تبریز فایننس

آموزش تحلیل فاندامنتال در ارز های دیجیتال

آموزش تحلیل فاندامنتال در ارز های دیجیتال
 • آموزش تحلیل فاندامنتال در ارز های دیجیتال : برای انجام تحلیل فاندامنتال روی یک ارز دیجیتال خاص، نیاز است تا منابع و اطلاعات خاصی از یک ارز دیجیتال را بررسی کنید و ببینید که آیا ارز دیجیتال مورد نظر شما گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری است یا خیر. در ادامه با این منابع و اطلاعات آشنا می شوید.

   

  آموزش تحلیل فاندامنتال در ارز های دیجیتال و بررسی وب سایتهای رسمی

   

  هر ارز دیجیتال معتبر، یک وب سایت رسمی دارد. برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال اولین منبعی که معمولا به آن مراجعه می شود، وب سایت رسمی ارز دیجیتال مورد نظر است. در وب سایت رسمی هر ارز دیجیتال، تمام اطلاعات و جزئیات پروژه به طور کاملا واضح منتشر می شود. دلیل تأکید ما روی کلمه معتبر این است که پروژه های کلاهبرداری زیادی وجود دارند که یا اطلاعات چندانی در سایت خود ارائه نمی دهند یا این اطلاعات از شفافیت کافی برخوردار نیستند.

   

   

  برای یافتن وب سایت رسمی هر ارز دیجیتال می توانید به بخش قیمتهای لحظه ای وب سایت کوین مارکت کپ مراجعه کنید و با کلیک روی اسم ارز دیجیتال مورد نظر خود، وب سایت رسمی آن را مشاهده کنید.

   

  آموزش تحلیل فاندامنتال در ارز های دیجیتال و مطالعه وایت پیپر

   

  وایت پیپر چیزی شبیه به شناسنامه برای یک ارز دیجیتال است. در یک وایت پیپر معتبر که معمولا به صورت فایل PDF منتشر می شود، هر آن چیزی که یک سرمایه گذار باید درباره یک پروژه بداند، نوشته شده است. اطلاعاتی از قبیل فناوری، اهداف، جزئیات مالی و… در یک پروژه، اطلاعاتی هستند که با مطالعه وایت پیپر معتبر باید کسب کنید.

   

  به طور کلی وایت پیپر ابتدا یک مشکل را توضیح می دهد و سپس راه حلی که پروژه برای آن ارائه می دهد را توضیح میدهد. وایت پیپرها به زبان انگلیسی، اما با نگارش ساده نوشته می شوند. به این نکته هم توجه داشته باشید که در اغلب ارزهای دیجیتال وایت پیپرها به نوعی تبلیغاتی هستند و ادعاهای غیر واقعی زیادی در آن مطرح می شود.

   

   

  بنابراین بهتر است در وایت پیپر فقط روی مشکل و راه حلی که پروژه برای آن مشکل ارائه می دهد، تمرکز کنید و به ادعاهای آن زیاد توجه نداشته باشید. از خود سؤالاتی در خصوص مشکل و راه حل بپرسید. آیا این واقعا یک مشکل محسوب می شود؟ آیا راه حل ارائه شده منطقی است؟ چرا پروژه های قدرتمندتر تاکنون این مشکلات را حل نکرده اند؟ به طور کلی حتما نگاهی به وایت پیپر بیندازید، اما خیلی روی آن وقت نگذارید؛ چراکه معمولا این گزارش توسط تیم پروژه و با تکنیک های بازاریابی نگارش می شود.

   

  آموزش تحلیل فاندامنتال در ارز های دیجیتال

   

  آموزش تحلیل فاندامنتال در ارز های دیجیتال و تیم یک پروژه

   

  هیچ کس نمی داند چه کسی بیت کوین را ساخته است، اما سایر ارزهای دیجیتال تیمی دارند که پروژه و شبکه آن را توسعه داده و همچنین آن را به سمت اهداف جلو می برند. چه کسی پشت این پروژه است؟ سوابق قبلی اعضای این تیم چگونه است؟ آیا شناخته شده هستند؟ آیا در پروژه های موفق قبلی شرکت داشته اند؟

   

  قبل از سرمایه گذاری، رزومه، زندگی نامه و سوابق اجرایی اعضای تیم پروژه را حتما بررسی کنید. دو پروژه با دو هدف کاملا یکسان را در نظر بگیرید. رهبر پروژه الف از کارمندان ارشد سابق گوگل است و توسعه دهندگان آن هر کدام در شرکتهای بزرگی مثل پی پال یا فیس بوک سابقه کار داشته اند. رهبر پروژه یک کارشناس نرم افزار معمولی است که قبلا در زمینه طراحی وب سایت فعالیت داشته و با دوستان گمنام خود روی پروژه کار می کنند. یک فرد عاقل ترجیح می دهد روی کدام پروژه سرمایه گذاری کند؟

   

  البته توسعه دهندگان گمنام نیز می توانند پروژه های فوق العاده ای ارائه دهند. خالق اتریوم، ویتالیک بوترین جوان، تا قبل از توسعه اتریوم یک نابغه گمنام بود. با این حال، حتی ویتالیک برترین هم سالها روی بیت کوین تحقیق کرده بود و در انجمن فعالان بیت کوین یعنی «بیت کوین تاک»، سابقه فعالیت بسیار زیادی داشت.

   

  همچنین او از مشاوران بسیار خوبی بهره مند بود. بنابراین به جز تیم توسعه، مشاوران پروژه هم حائز اهمیت هستند. در وب سایت هر ارز دیجیتال بخشی وجود دارد که شما می توانید در آن اعضای تیم را مشاهده کرده و با رفتن به صفحات اجتماعی مثل لینکدین، سوابق و رزومه هایشان را مشاهده کنید.

   

  روی بررسی تیم و مشاوران پروژه وقت زیادی بگذارید، موتورهای جست وجو مثل گوگل، شبکه های اجتماعی به خصوص توییتر و لینکدین و همچنین انجمن بیت کوین تاک به آدرس، همگی ابزارهای بسیار خوبی برای قرار دادن تیم زیر ذره بین هستند. همچنین مراقب باشید سرتان کلاه نرود. گاهی اوقات یک پروژه کلاهبرداری، افراد مشهوری را به عنوان تیم خود معرفی می کند، در حالی که خود آن افراد از این موضوع کاملا بی اطلاع هستند.

   

  مشارکتها و قراردادهای همکاری

   

  در تحلیل خود حتما بررسی کنید که تیم یک ارز دیجیتال با چه شرکتهایی قرارداد همکاری امضا کرده یا چه سازمان هایی از فناوری این ارز دیجیتال استفاده می کنند.

   

  ارزهای دیجیتال مطرح مورد توجه شرکتهای بزرگی همچون آی بی ام و مایکروسافت قرار می گیرند. شرکت های غول پیکر بی گدار به آب نمی زنند و معمولا با تحقیقات گسترده اقدام به همکاری با یک ارز دیجیتال خاص می کنند. بنابراین وقتی بدانید که یک پروژه با شرکت های بزرگ همکاری می کند، با خیال آسوده تری می توانید سرمایه گذاری کنید.

   

  در وب سایت یا وبلاگ رسمی هر ارز دیجیتال (معمولا در بخش Partners) می توان از مشارکتها و قراردادهای همکاری باخبر شد. دوباره مراقب باشید سرتان کلاه نرود و حتما به جز سایت خود پروژه با جست وجو مطمئن شوید که اعلام همکاری واقعی است.

   

  آموزش تحلیل فاندامنتال در ارز های دیجیتال

   

  نقشه راه و رویدادهای پیش رو

   

  تیم های هر ارز دیجیتال معمولا یک نقشه راه ارائه می دهند تا فعالان و سرمایه گذاران بدانند که در یک بازه زمانی خاص، پروژه چه پیشرفتی خواهد داشت و برای رسیدن به اهدافش چه بهبودهایی را حاصل می کند. برنامه های قبلی در نقشه راه را بررسی کنید تا ببینید آیا این تیم به تعهدات قبلی خود پایبند بوده است یا خیر.

   

  سپس به برنامه های آینده تیم نگاهی بیندازید. برخی رویدادها در نقشه راه مثل فهرست شدن در یک صرافی بزرگ یا راه اندازی شبکه اصلی می تواند باعث افزایش قیمت شدید در یک ارز دیجیتال شوند. تیم هایی که نقشه راه خود را به روز نکرده اند یا نقشه راه درستی از خود ارائه نکرده اند، خیلی قابل اعتماد نیستند.

   

  به جز رویدادهایی که به تیم مربوط است، برخی رویدادهای خارجی هم هستند که می توانند تأثیر زیادی بر قیمت بگذارند. به عنوان مثال کدی در بیت کوین وجود دارد که طبق آن هر چهار سال یک بار، پاداش استخراج بیت کوین نصف می شود که به آن «هاوینگ» هم می گویند. این رویداد از آنجایی که عرضه را کاهش و کمیابی را افزایش می دهد، اغلب اوقات باعث افزایش شدید قیمت می شود.

   

  یک تحلیلگر فاندامنتال با دانستن این موضوع می تواند تصمیم بهتری بگیرد. همچنین گاهی اوقات یک کنفرانس بین المللی بزرگ که در آن اخبار امیدوار کننده زیادی داده می شود، می تواند باعث رشد شدید قیمت یک ارز دیجیتال شود.

   

  ارزش کل

  همان گونه که در بخش های قبل اشاره کردیم، یکی از سریع ترین روش ها برای یافتن ارزهای دیجیتال محبوب، بررسی رتبه آنها بر اساس ارزش بازار یا همان مارکت کپ (MarketCap) است. ارزش بازار مساوی است با قیمت جهانی هر واحد ارز دیجیتال، ضرب در تعداد واحدهای موجود از هر ارز دیجیتال.

   

  برای مثال فرض می کنیم اکنون قیمت هر واحد بیت کوین پنج هزار دلار باشد و ۱۷۵ میلیون (۱۷٫۵۰۰٫۰۰۰) واحد هم از آن استخراج شده باشد، بنابراین ارزش بازار بیت کوین با این عملیات ساده به دست می آید:

  ۷۵۰۰۰ ۱۷,۵۰۰,۰۰۰ – ۸۷.۵ میلیارد (دلار)

  رتبه بندی ارزهای دیجیتال بر اساس ارزش بازار از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چراکه معیاری برای بررسی حجم سرمایه، محبوبیت و در نتیجه تصمیم گیری برای سرمایه گذاری است. شما همواره می توانید با مراجعه به بخش قیمت های لحظه ای وب سایت ارز دیجیتال، رتبه بندی لحظه ای ارزهای دیجیتال برحسب ارزش کل بازار را مشاهده کنید.

   

  طبق یک قاعده کلی، ریسک سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتالی که ارزش بازار بالاتری دارند، کمتر است، چون از مقبولیت و اعتبار بیشتری برخوردار هستند. با این حال، بالاتر بودن ارزش کل بازار لزوما به معنای سودآور بودن نیست. سرمایه گذارانی که ریسک پذیری بالاتری دارند، ارزهای دیجیتالی که ارزش کل بازار پایین تری دارند را ترجیح می دهند، چون چنین ارزهایی می توانند جای بیشتری برای رشد داشته باشند.

   

  به طور کلی، هر چقدر که از رده های بالا به سمت ارزهای دیجیتال پایین تر حرکت کنید، ریسک افزایش می یابد، اما پتانسیل سودآوری بالاتر می رود. یکی دیگر از جنبه های ارزش کل بازار، دست کاری های موجود در بازار است. بازارهای کم ارزش معمولا بیشتر خود را در معرض دست کاری بازار قرار می دهند. فعالان سودجو ممکن است بتوانند با در اختیار گرفتن تعداد کافی از یک ارز، بازار آن را دست کاری کنند.

   

  برای استفاده بهتر از این پارامتر می توان پروژه هایی را که فناوری مشابهی دارند، پیدا کرده و در یک تقسیم بندی قرار داد، سپس با مقایسه مقدار مارکت کپ آنها، مقدار ریسک سرمایه گذاری در آنها را به صورت نسبی مقایسه کرد. همچنین می توان پروژه هایی با کاربردها و اهداف و فناوری های مشابه را پیدا کرده و با جمع کردن مقدار مارکت کپ آنها و مقایسه آن با کل سرمایه موجود در بازار ارزهای دیجیتال، میزان اهمیت و سهم یک نوع فناوری در این بازار را سنجید.

   

  آموزش تحلیل فاندامنتال در ارز های دیجیتال

   

   

  برای مثال می توان با جمع آوری ارزش بازار ارزهای دیجیتال حریم خصوصی محور یا همان پرایوسی کوین ها (مانند مونرو، دش، زی کش و…)، کل ارزش بازار موجود در این حوزه را به دست آورد و آن را با ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال مقایسه کرد و دید کلی نسبت به جایگاه و اهمیت پر ایوسی کوین ها کسب کرد.

   

  حجم معاملات

   

  حجم معاملات شاخصی است که میزان خریدوفروش یک ارز دیجیتال را در بازه زمانی خاصی نشان می دهد. به عنوان مثال، وقتی می گوییم که حجم معاملات ۲۴ ساعته بیت کوین چهار میلیارد دلار است، یعنی طی ۲۴ ساعت اخیر در کل معادل چهار میلیارد دلار بیت کوین خریداری یا فروخته شده است.

   

  این شاخص از آن جهت کلیدی و حائز اهمیت است که سهولت خریدوفروش یک دارایی دیجیتال را نشان می دهد. هر چقدر که حجم معاملات بالاتر باشد، دارایی راحت تر خریداری می شود یا به فروش می رود. به میزان سهولت خریدوفروش، نقدشوندگی هم گفته میشود.

   

  هیچ گاه روی ارزهای دیجیتالی که حجم معاملات پایینی دارند، سرمایه گذاری نکنید، چون ارزش این ارزها به راحتی دست کاری می شود. به عنوان مثال ارز دیجیتالی را که کمتر از ۵۰ هزار دلار حجم معامله دارد، حتی یک سرمایه گذار نه چندان ثروتمند هم می تواند بازار آن را دست کاری کند. در مورد چنین ارزهایی، خرید راحت انجام خواهد شد، اما فروش به سادگی ممکن نیست.

   

  صرافی ها

   

  همان طور که می دانید ، صرافی های ارز دیجیتال بخش بزرگی از کل اکوسیستم را تشکیل می دهند. صرافی های معتبر و بزرگی مثل بایننس معمولا معاملات ارزهای دیجیتال قابل اطمینان را پوشش می دهند. بنابراین اغلب اوقات اگر یک ارز دیجیتال توسط چندین صرافی بزرگ و معتبر پشتیبانی شود، می توان با خیال راحت تری آن را انتخاب کرد.

   

  از طرف دیگر اضافه شدن یک ارز دیجیتال به یک صرافی بزرگ، علاوه بر اعتبار یافتن آن، خود به خود حجم معاملاتش را نیز افزایش میدهد. فهرست شدن در یک صرافی بزرگ مانند بایننس، معمولا (نه همیشه از رویدادهایی است که قیمت را به شدت افزایش میدهد.

   

  بنابراین هر چقدر که صرافی های بزرگتری از یک ارز دیجیتال پشتیبانی کنند، اعتبار أن ارز دیجیتال، روی کاغذ بالاتر است.

   

  از طرف دیگر، اگر به پتانسیل های یک ارز دیجیتال اطمینان دارید، اما هنوز به یک صرافی بزرگ مثل بایننس اضافه نشده است، می تواند فرصت خوبی برای سرمایه گذاری باشد؛ چرا که اگر به آن صرافی اضافه شود، به احتمال فراوان جهش قیمت خوبی خواهد داشت.

   

  بررسی شبکه

   

  وضعیت شبکه یا همان بلاکچین یک ارز دیجیتال نقشی بسیار تعیین کننده در قیمت دارد. یک شبکه امن و پرسرعت امیدواری زیادی در میان سرمایه گذاران ایجاد می کند و برعکس یک شبکه کند و با عملکردی ضعیف، امیدواری سرمایه گذاران به آینده را کاهش می دهد.

   

   

  تحلیلگران یکی از دلایل سقوط شدید قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۷ را به شبکه آن نسبت می دهند که کارمزد تراکنش ها به بیش از ۵۰ دلار رسیده و تعداد تراکنش های تأیید نشده به شدت افزایش یافته بود. در آن زمان این سوال مطرح می شد که وقتی شبکه بیت کوین در قیمت ۲۰ هزار دلار با مشکل مواجه می شود، آیا در آینده پتانسیل پاسخگویی به نیازهای مردم دنیا را خواهد داشت یا خیر.

   

  البته با رشد فناوری و توسعه هرچه بیشتر، شبکه های بلاکچین می توانند وضعیت بهتری داشته باشند، اما به طور کلی وضعیت شبکه در کوتاه مدت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. متغیرهای گوناگونی مثل تراکنش های روزانه، کارمزد تراکنش ها، هش ریت (قدرت پردازش ماینرها)، سختی استخراج و… در قیمت تأثیر گذار هستند.

   

  مثلا افزایش هش ریت با قیمت رابطه مستقیم دارد؛ زیرا با بالا رفتن هش ریت امنیت و قدرت برقراری شبکه افزایش می یابد. برای بررسی وضعیت یک بلاکچین وب سایت های زیادی وجود دارند که فقط کافی است جست وجو کنید. البته معمولا این وب سایت ها برای ارزهای دیجیتال برتر مثل بیت کوین و اتریوم در دسترس هستند.

  می توانید به صورت زنده و با نمودارهای دقیق، وضعیت بلاکچین بیت کوین را بررسی کنید.

   

  آموزش تحلیل فاندامنتال در ارز های دیجیتال

   

  قانون استرجن را به خاطر داشته باشید

   

  تئودور استرجن، نویسنده فقید آمریکایی، برای خود قانون جالبی داشت که به احترام او قانون استرجن نام گرفته است. این قانون می گوید: «۹۰ درصد همه چیز چرند است.» طبق این قانون، در هر حوزه ۹۰ درصد از کل اقلام موجود بی مصرف و بی ارزش هستند. استرجن این قانون را در مورد کتاب ها به کار برد، اما با بررسی دقیق تر می توان گفت که تقریبا تمام حوزه ها و صنایع از این قانون پیروی می کنند. حوزه ارزهای دیجیتال هم بدون شک از این قاعده مستثنی نیست.

   

  به یاد داشته باشید که بیش از ۹۰ درصد پروژه ها و ارزهای دیجیتال موجود در بازار بی ارزش، بدون آینده و حتی کلاهبرداری هستند. بنابراین شما باید از میان هزاران پروژه و ارز دیجیتال مختلف فقط کمتر از ۱۰ درصد آنها را در نظر بگیرید. خبر خوب اینکه به علت نوپا بودن بازار ارزهای دیجیتال، شناسایی پروژه های بدون آینده خیلی هم سخت نیست. اغلب ارزهای دیجیتال موجود فقط ایده هایی غیر واقعی یا ابزاری برای کسب درآمد توسعه دهندگان هستند.

   

  آکادمی تبریز فایننس یکی از بهترین مجموعه ها در غرب کشور است که سعی دارد بستری مناسب برای علاقه مندان در حوزه ی ارز دیجیتال با برگزاری دوره هایی مثل دوره ارز دیجیتال و دوره پرایس اکشن نوین و دوره های دیگر ایجاد کند.

   

  شما می توانید با شرکت در این دوره ها سرمایه گذاری بی نظیری در کارنامه مالی خود ثبت کنید و به یک تریدر حرفه ای تبدیل شوید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.