تبریز فایننس

در معاملات بورسی ، بر احساسات خود مسلط باشید !

 • در معاملات بورسی ، بر احساسات خود مسلط باشید : از میان باور های مهمی که در این سایت مطرح کرده ایم، اگر قرار باشد یک باور را مبهم ترین و غیر کاربردی ترین آنها معرفی کنم، با کمال افتخار مدال طلا را به گردن این باور می آویزم. راستش گاهی از این همه سهل انگاری و برخورد عوامانه در مواجهه با بازار متأسف و حیرت زده می شوم. چطور میشود که در به کار بردن واژهها، آن هم در یکی از ظریف ترین و پیچیده ترین کارهای جهان، این حجم از بی مسئولیتی وجود داشته باشد و بدون تشخیص سره از ناسره از دهانی به دهان دیگر و از نوشتاری به نوشتار دیگر منتقل شوند!

  این باور دو بخش کلیدی در درون خود دارد که پیش از هر چیز باید زیر ذره بین قرار داده شوند: «احساس»، «مسلط بودن».

   

  تفاوت میان حس، احساس و ادراک

   

  عدم تمییز بین این واژگان مشکلی است که بسیاری از افراد، نه تنها در بازار بورس، بلکه در سایر ساحتهای زندگی خود با آن مواجه اند. حس درواقع ظرفیت ساختمانی اندام ها برای انتقال داده ها به مغز در جهت فرایند ادراک است، که در اندام انسانی، عضوهایی چون چشم و گوش و زبان و بینی این وظیفه را برعهده دارند و ما آنها را به حواس پنج گانه میشناسیم.

   

  اما احساس در حقیقت سازوکار انتقال این داده های حسی به مغز برای تجزیه و تحلیل است؛ این همان چیزی است که اغلب در گفتار عامیانه تنها به نظام عواطف انسانی اطلاق می شود.

  از طرفی، واژهی ادراک یا اندریافت به معنای عملیاتی ذهنی ۸۱ برای دریافت و معنی بخشیدن به محرکهای حسی است. این پردازش اطلاعات در ناحیه ی فوقانی مغز که مخ نامیده می شود صورت می گیرد و از همین جاست که پدیده ی تفکر در انسان به وجود می آید.

   

  اگر این تعاریف را، آن چنان که هستند، علمی و پذیرفته شده بدانیم، پس می شود به سادگی فهمید که گزاره ی بر احساس خود مسلط باشید، نه واژه ی حس را در برمی گیرد و نه کلمه ی احساس را.

   

  حس و احساس ویژگی های فیزیولوژیک غیرارادی اند که به صورت خودکار در بدن انسان کار می کنند. وظیفه ی آنها در مجموع دریافت و انتقال داده ها به مغز است و این فرایند، در شرایط طبیعی، غیرقابل کنترل و دور از حوزهی تسلط ماست. پس هر توصیه ای در مورد مسلط بودن بر حس و احساس و نیز کنترل ارادی آنها بیشتر شبیه دستورات مرتاضانه است تا دستورالعملی برای بهبود وضعیت معاملاتی

   

  در معاملات بورسی ، بر احساسات خود مسلط باشید و ادراک و موضوع خطا در تجزیه وتحلیل

   

  در معاملات بورسی ، بر احساسات خود مسلط باشید

   

  به دایره های مرکزی در هر دو شکل چپ و راست دقت کنید. کدام دایره بزرگتر به نظر می رسد؟ احتمالا پاسخ شما شکل سمت چپ تصویر است. اگر به شما بگویم هر دو دایره به یک اندازه اند چه؟ من قبلا هر دو را اندازه گرفته ام؛ هر دو دایره کاملا باهم مساوی اند.

   

  چیزی که باعث می شود در تشخیص ابتدایی خطا کنید مقایسه ی ناخود آگاهی است که ذهن بین دایره های مرکزی با مجموع دوایر پیرامون آن انجام میدهد. چشم در دریافت تصویر اشتباه نکرده است. اندامهای عصبی حسی هم در انتقال داده ها به مغز خطایی مرتکب نشده اند. اما ذهن، در تجزیه وتحلیل تصویر و انجام مقایسه بین دایره ها، دایره ی سمت چپ را از سمت راستی بزرگتر می بیند.

   

  به این پدیده خطای ادراکی گفته می شود. خطای ادراکی در واقع به معنای عدم مطابقت حس و واقعیت است. در حقیقت این مغز است که در فرایند پردازش و تحلیل داده ها به خطا می افتد، نه اندامهای حسی. این اشتباهات مغز ممکن است در تحلیل داده های بینایی، چشایی، شنوایی، لامسه و حتی حس تعادل و توازن رخ بدهند و ما را در تصمیم گیری براساس آن اطلاعات به زحمت بیندازند.

   

   

  عملیات هیپنوتیزم یا خواب مصنوعی دقیقا از چنین سازوکاری بهره می برد. اندامهای حسی کسی که در خواب مصنوعی فرورفته است شروع به دریافت اطلاعات می کنند و آن را از طریق سیستم انتقال عصبی به مغز منتقل می کنند. در این مقطع، هیپنوتیزم کننده این پیام ها را به گونه ی دیگری برای مغز ترجمه می کند.

   

  به عنوان نمونه، دندان پزشکهایی که بدون استفاده از داروی بی حسی و با استفاده از خواب مصنوعی به جراحی دندان بیماران می پردازند پیام درد و رنج ناشی از جراحی را به شکل آرامش و بدون درد به ذهن بیمار منتقل می کنند و بیمار در تمام طول جراحی بدون اینکه احساس درد کند آرام باقی می ماند.

   

  این مسئله در نقش تأثیر باورها و پیش فرض ها در تجارت بازار بورس بسیار شایع است؛ این همان موضوعی است که قبلا موقع طرح خطای هاله ای که یکی از نمونه های خطای ادراکی است، درباره اش توضیح دادم. تصمیماتی که براثر پیش فرض های ذهنی معامله گران گرفته می شوند در نهایت سرنوشت آن ها در این بازار را معلوم خواهند کرد.

   

   

   

  احساس در مفهوم هیجان

   

  این طور که به نظر می رسد، در دستورالعمل تسلط بر احساسات احساس به همان معنای عواطف و هیجانات انسانی تعبیر می شود. کسی که تسلط بر احساس هنگام انجام معاملات را توصیه می کند در واقع می خواهد معامله گران را در برابر انجام اعمال هیجانی، عصبی و واکنش های لحظه ای در واکنش به تحرکات و نوسانات نمودارها ایمن کند.

   

  اما دلیل اینکه من این را یک باور مبهم، غیر کاربردی، و در تحلیل نهایی، غلط می دانم این است که تسلط بر هیجانات چیزی نیست که با یک توصیه و دستور نیم خطی حاصل شود. این دست حرفها تنها جمله های پرطمطراق و دهان پرکنی اند که هنگام درگیری مستقیم با بازار به یکباره همه ی خاصیت و ارزش خود را از دست میدهند و معامله گر را درست سر بزنگاه با کوله باری از تردید و پریشانی با بازار تنها می گذارند.

   

  «انعطاف پذیر باشید»، «نترسید»، «طمع نکنید»، «روحیه ی خود را بازسازی کنید»، «بعداز هر شکست نفس عمیق بکشید»، «ضررها را دوست داشته باشید» و خلاصه هزاران کلمه ی قصار دیگر، در مواجهه ی ابتدایی بسیار متین و راهگشا به نظر می رسند، اما واقعیت این است که هیچ کس را در برابر خطرات بازار مسلح نمی کنند.

   

  بیایید باهم روراست باشیم. اگر به خود واگذاشته شویم، هیچ گاه نخواهیم توانست بر هیجاناتمان غلبه کنیم. مثل این است که در شبی تاریک درمیان جنگلی انبوه با یک خرس گریزلی روبه رو شوید. تلفن را برداشته و با مرکز امداد تماس بگیرید و وضعیت خود را اعلام کنید.

   

  سپس آنها در اولین و آخرین اقدام از شما بخواهند که آرامش خود را حفظ کنید و بر خودتان مسلط باشید. در شرایط واقعی، این توصیه که کسی از شما بخواهد «نترس باشید» دیگر یک توصیه ی پدرانهی صمیمی نیست. در این وضعیت، آدم خیال می کند یا طرف مقابل حال و روز شما را درک نمی کند، یا در خوشبینانه ترین حالت، میخواهد با این جملات مبهم و بی فایده روی بی کفایتی خودش سرپوش بگذارد.

   

  شما هیچ وقت با این حرفها نه بر احساس خود مسلط خواهید شد و نه می توانید بدون نقص و کاستی به کار خود ادامه دهید. چیزی که لازم است بدانید این است که خوشبختانه برای رسیدن به موفقیت در این حرفه نه نیازی به تسلط بر احساسات و عواطف انسانی خود دارید و نه احتیاجی به بی نقص بودن
  در این وبسایت ، بارها و بارها به اهمیت پی ریزی قوانین شخصی و طراحی سیستمی مکانیکی اشاره کردیم.

   

  حالا شاید دلیل این همه تأکید و اصرار را متوجه شده باشید. شما بهتر از هرکس دیگری به نقاط ضعف و قوت شخصیت خودتان آگاهید. درنتیجه، فقط خودتانید که میتوانید با درنظر گرفتن توانایی ها و کاستی های خود قوانینی را تنظیم کنید که راه را برای دخالت هیجانات مخرب هنگام معامله سد کنند. کنترل احساس باید در مرحلهی شکل گیری قوانین ومقررات شخصی شما انجام شود، نه هنگام معامله یا بعدازان.

   

  اما نکته ی مهم دیگر کاستی های انسانی و طبیعی شما در زمان اجرای قوانین در بازار است. خود را درگیر کمبودهای موجود نکنید. شما کامل نیستید، اما قرار هم نیست بازار فقط به آدم های بی کم و کاست سود برساند. همه، حتی بزرگترین معامله گران جهان، همواره در حال اشتباه اند. اما در این میان تفاوت ظریفی هست که مرز میان فرد شکست خورده با معامله گر برتر را مشخص می کند.

   

  انقلاب تجارت آنلاین تازه شروع شده است

   

   

  معامله گران برتر همیشه در حال اصلاح خود و بهبود شرایط معاملاتی شان هستند، اما کسانی که با ناکامی به فعالیت خود ادامه میدهند، هنگام بروز خطاها و اشتباهات، خود را سرزنش می کنند. آنها خود را سرزنش می کنند، چون هیچ گاه نمی توانند ضرر را جزء جدایی ناپذیر این حرفه بدانند. آنها ضرر را معلول یک اشتباه میدانند و درنتیجه سود را حاصل تصمیمی منطقی و صحیح که با درایت شخصی اتخاذ کرده اند به حساب می آورند.

   

   

  اما معامله گر برتر نه هنگام ایجاد ضرر خم به ابرو می آورد و به هنگام کسب سود قهقهه می زند. او می داند که هیچ تصمیمی برای خریدوفروش غلط یا درست نیست. او به خوبی این نکته را درک کرده است که اگر یک موقعیت برخلاف پیش بینی او حرکت کرد، او اشتباه نکرده است، فقط زیان کرده است، همین، چراکه هر گزینه ای به همان اندازه که صحیح است، می تواند اشتباه باشد.

   

  بازار است که در نهایت تکلیف این موضوع را روشن می کند. در این بازار، نه جایی برای خوشحالی هنگام کسب سود هست، نه ناراحتی در زمان ایجاد ضرر. پای کوبی برای معامله ای سودده همان قدر اشتباه است که چنبر کزدن بعد از موقعیتی زیانده. سود و زیان مثل دوقلوهای به هم چسبیده همیشه در کارنامه ی معاملاتی شما به چشم خواهند خورد. خوشحالی اصلی تنها زمانی سر می رسد که در ماه های متوالی به سوددهی پایدار رسیده باشید.

   

  شما حتی اگر بخواهید نمی توانید در تعیین جهت ورود خطا کنید؛ چون تصمیم نهایی با بازار است و هیچ کس تا پیش از حرکات صعودی و نزولی، از آن آگاهی ندارد. اما اگر در رعایت قوانین خود خطا کرده اید، بازهم خود را سرزنش نکنید. معاملاتی که تا پیش از این انجام شده اند به تاریخ پیوسته اند. پس سعی نکنید با سرزنش خود آنها را نبش قبر کنید.

   

  قوانین را بازنگری کنید و اگر نکته ای در آن یافتید که باعث ایجاد این بی نظمی شده است، آن را اصلاح کنید. اگر هم مشکل در خود شما بوده است، سعی کنید این سرپیچیها و قانون گریزی ها را تکرار نکنید.

   

  بازار بورس؛ بازی پول با بازی مهارتها؟

   

  برای قماربازها بازی سرمایه گذاری بازی شانس است، اما برای سرمایه گذارها سرمایه گذاری بازی مهارتهاست.» “رابرت کیوساکی ”

  یکی از راه هایی که می توانید به کمک آن هنگام فعالیت در بورس احساسات خود را از برق بکشید این است که پیش از هرچیز تکلیف خود را در خصوص حرفهی خود روشن کنید. باید ببینید با فعالیت در بورس روی چه چیزی تمرکز کرده اید. اگر بعد از هر زیان سراغ حساب معاملاتی خود می روید و مبلغ کسر شده را یادداشت می کنید، یا اگر پس از کسب یک سود گردن کلفت ، فهرست خریدهای خود را تنظیم کرده و جمع مبلغ آن را روی ماشین حساب وارد می کنید، باید خبر بدی به شما بدهم.

   

  نه شما برای این شغل مناسبید و نه این شغل به کار شما می آید. اگر میخواهید طول عمر تجاری خود را افزایش دهید، بازی پول را یک بار برای همیشه فراموش کنید. آمدن و رفتن پول نتیجه ی عملکرد شما در بازار است، نه علت آن. سود نهایی از برایند همه ی سودها و زیانها به دست می آید و مبلغ به دست آمده توانایی یا ناتوانی شما در امر معامله گری را نمایندگی می کند.

   

  بورس به کم یا زیاد بودن سود و ضرر خالص شما بهایی نمی دهد. بازی بورس بازی مهارتهاست. تمرکزتان را از ورود و خروج پول بردارید و به جای آن نگاهی به مهارت های خودتان بیندازید. منظورم مهارت بندبازی یا پریدن از حلقهی آتش نیست؛ میزان پایبندی شما به اصولی که شخصأ فرصت ایجاد و تعریف آن را داشته اید اندازهی مهارت شما را تعیین می کند.

   

  معاملات مجازی؛ شنا کردن بدون غرق شدن

   

  سالهای سال است که من مشغول استفاده از روشی استثنایی برای معاملات خودم هستم، روشی که بدون کمترین آسیب روحی و فرسایش توان مالی من را در جهت شناخت بهتر بازار و بهینه سازی قوانین شخصیام یاری می کند، و آن چیزی نیست جز استفاده از حسابهای مجازی یا نمایشی ۸۳ در بازار. بسیاری از افراد حتی نمی توانند کار کردن با چنین روشی را در مخیله ی خود بگنجانند.

   

  حیرت آور است که مقاومت در برابر به کار گیری حساب مجازی عمومأ هیچ ارتباطی با مدت زمان ورود آنها به این حرفه ندارد. آدمهای تازه وارد بسیاری را دیده ام که حاضر نبودند حتی برای یک روز روی یک حساب مجازی کار کنند. آنها برای پول در آوردن آمده بودند و دوست نداشتند حتی یک روز را برای این کار تلف کنند.

   

  بعداز یادگیری چند تکنیک و فرمول ابتدایی، حساب واقعی خود را افتتاح می کردند و به سرعت دست به خریدوفروش می زنند و البته در عرض مدت کوتاهی داروندار خود را به باد می دادند.

   

  در معاملات بورسی ، بر احساسات خود مسلط باشید

   

   

  از طرفی، این مسئله در مورد افراد باسابقه تر هم به چشم میخورد؛ آنها هم تمایلی برای این کار ندارند، چراکه از نظر خودشان، آدم های حرفه ای استخوان خردکردهای اند که کار با حساب مجازی در شأن آنها نیست. در نتیجه، هر فکر و ایده ای که به نظرشان می رسد بدون فوت وقت روی حساب واقعی خود پیاده می کنند و به انتظار دیدن نتیجه می نشینند،نتیجه ای که اغلب هم مورد پسندشان نیست.

   

  چه تازه واردید و چه از قدیمیهای بازار، من بهره گیری از حساب های معاملاتی مجازی را بهتان توصیه می کنم. من حساب مجازی را آزمایشگاه معامله گران میدانم، جایی که میتوانید آزادانه هر ایده و نظری را که دارید بدون ترس از دست دادن سرمایه محک بزنید. آنگاه اگر نتیجه مورد پسند شما بود، میتوانید با فراغ بال آن را روی حساب واقعی امتحان کنید.

   

  اما اگر شکست خوردید و همه ی رقم حسابتان از بین رفت، این امکان را دارید که لبخندزنان و با فشردن یک دکمه حساب مجازی دیگری باز کنید و آزمایش های دیگری انجام بدهید. این گزینه ی مهم را به سادگی از دست ندهید. هیچ گاه سعی نکنید شنا کردن را در اقیانوس یاد بگیرید. از یک استخر کم عمق شروع کنید و بدون ترس از غرق شدن شناکردن را بیاموزید. درواقع، حساب مجازی همان استخر بی خطر است.

   

   

  آکادمی تبریز فایننس یکی از برترین و بهترین آموزشگاه بازار های مالی در سطح شمال غرب و تبریز است.تبریز فایننس برگزار کننده دوره ارز دیجیتال، دوره فارکس و  دوره بورس اوراق بهادار و پرایس اکشن است.اگر می خواهید درباره تبریز فایننس بیشتر بدانید می توانید از مقالات و جزئیات دوره ها و همچنین اخبار های وب سایت ، مارا دنبال کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.