تبریز فایننس

خاموشی ها روی بورس هم تاثیر گذاشت

 • خاموشی ها روی بورس هم تاثیر گذاشت: در روزهای اخیر، به دلیل گرمای هوا و افزایش مصرف مشترکان برق، بدون اطلاع قبلی خاموشی در کشور رخ داد و به دلیل مشکلات شدید در تامین برق، وزارت نیرو جدولی را برای توزیع و محدود کردن توزیع برق در کشور منتشر کرد، اما به دلیل عدم مدیریت صحیح خاموشی های گسترده وزارت نیرو نیز خارج از ساعات اعلام شده صورت گرفت.

  قطعی های مکرر و گسترده برق که در ماه ژوئن و ژوئیه سال جاری شدت گرفت، خسارات کوچک و بزرگی را به بخشهای دولتی، خصوصی و کارخانه ها و زندگی شخصی مردم و نیز مشکلات اقتصادی مانند خاموشی در بیمارستانها، کارگاه ها و… را به بار آورد.


  اما پس از این اتفاقات علت خاموشی های اخیر عدم تعادل در مصرف برق و تولید اعلام شد و شرکت توانیر دستور توقف کارخانه های فولاد و سیمان برای دریافت برق از شبکه برق به شرکت های توزیع برق و شرکت های برق مناطق اعلام شده


  تولید صنعتی کاهش خواهد یافت و خاموشی ها روی بورس هم تاثیر گذاشت


  پس از آن، متخصصان این حوزه اعلام كردند كه بخش فولاد و سیمان این روزها با قطعی برق روبرو است و ادامه این مسیر تأثیر مهمی بر روی كل زنجیره فولاد و پروژه های ساخت و توسعه خواهد داشت، در حالی كه این اقدام، علاوه بر خسارت میلیارد دلاری برای صنایع فولاد و سیمان، منجر به افزایش قیمت سخت افزارها در کشور خواهد شد و علاوه بر این، بازار سرمایه نسبت به اخباری که صنعت بورس را تحت تأثیر قرار می دهد واکنش نشان خواهد داد و با توجه به شرایط فعلی این امر ضروری است.


  بازار سرمایه تدابیری را برای اطمینان از هماهنگی هرچه بیشتر این تصمیمات با واحدهای تولیدی بورس اوراق بهادار که از جمله بازیگران اصلی بورس هستند، در نظر دارد تا کمترین تأثیر منفی را بر بازار سرمایه بگذارد.


  حسین ایزدی، کارشناس بازار سرمایه در مورد قطع برق فولاد و سیمان و تأثیر آنها بر سودآوری این صنایع در بورس سهام، معتقد است که اگرچه در کوتاه مدت ممکن است به دلیل کاهش تولید، قیمت این محصولات (فولاد و سیمان) افزایش یابد. اما این صنایع باعث سودآوری نخواهد شد. وی به اعتماد گفت:

  وقتی تولید کالا کاهش می یابد، اگرچه قیمت این محصولات افزایش می یابد، عرضه آنها به بورس کالا و بازار کاهش می یابد و دیگر از نظر اقتصادی برای تولید کننده مقرون به صرفه نخواهد بود.

  این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه باید مشکل کمبود برق از سال های گذشته پیش بینی و حل می شد، افزود: قطعاً هزینه های تولید ثابت پایدار است و در چنین شرایطی هزینه هایی بر عهده عملکرد شرکت ها خواهد بود. وی با بیان اینکه این مدل برنامه ریزی محکوم به شکست است ادامه داد:

  اگر تعطیلی کارخانه ها بیش از سه هفته اعلام نشده باشد، شروع مجدد کارخانه حداقل یک هفته به طول خواهد انجامید که این امر به سودآوری فولاد و سیمان نیز آسیب می زند.


  قطعی برق در صنایع نه تنها به این کارخانه ها آسیب نمی رساند بلکه باعث افزایش قیمت ها و عرضه کم آنها به کل جامعه می شود. وی افزود:

  در شرایطی که در بازار کمبود وجود دارد، افراد فرصت طلب همیشه از شرایط استفاده می کنند و تنش در بازار ایجاد می کنند. وی ادامه داد:

  به طور کلی، در ایران ما با چالش مصرف بی رویه برق و عرضه و تقاضا در این زمینه نامتعادل هستیم و به نظر می رسد اصلاح قیمت انرژی که مصرف را تا حدی بهینه می کند همراه با افزایش سرمایه گذاری در صنعت برق ضمن افزایش شبکه بهره وری انتقال می تواند سیاست درستی باشد.


  ترمز رشد در بورس اوراق بهادار کشیده شد


  بر اساس این گزارش، اگرچه برخی از تولیدکنندگان عمده فولاد کشور نیروگاه های خود را دارند و از نظر کمبود فولاد در کشور جای نگرانی نیست، اما از شرکت های فولاد مبارکه و چادرملو خواسته شده است تا ظرفیت نیروگاه خود را در کشور کاهش دهند.


  شبکه اصلی تزریق کمبود برق خانگی ، که در واقع باعث کاهش کارایی می شود. تصمیم اخیر دولت در مورد قطع برق صنعتی پس از ثبت رکورد شکنی جدید در بورس اوراق بهادار اتخاذ شد و پس از آن، با محدود کردن در مصرف برق شرکت های فولادی و سیمانی، ترمز رشد در بورس اوراق بهادار برداشته شد. آخرین روز معاملات هفته گذشته در بازار سرمایه برای رشد 835 واحدی کافی بود و در اوج یک میلیون و 282 هزار و 22 واحدی قرار داشت.


  بنابراین، در حالی که طبق روایت آماری اخیر از معاملات سهام، شاهد بازگشت اعتماد سرمایه گذاران از دست رفته در بخش تولیدی اقتصاد کشور بودیم، اما بحران برق تاجران را شوکه کرد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.