تبریز فایننس

نکاتی مهم برای تحلیل بازار سرمایه !

نکاتی مهم برای تحلیل بازار سرمایه
 • در این مقاله قصد داریم با هم ، نکاتی مهم برای تحلیل بازار سرمایه را بررسی و تحلیل کنیم که قطعاً تاثیرات زیادی در سرمایه گذاری و خرید سهم خواهد گذاشت ، پس تا ادامه این مطلب باما همراه باشید !

   

  نکاتی مهم برای تحلیل بازار سرمایه و مسیر مقاومت کمتر

   

  نکات زیر در راستای مقاومت کمتر بازار قابل بیان است:

   

  • اگر فشار فروش در روند نزولی کم شود، بازار تمایل به صعود دارد(عرضه وجود ندارد).
  • اگر فشار خرید در روند صعودی کم شود، بازار تمایل به ریزش دارد(تقاضا وجود ندارد).

  هر دو نکته بالا مسیر مقاومت کمتر را نشان می دهند.

   

  • جهت صعود بازار در روندهای صعودی نیاز به افزایش خرید است.
  • جهت نزول بازار در روندهای نزولی نیاز به افزایش فروش است.
  • عدم فشار فروش (عدم عرضه)، نشان می دهد در روندهای نزولی افزایش فروش وجود ندارد.
  • عدم تقاضا(عدم خرید) نشان می دهد که در روندهای صعودی خرید کمی وجود دارد.

   

   

  حرکت های صعودی طولانی تر از حرکات نزولی هستند چرا که بازیگران حرفه ای تمایل به دریافت سود حداکثری دارند. تبدیل بازار صعودی به نزولی زمانی اتفاق می افتد که سهام خریداری شده در قیمت های پایین یک روند نزولی (تجمیع)، در بالاترین قیمت روند صعودی فروخته (توزيع) شود.

   

  مقاومت در حرکت صعودی نشان از فروش دارد. حرفه ای ها تمایلی به خرید در قیمت های بالا حتی در روندهای صعودی ندارند. از طرفی به دنبال راهی برای غلبه بر مقاومت با کمترین هزینه هستند. برای غلبه بر مقاومت ممکن است وی از روش نفوذ به سمت بالا، از ترس بیرون کردن سهامداران با ریزش های قیمتی در آینده بیشتر توضیح داده خواهد شد)، آزمایش بازار و غیره استفاده نماید و یا حتی ممکن است مدتی بازار را به حال خود رها نماید.

   

  روند نزولی سهم سریعتر از روند صعودی به وقوع می پیوندد چرا که در بازار نزولی حمایتی از سمت بازیگران اصلی اعمال نمی شود. بیشتر سهامداران از ضرر متنفرند و سهمشان را به امید اینکه بازار برگردد نخواهند فروخت. آنها آنقدر سهم را نمیفروشند که در کمترین قیمت مجبور به فروش شوند(فشار روانی و خستگی).

   

  عدم فروش و قبول ضررهای کم موجب می شود سهامدار در محدوده قیمتی که سهم را خریده بود گیر کند و بنابراین به یک دارنده ضعیف سهم تبدیل خواهد شد و مستعد است تا در نزول و ریزش شدید قیمت در قیمت های پایینتر از سهم خارج شود.

   

  نکاتی مهم برای تحلیل بازار سرمایه | ممکن است بازار صعودی یا نزولی نشان داده شود.

   

  در طول روز ممکن است تغییرات قیمتی در سهم دیده شوند. این تغییرات قیمتی تصادفی نیست بلکه برای این است که سود بیشتری عائد بازیگردان شود. ممکن است شما ناگهان در داخل یک محدوده قیمتی گیر بیفتید.

   

  ممکن است قیمت سهم ریزش داشته باشد و شما به امید اینکه قیمت برگردد منتظر بمانید ولی روزهای بعدی نیز قیمت بریزد و شما پس از مدتی سهامتان را با ضرر و با کمترین قیمت بفروشید. و برعکس، ممکن است قیمت به ناگاه بالا برود و شما که مردد خرید سهم بودید با دیدن رشد قیمتی از خرید آن باز بمانید چرا که از لحاظ روانشناسی افراد تمایلی ندارند سهمی را که دیروز می توانستند با قیمت کمتر بخرند امروز با قیمت بالاتر بخرند.

   

  قیمتها همینطور بالا میروند تا جایی که شما تصور میکنید سود زیادی را در حال از دست دادن هستید و بالاخره سهم را می خرید و معمولا در بالاترین نقطه قیمتی خرید انجام می شود.

   

  بازیگران حرفه ای بازار، آن را کنترل نمی کنند بلکه با دانش بیشتری از شرایط آن بیشترین سود را بدست می آورند. هر چند اگر شرایط فراهم باشد به صورت موقتی می توانند بازار را صعودی نشان دهند(در حالیکه در ذات ممکن است نزولی باشد) و بالعکس تا بتوانند سایر سهامداران خود را در معامله ای نادرست وارد نمایند.

   

  نکاتی مهم برای تحلیل بازار سرمایه

   

  بهترین راه برای درک این حرکات توجه به حجم معاملات است. اگر در روز صعودی حجم پایین باشد دلیلی بر این است که روند، صعود چندانی نخواهد داشت. و همینطور در روزهای نزولی هم اگر حجم چندانی معامله نشود به این معنی است که فروشنده قوی وجود ندارد که نمونه آن در کندل مشخص شده در تصویر زیر قابل بررسی است (در کندل مورد نظر بازار نزولی و منفی نشان داده می شود در صورتیکه آماده حرکتی صعودی است).

   

  نکاتی مهم برای تحلیل بازار سرمایه و افزایش حجم در بازارهای مرتبط

   

  بسیاری از معامله گران حرفه ای ضمن فعالیت در بورس، نگاهی نیز به بازار های مرتبط از قبیل بازار قراردادهای آتی دارند.

   

  نکاتی مهم برای تحلیل بازار سرمایه

   

   

  در نمودار فوق و در نقطه (a)، یک کندل در روزی با حجم معاملات پایین و نقطه بسته شدن در وسط کندل است. فشار فروش به حداقل رسیده است و این نشانه ای از قدرت بازار است. بازیگردانان حرفه ای این نکته را درک کرده و در بازارهای مرتبط مالی (نظیر آتی) معامله می نمایند. این را می توان از افزایش حجم بازارهای آتی متوجه شد. هر چند در مورد بورس باید مراحل توزیع انجام شود تا بازار صعودی شود.

   

  در نقطه (b) ، ما یک جلسه معاملاتی با حجم بالا و قیمت نزولی داریم که نقطه بسته شدن در بالای کندل است. اگر حجم معاملات نشان از فروش باشد چرا کندل در بالا بسته شده است. این نشان می دهد که تقاضا بر عرضه سبقت گرفته است.

   

  در نقطه (C)، حجم، بالاتر از میانگین است ولی به کوتاهی کندل نگاه کنید. برای داشتن چنین کندلی در یک روز نزولی بازار بازیگردان باید در حال خرید و جذب بخش عمده ای از تقاضای بازار باشد تا از ریزش قیمت جلوگیری کند. دقت کنید که چگونه از ریزش بیشتر قیمت ها با توجه به نزدیکی به خط حمایتی جلوگیری می شود.

   

  خریدهای صورت گرفته در نقاط (b) و (C)از ریزش بیشتر قیمت ها جلوگیری کرده است.

  در نقطه (d)، ما شاهد یک تست هستیم. کندلی که در طول روز، نزولی بوده ولی با حجم پایین در بالا بسته شده است. زمانی که کاهش عرضه مشاهده شود نشانه ای قوی از قدرت بازار است.

   

  نکاتی مهم برای تحلیل بازار سرمایه

   

  نمودار فوق مربوط به بازار آتی است. مشخص است در روزهای که قدرت بازار مشاهده شده حجم معاملات در بازار آتی افزایش یافته است.
  بازارهای همواره به دنبال کاهش مقاومت ها هستند. برای پایین آوردن بازار باید سهام زیادی فروخته شوند. فروش معمولا موجب افزایش در حجم معاملات در روزهای منفی بازار می شود.

   

  بنابراین اگر فروش زیادی نباشد ما شاهد حجم معاملاتی پایین در روزهای منفی بازار خواهیم بود و این نشانه قدرت بازار است. بازیگران حرفه ای با دیدن این نشانه ها در بازارهای موازی نیز فعالیت می کنند تا سود حداکثری عاید خود نمایند.

   

  نکاتی مهم برای تحلیل بازار سرمایه و بازی های بازیگردان

   

  بازیگردانان سهام روانشناسان بسیاری قوی هستند. آنها می دانند دو عامل موجب معامله سهام می شود: ترس از دست دادن سود، ترس زیان کردن.
  به همین دلیل آنها با استفاده از اخبار خوب و بد که در راستای اهداف عملیاتی شان باشد بازار را به نفع خود کنترل می کنند.در بسیاری از موارد بازار را تعمدأ نزولی و یا صعودی نشان می دهند.

   

  همچنین آنها به اطلاعات سهامداران سهم دسترسی دارند و عموما می دانند روش فکر سهامداران چیست و چه نقاطی را به عنوان نقاط مقاومت و حمایت تشخیص می دهند. آنها معاملات روزانه سهام را می توانند ببینند، چیزی که هیچ سهامداری به آن دسترسی ندارد و میدانند هر سهامداری چه میزان سهم را در چه قیمتی خریداری نموده است و لذا به حد ضرر سهامداران آگاه هستند.

   

  چه بسا در برخی موارد قیمتها را تعمدا و با عرضه های سنگین و چند جانبه به زیر حد ضرر سهامداران کاهش می دهند تا موجب خروج سهامداران ضعیف از سهم شوند.

   

  آنها می دانند برای بسیاری از سهامداران، خرید حقوقی و یا تعداد خریداران مهم است و لذا زمانی که نیاز باشد برعکس بازار عمل کرده و با کدهای حقوقی و یا حقیقی پشتیبان نسبت به کنترل بازار اقدام می کنند.

   

  در مقاله آموزش روندها و تحلیل حجم قیمت در بازار بورس ،  ابزار دیگری در زمینه معاملات را بررسی کرده ایم که شامل خطوط و کانالهای حمایتی است. البته باید در نظر داشت در اینجا نیز نمیتوان حجم معاملات را در نظر نگرفت و موضوع بسیار مهمی است.

   

   

  آکادمی تبریز فایننس یکی از برترین و بهترین آموزشگاه بازار های مالی در سطح شمال غرب و تبریز است.تبریز فایننس برگزار کننده دوره ارز دیجیتال، دوره فارکس و  دوره بورس اوراق بهادار و پرایس اکشن است.اگر می خواهید درباره تبریز فایننس بیشتر بدانید می توانید از مقالات و جزئیات دوره ها و همچنین اخبار های وب سایت ، مارا دنبال کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.