تبریز فایننس

آموزش استراتژی پین بار

آموزش استراتژی پین بار
 • اصطلاح استراتژی پین بار و شیوه استفاده از آن در بازار جهانی فارکس

  پین بار یک نوع الگوی تک کندل بر گشتی است که شکل گیری آن نشانی از مردود شدن سطح قیمتی خاصی بوسیله مارکت است. اگر بتوانید این الگوی تکه کندلی را کاملا یاد بگیرید و  در هر چارتی باشد ، قادر خواهید بود از آن چارت سود بگیرید. در ادامه مقاله قصد داریم تا در رابطه با نحوه تشکیل پین بار و نحوه بهره مندی از این استراتژی در شرایط مختلف ، بپردازیم.

   

  آموزش استراتژی پین بار

   

  پین بار به چه معناست ؟

  پین بار گندلی است که دارای سایه بالا و یا سایه بلند (سایه پایین ) و بدنه کوتاه می باشد پین بارها را میتوانید در تمام نمودارهای میله ائی یا کندلی مشاهده کنید. ما از نمودارهای کندلی استفاده میکنیم زیرا این نمودارها در میان معامله گران محبوبیت بیشتری دارند و این به این دلیل است که این نمودارها نمایش بصری واضح تری برای تکنیکهای پرایس اکشن ارائه می دهند.

  مشخصات بین بار

  1. یک پین بار باید دارای سایه (shadow بلند بالائی و یا پایینی باشند. این سایه نشان دهنده است که قیمت به سطح مشخصی میرسد اما در آن سطح دوام نیاورده و بر می گردد. به عبارت دیگر سطح مورد نظر را پس میزند .
  2.  فاصله بین قیمت باز شدن کندل تا قیمت بسته شدن، بدنه نام دارد. این بدنه در صورتیکه قیمت بسته شدن بالاتر ازقیمت باز شدن کندل باشد( کندل صعودی باشد) به رنگ سفید و با یکی از رنگهای روشن و درصورتیکه قیمت بسته شدن کندل پایینتر از قیمت باز شدن آن باشد( کندل نزولی باشد) به رنگ سیاه و یا یکی از رنگهای تیره نمایش داده میشود
  3. قیمت باز شدن و بسته شدن کندل پین بار باید به یکدیگر نزدیک باشد. در صورتی که این دو قیمت برابر باشند، به آن کندل (دوجی doji) گفته میشود
  4.  قیمت باز شدن و بسته شدن پین بار باید به یکی از دو انتها نزدیک تر باشد و هرچه نزدیکتر باشد (در طرف مقابل سایه بلند هیچ سایه ای نداشته باشیم) بهتر است.
  5. طول سايه هر چه بلند تر باشد بهتر است.
  6.  بعنوان یک قاعده عمومی طول سایه باید بیشتر از دو سوم کل کندل باشد
  7.  به قسمت مقابل سایه (کندل کوتاه) دماغه گفته میشود

   

  آموزش استراتژی پین بار

   

  پین بار صعودی

  پین بار صعودی در انتهای یک روند نزولی تشکیل شده و خبر از پایان روند نزولی و شکل گیری روند صعودی می دهد. سایه این کندل به سمت پایین است زیرا نشانگر پس زده شدن سطح حمایتی، یا پایین ترین قیمتی است که بازار آنرا تاج کرده است .

  پین بار نزولی

  پین بار نزولی در انتهای یک روند صعودی تشکیل شده و خبر از پایان روند صعودی و شکل گیری روند نزولی می دهد. سایه این کندل به سمت بالا است زیرا نشاندهنده پس زده شدن سطح مقاومتی، یا بالا ترین قیمتی است که بازار آنرا تاج کرده است.

   

   

  مثالهائي از پين بار در عمل

  شکل زیر نمودار روزانه CADJPY را نمایش میدهد که در آن تعداد زیادی پین بار دیده میشود که خیلی زیبا عمل کرده اند توجه کنید که پین بار چگونه پس از رسیدن به سطح حمایتی انرا پس زده و حرکت صعودی در پیش گرفته است همانگونه که مشاهده می کنید تمام بین بارهای این چارت تمامی ویژگی های تعریف شده برای پین بارها را دارند می توانید آنها را نام ببرید؟

   

   

  شکل زیره نمودار روزانه SDJPYبا نشان داده شده است که در آن یک پین بار ایده ال، نمایانگر معکوس شدن روند از نزولی به صعودی می باشد. توجه به این نکته بسیار مهم است که اگر سطح پی زده شده یکی از سطوح کلیدی مهم باشتر حمایتی مقاومتی احتمال عمل کردن پین بار و معکوس شدن روند بیشتر و سریعتر خواهد بود. به الگوی تشکیل شده در شکل زیر الگوی برگشتی V” نیز گفته میشود زیرا معکوس شدن روند خیلی شارب صورت گرفته است

   

   

  شکل زیر مثالی از یک ترند صعودی است که در آن به دفعات الگوی تک کل بازگشتی پین بار در آن ظاهر شده است که ترید با هر یک از آنها موجب سود آوری میشه است این نمودار متعلق به نمودار روزانه GBPJPY می باشد توجه کنید که ترند صعودی با ظهور دو پین بار در سمت چپ چارت شروع شده است و همانطور که ترند جلوتر می رود ما میتوانیم با استفاده از پین بار صعودی که در شکل نشان داده شده است  موقعیت های سودآور خرید را شکار کنیم.

   

   

   

   

  آموزش استراتژی پین بار و چگونه براساس پین بار ترید کنيم

  پین بار یک الگوی تک کندل بازگشتی است و ما برای ورود به پوزیشن، به روشهای زیر میتوانیم عمل کنیم

  • ورود لحظه ائي : تا بسته شدن کامل کندل صبر میکنیم و بعد با قرار دادن دستور Buy در پین بار صعودی وارد خرید و با قراردادن دستور Sell در بین یار نزولی، وارد معامله فروش می شویم.

   

  • ورود با دستورات شرطی BuyStop و Sellstop : در نقاطی که میخواهیم وارد معامله شویم، از دستورات شرطی استفاده میکنیم تا چنانچه قیمت به حد مورد نظر رسید، دستور فعال شود برای فعال شدن دستور BuyStop قیمت می بایست به سمت بالا و به حد تعیین شده برسد دستور Buy فعال شود و نیز برای فعال شدن دستور SellStop قیمت می بایست به حد تعیین شده کاهش یابد تا دستور Sell فعال گردد. توجه داشته باشید که دستور BuyStop در بالای قیمت جاری مارکت قرار می گیرد و دستور SellStop در پایین قیمت فعلی مارکت قرار داده می شود در حالتی که پین بار صعودی در چارت مشاهده گردد، دستور BuyStop را کمی بالاتر ازhigh پین بار قرار داده تا چنانچه قیمت سطح مقاومتی فوق را بریک کرد، وارد دستور خرید شویم و حد ضرر نیز کمی پایین تر از Low كندل پین بار قرار داده میشود و متقابلا در صورت مشاهده پین بار نزولی  دستور SellStop را در زیر Low كندل پین بار قرار داده و حد ضرر را در بالای High کندل پین بار در نظر میگیریم.

   

  •  ورود با دستورات شرطی Sellimit و BuyLimit : دستور Selllimit در بالای قیمت فعلی مارکت قرار داده می شود تا چنانچه مارکت به اندازه مشخصی بالا رفت و به این دستور رسید، آنوقت تبدیل به دستور Sell خواهد شد. و متقابلا دستور BuyLimit در پایین قیمت فعلی مارکت قرار داده می شود تا چنانچه مارکت به اندازه مشخصی پایین آمد و به این دستور رسید، آنوقت تبدیل به دستور Buy خواهد شد. در این روش به محض بسته شدن کندل پین بار نزولی در تایم روزانه، دستور Selllimit را در 50٪ طول پین بار قرار میدهیم تا چنانچه قیمت در کندل بعد از پین بار، به اندازه 50% طول پین بار بالا رفت، آنوقت دستور فعال شده و تبدیل به دستور Sell گردد و متقابلا به محض بسته شدن کندل پین بار صعودی در تایم روزانه، دستور BuyLimit را در 50٪ طول سایه قرار میدهیم تا چنانچه قیمت در کندل بعد از پین بار، به اندازه 50٪ طول پین بار پایین آمد، آنوقت دستور فعال شده و تبدیل به دستور Buy گردد.

   

   

  برای اینکه با استفاده از پین بار یک ترید موثر انجام دهيد، ابتدا باید بررسی کنید که تمام مشخصات پین بار که در بالا لیست شد، کاملاً شکل گرفته باشد. توجه داشته باشید که تمام پین بار ها از نظر اندازه یکسان نیستند.

   

  فاکتور های تقویت کننده پین بار

   

  سعی کنید پین بار را در ترکیب با فاکتور های دیگر در نظر بگیرید. هر چقدر تعداد فاکتورهای تقویت کننده ای که همراه پین بار هستند بیشتر باشد، برگشت بیشتر قیمت، محتمل تر است برخی از این فاکتورها عبارتند از :

   

  • پین بار به همراه خط روند : معمولا در تایم روزانه، زمانی که بازار دارای روند باشد،پین بار خیلی خوب عمل میکند. با این وجود بسیاری از پین بارها حتی در بازار های رنج، به درستی خبر از تغییر مسیر حرکت قیمت و ایجاد یک نقطه برگشتی ماژور داده و میتوانند برای شما سودآور باشند .
  • پین باری که نوک سایه آن یک سطح مهم حمایت مقاومت را پس زده باشد
  • پین بار که نوک سایه آن، اصلاح 50 % فیبوناچی را پس زده باشد
  • پین باری که نوک سایه آن از خطوط حمایت مقاومت دینامیک (Moving Average برگشته باشد

   

  پین باری که نوک سایه آن یک سطح مهم حمایت / مقاومت را پس زده باشد.

  در نمودار زیر یک پین بار نزولی نشان داده شده است این بین بار، سطح مقاومتی مهمی را بریک کرده ولی قیمت بسته شدن آن بر این سطح مقاومتی قرار دارد لذا احتمال نزول قیمت زیاد بود و با هر از روشهای سه گانه شرح داده شده میتوان وارد ترید شد. ملاحظه میگردد که از روش سوم برای ورود به معامله استفاده شده است

   

   

  پین باری که نوک سایه آن از خطوط حمایت مقاومت دینامیک (Moving Average )برگشته باشد.

  سطوح حمایت و مقاومت به دو دسته کلی تقسیم می شوند

  1. سطوح حمایت و مقاومت استاتیک : در این سطوح مقدار حمایت مقاومت بصورت خط افقی می باشد و مقدار آن نسبت به زمان ثابت است. مانند سطح مقاومتی شکل بالا

  2 . سطوح حمایت ومقاومت دینامیک : در این دسته، مقدار حمایت و مقاومت ثابت نیست و نسبت به زمان تغییر میکند که خود به دودسته تقسیم میشود :

   

  تغییر مقدار حمایت و مقاومت بر حسب زمان به نسبت ثابت : که کامل خطوط روند میشوند

  تغییر مقدار حمایت مقاومت بر حسب زمان به نسبت متغییر: شامل نوع Moving Average ها و منحنی های رگرسیون درجه 2 به بالا، به عبارت دیگر یکی دیگر از کاربردهای                    Moving Averageاستفاده از آنها بعنوان سطوح حمایت مقاومت می باشد.

   

  در مثال زیر پین بار نزولی به همراه برگشت از یک سطح مقاومتی استاتیک و یک سطح مقاومتی دینامیک (Moving Average) قرار گرفته است. لذا سیگنال فروش صادر شده از طرف آن قویتر می باشد

   

   

  نام های دیگر پین بار

  در الگوهای کلاسیک کندل استیک ژاپنی، نام های مختلفی وجود دارد که اساس و پایه تمام آنها پین بار است. اما در تعریف ،اندک تفاوتی بین آنها وجود دارد تمام نامهائی که در زیر می آیند به نوعی پین بار هستند و مطابق آنچه گفته شد میتوانید بر اساس انها تريد نمایید.

  پین بار نزولی که در انتهای یک روند صعودی تشکیل شده و خبر از پایان روند صعودی و شروع یک روند نزولی دارد به نام”چکش معکوس یا سایه بلند” (Long Wicked Inverted Hamer) يا “دوجی با سایه بلند” Long WickedوDoji یا “ستاره ثاقب” (Shooting Star) گفته میشود

  پین بار صعودی که در انتهای یک روند نزولی تشکیل شده و خبر از پایان روند نزولی و شروع یک روند صعودی دارد به نام”چکش با سایه بلند” (Long Wicked Harmer) یا “توجی با سایه بلند” (Long Wicked Doji) یا اژدهای پرنده با سایه بلند (long wicked dragonfly) شناخته می شود.

   

   

  سخن پایانی

  پین بار یکی از با ارزش ترین ابزارهای ترید پرایس اکشن استند بهترین استراتژی های پین بار همانگونه که گفته شد در زمانی که در ترکیب با سایر فاکتور های تائید کننده مانند ترندهای غالب، سطوح حمایت مقاومت و… استفاده شود، از کارایی بسیار بالایی برخوردار خواهد بود. مراقب باشید که پین بار باید تمام خصوصیات گفته شده را داشته باشد تا بتوان آنرا بعنوان پین بار تلقی کرد .

  پین بار ها در تمام تایم فریم ها خصوصا در تایم فریم های H4 H1 و روزانه قابل استفاده هستند

  اگر فقط از استراتژی بین بار برای ترید استفاده کنید، مطمئن باشید میتوانید به سود پایدار دست یابید

  اگر این استراتژی را به استراتژهای اصلی ترید خود در فارکس اضافه کنید از اینکه تا به حال چگونه بدون آن کار میکرده اید متعجب خواهيد شد.

   

   

   

  آکادمی تبریز فایننس در تلاش است تا با برگزاری دوره هایی چون دوره فارکس ، دوره پرایس اکشن نوین و دیگر دوره ها اطلاعات و دانش کافی جهت ورود به بازار های مالی جهان را در اختیار شما قرار دهید.با شرکت در دوره های تبریز فایننس می توانید مثل آب خوردن بازار های مالی را تحلیل کرده و سرمایه خود را گسترش دهید.

   

  همچنین اگر شما علاقه مند به سرمایه گذاری در بازار جهانی فارکس هستید ، می توانید با استفاده از آموزش ها و مقالات رایگان فارکس در وب سایت تبریز فایننس ، تمامی اصطلاحات و دانش اولیه جهت ورود به این بازار را فرا بگیرید و سپس با شرکت در دوره فارکس تبریز فایننس ، سرمایه گذاری بی نظیری را در بازار فارکس ثبت کنید. تبریز فایننس شما را به یک تریدر حرفه ای تبدیل می کند !

   

   

   

   

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.