تبریز فایننس

هارد فورک چیست

هاردفورک چیه میدونی؟؟؟
 • هارد فورک یا انشعاب سخت (Hard Fork)، در فناوری بلاک چین به یک تغییر ریشه‌ای در پروتکل‌های شبکه که باعث معتبر شناخته شدن تراکنش‌ها و بلاک‌ها – که پیش‌تر غیرمعتبر شناخته می‌شدند – می‌شود، یا بالعکس.

  هارد فورک برای انجام کامل، نیازمند است که تمامی گره‌ها (Nodes) و یا تمامی مشارکت‌ کنندگان در شبکه، پروتکل‌های نرم‌افزاری خود را به آخرین نسخه به‌ روزرسانی کنند.

  نکات کلیدی:
  یک هارد فورک، تغییری اساسی در پروتکل یک شبکهٔ بلاک چینی است که باعث معتبر شدن تراکنش‌ها و یا بلاک‌های ساخته شده – که پیش‌تر غیرمعتبر بودند – می‌شود، و یا بالعکس.

  یک هارد فورک در شبکهٔ بلاک چین می‌تواند در هر پلتفرم رمز ارزی‌ صورت بگیرد، و تنها محدود به شبکهٔ بیت کوین نمی‌شود.

  درک مفهوم هارد فورک

  هارد فورک زمانی رخ می‌دهد که گره‌های نسخهٔ جدیدتر بلاک چین، دیگر جدیدترین نسخه از آن بلاک چین را تأیید نکنند، که این باعث ایجاد یک جدایی دائم بین نسخهٔ قبلی و نسخهٔ جدید بلاک چین می‌شود.

  اضافه کردن قوانین جدید به کُد شبکهٔ بلاک چین، اساساً باعث ایجاد یک فورک در بلاک چین می‌شود. یک دسته از کاربران، بلاک چین جدید و ارتقا یافته را دنبال می‌کنند و مسیر قبلی نیز به راهش در بلاک چین قدیمی ادامه می‌دهد.

  به‌طور کلی، پس از مدت کوتاهی، کاربرانی که همچنان از نسخه‌های قدیمی‌تر این زنجیره استفاده می‌کنند متوجه می‌شوند که نسخهٔ بلاک چین آن‌ها دیگر به‌روز نمی‌باشد، بنابراین آن‌ها نیز به‌سرعت نرم‌افزار خود را به آخرین نسخهٔ بلاک چین به‌روزرسانی می‌کنند.

  از آنجایی که هارد فورک به بلاک چین مرتبط است، تغییری آزادانه در پروتکل شبکه است که بلوک‌ها و معاملات نامعتبر قبلی را معتبر می‌کند و یا بالعکس.حال این سوال مطرح میشود که هارد فورک چه زمان رخ میدهد؟هارد فورک زمانی روی می‌دهد که نسخه جدید بلاک چین دیگر با نسخه قبلی آن سازگار نباشد که سبب ایجاد ناهمتایی دائمی از نسخه‌ی قبلی آن می‌شود.

  همه‌ی به اصطلاح ماینرها باید در مورد قوانین جدید آنچه که یک بلوک معتبر را در زنجیره تشکیل می‌دهد، توافق کنند.اگر در زنجیره بلاک چین نودی باشد که به روزرسانی نشده باشد با قوانین جدید هم‌ راستا نیست که باعث ایجاد ناهمتایی یا هارد فورک در این زنجیره می‌شود.

  جالب است بدانید که هارد فورک بسته به تأثیر آن در یک زمان خاص، ممکن است اثرات مثبت و یا منفی بر ارز رمزنگاری شده داشته باشد. صرف از نظر از تأثیری که دارد، هارد فورک از مفاهیم مرتبط با ارز رمزنگاری شده است که هم سرمایه‌گذاران و هم علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال با آن کنار می‌آیند.

  اما مسئله‌ای بسیار حائز اهمیت است این است که فورک‌های بزرگ قابلیت تغییر همیشگی یک ارز دیجیتال را دارند؛ می‌توانند یک ارز را برای همیشه از بین ببرند و یا بالعکس آن را تقویت کنند.

  چه دلایلی برای انجام هارد فورک وجود دارد؟

  دلایل مختلفی وجود دارد که توسعه‌دهندگان با استفاده از آن‌ها می‌توانند دست به پیاده‌سازی یک هارد فورک در شبکه بزنند.
  از این دلایل می‌توان به اصلاح کردن مشکلات مهم امنیتی در شبکه – که در نسخه‌های پیشین نرم‌افزار پیداشده‌اند – اضافه کردن عملکردهای جدید، و یا معکوس کردن تراکنش‌ها اشاره کرد.
  مانند هارد فورک بلاک چین اتریوم که برای معکوس کردن هک انجام شده در سازمان خودمختار غیرمتمرکز (Decentralized Autonomous Organization – DAO) انجام شد.

  اهميت ايجاد فورک ها در ارتقا فناوری می باشد؛ چرا كه هر شاخه جدید از لحاظ فنی بیشتر و کامل تر می شود. معمولاً توسعه دهندگان سعی در انجام مواردي همچون:

  افزايش اندازه بلاک ها و پردازش تعداد بيشتر تراكنش ها در هر ثانيه
  كاهش هزينه ها و علاقه جامعه رمزنگاري به استفاده از آن
  بهبود پهنای باند به منظور افزايش محبوبيت ارز ديجيتالي مورد نظر در بازار

  انواع هارد فورک

  هارد فورك ها معمولا به ۲ دسته تقسيم مي شوند كه در ادامه به تفسير هر يك پرداخته شده است:

  هارد فورک برنامه ريزی شده
  هارد فورك برنامه ريزي شده، یک نسخه آپديت شده و ارتقاء يافته در پروتکل است که از ابتدای پروژه، در نظر گرفته شده است. اين نوع از هارد فورك به منظور ارتقاء قابلیت های کار و سایر ویژگی های مهم بلاکچین ایجاد شده اند، بنابراین کل جامعه رمزنگاری به نسخه جدید منتقل می شوند و نر م افزار خود را به روز می کنند. توجه کنید که این به روز رسانی نیاز به تغییر در پایگاه داده های اساسی دارد.

  مونرو(Monero) نمونه ای از هارد فورک برنامه ریزی شده است. در ژانویه سال ۲۰۱۷، مونرو ترجیح داد تا با اجرای یک ویژگی به نام Ring Confidential Transactions RCT، یک نسخه جدیدی برای بهبود حریم شخصی و امنیت خود معرفی کند.

  هارد فورک Contentious

  این نوع هارد فورک به دلیل اختلاف نظر در درون جامعه رمزنگاری ایجاد می شود و با ایجاد تغییرات عمده در کد، منجر به ایجاد یک زنجیره جدید می شود.

  هارد فورک در برابر سافت فورک

  هارد فورک وسافت فورک (Soft Fork) اساساً یکی می‌باشند، زیرا در هر دوی آن‌ها کُد موجود در پلتفورم رمز ارز تغییر کرده است و نسخهٔ قدیمی در شبکه باقی می‌ماند، در حالی که نسخهٔ جدیدتری نیز در آن ساخته شده است.

  با انجام سافت فورک، تنها یک بلاک چین معتبر باقی می‌ماند زیرا که تمامی استفاده‌کنندگان این به‌روزرسانی را قبول می‌کنند و آن را انجام می‌دهند.

  در حالی که در یک هارد فورک، هم بلاک چین قدیمی و هم بلاک چین جدید در کنار یکدیگر وجود دارند، این بدین معنی است که نرم‌افزار باید به‌منظور کارکردن تحت قوانین جدید به‌روزرسانی شود.

  هر دو نوع این فورک‌ها باعث ایجاد جدایی می‌شوند، اما هارد فورک باعث ساخته شدن دو بلاک چین شده و سافت‌فورک تنها یک بلاک چین می‌سازد.

  با در نظر گرفتن تفاوت‌ها در امنیت، بین انجام هارد فورک و یک سافت فورک، تقریباً تمامی استفاده‌کنندگان و توسعه‌دهندگان هارد فورک را ترجیح می‌دهند، حتی زمانی که اطمینان کاملی نسبت به انجام صحیح سافت فورک داشته باشند.

  پیاده کردن تعمیرات اساسی در بلاک‌های یک بلاک چین، نیازمند حجم عظیمی از قدرت پردازشی (Computing Power) می‌باشد، اما امنیتی که از طریق انجام هارد فورک به وجود می‌آید استفاده از آن را منطقی‌تر از سافت فورک نشان می‌دهد.

  نتایج احتمالی هارد فورک

  پس از هر هاردفورک، شاهد دو شبکه خواهیم بود که رخدادهای متنوعی برای آنها رخ می‌دهد. درواقع هاردفورک را می‌توان به‌عنوان نقطه عطفی در هر زنجیره بلوکی در نظر گرفت که عواقب مهمی در پی دارد. در نتیجه هر هارد فورک یا سافت فورک، یکی از رخدادهای زیر اتفاق می‌افتد:

  یکی از بلاک‌چین‌ها سلطه می‌یابد، درنتیجه بلاک چین دیگر آن‌چنان مورد استقبال قرار نمی‌گیرد و شاید ارز ایجاد شده هم قیمت کمتری خواهد داشت.

  هر دو بلاک چین مورد استقبال قرار می‌گیرند، درنتیجه هر دو به‌صورت مستقل و با پایگاه کاربرانی تقریبا برابر به فعالیت ادامه می‌دهند.

  هر دو بلاک چین مورد استقبال قرار می‌گیرند، اما یکی از آنها محبوب‌ تر می‌شود. برای نمونه‌ای از این هارد فورک می‌توان بیت کوین کش(BitcoinCash)را نام برد که در کنار بیت کوین(Bitcoin) به فعالیت تأثیرگذار ادامه می‌دهد، اما به‌اندازه‌ی آن مشهور نیست. اتریوم(Etheriyum) نیز مثالی از این نوع هارد فورک است که از دل اتریوم کلاسیک(Etheriyum Classic) بیرون آمد.
  هر سه اتفاق بالا در پی هاردفورک‌ها محتمل هستند، اما اتفاق سوم خصوصا در هاردفورکی که ارز جدید ایجاد می‌کند بیش از بقیه محتمل خواهد بود.

  مزایا و معایب هارد فورک

  مزایا و معایب هارد فورک عبارتند از:

  مزایا
  هارد فورک ها مشکلات فعلی شبکه را کاهش می دهند و باعث افزایش سرعت شبکه می شوند
  هارد فورک ها منجر به ایجاد دارایی های دیجیتالی جدیدی می شوند که مورد استقبال جامعه قرار می گیرند
  معایب
  هارد فورک ها اغلب باعث شکاف در جامعه علاقه مندان به کریپتو می شوند.
  این فورک ها می توانند نوسانات بالایی را به همراه داشته باشند.

  تاثير فورک ها در قیمت ارزهای دیجیتالی
  در ادامه به برخی از تاثیرات فورک ها بر فرآیند قیمت ارز دیجیتالی اشاره شده است:

  سود دو برابر
  متناسب با نحوه ساخت فورک، برخی اوقات فرصتی برای دو برابر کردن توکن ها وجود دارد. به عنوان مثال، در آگوست سال 2017 زمانی که بیت کوین کش (BCH) برای اولین بار از بیت کوین (BTC) جدا شد، اندازه بلاک را از 1MB به 8MB افزایش یافت. از این رو هر کس که دارای تعداد مشخصی BTC بود، به دلیل یکسانی زنجیره ها پس از فورک نیز از به همان مقدار BCH داشت.

  Feeding frenzy

  نهنگ ها از هر گونه فورک آتی مطلع هستند و برای بهره مندی از آنها آماده می باشند. اگر سرمایه گذاران کوچکتر نیز توجه کنند، قادر به افزایش موقعیت خود خواهند شد. این مسئله باعث ایجاد “Feeding frenzy” خریداران می شود، چرا که سرمایه گذاران تنها یک سکه مشخص را انتخاب خواهند کرد. پس از وقوع فورک، باید تصمیم بگیرید که کدام یک ارزش بیشتری پيدا خواهد كرد.

  به عنوان مثال، در مورد BTC در مقابل BCH، بيت كوين پس از فورك ارزش بیشتری داشت؛ چرا كه اندکی پس از فورک شاهد افزایش قیمت نجومی بیت کوین بودیم.

  آیا قبل از وقوع  هارد فورک سرمایه‌گذاری کنیم؟

  از دیدگاه کلی هارد فورک یک زمان ناپایدار را برای ارز رمزنگاری شده نشان می‌دهد. جامعه غالباً بر سر این موضوع اختلاف نظر خواهد داشت و بازار به طور کلی حتی با استانداردهای ارز رمزنگاری شده بسیار بی ثبات است. نحوه واکنش شما تا حد زیادی به سهم شما در ارز و نوع فورک‌هایی که با مواجه می‌شوید بستگی خواهد داشت.

  در هنگام وقوع هارد فورک، هنگامی که ارز رایگان دریافت می‌کنید منطقی است که ارز خود را نگه دارید یا حتی سرمایه‌گذاری خود را افزایش دهید. اما نکته منفی این مسئله اینجاست که که دیگر کاربران و معامله‌گران بزرگ نیز همین کار را می‌کنند. اما آیا این ارزهای رایگان که گاهی با عنوان پول آزاد نیز از آنها یاد می‌شود، ارزشی مشابه با ارزهای دیگر را دارند؟

  اگر نگران هستید که ممکن است نتوانید به اندازه کافی و به موقع واکنش نشان دهید و قبل از افراد و سازمان‌های بزرگ اقدام کنید، به شما توصیه می‌کنیم که سرمایه خود را قبل از فورک بفروشید. شما در ازای ارز رایگان ضرر خواهید کرد اما ممکن است بتوانید از افرادی که به دنبال افزایش سهام خود هستند، سود کسب کنید.

  در صورتی که انتخاب‌های شما بر اساس سافت فورک‌ها باشد، کمی آسان‌تر می‌توانید تصمیم‌گیری کنید. اگر فکر می‌کنید که فورک به افزایش ارزش ارز کمکی خواهد کرد، بهترین اقدام برای جمع آوری ارز از کاربران دیگر، استفاده از نوسانات قیمت برای افزایش سهام شما است.اما اگر متوجه شدید که وقوع فورک برای ارز ضرراتی را در پی خواهد داشت، باید سهام خود را قبل از سقوط به فروش برسانید.

  تاثیرات فورک در قیمت ارزهای دیجیتال به چه صورت است؟
  معمولا ارزش ارز در زمان هارد فورک سقوط می کند؛ اما اگر فورک قادر باشد تا با بهبود کدها ثبات و ساختار سکه را ارتقاء دهد، فرصتی فوق العاده برای خرید آن ارز خواهد داد.

  هارد فورک های بزرگ قادر هستند تا سرنوشت ارز دیجیتال را تغییر دهند. آن ها یا باعث نابودی ارز خواهند شد و یا قدرت ارز را تا سالیان متمادی تثبیت خواهند کرد.

  به طور کلی یک هاردفورک زمانی موفق است که بتواند اکثریت کاربران را جذب کرده و راضی نگهدارد.

  شما میتونید مقاله ای درباره هارد فورک کاردانو بخونید که کامل یادبگرید.

  تهیه شده در تبریز فایننس 

  در مقاله بالا فهمیدیم که هارد فورک چیست و  تاثیرات آن در سرمایه شما چگونه خواهد بود چگونه میتوان انرا تحلیل کرد مجموعه تبریز فایننس در کنار شماست و سعی دارد تا با برگزاری دوره های چون: دوره ارز دیجیتال ودوره پرایس اکشن نوین با مجرب ترین اساتید آینده ای بی نظیر در تمامی بازار های مالی برای شما رقم بزند برای اطلاع از شروع دوره ها و دیگر اطلاعات با پشتیبانی از طریق واتس اپ همراه باشید.

   

  آکادمی تبریز فایننس در همه شهر های ایران دوره های ارز دیجیتال را به صورت دوره آنلاین و غیر حضوری برگزار می کند.

  متقاضیان شهر البرز برای ثبت نام در دوره آنلاین ارز دیجیتال از لینک دوره ارز دیجیتال در البرز اقدام کنند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.