تبریز فایننس

اصول تحلیل بازار بورس 1

اصول تحلیل بازار بورس 1
 • اصول تحلیل بازار بورس 1 : جهت تحلیل بازار از نمودارهای قیمتی استفاده می شود.یک نمودار قیمتی شامل چهار آیتم نشان دهنده چهار فاکتور: قیمت آغازین، آخرین قیمت، کمترین قیمت و بیشترین قیمت است.

   

   

  توضیح: با توجه به اینکه در اکثر تحلیل ها از نمودارهای میله ای استفاده شده ما نیز اساس را بر این نوع از چارت قرار می دهیم:

   

  اصول تحلیل بازار بورس 1

  البته نمودار های شمع ژاپنی به شرح زیر متداول تر است:

  اصول تحلیل بازار بورس 1

   

  نمودار قیمتی نمایش تصویری از تغییرات قیمتی در یک بازه زمانی است. این بازه زمانی می تواند از دقیقه تا سال باشد ولی به صورت معمول نمودارهای روزانه بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند.معامله گران کوتاه مدتی معمولا از نمودارهای با بازه های زمانی کوتاه (دقیقه ای) استفاده می کنند.

  حجم معمولا به صورت میله هایی در زیر نمودار نشان داده می شود. حجم به صورت ضمنی به ما ابزاری می دهد که بدانیم در بازه زمانی مورد انتخاب چه حجمی از «فعالیت» انجام شده است.

   

   

  اصول تحلیل بازار بورس 1 و چگونه تشخیص دهیم بازار قوی است یا ضعیف؟

   

   

  درخواست های خرید و فروش معمولا توسط بازیگردانان سهم بررسی و کنترل می شود. وظیفه آنها تنظیم بازار است. برای انجام چنین وظیفه ای آنها نیاز به داشتن بلوک بزرگی از سهام هستند تا از طریق آن بازار را تنظیم نمایند. اگر آنها در یک سطح قیمت، سهام قابل عرضه ای نداشته باشند مجبورند تا قیمت را به سمت سطح قیمتی جدیدی سوق دهند و یا اینکه از سایر سهامداران عمده کمک بگیرند.

   

   

  اگر بازار در فاز صعودی باشد و بازیگردان تحلیلش این باشد که بازار سهم نزولی خواهد بود طوری اقدام خواهد کرد که شما تصور کنید بازار رو به صعود است و شما نیز در قیمت بالا درخواست خرید ارسال می کنید و بازیگردان به شما سهم می فروشد و از موجودی سهمش کم میکند.

   

  در چنین مواردی با میله های قیمتی کوتاه روبرو خواهیم بود چرا که در صورت افزایش قیمت بازیگردان سهم را عرضه می کند و در صورت کاهش قیمت نیز برای نشان دادن وضعیت عادی سهم به خریداران، عرضه را متوقف می کنند.

  برعکس در صورت تغییر روند بازار از نزولی به صعودی، با میله های قیمتی طولانی تری روبرو خواهیم بود چرا که فروش سهم توسط بازیگردان به دلیل پیش بینی اش از افزایش قیمت کاهش می یابد و حرکت قیمتی به سمت بالا تسهیل می شود.بنابراین با توجه به دیدن میله های قیمتی می توان تشخیص داد که وضعیت بازار به چه سمتی است.
  در بازارهای قوی می توان موارد مشابهی از بالا رفتن ناگهانی قیمت را مشاهده کرد.

   

  اصول تحلیل بازار بورس 1

  در شکل فوق قبل از جهش ناگهانی قیمت از کانال قیمتی، عده زیادی از سهامداران به اصطلاح در آن رنج قیمتی گیرافتاده اند. این افراد یا در قیمت های بالا سهم را خریداری کرده اند و سهم ریزش کرده و لیکن با ضرر نفروخته اند و یا اینکه در قیمت های پایین خریداری کرده اند و از افزایش قیمت ناامید شده و منتظر فرصتی برای فروختن سهم هستند. حرفه ای های بازار و بازیگردان ها این روانشناسی را می دانند

   

  و بنابراین برای اینکه این افراد را تشویق به عدم فروش نمایند، با خرید حجم بالا و افزایش ناگهانی قیمت، به این افراد امید بالاتر رفتن قیمت را می دهند لذا بر مقاومت با کمترین هزینه و سریعترین زمان غلبه می کنند.

   

  مشخص است حجم معاملات در روزی که قرار است قیمت به طرز غیر منتظره ای بالا برود به صورت غیر عادی بالا است.در اینجا قیمت ها توسط بازیگردان «بالا نشان داده می شود».

   

  باید توجه داشت حجم بالا نشان از حمایت صورت گرفته از سهم دارد و اگر حجم پایین باشد بیم آن میرود که بازیگردان بدون حمایت کافی قصد تشویق سهامداران به خرید سهم دارد. حجم بسیار بالا در روندهای صعودی معمولا نشانه خوبی نیست چرا که نشان از وجود عرضه زیاد در بازار دارد و در مورد حجم کم نیز احتمال وجود «تله» ای برای وارد کردن سهامداران به سهم دارد.

   

  لازم به ذکر است پس از آغاز حرکت صعودی در روزهایی که با کاهش قیمت، حجم معاملات نیز کاهش می یابد نشان از قدرت بازار دارد چرا که نشان می دهد فروشندگان تمایلی به فروش ندارند و انتظار قیمت های بالاتری را دارند. باید در نظر داشت که در فازهای آغازین روند نزولی، حجم در روزهای منفی می تواند پایین باشد و همیشه باید از شواهد دیگری در کنار حجم معاملات استفاده کرد.

   

   

  چگونه جو خرید یا فروش را تشخیص دهیم؟

   

  برای صعود قیمت یک سهم نیاز به خریده شدن سهم است به طوریکه میزان خرید از میزان فروش پیشی بگیرد که این امر عموما با میله های قیمتی صعودی (که قیمت بسته شدن آن بالاتر از قیمت بسته شدن کندل  قبلی است همراه است. همچنین حجم کندل صعودی باید بالا باشد. البته این حجم نباید خیلی بالا باشد چرا که نشان دهنده وجود عرضه زیاد در بازار است .

   

  اگر در روزی مشاهده کنید که حجم معاملات پایین است ولی قیمت بالا میرود این نشانه تصویر غیر واقعی است ۲۵ این حجم پایین نشان می دهد که پول هوشمند قصد شرکت در حرکت صعودی را ندارد چرا که می داند بازار ضعیف است. سهم ممکن است صعود کند اما این صعود به دلیل حضور پول هوشمند نیست و تا زمانی که پول هوشمند در سهم مشارکت نکند صعود سهم دوام چندانی نخواهد داشت.

   

  در روندهای صعودی شما شاهد روزهایی هستید که قیمت صعودی است ولی حجم معاملات پایین است. دلیل بالا رفتن قیمت چندان مهم و مشخص نیست ولی نشان می دهد که پول هوشمند به دلیل پیش بینی اش از ضعف بازار در حرکت صعودی مشارکت نداشته است و این نشانه ای است بر ریزش بازار در روزهای آتی۔

   

  عکس آن برای روندهای نزولی نیز صادق است. برای حرکت قوی نزولی نیاز است که شاهد فروش سهم باشیم که نشانه آن حجم بالا در میله های قیمتی نزولی قیمت بسته شدن آن پایینتر از قیمت بسته شدن کندل قبلی است. اگر در چنین روندهایی حجم غیر عادی بالایی دیده شود می تواند نشانی از احتمال بازگشت روند باشد(تقاضای زیادی وارد بازار شده است و ممکن است عرضه را ببلعد).

   

  اگر در روندهای نزولی مشاهده شود که حجم معاملات کاهش می یابد به این معنی است که حجم عرضه ها در حال کاهش یافتن است. ممکن است بازار باز هم نزول کند ولی باید در نظر داشت که احتمال برگشت سریع روند و افزایش قیمت وجود دارد. حجم پایین در روندهای نزولی به این معنی است که حرفه ای ها تمایلی به فروش بیشتر و نتیجتا ریزش بازار ندارند.

   

   

  چگونه نبود تقاضا را تشخیص دهیم؟

   

  نبود تقاضا یکی از مهمترین شاخص هایی است که در معاملات باید به آن توجه نمود.نبود تقاضا عمدتا در کندل صعودی با ارتفاع کوتاه و حجم کم معاملات قابل تشخیص است.

   

  اصول تحلیل بازار بورس 1

   

   

  همچنین اگر در کندل نزولی، ارتفاع کم با حجم کم دیده شود به این معنی است که فشار فروش وجود ندارد.زمانی که به نمودارها توجه می کنید در نظر داشته باشید بسیاری از افراد از درک آن عاجزند و تنها به اخبار توجه می کنند در صورتیکه عامل محرک قیمت ها در بازار (چه به سمت صعودی و چه به سمت نزولی) عرضه و تقاضا است.

   

  در زمانی که تقاضا در بازار وجود ندارد پول هوشمند که تلاش می کند بازار را عادی نشان دهد و این موجب می شود سقف بازار قارچ مانند شود. در این مرحله معمولا اخبار خوب منتشر می شود و ریزش بازار هنوز جدی نشده است . بازار مشخص شده در نمودار بالا نشان از فروش سهم توسط بازیگردانان را دارد .کندل ها اکثرا کوتاه و بالاتر از کندل قبلی و با حجم کم هستند. با چنین شرایطی امکان آغاز حرکت جدید صعودی قیمتی وجود نخواهد داشت . در شکل پایین نمونه ای از توزیع سهام را میتوانید ببینید.

   

   

  اصول تحلیل بازار بورس 1

   

   

   

  آکادمی تبریز فایننس یکی از برترین و بهترین آموزشگاه بازار های مالی در سطح شمال غرب و تبریز است.تبریز فایننس برگزار کننده دوره ارز دیجیتال، دوره فارکس و  دوره بورس اوراق بهادار و پرایس اکشن است.اگر می خواهید درباره تبریز فایننس بیشتر بدانید می توانید از مقالات و جزئیات دوره ها و همچنین اخبار های وب سایت ، مارا دنبال کنید.

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.