تبریز فایننس

ترمز نفت کشیده شد و قیمت نفت سقوط کرد .

 • قیمت نفت سقوط : قیمت های نفت در این چند روز به بالاترین سطح دو سال و نیم در ساعات اولیه معاملات رسید اما پس از اعلام افزایش مجدد  بیماری کووید 19 روند کاهشی به خود گرفت.

  در حالیکه سرمایه گذاران منتظر نتیجه نشست این هفته اوپک پلاس و مذاکرات ایران و آمریکا بودند و همچنان انتظار برای بالا رفتن قیمت نفت ادامه داشت اما به یکباره ترمز قیمت صعودی نفت کشیده شد.

  در حالی قیمت نفت در این چند روز بالا رفت که از سال 2018 به بعد این رکورد شکسته نشده بود و در چند روز اخیر سیر صعودی بی سابقه ای از خودش نشان داد اما به یکباره روز گذشته با توقف و شیب نزولی کمی مواجه شد.

  دلایل قیمت نفت سقوط:

  هر بشکه نفت خام برنت برای تحویل در ماه آگوست با 16 سنت کاهش یا 0.2 درصد کاهش به 76.2 دلار رسید. وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در ماه اوت 12 سنت یا 0.2 درصد افت کرد و به 73.93 دلار در هر بشکه رسید.

  شاخص های نفتی هفته گذشته برای پنجمین هفته متوالی در میان افزایش تقاضا برای سوخت با رشد اقتصادی شدید و افزایش سفرهای تابستانی در نیمکره شمالی صعود کردند. همچنین عرضه جهانی نفت با محدودیت عرضه از سوی اوپک و متحدانش همچنان محدود مانده است.

  این گروه تحت تسهیل تدریجی کاهش تولید که از ماه مه 2020 اعمال کرده است، روزانه 2.1 میلیون بشکه را صادر می کنند. وزرای اوپک پلاس در اول ژوئیه (10 ژوئیه) دیدار می کنند و ممکن است با افزایش بیشتر تولید به دلیل افزایش قیمت ها و بهبود تقاضا در ماه آگوست موافقت کنند.

  به گفته اقتصاد دانان، بهبود تقاضای سوخت همه را غافلگیر کرده است و اوپک باید این تقاضای بالاتر را برآورده کند. به دلیل قیمت های بالاتر، امکان افزایش تولید وجود دارد و تولید این گروه ممکن است از ماه اوت به250،000 بشکه در روز افزایش یابد.

  گروه بانکی ANZ و ING انتظار دارند که اوپک پلاس تولید خود را در ماه آگوست به 500000 بشکه در روز افزایش دهد که احتمالاً از افزایش قیمت نفت پشتیبانی خواهد کرد.

  تحلیلگران در ING درباره قیمت نفت افت کرده نوشتند: هرگونه افزایش تولید در زیر این سطح برای افزایش قیمت ها در کوتاه مدت کافی خواهد بود.

  تحلیلگران نفت نیز اذعان داشتند که بعید به نظر می رسد قیمت نفت بهبود یابد، مگر اینکه اوپک پلاس میزان عرضه خود را یک میلیون بشکه در روز یا بیشتر افزایش دهد.

  انتظار می رود مذاکرات برای احیای توافق هسته ای ایران طی روزهای آینده از سر گرفته شود. توافقنامه نظارت بین تهران و آژانس بین المللی انرژی اتمی هفته گذشته منقضی شد.

  ضعیف شدن دلار آمریکا و تغییر ریسک گریزی در بازارهای جهانی از قیمت معاملات نفتی حمایت کرده است.

  محمدعلی خطیبی ، کارشناس صنعت نفت و معاون سابق امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران در خصوص دلایل افزایش قیمت جهانی نفت گفت: یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت نفت در هفته های اخیر بازسازی تقاضا در بازارهای جهانی است. با شروع سفر و تعطیلی بین المللی و تعطیلی شرکت های تولیدی و اقتصادی، تقاضای جهانی برای نفت به شدت کاهش یافت.


  اما در هفته های اخیر با تسریع در واکسیناسیون عمومی و کاهش محدودیت های کرونا، شاهد افزایش تقاضا برای نفت هستیم. بنابراین، تجدید ساختار تقاضای نفت و افزایش تقاضای کشورهای خریدار نفت خام، قیمت ها را بالاتر از ماه های گذشته افزایش داده است.

   وی اظهار داشت: وضعیت افزایش تقاضا به گونه ای است که حتی پیش بینی
   می شود تقاضای نفت به زودی به سطح بالای خود برسد. بنابراین می توان گفت که عامل اصلی افزایش قیمت ها می تواند وضعیت تقاضا را بهبود بخشد. خطیبی در پاسخ به این سوال که آیا بازارهای جهانی کشش لازم برای خرید نفت ایران را دارند و چنین تقاضایی وجود دارد، گفت:

  با توجه به بهبود تقاضا، شرایط ورود نفت ایران، به بازار تقریباً آماده است و اگر نتیجه گفتگوهای وین خوب پیش رود؛ در این شرایط، نفت ایران در زمان مناسب وارد بازار می شود و همچنین ایشان درباره این موضوع که آیا با فروش نفت توسط ایران به بازار اثر مخربی خواهد گذاشت یا خیر پاسخ دادند:

  به هیچ وجه ممکن نیست این اتفاق بیفتد و تنها با ورود ایران به عنوان فروشنده نفت، کشورهای مبدا خریدار در خریدهای نفتی خود تغییری ایجاد خواهند کرده.

  بنابراین بازگشت نفت ایران به بازارهای جهانی هیچ تأثیر مخربی بر قیمت جهانی نفت نخواهد داشت.
  فعلا باید منتظر ماند و دید ورود دوباره ایران چه کنش ها و واکنش هایی بر جامعه خواهد داشت. آیا واقعا تاثیر مخرب به بازار جهانی وارد می شود یا به ماننده سابق همه چیز خوب پیش خواهد رفت.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.