تبریز فایننس

دامنه نوسان بورس به طور تدریجی در حال تغییر است

 • بازار های سرمایه ایران دارای دامنه نوسان بورس وسیعی مثبت و منفی 5 است که سال ها فراز و نشیب زیادی را پشت سر گذاشته است و بسیاری از کارشناسان و فعالان بازار سرمایه منتظر حل کامل این مشکلات هستند.

  به نظر می رسید این موضوع دور از انتظار باشد اما برعکس آن ثابت شد، زیرا می توانید تغییر تدریجی زمزمه ها را بشنوید.
  میزان نوسان ها و وجود یا عدم وجود نوسان ها در بازار های سرمایه دائماً در میان کارشناسان این حوزه مورد بحث و گفت و گو است و بسیاری از کارشناس های بازار سرمایه با بهبود روند معامله های بازار های سهام، دامنه نوسان ها را به طوری جدی تری در حال گسترش هستند و در نهایت گسترش بازار سهام بسیار ضروری به نظر می رسد. دامنه نوسان ها علی رغم بزرگی نوسان ها، حذف کامل آن تغییر کرده است، زیرا گرایش های احساسی مثبت و منفی باعث انحراف شدن از مسیر بیشتر افراد در معامله های سهام ها می شود.
  البته دامنه نوسان ها  طی یک سال گذشته و در راستای نوسان های  بازار تغییرات زیادی را به خود دیده است. بنابراین، از 16 فوریه سال گذشته یعنی 25 بهمن ماه سال 1399، از پنج مثبت و منفی به شش مثبت و منفی تغییر کرد. این تصمیم ها توسط شورای عالی بورس اوراق بهادار ایران با هدف به وجود آوردن تعادل در این بازار صادر شده است.

  البته باید دقت داشته باشید عمر این تصمیم حدود سه ماه بوده است و از ابتدای ماه مه یا همان اردیبهشت ماه، دامنه نوسان ها  از مثبت مثبت به منفی شش و منفی سه افزایش چشمگیری پیدا کرده بود و مورد معامله قرار گرفت.

  در این رابطه نیز، اظهار نظر های رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران آقای محمدعلی دهقان دهنوی، نشان می دهد که وی در نهایت با حذف کردن دامنه نوسان ها موافقت کرده است. به عنوان مثال، او در 27 آوریل سال جاری یعنی 27 فروردین ماه سال 1400 اعلام کرده بود که «به نظر من، بازاری خوبی است که یا نوسانی نداشته باشد یا دامنه های وسیعی داشته باشد.»

  این سخنرانی ها باعث ایجاد امید در میان مردم بازار سهام اوراق بهادار برای حذف محدودیت های نوسان ها شد.

  علاوه بر این، آقای محمدعلی دهقان دهنوی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران در حدود یک ماه پیش آخرین وضعیت خاتمه دامنه نوسانی را به ایسنا اطلاع داد.

  یک برنامه مطالعاتی در مورد دامنه نوسان تهیه شده است و ما سعی کردیم مدل کانال را بسازیم. البته نتیجه هنوز مشخص نشده است و زمانی که مدل تکمیل شود اعلام خواهیم کرد.
  بر اساس این گزارش ها، آقای محمدعلی دهقان دهنوی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران تأکید کرد که محدوده نوسان به طور پیوسته در حال تغییر بوده است و معاملات در بورس در محدوده مثبت و منفی 5 درصدی فعلی متوقف نمی شود. همان طور که رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران آقای محمدعلی دهقان دهنوی اعلام کرد، طرح بافت به این صورت بود که دامنه ارتعاش را به تدریج از منفی 2 و مثبت 6 تغییر دهید تا به تدریج دامنه ارتعاش باز شود. اگر این مسیر ادامه پیدا کند، دامنه تغییرات نوسان به 5.5 یا 6 ، مثبت یا منفی خواهد رسید.

  در هر صورت موسسه تحقیقات سازمان بورس در حال مطالعه این موضوع است تا بر اساس این تحقیقات و مطالعات انجام شده، تصویر کاملی در این زمینه ارائه دهد. به گفته رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران آقای محمدعلی دهقان دهنوی، با کامل کردن این برنامه، سازمان رویکردی بسیار مورد نیاز و هدفی در این زمینه پیدا خواهد کرد. به طور معمول، برای رسیدن به آن نقطه و همچنین جلوگیری از شوک های بی ثباتی بازار، بیشتر نوسان ها  تغییر باید تدریجی باشد.

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.