تبریز فایننس

اصول تحلیل بازار بورس 2

 • یکی از رکن های اصلی در اصول تحلیل بازار بورس، آزمایش بازار می باشد. آزمایش بازار یا آزمایش عرضه یکی از مهمترین شاخص ها برای بررسی بازار است.

   

   

  اصول تحلیل بازار بورس 2 و آزمایش عرضه چیست و چگونه ما می توانیم از آن استفاده کنیم؟

   

   

  بازیگردان سهم می تواند تا حدی قیمت سهم را کاهش دهد و یا آن را پایین نشان دهد ولی افزایش قیمت سهم زمانی که دیگران فروشنده آن هستند بدون از دست دادن پول مقدور نخواهد بود. تلاش برای افزایش قیمت زمانی که دیگران در حال فروش سهم هستند روشی غیر منطقی بوده و پافشاری بر آن موجب ورشکستگی می شود.

   

   

  نگرانی هر بازیگردانی که قصد افزایش قیمت سهم را دارد ورود فروشنده ها در مسیر صعود سهم است و این امر موجب بروز مقاومت های جدید و حتی جذب همه منابع پولی خریداران و امتناع آنها از ادامه خرید سهم خواهد شد. بازیگردانان حرفه ای ناچارند برای افزایش قیمت، چنین عرضه هایی را جذب کنند. لذا وقتی قیمت در مسیر رشد باشد و فروشنده های زیادی وارد شوند، بازیگردان باید سهام را در قیمت بالاتری خریداری نماید و اگر میزان فروش سهم بالا برود ممکن است بازار دچار ریزش شده و نتیجتاً وی ضرر کند.

   

   

  حرکت های صعودی قیمت زمانی که میزان عرضه سهم در بازار زیاد باشد چندان پایدار نخواهند بود. بازیگردان سهم می داند بخش عمده ای از سهم پس از اخبار بد، ریزش مداوم قیمت و یا گذر عادی زمان در قیمت های پایین توسط سهامداران فروخته خواهند شد ولی وی برای اطمینان از چنین امری قبل از آغاز حرکت صعودی نیاز به آزمایش بازار دارد.

   

   

  بهترین روش در چنین مواردی ریزش سریع قیمت است. در چنین مواردی سهامداران غیر مطلع دست خود را رو خواهند کرد و سهامشان را خواهند فروخت. حجم معاملات زمانی که بازار می ریزد به بازیگردان حرفه ای می گوید که چقدر عرضه در بازار موجود است.

   

  حجم کم معاملات در ریزش قیمتی به وی نشان می دهد که عرضه کمی در مسیر نزولی قیمت وجود دارد. چنین عملی همچنین روشی برای خرید سهام در قیمت پايينتر قبل از آغاز رالی قیمتی است به این روش گاهی تخته شیرجه نیز می گویند.

   

  حجم بالای معاملات نشان می دهد که هنوز عرضه زیادی بر بازار است. زمان بخشی اخبار بد یکی از بهترین زمان هایی است که می توان بازار را با توجه به حجم معاملات تست کرد، بعضا بازیگردان برای اطمینان بیشتر دوبار بازار را تست می کند که در چنین مواردی نمودارهابي شيبه W و یا به اصطلاح کف دوقلو تشکیل خواهد شد. نمودار کف دوقلو نشان از تست دوباره بازار در محدوده قیمتی دارد که سابقاً میزان عرضه سهم بالایی داشته است نمودار فوق یک آزمایشی بازار موفق را نشان می دهد.

   

  اصول تحلیل بازار بورس 2

   

  هر کندل نزولی که کمترین قیمت آن پایین تر از کندل قبلی باشد ولی در نهایت نقطه به کندن بالاتر از کندل قبلی و با حجم کمتری نیز همراه باند علامت خوبی برای افزایش قیمت است.

  در کندل مشخص شده با ریزش قیمت، حجم معاملات نیز کاهش پیدا کرده و در نهایت قیمت بالاتر از کندل قبلی بسته شده است در بازار های نزولی ممکن است بارها چین ازمایشی روی بازار صورت پذیرد.

   

  اگر آزمایشی صورت گرفته موفق نباشد و ترقه زیادی صورت پذيرد ، آنگاه احتمالا بازیگران در حركت صعودی مشارکت نخواهد کرد و از بازار خارج خواهد شد تا زمان آزمایش بعدي، لذا ممکن است علیرغم تصور عمومی که بازار باید بالا برود، بازار مدنی درجا بزند جون بول هوشمند به دلیل شکست آزمایش ها وارد بازار نشده است.

   

  اصول تحلیل بازار بورس 2 و نفوذ در عرضه

   

  بگذارید با دقت بیشتری موردی را بررسی کنیم که چگونه بازیگردانان در محدوده عرصه نشود می کنند.

   

  محدوده های معاملاتی قبلی سیم که در مدت زیادی در بازه قیمتی مشخصی خرید و فروش شده اند. محدوده مقاومت را تشکیل می دهند چرا که به عنوان سطح عرسه شناخته می شود. رفتار سهامداران پر معمولا به صورت گروهی و ثابت است.

   

  بسیاری از سهامداران قدیمی در رنج مشخصی از قیمت زمانی که قیمت به ناگاه ریزش داشته و نفروخته اند و به اصطلاح گیر افتاده اند امید چنین سهامدارنی این است که بتوانند سهام خود را تا حد ممکن و با کمترین تصور بفروشند. چنین رفتاری، محدوده مقاومی هم را تشکیل می دهد.

   

  اصول تحلیل بازار بورس 2

   

  در نمودار فوق محدوده داخل دو خط و قبل از ریزش قیمت نشان از سهامداران گیر افتاده در سهم را دارد.

   

  بازیگردانان می داد که محدوده های مقاومتی سهم کدام است اکثر آنها در مورد سهم خوشبین به افزایش قیمت باشند، طبعا قصد خواهد داشت که یک رالی قیمت را آغاز کند مشکلی که دارند این است که چگونه می توان جلوی عرضه سهامداران گیر افتاده در سهم را گرفت تا حرکت صعودی راحت تر و کم هزینه تر انجام شود.

   

  هر محدود عرضه سهم را می توان به عوارضی نامطلوب در مسیر حرکت سهم در نظر گرفت. اگر تمایل به حرکت بیشتر دارید باید در مقابل این عوارضی ها ایستاده و عوارض را پرداخت نمایید. در بازار سهام حرکت افزایشی قیمت توسط سهامدارانی که سهام را با قیمت بالا خریده و منتظر فروش آن با کمترین ضرر هستند گرفته می شود. اگر بازیگردان قصد افزایش قیمت سهم را داشته باشد باید با جمع آوری نمودن عرضه های صورت گرفته توسط این سهامداران موجب حرکت رو به رشد سهم شود که این برایش هزینه دارد.

   

  برای کاهش هزینه افزایش قیمت وی راههای متعددی دارد. حرکتی سریع، با کندل بلند، و یا نفوذ در محدوده عرضه یک روش مطمئن قدیمی و امتحان شده است.

   

  بازیگردان حرفه ای تمایل ندارد سهام را در قیمت های بالا خریداری نماید. وی سهام را به اندازه کافی در قیمت های پایین خریداری نموده است بنابراین سهامداران گیرافتاده در محدوده قیمتی باید تشویق شوند که بهایشان را نفروشند زمانی که قیمت به محدوده عرضه نزدیک می شود که در آن سهامدار می تواند سهامش را بدون ضرر بفروشد قیمت سهم با حرکتی سریع و با کندلی بلند از این محدوده عبور می کند. نمونه این حرکت را می توان در نمودار فوق دید

   

  با نفود قیمت در محدوده عرضه، سهامداران گیر افتاده در سهم که تا قبل از این در ضرر بودند وقتی می بینند ضررشان به سود تبدیل شده استرس فروش سهمشان از بین می رود و به امید به دست آوردن سود بیشتر منتظر می مانند.

   

  از طرف دیگر اگر در نمودارها دیده شود که در یک روز حجم زیادی در محدود عرضه وجود دارد نشان از جمع کردن سهم توسط بازیگردان از دست سهامداران گیر افتاد در سهم دارد در چنین موردی زمانی که بازیگر انتظار قيمت های بالاتر دارد می داند در صورت عبور از محدوده مقاومتی، موج جدیدی از تقاضا وارد خواهد شد و به حرکت سهم کمک خواهد کرد.

   

  از طرفی سهامدارانی که سهمشان را فروخته اند وقتی می بینند سهم در حال رشد است  ترغیب خواهند شد تا مجددا سهم را خریداری کنند اگر بعد از چنین اتفافی(حجم بالا در یکروز و جمع کردن سهم)، یک کندل کاهشی با حجم پایین دیده شود سیگنال فری برای افزایش قیمت سهم خواهد بود چرا که نشان می دهد. فروشنده قوی وجود ندارد.

   

  اصول تحلیل بازار بورس 2 و حجم بالا در سقف بازار

   

  بسیاری از روزنامه نگاران و با خبرنگاران تصور می کنند زمانی که بازار با عبور از سقف قبلی رکورد جدیدی را با حجم بالا فتح می کند و اخبار خوبی هم از بورس منتشر می شود نشانه خوبی است در حالیکه این فرض خطرناکی است. حجم بالا به نوع خود نشانه کافی نیست.

   

   

  اگر بازار در حال صعود است و در یک روز حجم بالایی دیده شود و کندل نیز صعودی باشد در حالیکه روز بعدی سیم ریزشی باشد و یا به حاشیه برود نشان از پایان روند صعودی دارد. اگر حجم بالا به معنی تلاش بیشتر برای بالا بردن قیمت بوده در حالیکه روزهای بعدی قیمت نزولی باشد باید جایی از کار ایراد داشته باشد. یک اصل به نام نتیجه در برابر تلاش» وجود دارد که البته در آینده بیشتر در مورد آن بررسی خواهیم کرد.

   

   

  حجم بالا در یک روز به طوریکه کندل وارد محدوده صعودی جدیدی شود و فردا کندل صعود نکند و یا نزولی باشد نشان از ضعف بازار دارد. اگر حجم بالا نشان از خرید حرفه ای دارد چرا روزهای بعد قیمت بالا نمی رود؟!. این نشان می دهد که عرضه سنگینی وارد بازار شده است.

   

   

  اصول تحلیل بازار بورس 2

   

  در نمودار فوق یک حرکت صعودی نشان داده می شود که پس از حجم بالا متوقف می شود اگر تلاش حرفه ای برای بالا بردن بازار نباشد بازار میریزد و یا در بهترین حالت خنثی باقی می ماند.

   

  اصول تحلیل بازار بورس 2 و نتیجه در برابر تلاش

   

  تلاش برای بالا رفتن سهم معمولا با کندل های بلند دیده می شود که نقطه بسته شدن در بالای کندل و بالاتر از روز قبل به همراه حجم معاملات بالا است. این یک حرکت صعودی است. البته حجم معاملات نباید به صورت غیر عادی بالا باشد چرا که نشان می دهد عرضه زیادی در بازار موجود است و بازار نیز چندان حجم خیلی بالا را در روندهای صعودی مناسب نمی بیند.
  برعکس، کندل نزولی طولانی با نقطه بسته شدن در پایین کندل که پایین تر از روز قبل است نشان از روند نزولی قوی دارد و نشان از تلاش برای پایین بردن قیمت سهم است.

   

  اگر تلاش برای بالا بردن قیمت به همراه حجم بالا باشد و در روزهای بعدی قیمت رشد چندانی نکند نشان می دهد که حجم بالا بیشتر فروش بوده تا خرید و خرید عمدتا توسط سهامداران جدید صورت گرفته است و از ریزش بازار جلوگیری نموده و این نشانه ای از ضعف بازار است. نشانه ضعف نیز موردی نیست که به سرعت از بین برود و ممکن است مدتها بازار را تحت تاثیر قرار دهد.

   

  بازار معمولا پس از حجم بالا در روند صعودی نیاز به استراحت دارد چرا که لازم است فشار فروش برای بالا رفتن بیشتر قیمت گرفته شود و به مرور سهم از فروشندگان خریداری گردد. به یاد داشته باشیم فروش، مقاومتی برای بالا رفتن قیمت سهم است. بهترین روش برای حرفه ای های بازار که بفهمند آیا فشار فروش در سهم رفع شده یا نه تست بازار است.

   

   

  در تست بازار در طول ساعت معاملائی قیمت به طور ناگهانی ریزش می کند و سهامداران ضعیف (که بدون برنامه مطالعه شده قبلی، سهام را در اختیار دارند) با دیدن ریزش قیمت فروشنده می شوند. اگر حجم معاملات پایین باشد نشانی قوی از ضعیف شدن فروشندگان و سیگنالی برای خرید است.

   

  از طرفی ممکن است تلاش برای بالا بردن قیمت، بی نتیجه باشد. یعنی در یک روند صعودی در یک روز حجم معاملات بالا باشد و اخبار منتشره از سهم نیز خوب باشد ولی فردای آن روز روند نزولی شود و یا با کندل کوتاه همراه باشد که قیمت در وسط و یا پایین کندل بسته شود که نشان از ضعف بازار دارد.

   

  اگر حجم بالا نشان از خرید سهم دارد چرا روزهای آتی نباید قیمت به راحتی بالا برود؟ اگر نگاه تحلیلی به این موارد داشته باشیم میتوان بازار را به راحتی و قوت تحلیل کرد. توجه داشته باشیم که اخبار میتواند به عنوان کاتالیزور، سهم را موقتا بالا یا پایین ببرد ولی معمولا تاثیر اخبار کوتاه مدت است و آن چیزی که در حرکت سهم موثر است فعالیت پول هوشمند توسط بازیگردانان حرفه ای است.

   

   

  آکادمی تبریز فایننس یکی از برترین و بهترین آموزشگاه بازار های مالی در سطح شمال غرب و تبریز است.تبریز فایننس برگزار کننده دوره ارز دیجیتال، دوره فارکس و  دوره بورس اوراق بهادار و پرایس اکشن است.اگر می خواهید درباره تبریز فایننس بیشتر بدانید می توانید از مقالات و جزئیات دوره ها و همچنین اخبار های وب سایت ، مارا دنبال کنید.

   

   

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.