تبریز فایننس

قراردادهای هوشمند چیست ؟

قراردادهای هوشمند
 • با توسعه فناوری بلاک چین، نوع جدیدی از قراردادها به وجود آمد. قراردادهایی که ویژگی های بلاک چین را به ارث می برند. مهم ترین ویژگی بلاکچین، غیر متمرکز بودن آن است.

   

  این نوع جدید از قراردادها را با نام قراردادهای هوشمند می شناسیم. ایده این قراردادها ابتدا در سال ۱۹۹۷ و توسط نیک زابو دانشمند علوم کامپیوتر، حقوقدان و رمزنگار مطرح شد. قرارداد هوشمند شباهت زیادی به قراردادهای فیزیکی دارد، تفاوت این دو در این است که قرارداد هوشمند به صورت دیجیتالی است و توسط یک برنامه کامپیوتری ایجاد شده پول مجازی است و این برنامه های کامپیوتری در بلاک چین ذخیره می شود.

   

   

  در واقع یک قرارداد هوشمند پروتکلی برای تنظیم قرار داد و برنامه رایانه ای خودکار است که در صورت پیش آمدن شرایط خاصی اجرا می شود، این قراردادها به خاطر بستر زنجیره بلاکيانی به در راز دست کاری، اختلال و دخالت واسطه ها اجرا می شوند.

   

   

  برای ایجاد یک قرار داد هوشمند در بلاک چین لازم است قرارداد به تمام مفاد و جزئیات دسترسی داشته باشد و با رضایت طرفین ایجاد شود، در این قرارداد هدف گذاری هایی انجام می شود که بنا به تحقق شدن یا نشدن آنها، جزئیات قرارداد اجرایی می شود. در حال حاضر اتریوم شناخته شده ترین پلتفرم زنجيره بلاگی برای طراحی، اجرا و مدیریت قراردادهای هوشمند است.

   

  هرچند شبکه ها دیگری مثل نشو و نم ، وبوز و هرکدام ادعا می کنند که امکانات بهتری برای میزبانی از قراردادهای هوشمند دارند.

  قراردادهای هوشمند و مزایای آن  :

   

  • با توجه به استفاده قرارداد هوشمند از بلاک چین، نیازی به واسطه یا نهاد نظارتی برای اجرای آن نیست.

   

  • هزینه های واسطه گری را حذف می کند.

   

  • قرار داد هوشمند به صورت خودکار در شبکه بلاک چین اجرا می شود و امنیت و سرعت بالايي دارد.

   

  • از آنجایی که قرارداد هوشمند به صورت غیر متمرکز در فضای بلاک چین ایجاد می شود و در میان تعداد زیادی از تودهای شبکه پخش خواهد شد. بنابراین احتمال اینکه یکی از طرفين بتواند تغییری در نحوه اجرای قرارداد ایجاد بکند، وجود نخواهد داشت.

   

   

   قراردادهای هوشمند و معایب آن :

   

  • قرار دادهای هوشمند توسط برنامه نویس ها نوشته می شود و اجرای قراردادهای هوشمند بدون دانش برنامه نویسی امکان پذیر نیست. لازم است که یک برنامه نویسی با تجربه استخدام کنید که با زبان برنامه نویسی مربوط به پلتفرم مورداستفاده، قراردادها را تنظیم کرده و ساختار داخلی شرکت را با فناوری بلاکچین تطبیق دهد.

   

  • از آنجایی که قرار دادهای هوشمند توسط برنامه نویس ها نوشته می شود و ممکن است اشکالاتی در برنامه وجود داشته باشد اگر قرارداد هوشمند بر روی بلاک چین قرار بگیرد، دیگر نمی توان آن را تغییر داد و ممكن است با یک خطای ساده کل قرارداد به ضرر شما ایجاد شود.

   

  • و مشکل بعدی این است که در حال حاضر هیچ دولتی دستور العملي شخص برای این قراردادها تنظیم نکرده است.

   

  زمینه های استفاده از قراردادهای هوشمند

   

  از قراردادهای هوشمند می توان در زمینه های مختلفی از نیل تامین مالی جمعی اینترنت اشیاء انتخابات، مؤسسات مالی و بانک ها، بیمه های معاملات املاک و مستغلات رسانه ها، خدمات سلامتی، انتقال مالکیت خودرو با دارایی های ارزشمند، مدیریت هویت قراردادهای ازدواج و طلاق، پرداخت وام های دانشجویی و تقریبا هر چیز دیگری که قابلیت قرار گیری در چهار چوب یک قرارداد را دارد استفاده کرد.

   

   

  سخن پایانی

  در این مقاله قصد داشتیم باهم به بررسی قراردادهای هوشمند ، بپردازیم و همان طور که خواندید معایب و مزایای قراردادهای هوشمند را باهم بررسی کردیم . اگر علاقه مند به حوزه ارز دیجیتال و بلاکچین هستید .پیشنهاد میکنیم حتما از طریق بخش اموزش های آکادمی ارز دیجیتال با تیم حرفه ای تبریز فایننس همراه باشید .

   

  آکادمی تبریز فایننس یکی از برترین و بهترین آموزشگاه بازار های مالی در سطح شمال غرب و تبریز است.تبریز فایننس برگزار کننده دوره ارز دیجیتال دوره فارکس دوره بورس اوراق بهادار و پرایس اکشن است.اگر می خواهید درباره تبریز فایننس بیشتر بدانید می توانید از مقالات و جزئیات دوره ها ، اخبار های وب سایت مارا دنبال کنید.

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.