تبریز فایننس

نظريه امواج اليوت

نظريه امواج اليوت
 • آر. ان. الیوت نخستین بار نظريه امواج اليوت را در اوایل دهه ۱۹۳۰ ارائه کرد، اما سال ۱۹۳۸ چارلز کالینز آن را منتشر کرد. منظور از امواج در این نظریه الگوی حرکت قیمت در بازارهای مالی است (گینکن، بدون تاریخ). قیمت در پنج مرحله حرکت می کند و بعد از هر مرحله، حمایت یا مقاومت مشاهده می شود.

   

  وقتی این الگوی تکراری و خاص امواج مشاهده و شناسایی شد، می توان حرکت بازار را پیش بینی کرد. برای یافتن سطح حمایت و مقاومت عمدتا از نسبت های فیبوناچی استفاده می شود و مبنای نظری این نظریه را اعداد فیبوناچی تشکیل می دهند. زمان و بزرگی حرکات بازار آینده را می توان با اعداد فیبوناچی و شمردن امواج پیش بینی کرد. اما، برای این که پیش بینی های نظریه درست از آب در آید، امواج باید دقیق شمرده شوند، تعیین نقطه شروع یا پایان موج چالش برانگیز است.

   

  نظريه امواج اليوت

   

  داش و پاتیل (۲۰۰۹) ای اثبات نظريه امواج الیوت، تحقیقی در بازار سهام هند انجام دادند. برای این منظوره از داده های آماری در باره قیمت های پایان بین شاخص های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۸ استفاده شد. وب سایت بورس اوراق بهادار ملی در حکم منبع داده های ثانویه بود. در این تحقیق، بیست و پنج شرکت از مخابرات، بانکداری، فناوری اطلاعات، انرژی و صنایع اتومبیل سازی به عنوان نمونه انتخاب شدند. از روش مشاهده رفیق برای شناسایی امواج استفاده شد.

   

  محققان در نمونه خود مواردی را انتخاب کردند که در معاملات کل دوره موردنظر استفاده می شدند. در این پژوهش از دو الگو استفاده شد (الگوی 1 و الگوی ۲). الگوی 1 (الگوی چهار روزه) دارای علائم متناوبی بود که نشان دهنده سود (+) یازیان (-) بودند. الگوی ۲ (الگوی هفت روزه) نیز مورد استفاده قرار گرفت. نتایج تحقیق نشان دهنده الگوهای قابل توجه در بازار بود. در برخی پاسخها، الگوی ۱ دیده نمی شد، اما الگوی ۲ در تمام پاسخها به چشم می خورد.

   

  در چند مثال مشاهده شد که روندها کوتاه مدت بودند. امواج الیوت در مثال ها و موارد مختلف دیده می شد. بنابراین، نظريه امواج الیوت با این تحقیق اثبات شد (داش و پاتیل، ۲۰۰۹). اصل امواج الیوت بیان می کند که خصوصیات روحی سرمایه گذاران و شتاب تغییرات قیمت موجب حرکت بازارها می شوند. جهت حرکت بازار همسو با روند مثبت گرایی به منفی گرایی در روحیه مردم است، از این رو پیشرفت برخی روند های بازار قابل پیش بینی است. این اصل عمدتا در بازار سهام کاربرد دارد.

   

  (تالرجا، ۲۰۰۷). پنج موج (جهشی) رو به بالا و سه موج (اصلاحی) رو به پایین وجود دارد. در بازار مالی امواج بزرگ، روندهای بزرگ را تعیین می کنند و امواج کرچک، تعیین کننده روندهای کوچک هستند.

  قبل از آن که معامله گر بتواند پیش بینی کند یا براساس پیش بینی عمل کند باید امواج جهشی را تجزیه و تحلیل کرد. در شکل زیر موج ۱ به چند دلیل مختلف شکل گرفته است. ابزار مورد نظر ارزان قیمت است و برای خرید آن فرصت وجود دارد.

   

  نظريه امواج اليوت

   

  موج ۲ جایی است که سودگیری اتفاق می افتد، اما قیمت ها باعث نمی شوند کفی که شکل می گیرد پایین تر از نقطه شروع حرکت باشد. موج ۳ وقتی اتفاق میافتند که یک ابزار توجه معامله گران را جلب می کند و سقف بالاتری می سازد. سودگیری یکبار دیگر در موج ۴ اتفاق می افتد، اما در این جا هم کفی که قیمت ایجاد می کند پایین تر از قیمت ابندای موج ۳ نیست. به موج ۵ که می رسد، مردم معتقدند که نماد مورد نظر از نظر خرید بسیار اشباع شده است.

   

  در کل، درک روندها یکی از عوامل بسیار مهم در معاملات ارز است. وقتی به نمودارها نگاه می کنید، می توانید به جهت کلی حرکت جفت ارز پی ببرید در برخی موارد، روند به سادگی قابل شناسایی است؛ اما مواردی وجود دارد که تشخیص روند بسیار مشکل است.

   

   

  معمولا برای شناسایی روندها قوانینی وجود دارد. قانون اول این است که حرکت روندها معمولا به صورت مجموعه ای از سقف ها و کف هایی است که تدریجی حرکت می کنند.

  بنابراین، روند صعودی مجموعه ای از سقف ها و کف های صعودی است، حال آنکه روند نزولی از مجموعه ای از سقف ها و کف های نزولی تشکیل می شود. برای ایجاد روند صعودی به دست کم دو سقف و کف بالاتر و برای شکل گیری روند نزولی به دو کف و سقف پایین تر نیاز است.

   

   

  اما علاوه بر روندهای صعودی و نزولی، بسیاری از ابزارها با روندهای خنثی (افقی) نیز مواجه می شوند، که با سقف ها و کف های تقریبا برابر شکل می گیرند.

   

  مهم ترین هدف مقاله نظریه امواج الیوت این است که به سرمایه گذاران بیاموزیم با استفاده از استراتژی های عرضه و تقاضا معامله کنند، نه با اتکا به الگوهای نموداری.

   

  با این وجود، الگوهای نموداری می توانند برای موفقیت احتمالی یک معامله تأیید بیشتری ارائه کنند. بنابراین، باید درباره چهار الگوی نموداری، که اغلب با آنها روبرو هستیم، جزئیات بیشتری را بررسی کنیم.

   

  کلام آخر

  در این مقاله سعی داشتیم تا کاملا به صورت مختصر و مفید ، نظریه امواج الیوت را با هم آنالیز و تحلیل کنیم . امواج الیوت می تواند هم نقاط حمایت و مقاومت ، روند ، اصلاح، تغییر روند ،معامله سیگنال ورود و خط روند را برای یک معامله گر ، نشان دهد . اگر شما نیز می خواهید نظریه امواج الیوت را به صورت تخصصی آموزش ببینید ، می توانید در یک دوره فارکس  و یا یک دوره بورس ، شرکت کنید.

   

  آکادمی تبریز فایننس در تلاش است تا با برگزاری دوره هایی چون دوره فارکس ، دوره پرایس اکشن نوین و دیگر دوره ها اطلاعات و دانش کافی جهت ورود به بازار های مالی جهان را در اختیار شما قرار دهید.با شرکت در دوره های تبریز فایننس می توانید مثل آب خوردن بازار های مالی را تحلیل کرده و سرمایه خود را گسترش دهید.

   

  همچنین اگر شما علاقه مند به سرمایه گذاری در بازار جهانی فارکس هستید ، می توانید با استفاده از آموزش ها و مقالات رایگان فارکس در وب سایت تبریز فایننس ، تمامی اصطلاحات و دانش اولیه جهت ورود به این بازار را فرا بگیرید و سپس با شرکت در دوره فارکس تبریز فایننس ، سرمایه گذاری بی نظیری را در بازار فارکس ثبت کنید. تبریز فایننس شما را به یک تریدر حرفه ای تبدیل می کند !

   

   

   

   

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.