تبریز فایننس

وارد کردن یک ابزار جدید بورس در ایران!

وارد کردن یک ابزار جدید بورس در ایران!
 • طبق گزارش ایسنا:برای وارد کردن ابزار جدید بورس اساسنامه ای تدوین شده است با عنوان صندوق سرمایه گذاری املاک و مستغلات در سازمان بورس و اوراق بهادار که با تدوین آیین نامه مربوط به این صندوق ها ابزارهای جدیدی را در زمینه سرمایه گذاری در املاک و مستغلات فراهم کرده است.

   

  فعالیت های اصلی صندوق سرمایه گذاری در املاک و مستغلات جمع آوری سرمایه از مردم، خرید و فروش املاک و مستغلات، اجاره و اجاره املاک و مستغلات است. در این صندوق ها، پرتفوی اصلی صندوق معطوف به سرمایه گذاری در املاک و مستغلات است.

   

  ابزار جدید بورس وارد بورس ایران میشود؟

   

  مدیر صندوق همچنین موظف است شخص یا اشخاص حقوقی ذی صلاح را تحت عنوان مدیر بهره برداری جهت بهره برداری از املاک و مستغلات متعلق به صندوق معرفی کند.

  البته املاک و مستغلات متعلق به صندوق باید دارای گواهی پایان اعتبار معتبر و سند رسمی در ایران باشند.

   

  این املاک و مستغلات می تواند به صورت کاربری های مسکونی، اداری، تجاری، ورزشی و صنعتی باشد.

   

  رئیس اداره صندوق های سرمایه گذاری سازمان بورس و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه گفته است، در این صندوق ها می توان درآمد کسب شده در طول سال را تقسیم کرد و طبق مقررات حداقل 90 درصد از درآمد حاصل از اجاره دارایی املاک و مستغلات و همچنین سود حاصل از سرمایه گذاری در اوراق بهادار متعلق به صندوق پس از کسر هزینه های صندوق در میان سرمایه گذاران تقسیم می شود. دوره های تقسیم را می توان ماهانه، سه ماهه یا سالانه در نظر گرفت.

   

  صندوق چگونه تشکیل می شود؟

   

  براساس این گزارش، این صندوق دارای دو نوع واحد سرمایه گذاری ترجیحی و عادی است.

   

  حداقل سه عضو موسس که یکی از آن ها مدیر پیشنهادی صندوق است، برای تأسیس صندوق نیاز است، باید 100٪ مبلغ اسمی کلیه واحد های سرمایه گذاری ارجح صندوق را به صورت نقدی به حساب بانکی صندوق واریز کنند.

   

  این وجوه توسط موسسان با تأمین میزان واحد های ممتاز تأسیس می شوند و در قسمت پذیره نویسی حداقل سرمایه لازم برای شروع فعالیت صندوق را تأمین می کنند. حداقل سرمایه موجود در صندوق هزار میلیارد ریال است که حداقل 100 میلیارد ریال آن در قالب واحد های نمونه و مابقی واحدهای عادی خواهد بود.

  دارندگان واحد های سرمایه گذاری نمونه، حق حضور و رأی دادن در جلسات صندوق را دارد.

   

  این صندوق شامل ارکانی مانند مدیر صندوق، معتمد و حسابدار است. بنابراین، قالب انعقاد قرارداد صندوق با اشخاص حقوقی واجد شرایط با عملیات مربوط به بازاریابی و تعهدات پذیره نویسی بیرون از ساختار ارکان انجام می شود.

   

  دلیل وارد کردن ابزار جدید بورس به بورس ایران؟

   

  اگر املاک و مستغلات خریداری شده توسط صندوق شامل بیش از یک نوع کاربری باشد، مدیرعامل صندوق باید برای استفاده از هر یک از دارایی های صندوق با کاربری خاص، پیمانکاری متخصص بهره برداری از همان نوع کاربری را معرفی کند.

   

  پرداخت مبلغ مورد نیاز به پیمانکاران به عهده مدیر عملیات در قرارداد های جداگانه بین مدیر بهره است.

   

  شرایط صندوق

   

  اساسنامه مربوط به سرمایه گذاری در این مدل صندوق ها به گونه ای تنظیم شده است که صندوق، به استثنای شش ماه ابتدایی فعالیت صندوق و 6 ماه باقی مانده فعالیت صندوق، برای مشاهده سرمایه گذاری لازم است. حد نصاب حداقل 60٪ دارایی صندوق. 35٪ از دارایی های صندوق در اوراق بهادار مربوط به این دارایی ها سرمایه گذاری می شود (مانند اوراق مشارکت، استیشنا، رهن و اجاره و واحد های صندوق زمین و ساختمان در پروژه های ساختمانی) و حداکثر 5٪ از کل دارایی صندوق در شرکت های ساختمانی سرمایه گذاری می شود.

   

  وجوه باقی مانده را مدیر صندوق می تواند سرمایه گذاری کند حال یا صندوق های سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت یا در سپرده های بانکی و گواهی سپرده های بانکی.

   

  صندوق سرمایه گذاری املاک و مستغلات ممکن است در زمین های توسعه نیافته یا توسعه یافته با توسعه های متناسب با منطقه زمین سرمایه گذاری نکنند. ارزیابی دارایی ها باید توسط هیأتی از متخصصان متشکل از حداقل سه کارشناس رسمی انجام شود که باید به درخواست مدیر و انتخاب مرکز یا مرکز مربوطه انجام شود.

   

  با توجه به ماهیت این صندوق، سرمایه گذاری در املاک و مستغلات و سرمایه ثابت، اشخاص حقوقی دارای مجوز معتبر مدیریت پرتفوی یا ناشران بورس اوراق بهادار یا بورس اوراق بهادار در انبوه، صنعت املاک و مستغلات مجاز به تصدی سمت مدیر صندوق و پس از اطلاع به مقررات مربوط می تواند صندوق فوق را تأسیس کند. همچنین بیشتر شدن سرمایه در این صندوق ها ممکن است.

   

  تفاوت صندوق املاک و مستغلات و فروش کنتور مسکن در بورس سهام

   

  با توجه به صعود شدید قیمت مسکن، به خصوص در سال های اخیر، به دلیل نگه داری قدرت خرید خانوار ها و نیاز به امکان خرید تدریجی یک مسکن کامل، دو استراتژی اصلی در بورس اوراق بهادار نصب شده تا سیاست گذاران می تواند در متر و با سرمایه کم اندازه گیری شود.

   

  اولین راه حل که مقدمات آن تا حد زیادی انجام شده و در مرحله نهایی است، معاملات آتی مسکن استاندارد است که علاوه بر تأمین اعتبار سازنده از سرمایه های خرد، به سرمایه گذاران این امکان را می دهد تا واحد های ساختمانی بیشتری در هر متر نسبت به ساخت و ساز تهیه کند.

   

  راه حل دوم این است که صندوق های سرمایه گذاری املاک و مستغلات از طریق این امکان خرید ساختمان های مسکونی با متر، تجاری و اداری و آماده در حال استفاده وجود دارد.

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.