تبریز فایننس

با یادگیری روانشناسی معاملات ، معاملات را لذت بخش کنید !

با یادگیری روانشناسی معاملات ، معاملات را لذت بخش کنید
 • با یادگیری روانشناسی معاملات ، معاملات را لذت بخش کنید و دقیق و منضبط باشید

  وقتی صحبت از معامله گر حرفه ای می شود، منظور معامله گری است که دقیق و منضبط است و احساسات خود را به خوبی شناخته و آنها را می تواند در زمان معامله کنترل کند. شاید فکر کنید که جمله ای بسیار ساده و منطقی را بیان کردم اما در هنگام معاملات می بینید که تمام احساسات از جمله یاس و ناامیدی، در زمان خرید نامناسب و حرص و طمع در زمان فروش سهام و در کل احساس درماندگی و شکست در صورت انجام معامله با ضرر، به سراغ تان خواهد آمد

   

  و در صورتی که بر خود و احساساتتان غلبه نکنید اغلب در معامله بعدی نیز با شکست مواجه شده و دوباره با احساس درماندگی بیشتر مواجه می شوید. این روند مثل چرخهای معیوب در زندگیتان پیش می رود که علاوه بر از دست دادن سرمایه هایتان، دیگر اعصاب و روانی سالم نیز برای تان باقی نخواهد ماند.

   

  ولی در صورتی که مهارت های لازم جهت تسلط بر احساسات خود را کسب کنید چرخه منفی بر عکس شده و معامله موفقی را خواهید داشت و همین منجر به بالا رفتن اعتماد به نفس تان شده و از لحاظ روانی در موقعیت خوبی قرار خواهید گرفت و دوباره مسلط بر احساساتتان، معامله خواهید کرد و کم کم تبدیل به یک بازیکن حرفه ای در معامله گری خواهید شد.

   

  مثل معروفی است که در مطالب قبل هم بیان شد ولی چون در آینده تاثیرش چه مثبت و چه منفی بسیار زیاد است دوباره به همراه مفهوم اصلی اش برایتان می آورم: می گویند شانس خوب برای بازیکن خوب است. یعنی در هر بازی که انجام می دهید، درست است که شانس دخیل است اما هر چقدر که خوب عمل کنید طبیعتا احساس خوبی نسبت به خودتان خواهید داشت و احتمال بردتان در بازی های آینده نیز بیشتر خواهد شد.

   

  این را بدانید که فضای معامله گری فضایی کاملا جداگانه از فضایی اجتماعی است که در آن زندگی می کنیم. در جامعه، ما یکسری بایدها و نبایدهایی را داریم که بایستی بر طبق اصول و مقررات عمل کنیم تا شهروند خوبی باشیم ولی بازار سرمایه این گونه نیست و بازار کاملا باز و آزادی است و شما می توانید هر جور که بخواهید در آن چارچوب های کلی که محدودتان نمی کند به فعالیت بپردازید.

   

   

  با یادگیری روانشناسی معاملات ، معاملات را لذت بخش کنید

   

  برای اینکه از روند کار بازار آگاه شوید کافی است خودتان را در اقیانوس تصور کنید که با وسعتی که دارد بدون اینکه شما بخواهید بالا و پایین می رود و حتی متوجه حضورتان نیز نمی شود پس بسیار کوچکتر از آن هستید که تاثیری بر آن داشته باشید. اقیانوس نه عمدا می خواهد که به شما آسیب برساند و نه نگران آسایش و راحتی تان است.

   

   

  این شما هستید که در اقیانوس برای اهدافی که دارید همچون صید کردن و یا پیمودن مسیر و هر منفعت و سودی که دارید باید خودتان را با آن هماهنگ کنید. به عنوان مثال سعی کنید گرداب ها و تلاطم هایی که دارد را بشناسید و از آنها دوری کنید تا سریع تر و راحت تر به منافعی که دارید برسید، در غیر این صورت به راحتی غرق خواهید شد.

   

   

  بازار سرمایه هم به همین صورت است، به شما امکان به دست آوردن میلیاردها تومان سود یا میلیاردها تومان ضرر را می دهد و این شما هستید که با عادت هایی که دارید و رفتارهایی که بر طبق عاداتتان نشان می دهید انتخاب می کنید که سود یا ضرر را نصیب خودتان کنید. پس هر چه مسلط تر و حرفه ای تر رفتار کنید پاداش بیشتری خواهید داشت.

   

   

  افراد بسیار زیادی را می بینم که معاملات زیادی را انجام می دهند اما در ۹۰ درصد آنها با ضرر مواجه می شوند و یکبار با خودشان فکر نمی کنند تا به صورت ریشه ای مشکلشان را حل کنند . البته این را بدانید که هر چه بیشتر به روش غلط، معامله انجام داده باشید برایتان سخت تر است تا به راه صحیح بازگشته و خودتان را به رفتار صحیح عادت دهید و معامله گرانی که تازه شروع کارشان است و می خواهند با آگاهی کامل و تسلط نسبی بر دانش، وارد بازار شوند پیشرفت مناسب تری خواهند داشت و نتیجه لازم را زودتر به دست خواهند آورد.

   

   

  کسب مهارت های روانی و ذهنی هم مانند کسب مهارتهای جسمانی است. همان طور که ما برای داشتن بدن ورزیده و متناسب به ورزش های مختلف مثل بدنسازی و … روی می آوریم و به صورت مداوم و طی چند سال آنها را انجام می دهیم، کسب مهارت های ذهنی و روانی هم مستلزم صرف زمان و تمرین های مناسب است و نباید انتظار داشت تا در زمان بسیار کم نتیجه مطلوب را کسب کنید. البته مسلما در روند کار و تسلط بر ذهن و احساسات، نتیجه آن را در معاملاتتان خواهید دید و این شور و شوق شما را برای ادامه کار بیشتر خواهد کرد.

   

  با یادگیری روانشناسی معاملات ، معاملات را لذت بخش کنید

   

  با یادگیری روانشناسی معاملات ، معاملات را لذت بخش کنید | رابطه اهمال کاری در زندگی روزمره و معامله گری

   

  یک نمونه برای اینکه ببینید تسلط کافی بر احساسات و عواطف خود دارید، این است که ببینید چقدر اهمال کاری در کارهای روزمره خود دارید: آیا با توجه به اینکه میدانید سحرخیزی بسیار خوب است و بازدهی کاری تان را بسیار بالاتر خواهد برد، باز هم صبح زود از خواب بیدار می شوید و به ورزش و کارهای دیگر می رسید؟ و یا باید بعد از زنگ خوردن های مداوم ساعت، یکی به زور شما را از تو جدا کند و راهی محل کار و تحصیل شوید؟

   

   

  آیا با توجه به اینکه میدانید خوردن چیپس و پفک و شیرینی زیاد مضر است، اما هر وقت گرسنه می شوید و هوس خوراکی می کنید به جای خوردن خوراکیهای کم کالری سراغ مضرجات می روید؟ در روانشناسی می گویند که مغز انسان دارای دو قسمت مستقل است که به طور همزمان با هم کار می کنند. نیمه احساسی و نیمه منطقی . نیمه احساسی لذت و درد را حس می کند و نیمه منطقی، آن بخشی است که تحلیل می کند و اراده دارد و آینده نگر است.

   

  اگر اهمال کاری می کنید و یا سراغ خوراکی های مضر می روید، پس نیمه احساسی وجود شما بر نیمه منطقی تان غلبه می کند و عموما تصمیمات تان از سر احساس صورت می گیرد تا منطق. حتی ممکن است پس از اهمال کاری و انجام کار نادرستی که از قبل هم می دانستید اشتباه است، احساس گناه و ناراحتی به شما دست دهد اما در لحظه ی تصمیم گیری این نیمه احساسی تان بوده که در مشاجره درونی تان برنده شده و بر شما تسلط پیدا کرده است.

   

  این گونه تصور کنید که نیمه احساسی ما مثل فیل است و نیمه منطقی مثل فیل سوار. درست است که فیل سوار بر پشت فیل می نشیند و افسار آن را در دست دارد و به نظر می آید که رهبر است اما در اغلب موارد این گونه نیست و فیل سوار، جثه و اندازهاش به قدری کوچک است که هر لحظه، فیل و فیل سوار درباره مسیر و پیشروی در آن به توافق نرسند فیل سوار است که از آن بالا به پایین پرت خواهد شد.

   

  فیل هم که عموما تنبل و بی حوصله است و شکست های ما در اغلب موارد بر عهده ی فیل است. زمان هایی را به یاد آورید که کارهایی که می دانستید درست نبوده را انجام دادید مثل پرخوری یا ورزش نکردن و عصبانی شدن و شرکت نکردن در کلاس هایی که منجر به کسب مهارت و پیشرفت تان می شوند. اما بدانید که باید برای کسب نتایج بهتر در زندگی و موفق شدن و دستیابی به ثروت و موفقیت و رسیدن به جایگاهی که منتظرش بودیم

   

   

  از خواسته های زودگذرمان که باعث خوشحالی کوتاه مدت و لحظه ای مان می شود خودداری کنیم تا به نتایج مثبت آن در دراز مدت برسیم. این امر در معامله گری نیز صدق می کند. برای مثال در هنگام فروش سهام اگر می بینیم سهمی روند رو به رشد خودش را دارد لازم نیست سهم را بفروشیم و بایستی بر وسوسه فروش غلبه کنیم تا بتوانیم سود بیشتری را کسب کنیم و یا برای کسب در آمد لازم اگر ما سعی کنیم تا از هزینه های روزمرهمان مقداری کم کنیم به راحتی می توانیم سرمایه مناسب برای ورود به بورس را کسب کنیم و در آینده سرمایه خوبی داشته باشیم. پس می بینید که کارهای کوچک چه اثرات و نتایج بسیار مناسبی را برایمان به همراه خواهد داشت.

   

  هم در امور روزانه و هم در معامله گری، تصمیم گیری های کوچکی که منجر به دستیابی به موفقیت و ثروت می شود را انتخاب و آنها را روی کاغذ بنویسید و هر زمان که با این مساله و یا مسائلی مشابه روبرو شدید، به تصمیمی که نوشتید عمل کنید (بر روی کارهای روزانه تان یا تصمیمات در معامله گری دقت کنید و در موقعیت هایی که قرار می گیرید ببینید تصمیمتان از سر احساس است یا منطق و). هر روز تمرین کنید. هرچه یک رفتار، غریزی تر شود کنترل کمتری را از سوی فیل سوار یا همان قسمت منطقی مغز طلب می کند.

   

  با یادگیری روانشناسی معاملات ، معاملات را لذت بخش کنید

   

  اول راه، ممکن است دقت و توجه به معاملاتی که انجام می دهیم و یا سایر کارهای مان و تصمیم گیری مناسب در موقعیت های مختلف بر اساس منطق، مشکل باشد و انرژی زیادی از ما بگیرد اما خوشبختانه تسلط برخود چه در معامله گری و چه در سایر تصمیمات و موقعیت هایی که قرار می گیریم مثل رانندگی می ماند که زمانی که مهارتش را کسب کردیم به صورت ناخودآگاه عمل کرده و انرژی بسیار بسیار کمتری از ما گرفته خواهد شد

   

   

  و با سرعت بیشتری به سمت موفقیت و ثروت و رفاه و آرامشی که برای خودمان در نظر داریم حرکت خواهیم کرد. و به این نکته نیز توجه کنید که برای اینکه فیل درونتان از این رفتاری که دارید خسته نشود و مثل این نباشد که تصمیم به رژیم بگیرید و یک هفته سخت رعایت کنید و وقتی چشمتان به شیرینی و بستنی بیفتد دیگر نتوانید جلوی خودتان را بگیرید، و با عاداتی که دارید تغییرشان می دهید کنار بیایید،

   

  پس پاداش های کوچکی برای خودتان در نظر بگیرید و به خودتان انگیزه بدهید. مثلا در رژیم، یک بستنی بعد از رعایت رژیم ۵ روزه و یا استفاده از سود سهامتان و خرید یک وسیله مورد نیازتان را قرار دهید. پس گاهی با علاقه فیل درونتان کنار بیایید تا او هم با قوانین و تصمیمات شما کنار بیاید و به دعوا و مشاجره درونی منجر نشود که در نهایت بازنده، خود منطقی تان خواهید بود و در معامله گری همان رفتارهای منجر به شکست را ادامه خواهید داد.

   

  با یادگیری روانشناسی معاملات ، معاملات را لذت بخش کنید | دانستن بدون تمرین پول در جیب شما نخواهد گذاشت

   

  دانستن تنها منجر به کسب سود و موفقیت شما نمی شود و همه این نکات و مواردی را که گفتم باید در هنگام معامله گری بارها و بارها تمرین کنید تا ملکه ذهنتان شود و به صورت عادت در شما در بیاید. چون در هنگام معامله خرید یا فروشی که انجام می دهید به قدری محیط بر شما استرس وارد می کند که احتمال اینکه دچار فلج تصمیم گیری شوید بسیار زیاد است

   

   

  خیلی از افراد را دیده ام که در هنگام خرید و فروش سهام دچار فلج تصمیم گیری هستند و نکات ذکر شده را هم می دانند ولی وقتی در موقعیت قرار می گیرند به قول معروف مغلوب می شوند و توان تسلط بر اوضاع را ندارند. زمان های زیادی افراد مختلف را دیده ام که با تحلیل و بررسی های عالی از روز قبل آماده شکار سهم هستند ولی وقتی پای سیستم در روز معاملاتی می نشینند اصلا قادر به معامله نیستند و فرصت های زیادی در بازار را از دست می دهند و یا خیلی زود قبل از رسیدن به هدف قیمتی که تعیین کرده اند از سهم خارج می شوند.

   

  همانطور که روانشناسان زیادی هستند که خودشان دارای مشکلات روحی و روانی زیادی اند چون به دانسته هایشان عمل نمی کنند، اکثر معامله گران در عمل است که پی به رفتار و عادات خودشان و نقاط ضعفشان می برند و در صورت رعایت نکردن موارد ذکر شده به راحتی جزو ۸۰ درصد زیان دیده بازار خواهند شد و کسب سودها وثروت بیشتر، توسط همان ۲۰ درصد اقلیت معامله گران صورت خواهد گرفت.

   

   تمرینی برای کاهش ترس و استرس:

   

  کنترل ترس و استرس در هنگام معامله بسیار مهم است و باید با روش هایی مثل ورزش، مدیتیشن و انجام فعالیتهایی که از آنها لذت می برید با استرس برخورد کنید. لیست این فعالیت ها را در بیاورید و سعی کنید آنها را قبل از انجام معامله انجام دهید و حتی در مواقع غير از معامله گری آنها را مداوم تکرار کنید تا اثرات آن را در طولانی مدت ببینید.

   

  در ارتباط با ترس باید ریشه آن را پیدا کنید. مثلا اگر سرمایه تان از مایحتاج زندگی تان است و یا قرض گرفته شده از شخصی دیگر است که در مدت زمان کوتاهی بایستی آن را برگردانید مسلما ترس زیادی برای از دست دادن آن خواهید داشت و میزان استرس تان را بالا خواهد برد.

   

  پس سعی کنید با سرمایه های مازاد خودتان معامله انجام دهید همچنین با تکنیک هایی مانند قرار دادن حد ضرر در معاملات به راحتی می توانید میزان ترس و استرستان از انجام معامله را کاهش دهید.

   

  با یادگیری روانشناسی معاملات ، معاملات را لذت بخش کنید

   

  با یادگیری روانشناسی معاملات ، معاملات را لذت بخش کنید | شکست خوردن جزئی از معامله گری است

   

  برای تبدیل شدن به معامله گر موفق باید شکست خوردن را نیز بیاموزید. هر چند که فیل درونتان واقعا از شکست خوردن متنفر است اما به یاد داشته باشید که نمی توانید بدون شکست های کوچک درسی بیاموزید. نمی توانید بدون شکست، تبدیل به معامله گر حرفه ای شوید.

   

   

  اما شکست خوردن در هر مهارتی فرار از آن موضوع و غریزه گریز را تقویت می کند و دیگر مایل به ادامه فعالیت نخواهید بود اما اشتیاق رسیدن به هدف و موفقیت در شما باید به قدری زیاد باشد که از وسوسه ترک یادگیری و کسب مهارت به دور باشید و این را بدانید که توانایی ها مانند عضلات هستند پس برای اینکه توانایی معامله صحیح و مناسب را کسب کنید باید به تمرین بپردازید و ذهنیت رشد، داشته باشید.

   

   

  یعنی همانطور که اگر در ماه های اول نمی توانید وزنه های سنگین را در بدنسازی بلند کنید و نگران این نیستید که کسی مسخره تان کند در بورس هم نگران این نباشید که با ضررهای کوچک، دیگر کارتان تمام است. بلکه باید به کسب دانش و مهارت های لازم دست پیدا کنید و به این فکر کنید که روزی تبدیل به معامله گر حرفه ای خواهید شد نه اینکه معامله گری را امری ذاتی ببینید و بگویید فلانی ذاتا معامله گر است.

   

  که حرف بسیار غلط و اشتباهی است. چون معامله گری مهارت اکتسابی و کسب کردنی است و هر کسی با قراردادن وقت و تلاش مناسب می تواند نتیجه دلخواه خود را کسب کند و با ذهنیت رشد نه فقط در معامله گری بلکه در هر کاری، هر چند آهسته ولی پیوسته به مسیر خود ادامه خواهید داد و این باعث موفقیت و کسب رفاه و ثروت خواهد شد.

   

  رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود

  رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود

   

  متاسفانه اغلب در دنیای تجارت و کسب و کار، ما دو مرحله برای انجام کار داریم: یکی برنامه ریزی کنیم و دیگر اجرا کنیم که اغلب مرحله تمرین با یادگیری وجود ندارد و نتیجه ی کار است که برای بقیه با اهمیت است. مثلا وقتی که رئیستان کاری را به شما واگذار می کند چگونگی انجام آن کار اصلا برایش اهمیتی ندارد مهم این است که کار تمام شود.

   

  در معامله گری نیز همین است. فردی که تازه وارد این حرفه شده است چون تحت تاثیر دور و اطرافش است دوست دارد هر چه سریعتر شروع به خرید و فروش سهام کند و بدون هیچ آموزش و تمرینی این کار را انجام دهد و مسلم است که با ضرر که در ادامه آن یاس و ناامیدی به همراه خواهد داشت مواجه می شود،

   

   

  اما در حرفه معامله گری حتما و حتما باید تمرین و یادگیری مداوم داشته باشید تا سودتان بیشتر از ضررهایتان در بازار شود و باید سعی کنید تا از همان ابتدای مسیر قدمهای صحیحی را بردارید تا سرعت پیشرفت و موفقیتتان بیشتر از سایرین شود و خیال نکنید که مهارت به سرعت به دست می آید و هیچ لزومی ندارد که در معاملات ابتدایی خودتان عالی باشید و شکست نخورید چون شکست خوردن اغلب بهترین راه برای یاد گرفتن است و شکست نوعی سرمایه گذاری لازم است

   

   

  اما باید همیشه دیدگاه یک فرد موفق را داشته باشید و سعی کنید تا درس های لازم از هر معامله را بگیرید و با تجربه ای که خودتان کسب می کنید و استفاده از تجربه دیگران و افراد خبره در این کار، و افزایش دانش روزانه، هر روز موفق تر از دیروز شوید. مطمئن باشید همه ی شما می توانید به موفقیت و ثروتی که خواهانش هستید دست پیدا کنید و در این مسیر یک گروه از شما استعداد بیشتری هم در این زمینه دارند و ممکن است زمان موفق شدن خود را جلو بیاندازند آن هم در صورتی که مانند بقیه ی افراد تلاش و تمرین کنند و آموزش مناسب ببینند.

   

  با یادگیری روانشناسی معاملات ، معاملات را لذت بخش کنید

   

  هیچ وقت به خودتان نگویید در این جامعه موفقیت بدون پول و پارتی امکان پذیر نیست چون من بارها و بارها افراد موفق زیادی را دیده ام که از صفر مطلق شروع به فعالیت کرده اند و در نهایت پیروز شده اند. پس اگر به شغلی که انتخاب کرده اید عشق و علاقه دارید، و تمام هیجانات و سودها و ضررهایش را با تمام وجود به جان می خرید، از همین ابتدا به خودتان به چشم یک معامله گر موفق نگاه کنید و تمام افکار منفی را دور بریزید و مطمئن باشید با حرکت در مسیر صحیح به بهترین جایگاهها دست پیدا خواهید کرد و امیدوارم همه شما را به زودی جزو معامله گران حرفه ای ببینم.

   

  پس ببینید با کسب مهارت تسلط بر خود، علاوه بر اینکه مقدمات تبدیل شدن به معامله گر حرفه ای تمام عیار و ثروتمند را فراهم می کنید در سایر جنبه های زندگی نیز به موفقیت و شادی دست پیدا می کنید و رضایتتان از خودتان بیشتر شده و اعتماد به نفستان بالاتر خواهد رفت.

   

   

   

  آکادمی تبریز فایننس یکی از بهترین مجموعه ها در غرب کشور است که سعی دارد بستری مناسب برای علاقه مندان در حوزه ی ارز دیجیتال با برگزاری دوره هایی مثل دوره ارز دیجیتال و دوره پرایس اکشن نوین و دوره های دیگر ایجاد کند.

   

  شما می توانید با شرکت در این دوره ها سرمایه گذاری بی نظیری در کارنامه مالی خود ثبت کنید و به یک تریدر حرفه ای تبدیل شوید.

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.