تبریز فایننس

تفاوت‌های اساسی و کلیدی دو مفهوم متاورس و واقعیت مجازی

 • تفاوت‌های اساسی و کلیدی دو مفهوم متاورس و واقعیت مجازی

  متاورس مفهومی نسبتا قدیمی است و اولین بار در سال ۱۹۹۲ استفاده شده است. با این حال کاربران زیادی به تازگی با این واژه آشنا شده اند.

  metaverse یک فضای مجازی مشترک است که افراد می‌توانند در آن باهم مشارکت و فعالیت کنند. متاورس در برگیرنده واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و اینترنت است و از این سه مفهوم گسترده‌تر است.

  در این مقاله ما قصد داریم در مورد تفاوت‌های دو مفهوم متاورس و واقعیت مجازی صحبت کنیم و در نهایت بگوییم که آیا امکان جایگزینی metaverse و اینترنت وجود دارد یا خیر.

  متاورس چیست؟

  بهتر است اول تعریف کوتاه و مختصری از چیستی متاورس داشته باشیم. این تکنولوژی یک دنیای مجازی و در عین حال واقعی است، جایی است که ما در آن زندگی می‌کنیم.

  در داستان های تخیلی، یک دنیای غیرواقعی ممکن است به عنوان مرز جدیدی رونمایی شود که در آن رفتارهای اجتماعی و نظام‌های ارزشی می‌توانند از نو نوشته شوند و از سخت‌گیری اقتصادی وفرهنگی رها شوند اما بیشتر متاورس‌ها نامشخص هستند و ماهیت اصلی ندارند.

  به طور کلی متاورس، به انواع محیط‌ها و تجربه‌های مجازی اشاره می‌کند که به صورت همه گیر شتاب گرفته است. این فناوری‌های جدید باهم نشان می‌دهند که برای اینترنت در آینده چه اتفاقی خواهدافتاد.

  گویا متاورس مدنظر فیسبوک و دیگر شرکت‌های فناوری به چنین توصیفی شباهت زیادی دارد. به زبان بسیار ساده، می‌توانیم بگوییم که نسخه‌ی جدیدی از اینترنت است که تأکید بیشتری بر دنیای مجازی دارد. چنانچه می‌خواهید تفاوت‌های کلیدی بین واقعیت مجازی و متاورس را بهتر درک کنید، در ادامه به ۵ تفاوت کلیدی بین این دو می‌پردازیم.

  ۱. واقعیت مجازی تعریف مشخصی دارد، اما متاورس اینگونه نیست

   

  مهم‌ترین تفاوت بین آن‌ها به تعریف این دو برمی‌گردد. هَم‌اکنون ماهیت واقعیت مجازی به طور کامل مشخص شده ولی برای متاورس فعلا ابهامات زیادی وجود دارد. مارک زاکربرگ می‌گوید: «متاورس یک اینترنت تجسم یافته است که به جای اینکه فقط محتوا را تماشا کنید، می‌توانید درون آن قرار بگیرید». اما در بیانیه‌ی مایکروسافت، متاورس طور دیگری توصیف شده می‌باشد. چنین توصیفاتی بسیار مبهم و کلی می‌باشند و گویا حتی خود این شرکت‌ها هم تعریف کاملی از این مفهوم ندارند.

  مدیران فیسبوک می‌گویند که به دلیل تمرکز بر متاورس، نام آن را تغییر داده‌اند ولی به‌خوبی می‌دانیم که برند این شرکت طی چند سال قبل با مشکلات زیادی روبه‌رو شده و بدون شک همین مسئله نقش مهمی در ریبرند این شرکت داشته می‌باشد.

  ۲. فیسبوک صاحب هیچ کدام از این دو فناوری نیست

  متا مالک شرکت Oculus Rift است که نقش مهمی در توسعه‌ی واقعیت مجازی ایفا می‌کند. اما در عین حال، فقط یکی از بازیگران مهم این حوزه قلمداد می‌شود. همین مسئله برای حوزه‌ی متاورس هم صدق می‌کند و مثلا مایکروسافت مدتی پیش از پلتفرم Mesh رونمایی کرد که ترکیبی از واقعیت مجازی و افزوده را عرضه می‌دهد. ضمنا متا در بیانیه‌ی خود خاطرنشان کرده که آن‌ها خود را سازنده‌ی قسمتی از متاورس می‌بینند و قرار نیست خالق کل این جهان باشند. به همین خاطر مانند واقعیت مجازی، متاورس هم بسیار بزرگ‌تر از یک شرکت خواهد بود.

  ۳. متاورس حاوی یک دنیای مجازی مشترک است

  متاورس

  متاورس یک فضای مجازی مشترک است که کاربران از راه اینترنت می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند. چنین کاری را همین حالا هدست‌های واقعیت مجازی هم انجام می‌دهند. ضمنا در این فضا کاربران قادر به خرید و فروش و ضمنا خلق محیط‌ها و آیتم‌های جدید خواهند بود. اما تفاوت اساسی بین آن‌ها به وسعت این جهان برمی‌گردد و هَم‌اکنون دنیاهای واقعیت مجازی بسیار کوچک می‌باشند ولی در متاورس با جهان بسیار وسیع‌تری سروکار داریم.

  ۴. دسترسی به متاورس از راه واقعیت مجازی

  چنانچهچه برای دسترسی به متاورس استفاده از هدست‌های واقعیت مجازی اجباری نیست، اما گویا بخش بزرگی از آن فقط از طرق هدست در دسترس خواهد بود. این یعنی ممکن است مرز بین گشت‌وگذار در وب و استفاده از واقعیت مجازی کم‌رنگ می‌گردد. به همین خاطر به جای استفاده از گوشی‌های هوشمند، ممکن است در آینده‌ی نه‌چندان دور اکثر کارها با هدست‌ها انجام می‌گردد.

  ۵. پتانسیل متاورس‌ بسیار بزرگ‌تر از واقعیت مجازی است

  متاورس‌

  با وجود اینکه واقعیت مجازی نقش مهمی در متاورس‌ ایفا می‌کند، اما کاربران از راه افزوده و تمام گجت‌های متصل به اینترنت هم می‌توانند از متاورس‌ تا حدی بهره ببرند. هَم‌اکنون واقعیت مجازی برای کارهایی مانند آموزش و روان‌درمانی و دیگر کارها استفاده می‌شود اما هنوز هم مهم‌ترین کارکرد آن در حوزه‌ی سرگرمی می‌باشد.

  متاورس‌ حداقل از نظر مقیاس، بیشتر به نسخه‌ی جدید و بهبودیافته‌ی اینترنت شباهت دارد. پیش‌بینی می‌شود متاورس‌ نوع کار کردن افراد، دسترسی به شبکه‌های اجتماعی و حتی گشت‌وگذار در وب را تغییر دهد. این یعنی چنانچهچه هَم‌اکنون اکثریت کاربران واقعیت مجازی را نادیده گرفته‌اند، ولی ممکن است برای متاورس‌ نادیده گرفتن آن کار بسیار سختی خواهد بود.

   

  آیا متاورس‌ جایگزین اینترنت می‌شود؟

  متاورس‌

  واقعیت مجازی قرار بود جهان را متحول کند ولی چنین اتفاقی رخ نداد. استفاده از هدست‌های واقعیت مجازی هنوز هم محدودیت‌های زیادی دارد و برای مدت طولانی نمی‌توان از آن‌ها استفاده کرد. با این وجود، بدون استفاده از هدست‌ها هم امکان دسترسی به متاورس‌ وجود خواهد داشت و به همین خاطر ممکن است تأثیر آن هم بسیار بیشتر خواهد بود.

  با این وجود، متاورس‌ ممکن است هیچ‌وقت نمی‌تواند به طور کامل جایگزین اینترنت شود. چنان چه متاورس‌ می‌تواند به‌عنوان یک جایگزین قابل توجه برای اینترنت مطرح شود، اما ماهیت هیچ کدام از این دو طوری نیست که بتوانند به طور کامل جای یکدیگر را پر کنند.

   

   

  دوره های تبریز فایننس را با کلیک در اینجا می توانید مشاهده فرمایید و در سایت صرافی تبریز فایننس راحت و امن ارز های خود را بفروشید و یا ارز بخرید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  tabrizfinance

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.