با شنیدن اخبار بد معمولا از این غریزه پیروی می کنند که سهم را بفروشند. به عنوان یک معامله گر در چنین مواقعی باید از خود بپرسید که آیا بازیگردانان حرفه ای که از روانشناسی بازار مطلع هستند قصد جمع کردن سهام در این سطوح قیمتی را دارند یا خیر. اگر پاسخ بلی است میتوان به نتیجه رسید که علیرغم کاهش قیمت، بازار قدرت دارد.

  ۲- پس از افزایش مداوم قیمت، گروه(گله) ناراحت خواهند بود که سود مناسبی را از دست داده اند و به ویژه در اخبار خوب به سمت خرید سمت خواهند رفت. در چنین مواقعی باید پرسید که آیا بازیگردانان حرفه ای قصد فروش سهم را دارند یا خیر. اگر پاسخ بلی است در عین صعود سهم، ضعف در بازار وجود دارد.

   

  حرفه ای های بازار همواره خود را از گروه (گله) جدا می کنند و تبدیل به درنده می شود تا گله . او از روانشناسی بازار مطلع است و سعی می کند اخبار خوب یا بد، توصیه های رفقا و غیره بر رفتار آنها تاثیری نداشته باشد.

   

  بنابراین زمانی که گله با دیدن خبر بد از سهم خارج می شوند سهامدار حرفه ای شروع به خرید سهم می کند و زمانی که گله با دیدن خبر خوب شروع به خریدن می کنند او به دنبال فروش سهم است شما وارد کسب و کاری شده اید که باهوشترین افراد را جذب کرده است.

   

  همه کاری که باید بکنید این است که با آنها همراه باشید. معامله گری با «سهامداران قوی» به این معنی است که زمانی که آنها می خرند شما نیز بخرید و زمانی که آنها میفروشند شما نیز بفروشید. اگر بتوانید چنین عمل کنید قطعا از بسیاری از سهامداران بازار موفقتر خواهید بود.

  عرضه و تقاضا

  شاید تصور شما از معامله گران حرفه ای این باشد که در روبروی آنها انواع و اقسام سیستم های رایانه ای و نمودار و چارت ها است و آنها دائما در حال رصد بازار هستند. در واقع منابع و ابزارهای معاملاتی آنها با منابع سایر معامله گران فرق چندانی ندارد. اما تفاوت در اینجاست که آنها اجازه دسترسی به اطلاعاتی دارند که معامله گران عادی ندارند.

   

  آنها آگاهی دارند که سهامداران اصلی سهم چه کسانی هستند و آیا در حال خرید هستند یا فروش، آنها در قیاس با معامله گران عادی کمیسیون معاملاتی کمتری پرداخت می کنند. همچنین آنها در مقایسه با معامله گران عادی نمودار خوانی و مدیریت پول بهتری دارند.

  موضوع مورد تمرکز اصلی این سهامداران موضوع عرضه و تقاضا است و این از طریق بررسی حجم معاملات و همچنین تحلیل حجم قیمت و پرایس اکشن اتفاق می افتد.

   

   

  آکادمی تبریز فایننس یکی از برترین و بهترین آموزشگاه بازار های مالی در سطح شمال غرب و تبریز است.تبریز فایننس برگزار کننده دوره ارز دیجیتال، دوره فارکس و  دوره بورس اوراق بهادار و پرایس اکشن است.اگر می خواهید درباره تبریز فایننس بیشتر بدانید می توانید از مقالات و جزئیات دوره ها و همچنین اخبار های وب سایت ، مارا دنبال کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.