تبریز فایننس

روش تعیین حد ضرر

روش تعیین حد ضرر
 • روش تعیین حد ضرر : در این مقاله شما یاد می گیرید که گزینه ی سفارش حد ضرر چطور عمل می کند. برای درک این گزینه باید اول با دو گزینه ی دیگر آشنا شوید: سفارشات محدود و سفارشات (به قیمت بازار . اگر از قبل با این تعاریف آشنا هستید خیلی خوب است ولی من باید مطمئن شوم که متوجه حرف های من می شوید.

  پس اول بیایید درباره ی سفارشات بازار صحبت کنیم. این سریع ترین راه برای ورود و خروج از بازار است. زمانی که سفارش بازار تعیین می کنید، قیمت خاصی برای شما معین نیست، در عوض انگار شما بیت کوین را با نرخ معمول خریداری می کنید یا میفروشید. سفارشات محدود کمی سختگیرانه تر از سفارشات بازار عمل می کنند، و اغلب شما باید صبر کنید تا آنها تکمیل شوند (یعنی به قیمت های اعلامی شما برسد).

   

  پس اگر شما یک سفارش محدود تعیین می کنید، یا قصد دارید با قیمتی پایین تر از نرخ فعلی بیت کوین خریداری کنید یا بیت کوین های خود را کمی گران تر از نرخ فعلی بفروشید. برای مثال اگر شما قصد داشتید بیت کوین را ارزان تر از قیمت فعلی خریداری کنید، می توانید یک سفارش محدود معین کنید و این سفارش وارد فهرست سفارشات باز شما می شود، و البته ممکن است هرگز تکمیل نشود، چون دیگران حاضر به خریداری بیت کوین با نرخی بالاتر از نرخ سفارش شما هستند.

   

  ولی اگر قیمتها پایین بیایند، سفارش شما نیز تکمیل می شود. سفارشات بازار و سفارشات محدود این گونه عمل می کنند. فقط به هدف شما بستگی دارند. اگر قصد دارید هرچه سریع تر وارد بازار شوید و یا از آن خارج شوید، بهتر است از سفارش بازار استفاده کنید. ولی اگر می خواهید کمی سخت گیرانه تر عمل کنید و ارز را فقط به قیمت خاصی بخرید یا بفروشید، باید از سفارش محدود استفاده کنید.

   

  روش تعیین حد ضرر

   

  مقوله ی حد ضرر کمی پیچیده تر است، ولی به صورتی است که شما می گویید زمانی که قیمت بیت کوین به نرخ خاصی رسید، شما می خواهید سفارش محدودی را ثبت کنید. این کار مثل افزودن یک شرط اضافه است. درست مثل ثبت «اگری» دیگر برای بررسی قیمت بیت کوین. شما اغلب این ورودی اضافه را با عنوان «توقف »مشاهده می کنید که در زمان فروش بیت کوین قابل رؤیت هستند.

   

  بیایید فرض کنیم قیمت توقف9.100 دلار است و در همین شرایط قیمت بیت کوین در حال افت است. پس قبل از اینکه قیمت بیش از حد افت کند و ما هرچیزی که داشته ایم را از دست بدهیم، می خواهیم ۹۰۵۰ دلار را در سفارش خود درج کنیم.

  زمانی که شما این کار را می کنید، سفارش وارد فهرست سفارشات باز شما می شود، ولی شرطی اضافه قابل مشاهده است که می گوید زمانی که قیمت بیت کوین به کمتر از ۹۱۰۰ دلار برسد، سفارش شما تبدیل به سفارشی محدود با نرخ ۹۰۵۰ دلار می شود.

  این فرایند عملی انجام این کار است، ولی حالا می خواهم بگویم که شما چه زمانی نیاز به انجام چنین کاری خواهید داشت تا بتوانید بهتر این مقوله را درک کنید. اگر موس را روی علامت سؤال Stop Limit Option در محیط Binance ببرید، چنین توضیحی پدیدار می شود: «حد ضرر برای خرید یا فروش کوین ها در زمانی است که آنها به قیمت خاصی برسند».
  اگر روی گزینه ی view more کلیک کنید، می توانید اطلاعات بیشتری در این باره دریافت کنید.

   

  روش تعیین حد ضرر

   

  در اصل شما برای جلوگیری از ازدست دادن ارزش دارایی های دیجیتال خود این کار را می کنید. تصور کنیم زمانی که قیمت بیت کوین بالا بوده است، شما مقداری خریده اید و توقع داشته اید که قیمت ها همچنان بالا بروند، ولی متأسفانه شما اشتباه کرده اید. اگر حد ضرر نداشته باشید، ممکن است قیمت به کمترین حد ممکن برسد و شما تمام پول خود را از دست بدهید. با مشخص کردن حد ضرر، برای مثال شما می توانید بگویید «اگر قیمت به ۱۵۰۰۰۰ دلار برسد، من می خواهم بیت کوین خود را بفروشم».

   

  این باعث می شود شما بیت کوین بیشتری از دست ندهید. به این فرایند جلوگیری از ضرر می گویند. عملا انگار شما متوجه می شوید که تصمیم اشتباهی گرفته اید و قیمت قرار است پایین تر برود، می خواهید قبل از اینکه دیر شود و تمام پول خود را از دست دهید از بازار بیرون بیایید. با این حال شما مقداری ضرر خواهید کرد، ولی اگر به موقع از بازار بیرون بیایید، مقداری پول برای شما باقی می ماند تا با آن خرید و فروش کنید.

   

  اگر تجربه ی سرمایه گذاری بلندمدت را داشته باشید، یا در محل کار خود صندوق بازنشستگی داشته باشید، میدانید مسلما زمانی که قیمت ها پایین آمده اند نباید دارایی خود را بفروشید. ولی من می گویم شما می توانید وقتی قیمتها پایین آمده اند هم دارایی خود را بفروشید. پس واقعا موضوع از چه قرار است و شما در چنین موقعیت هایی باید چه کنید؟ در واقع این به استراتژی سرمایه گذاری شما بستگی دارد.

   

  معمولا اگر شما مشغول خریدوفروش باشید، دوست دارید جلوی ضرر خود را بگیرید و دارایی دیجیتالتان را برای مدت نامعلوم نگه ندارید. استراتژی جایگزین برای سرمایه گذاری، نگه داشتن دارایی های دیجیتال یا اصطلاحا «هادل کردن» است.

  در میان اصطلاحات ارزهای دیجیتال «هادل» یعنی جایی که افراد دارنده ی رمزارزها بخواهند صبر کنند تا قیمت رمزارز دوباره بالا برود. بیایید تصور کنیم شما رمزارزی را به قیمت۲۰.۰۰۰ دلار خریدید و بعد قیمت آن افت شدیدی پیدا کرد، می خواهید چه کار کنید؟ | می توانید صبر کنید تا امیدوار باشید، به مرور زمان قیمت ارز از سرمایه گذاری اولیه ی شما پیشی بگیرد.

   

  روش تعیین حد ضرر

   

  به امید خدا بالاخره قیمت بیت کوین از ۲۰۰۰۰۰ بیشتر خواهد شد و شما میتوانید پول خود را برگردانید. این دو استراتژی کاملا متفاوت هستند و اگر شما قصد معامله گری و خریدوفروش ارز دیجیتال را داشته باشید، احتمالا نمی خواهید صبر کنید تا قیمت ارز دیجیتال به جایگاه قبلی خود برگردد. علت، مفهومی به نام بهای فرصت  است.

  زمانی که دارایی دیجیتال را فقط نگه داشته اید و کاری با آن نمی کنید، شما معامله ای نمی کنید، خریدوفروشی انجام نمیدهید، سرمایه ی شما یک جا نشسته است و کاری برای شما انجام نمی دهد. کسانی که دارایی دیجیتال خود را هلد (نگهداری در سبد پرتفو با استراتژی سود بلندمدت) می کنند، انگار تسلیم شده اند و منتظر بازگشت سرمایهی خود به جایگاه اولیه هستند.

   

  ولی اگر درعوض تصمیم بگیرید جلوی ضرر را | بگیرید و قبل از سقوط کامل پول خود را خارج کنید، در این صورت می توانید با پول خود معامله کنید و شاید با انجام معاملات سودآور، تمام پول خود را زودتر برگردانید. بهای فرصت هلدکردن (یا نگه داشتن رمزارزها این است که دیگر نمی توانید از پول خود برای انجام معاملات دیگر استفاده کنید.

  این معاملات می توانند باعث شود شما سود بیشتری نسبت به منتظر ماندن برای برگشتن قیمت دارایی کسب کنید. همه ی این توضیحات برای این بود که بگویم با حد ضرر می توانید جلوی ضرر کردن را بگیرید و بیت کوین خود را به طور برنامه ریزی شده بفروشید.

  حالا بیایید مثالی ساده را با هم مرور کنیم. چنین موقعیتی را تصور کنید: ما یک سفارش حد ضرر داریم. حد آن ۹. ۱۰۰ دلار است. اگر قیمت به این حد برسد یعنی ما آمادهی فروش هستیم و بیش از این نمی خواهیم پول از دست بدهیم، پس باید جدی به میزان ۹. ۰۵۰ دلار درج کنیم.

  این به ما اطمینان میدهد که اگر بیت کوین را به قیمت ۱۰. ۰۰۰ دلار خریداری کردیم و قیمت آن به ۹. ۱۰۰ دلار رسید، ما مقداری پول از دست داده ایم، اگر مثلا قیمت همچنان افت کند و به ۰۰۰.۱ دلار برسد، ما تمام سرمایه ی خود را از دست نداده ایم. این بهترین راه برای نجات پورتفوی خود از غرق شدن است.

   

  اگر هنوز متوجه ارزش این امکان نشده اید، به معاملات به چشم تراکنش های کوچکتر نگاه کنید. شما قرار است کمی خریدوفروش ارز دیجیتال انجام دهید و سود کسب کنید. اوضاع خیلی خوب پیش نمی رود و شما کمی ضرر می کنید، ولی به طور میانگین، سود شما باید بیشتر از زیانتان باشد.

  شما با تعیین کردن یک حد ضرر می توانید تضمین کنید که همیشه سرمایه ی کافی برای ادامه دادن در مسیر معامله گری را خواهید داشت و نمی خواهید کل سرمایهی خود را وقف صبر کردن برای برگشتن قیمتها به ارزشی قراردادی کنید. حد ضرر یک نقطه ضعف دارد و آن زمانی است که سرعت کاهش قیمت بسیار بالا باشد. بیایید فرض کنیم قیمت به ۰۴ ۰۰۰ دلار برسد. اگر قیمت تا ۰۰۰.۴دلار کاهش پیدا کند و حد ضرر شما فروش به قیمت ۹. ۱۵۰ دلار باشد، سفارش شما انجام نخواهد شد.

   

  در چنین موقعیتی، شما همچنان ضرر خواهید کرد، چون نتوانسته اید بیت کوین خود را بفروشید. قبل از اینکه سفارش شما تکمیل شود قیمت بیش از حد افت کرده است. در این سناریو، Binance می گوید شما توانایی تغییر سفارش خود به سفارش با قیمت بازار را دارید. شما می توانید با استفاده از سفارش بازار خیلی سریع از معامله خارج شوید، ولی ما کاملا از بابت این تجربه مطمئن نیستیم، زیرا هنوز با چنین موقعیتی روبه رو نشده ایم.

   

  عملا در چنین شرایطی شما می گویید: من قصد دارم قیمتی پایین تر از ۹۰۵۰ دلار را بپذیرم، فقط می خواهم از شر این بیت کوین خلاص شوم و مهم نیست قیمت بازار چقدر است. امیدوارم متوجه حد ضرر، پیشگیری از ضرر، بهای فرصت و راه مناسب برای درک معامله در مقایسه با خرید و هلدکردن دارایی های دیجیتال شده باشید.

   

  آکادمی تبریز فایننس یکی از برترین و بهترین آموزشگاه بازار های مالی در سطح شمال غرب و تبریز است.تبریز فایننس برگزار کننده دوره ارز دیجیتال دوره فارکس دوره بورس اوراق بهادار و پرایس اکشن است.اگر می خواهید درباره تبریز فایننس بیشتر بدانید می توانید از مقالات و جزئیات دوره ها ، اخبار های وب سایت مارا دنبال کنید.

   

   

   

   

   

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.