تبریز فایننس

معرفی بازار OTC | بازار OTC چیست ؟

معرفی بازار OTC
 • معرفی بازار OTC :بازار OTC یا همان ( Over The Counter )یعنی اقدام به انجام معامله خارج از کارگزاری ، بروکر و یا صرافی، که میتوان گفت در مجموع OTC ساختار خرید و فروش عادی در یک بازار می باشد که به شکل مستقیم میان دو نهاد یا دو شخص انجام می‌گیرد.

   

  از طرفی دیگر نیز، معاملات در بازار OTC ، معاملاتی هستند که بی واسطه بین خریدار و فروشنده انجام می گیرد که بدون نظارت و دخالت صرافی‌ها می باشند. این نوع معاملات که در مقابل معاملات توسط صرافی ها و کارگزاری‌ها قرار می‌گیرد که یک واسطه میان فروشنده و خریدار قرار می‌گیرد که اقدام انتقال دارایی از خریدار به فروشنده و انتقال سرمایه از فروشنده به خریدار، بوسیله این واسطه انجام می گیرد.

   

  بنابراین در بازار OTC فرد این چنین بدون دخالت کارگزاری ها و یا صرافی ها اقدام به معامله میکند.لازم به ذکر است که این بازار معمولا مناسب  سرمایه‌ داران بزرگ یا طبق اصطلاح رایج در بازار رمزارزها ، نهنگ‌های بازار هستند که هدف آنان فروختن حجم انبوهی از یک ارز دیجیتال در یک قیمت مشخص می باشد. در ادامه می خواهیم به کاربرد و اهداف این بازار پرداخته و آنها را باهم تحلیل و بررسی کنیم.

   

  معرفی بازار OTC و کارآیی این بازار

   

  طیف گسترده ای از دارایی‌ها نظیر، کالا‌ها و یا ابزارهای مالی مثل سهام و ارزهای دیجیتال ، اجزای تشکیل دهنده معاملات OTC هستند. بازار OTCبر غیر متمرکز است یعنی برعکس خلاف صرافی‌های سنتی، مکان فیزیکی ندارد که معاملات در این بازارها توسط خود معامله‌گر، انجام می شود.

   

  بازار OTC معمولاً شامل معامله دارایی‌هایی می شود که به دلایلی مختلف در داخل لیست یک صرافی رسمی نیستند یا اصلا در آنجا لیست نشده اند. در بازار بورس اوراق بهادار نیز ، شرکت‌هایی که علی رغم خواسته خود ، شرایط لیست شدن را در بازار بورس ندارند ، از گزینه بازار OTC برای انجام معاملات خود بهره می برند.

   

  به همین دلیل در بازار سهام، به این بازار، بازار فرابورس نیز گفته می‌شود. در مورد بازار ارزهای دیجیتال نیز همین شرایط پا برجاست. برخی از ارز های دیجیتال در صرافی‌های ارز دیجیتال لیست نمی‌شوند. استفاده از معاملات OTC و بازار OTC یکی از راه‌های حل های کاربردی برای این شرکت‌ها ، به شمار می آید.

   

  انجام معامله همراه با ریسک‌های معاملاتی بیشتری در این بازارها می باشد. اما از طرفی نیز مزیت ها و فرصت هایی نیز دارد که معاملگر به راحتی می‌تواند به صورت مستقل از این بازار برای انجام معاملات خود بهره مند شود. به همین دلیل است که معاملات OTC در میان معامله گران خبره و غول‌های مالی و هم چنین دیگر سرمایه گذاران محبوبیت زیادی دارد.

  معرفی بازار OTC

   معرفی بازار و معاملات OTC در بازارارز دیجیتال 

  در مورد بازار ارز دیجیتال، بازار OTC در میان اشخاصی که تمایل فروش مقادیر زیادی کوین را دارند، مانند سرمایه‌گذاری اولیه در یک پروژه و یا ماینرها، دارای محبوبیت است.

  از طرف دیگر، برخی از سرمایه‌گذاران یا نهاد های بزرگ سرمایه‌گذاری قصد انجام سرمایه‌گذاری در این بازار را داشته و از طرفی نمی خواهند هویت خود را فاش کنند. بهره مند شدن از OTC Market و معاملات ارزهای دیجیتال از این روش، می تواند گزینه خوبی برای این اشخاص باشد.

   

  بازار OTC در حوزه ارزهای دیجیتال جایگاه ویژه و برجسته ای دارد. صرافی‌های بزرگی همچون کوین بیس و بایننس نیز جهت ارائه خدماتی بهتر و برطرف کردن نیاز کاربران ، بستری را برای انجام این نوع از معاملات راه اندازی کرده اند.

   

  بنابراین ، هر معامله گر که بخواهد به معامله میزان زیادی ، ارز دیجیتال بدون نقض قوانین بیش از حد بپردازد، از طریق واسطه هایی در OTC و یا  ترید OTC باید استفاده کند.

   

  در بازار ارزهای دیجیتال، بازار OTC چه کاربردی دارد ؟ اگر شما قصد دارید بوسیله یک صرافی ارز دیجیتال مقدار زیادی ارز دیجیتال مثل بیت کوین را فروخته یا خریداری کنید ، قطعا این اقدام شما تاثیر زیادی بر قیمت ارز دیجیتال بیت کوین در آن صرافی خواهد گذاشت.

   

  در نتیجه، قیمت خرید یا فروش شما، با قیمتی که اکنون ملاحظه می‌کنید، تفاوت خواهد داشت. برای نمونه فرض داشته باشیم که شما قصد خرید تعداد 100000 واحد بیت کوین از طریق صرافی بایننس را دارید که قیمت آن در این صرافی تقریبا  50000 دلار می باشد.

   

  مقدار دلاری خرید شما 5 میلیارد دلار خواهد شد و مطمئنا نمی‌توانید تمام این مقدار را روی قیمت 50000 دلار خرید انجام دهید. خرید شما دلیلی برای افزایش تقاضا در بازار و افزایش قیمت بیت کوین در صرافی بایننس می شود.

   

  در آخرشاهد میانگین خرید خود در قیمتی بالاتر از 50000 دلار می شوید. در چنین شرایطی ، شما لزوما باید از بازار OTC استفاده کرده و به صورت توافقی بر روی یک قیمت مشخص با یک فروشنده ، معامله خود را به شکل یک جا اجرایی کنید.

   

  در زمینه معاملات OTC اطلاعات مشخصی وجود ندارد، چون اینگونه معاملات بی واسطه میان دو شخص رخ می دهد. اما بر طبق برخی از تخمین‌ها، حجم روزانه معاملات  OTC در بازار ارزهای دیجیتال در سال 2018- 2019 بسیار بالاتر از حجم معاملات روزانه ارزهای دیجیتال در صرافی‌های اصلی بازار داشته است.

   

  برای مثال ، کوین تلگراف در گزارشی نشان می‌دهد که حجم روزانه معاملات ارزهای دیجیتال در بازار OTC حدود 200 میلیون تا 30 میلیارد دلار می باشد ولی این در زمانی است که میزان معاملات روزانه ارز دیجیتال در صرافی‌های مطرح ارز دیجیتال در همین دوره، تقریبا  15 میلیارد دلار می باشد.

   

  بازار OTC برای چه اشخاصی مفید خواهد بود ؟

   

  بخش زیادی از فروشندگان بازار OTC را ماینرهای ارزهای دیجیتال، اللخصوص ماینر های بیت کوین، تشکیل داده اند. در حالیکه سرمایه‌گذاران حقوقی ، همچنین سرمایه‌گذاران کلان و صندوق‌های سرمایه‌گذاری ، خریداران این بیت کوین ها هستند.

   

  بازار معاملات OTC  شرکت کامبر لند که یک شرکت انجام معاملات واقع در شیکاگو است در اکتبر ۲۰۱۸، اظهار داشت که اکثر معاملات آن در خلال ساعت‌های کاری آسیا اتفاق افتاده است.

   

  کارشناسان سپس به بلومبرگ گفتند که این ممکن است نشانه این باشد که ماینرهای استخراج ارزهای دیجیتال واقع در آسیا رمز ارزهای خود را از طریق معاملات  OTC به فروش می‌رسانند. پس می‌توان گفت که برخی از ماینرهای بیت کوین، دارایی خود را در این بازار به فروش می‌رسانند.

   

  اما ماینرها تنها فعالان  بازار OTC نبوده اند . طبق تحقیقات رویترز ، صندوق‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاران ثروتمند، بازیگران اصلی این بازار هستند که معاملات خود را از طریق این بازار انجام می‌دهند.

   

  در واقع بسیاری از کارشناسان عقیده دارند که سرمایه‌گذاران موسساتی که اقداماتی را جهت پذیرش عمومی صنعت رمز ارزها انجام دهند ، تمایل به خرید ارزهای دیجیتال در خارج از صرافی‌های بزرگ می باشند.

   

  این اظهارات تا حدودی با اخبار اخیر در مورد ۱۰۰ شرکت برجسته کریپتو مانند Huobi، coinbase  و Bithumb که در حال راه‌اندازی بازار OTC خود به طور خاص برای مشتریان موسساتی هستند، تایید می‌گردد.

   

  افراد عادی قادر به انجام معاملات OTCهستند؟

   

  به فرض شما قصد فروش مقدار خیلی زیادی آلت کوین که از گذشته خریده اید را دارید. در آن سال‌ که شما اقدام به خریداری آنها کرده بودید، قیمت آلتکوین بسیار کم بود ولی امروز، آلت کوین ارزش زیادی پیدا کرده است که طبق گفته های اخیر، OTC Market کمک شایانی به شما خواهد کرد.

   

  امروزه کارشناسان اقتصادی بر موضوعی اتفاق نظر دارند و آن هم این است که نقدینگی صرافی های اصلی خیلی پایین تر از حد ایده‌آل میدهد که این نکته باعث شده که اگر خواستید سرمایه گذاری بیشتری داشته باشید، قطعا ترجیح شما این است که از روش معاملات OTC بهره مند شوید.

   

  اما هدف اصلی دوم نیز برای یک معامله گر به حداقل رساندن تاثیر بر بازار می باشد که در یک معامله بزرگ ، صرافی دچار تغییر میشود.که این نکته شامل حال آن دسته از افراد می شود ، که هدفشان معامله هزاران بیت کوین ،می باشد.

   

  اگر از روش معاملاتی  OTC استفاده نمایید ، تراکنش به صورت مستقیم رخ می دهد و درنتیجه در ثبت سفارشات نشان داده نخواهد شد. بنابراین، قیمت نیز تحت تاثیر قرار نخواهد گرفت.

   

  درنتیجه اگر هم نهنگ بیت کوین نباشید، در صرافی‌های معمولی باید به دسته ای از قوانین مثل محدودیت های معامله ماهانه وروزانه خاصی احترام بگذارید. به عنوان نمونه، صرافیCoinbase یک محدودیت 10000 دلار را در روز برای کاربران حرفه‌ای خود دارد که البته می توان این محدودیت را تا 25000 دلار زیادتر کرد.

   

  به عنوان مثالی دیگر، صرافی بایننس نیز که بزرگترین صرافی در بازار ارزهای دیجیتال به شمار می آید یک محدودیت را برای تمامی کاربران که شامل ۲ بیت کوین می شود را دارد ومحدودیتی ۱۰۰ بیت کوینی را برای کاربرانی که فرآیندهای احراز هویت را گذرانده‌اند، اعمال کرده است.

   

  طبق گفته های تریدر های ماهر، این محدودیت ها را می‌توان براساس تقاضای شخصی خود در این مرحله شکست و حجم معاملاتی بیشتری را انجام داد اما در وقتی معامله ناشناس بماند ،نمی توان هیچ اقدامی را انجام داد.

  معرفی بازار OTC

  صرافی های ارزدیجیتال OTC

   

  برای اینکه بتوانید از بازارهای OTC صرافی ارزهای دیجیتال ، استفاده کنید  نیازمند احراز هویت هستید. پس آن کاربرانی که ایرانی هستند ، به علت مشکلات تحریم، نمی‌توانند از معاملات OTC اینگونه صرافی‌ها بهره مند شوند.

   

  اما بسیاری از شرکت‌های کوچک، بازارهای OTC را ارائه می‌دهند که در آنها  نیازمند احراز هویت نیستیم. علاوه براین موضوع، برای استفاده از پلتفرم‌هایی که این نوع از معاملات را ارائه می‌دهند، باید حداقل سرمایه‌ای برای شروع که تعیین شده است را داشته باشیم.

   

  صرافی بایننس به عنوان بزرگترین بازار معاملاتی در حوزه ارزهای دیجیتال بازار OTC را برای کاربران این بخش فراهم کرده است. در حال حاضر در این بستر معاملاتی بیش از ۷۰ کوین مختلف معامله می‌شود. همانطور که در بالا اشاره شد، استفاده از این سرویس صرافی بایننس نیاز به احراز هویت دارد.

   

  طبق گفته بایننس ، هدف این صرافی برای ایجاد این سرویس ، آسان کردن خرید فروش ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌هایبزرگ می باشد ترید آلتکوین‌هایی که در صرافی بایننس عمق کمی داشته و حجم معاملاتی بالایی ندارند، خرید فروش ارزهای دیجیتال در جفت ارزهایی که در این صرافی وجود ندارد (مثلا تبدیل مستقیم ریپل ولایت کوین)، خرید فروش ارزهایی که در صرافی بایننس لیست نشده‌اند از جمله اهداف این سرویس بایننس است.

   

  صرافی کراکن یکی دیگر از صرافی‌های مطرح در حوزه ارزهای دیجیتال نیز بازار معاملات OTC را ارائه می‌دهد. در بازار معاملاتی OTC صرافی کراکن استفاده از ارزهای فیات به منظور روش پرداخت ارائه شده است. مشابه صرافی بایننس، برای استفاده از این محصول صرافی کراکن نیز باید احراز هویت انجام شود. 10000 دلار ، حداقل سرمایه مورد نیاز برای استفاده از بازار OTC صرافی کراکن، می باشد.

   

   مشکلات OTC چه هستند؟

   

  مانند هرگونه معامله دیگری باید در اینجا هم نگران کلاهبرداران و ریسک‌های تسویه دارایی باشید. به همین خاطر باید قبل از انجام ترید، در مورد انتخاب پلتفرم معامله OTC تحقیق کافی را انجام دهید. از طرفی بسیاری از هک‌هایی که در بازار ارزهای دیجیتال صورت گرفته، این سرمایه بوسیله بازار OTC نقد می‌شود.

   

  بنابراین اگر در این مورد تحقیقات کافی را انجام ندهید، مسئولیت پولشویی دارایی به عهده شماست. فروم‌ها و موضوعات Reddit پر از داستان‌های غم انگیز در مورد کلاهبردارانی است که از تریدرهای ساده لوح سوء استفاده کرده‌اند و ویدیو‌هایی جعلی از مقادیر موجودی خود فراهم کرده‌اند و توافق‌هایی جعلی ایجاد کرده‌اند یا از دیگر تکنیک‌های فیشینگ استفاده کرده‌اند.

   

  مخصوصا کانال‌های تلگرامی زیادی در ایران فعالیت دارند که این نوع از خرید و فروش را پیشنهاد می‌دهند. در چنین کانال‌های برخی افراد کلاهبردار تصویری از کیف پول خود نشان می‌دهند که در آن مقدار بسیار زیادی بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال وجود دارد. انجام معامله با این افراد ریسک بسیار بالایی دارد.

   

  نتیجه گیری 

  معامله گر با طیف گسترده ای از روش های معامله در بازار های ارز دیجیتال مواجه می شوند که یکی از آنها روش معاملات و بازار OTC می باشد .می توان گفت OTC Market محل خرید و فروش سرمایه گذاران بزرگ و یا به اصطلاح همان نهنگ ها می باشد .در این مقاله که با این نوع از معامله ارزهای دیجیتال گفتگو کردیم. به این پرسش که هدف از بوجود آمدن بازار OTC چیست و انواع پلتفرم‌هایی در بازار ارزهای دیجیتال که پوشش دهنده این نوع معاملات هستند را باهم بررسی وتحلیل کردیم.

   

  آکادمی تبریز فایننس با بهترین اساتید و به روز ترین متد تدریس ، بهترین دوره ها نظیر دوره ارز دیجیتال و دوره پرایس اکشن نوین و ….را در اختیار علاقه مندان سرمایه گذاری در بازار های مالی ، قرار داده است که فرد پس از این دوره ها میتواند به راحتی ترید کرده و سرمایه خود را گسترش دهد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.