تبریز فایننس

سهام عدالت را چگونه بفروشیم

سهام
 • سهام عدالت و تاریخچه آن

  دولت جمهوری اسلامی ایران در سال های گذشته برای کمک به اقشار ضعیف جامعه ، بنیان سهام عدالت به عنوان نوعی یارانه نقدی برای اقشار ضعیف را بنا کرد.

  مدیریت آن تا سالهای زیادی بر عهده خود دولت بود و سال به سال مبلغی به عنوان سود سالانه سهام عدالت به حساب بانکی این افراد سهامدار واریز میکرد. بعد از مدتی یعنی در آغاز سال 1399 دولت تصمیم به آزادسازی سهام عدالت کرد که مدیریت سهام عدالت نیز بر عهده خود سهام دار بود.

  هدف دولت برای اتخاذ تصمیم درآزاد سازی سهام عدالت :هدایت نقدینگی موجود به سمت بورس اوراق بهادار،بهبود بخشیدن به معاملات این بازار و کاهش تورم وبیکاری درجامعه و افزایش درآمد جامعه از طریق بورس بود.

  افرادی که اقدام به فروش سهام عدالت میکردند،میتوانستند با دارایی سهام عدالت خود شروع به سرمایه گزاری دربورس اوراق بهادار میکردند.

   

  روش های مختلف آزاد سازی سهام عدالت

   

  کسانیکه سهام عدالت دارند میتوانند از روش مستقیم و غیر مستقیم اقدام به آزاد سازی سهام خود کنند.

  در روش مستقیم سهامدار مدیریت و مالکیت سهم خود را به عهده میگیرد.

  در روش غیر مستقیم مدیریت سهم به شرکتهای سرمایه گزاری استانی واگذار میشود ولی مالکیت سهم و سرمایه گذاری آن برعهده شخص مالک است.

  در سیستم سهام عدالت هردو روش نامبرده شده برای فروش سهام عدالت است، یعنی این فروش و آزاد سازی سهام ،از طریق بازا سهام انجام میشود.

   

  در روش  مستقیم ، سهامدار مسئول سبد سهام بازار سهام است ، اما در روش غیر مستقیم ، سبد افراد دراختیار شرکت سرمایه گذاری استان قرار می گیرد و شرکت ها سهام خود را به نمایندگی از سهامداران مدیریت می کنند. پس، در روش دوم ، فرد سهام دار درگیر فروش سهم خود نیست.

   

  نحوه انتخاب مدیریت سهام عدالت توسط سهام داران چگونه است؟

  بعد از اعلام ابلاغیه سهام عدالت .سهامداران از 10 اردیبهشت تا 10 خرداد فرصت دارند که روش مدیریت سهم خود را از طریق ورود به وبسایت سهام عدالت انتخاب کنند. فقط سهامداران باید توجه داشته باشند بعد از انتخاب روش مدیریت خود نمیتوانند روش مدیریت سهم خودرا تغییر دهند و باید در تصمیم گیری برای انتخاب مدیریت دقت کافی داشته باشند.

   

  هر سهام داری که طی این مدت نسبت به انتخاب روش مدیریت خود اقدام نکند . به صورت خودکار سهم عدالت او به روش غیر مستقیم به مدیریت شرکتهای سرمایه گذاری استانی واگذار میشود که مالکیت این سهم نیز برعهده سهامدار است.

   

  چگونگی فروش سهام عدالت

  فروش سهام عدالت در 3 مرحله صورت می گیرد: مثلا در سال 99به این شکل بود که 30 درصد اولیه سهام عدالت در خرداد ماه برای سهام داران آزاد شد، و 30 درصد دوم در تیر ماه و در آخر 30 درصد سوم این سهام در بهمن ماه برای سهامداران آزاد شد که می توانستند برای فروش سهام خود اقدام کنند.

   

  پس از آزاد شدن سهام عدالت اگر سهامداران قصد فروش سهام دارند، میتوانند به دو روش جهت فروش اقدام نمایند. 1.از طریق بانک ها ،2. از طریق کارگزاری مربوطه که در بخش بعدی قصد توضیح این دو روش را برای شما عزیزان داریم.

  افرادی هم که روش مدیریت غیر مستقیم را برای فروش سهام عدالت خود انتخاب کرده اند.اگردر کارگزاری سجام عضو نیستند ، میتوانند پس از ورود به سامانه سجام  وانجام پروسه ثبت نام و احراز هویت، کد بورسی دریافت کنند. در مرحله دوم با مراجعه به سایت درگاه ذینفعان در قسمت سهام عدالت این وبسایت میزان سهام عدالت خود را مشاهده نمایند.

  کاربر پس از مشاهده دارایی سهام عدالت خود درسامانه یکپارچه ذینفعان می باید ابتدا با مراجعه به سامانه معاملات کارگزاری خود و تغییر قسمت کارگزار ناظر، و انتخاب نماد استانی خود را ، باید درخواست خود را برای انتقال نماد سهام عدالت خود به پرتفوی کارگزاری ثبت کنند پروسه اضافه شدن نماد به پرتفوی فرد ،حداقل تا 48 ساعت زمان میبرد. در اخر فرد با مراجعه به پنل کارگزاری و انتخاب نماد خود، سهم خود را بفروشد.

   

  آخرین اخباردر مورد وضعیت اعطای کارت اعتباری سهام عدالت:

  مدیر پروژه کارت های اعتباری شرکت سپرده گذاری مرکزی طی بیانیه ای اعلام کرد:

  مشمولان می توانند برای وثیقه گذاشتن سهام عدالت و دریافت کارت اعتباری سهام عدالت به شعبات بانک ملی ویا تجارت مراجعه نمایند.

   

  از ابتدای سال تا پایان مرداد ماه، بیش از ۵۰ هزار نفر به روش مستقیم (سهامدارانی که به روش مستقیم اقدام به مدیریت سهام خود کرده اند) و بیش از ۵۰ هزار نفر به صورت غیرمستقیم (سهامدارانی که به روش غیرمستقیم اقدام به مدیریت سهام خود کرده اند)ونیزاقدام به توثیق سهام عدالت را کرده اند. تعداد ۱۳۵۲ درخواست نیز رفع توثیق داشته ایم.

  فروش سهام عدالت از طریق بانکها 

  سهامدار میتواند با انتخاب روش فروش از طریق بانکها ،میتواند با مراجعه و تکمیل فرم فروش 30 درصدی به شعبات بانکی  و یا از طریق وبسایت آن بانک درخواست خود را برای فروش سهم عدالت خود اعلام کند،این اقدامات بر اساس سود سهام که کاربرقبلا دریافت کرده به بانک فروخته میشود.  پس از تکمیل فرم درخواست فروش بانک اقدام به فروش سهام عدالت فرد به صورت بلوکی دربازار بورس اوراق بهادار میکند.سپس سود حاصله از این فروش توسط بانک به حساب شخص دارنده سهام واریز میشود.

  بزرگترین مشکل این نوع فروش این است که شخص خود اصلا تصمیمی برای فروش سهم خود نمیگیرد.این به آن معناست که اختیار فروش ویا سرمایه گذاری این سهم دراختیار بانک است.

  فروش سهام عدالت از طریق کارگزاری ها

  روش دیگر برای فروش سهام عدالت روش فروش از طریق کارگزاری هاست. در این روش قبل از هر چیزی حتما  کاربرباید اقدام به ثبت نام در سامانه کارگزاری سجام و کد بورسی خود را دریافت کند. سپس بعد از دریافت کد بورسی سهامدارباید با ورود به وبسایت کارگزاری مربوطه ،درخواست فروش سهام خود رادر این سامانه ثبت کند، بعد از ثبت درخواست کارگزاراقدام به فروش سهام عدالت شخص به صورت بلوکی در بازار بورس اوراق بهادار می کند.

  ویژگی برجسته این روش در مقایسه با روش فروش سهام عدالت از طریق بانکها این است که حق انتخاب به سهامداران داده میشود. به این صورت که لیستی از شرکتها در اختیار او قرارداده میشود وسهامدار انتخاب میکند که سهام چه شرکت هایی به فروش برسد.

  سهام عدالتم را بفروشم یا نه؟

  همه تحلیل گران و کارشناسان بورسی باور بر نگه داشتن سهام عدالت با هم دارند.ولی اگر شخصی قصد فروش30% از سهام عدالت خود را دارند نباید نگران باشند که بانک سهام وی را با قیمت پایینی بفروشد چون بانک ها از مشاور و بازار گردان های حرفه ای برای تعیین موقعیت مناسب برای فروش را تشخیص داده و به بانک پیشنهاد میکنند مشورت میگیرند .

  علاوه این در روزهایی که بازار بورس منفی باشد امکان فروش سهام عدالت وجود ندارد و فروش سهام عدالت از طریق بانک ها هیچ سودی برای بانک ها نخواهد داشت.

  ستاد آزادسازی سهام عدالت همیشه این نکته رابرای فروشندگان سهام عدالت گوش زد میکند که اگر افرادی از طریق روش مستقیم برای فروش سهام عدالت خوداقدام کند. باید دانش و اطلاعات کافی در رابطه با بورس و سرمایه داشته باشند.

  باشرکت در دوره های آکادمی تبریز فایننس مثل:دوره بورس اوراق بهادار و دیگر دوره ها به یک تریدر حرفه ای تبدیل شویدو در بازار مالی بورس و دیگر بازار های مالی سرمایه گذاری بی نظیری را تجربه کنید.

   

  کارشناسان در پاسخ به سوال که آیا سهام عدالت خود را بفروشیم یا نه ، این عقیده را دارند که با در نظر گرفتن این که سهام از ارزش بالایی برخوردار هستند و فروش آنها سود آوری زیادی برای فروشنده سهام عدالت خواهدداشت.

  اما باید در نظر داشت که نگهداری این سهام درطول زمان باعث افزایش قیمت سهام میشود وبه عبارتی دیگر فروش آنها در آینده سود زیاد تری خواهد داشت.

  برخی نیز فروش ۳۰ درصدی سهام عدالت را موجب ایجاد اختلال در بازار و صف فروش می دانند که چنین حالتی باعث می شود که سهامدار مجبور به فروش سهام خود با قیمیت پایینتر شود.

   

   

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.