تبریز فایننس

گزارش نظارتی کمیسیون اقتصادی درباره رمز ارزها و قرائت آن در مجلس

گزارش نظارتی کمیسیون اقتصادی درباره رمز ارزها
 • گزارش نظارتی کمیسیون اقتصادی درباره رمز ارزها

  سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گزارشی نظارتی کمیسیون اقتصادی درباره رمز ارزها در ایران و استخراج آن ،معاملات داخلی رمز ارز ها در داخل کشور، را خواند.

  طبق گزارشات اخیر ، غلامرضا مرحبا در نشست علنی دیروز مجلس (23 شهریور 1400)، گزارش نظارتی کمیسیون اقتصادی را در رابطه با استخراج رمز ارز ها و معاملات آن در داخل کشور ، را قرائت نمود.

  این گزارش که دیروز خوانده شده بود به این ترتیب بود:

  با پیشرفت روزانه فناوری و اهمیت پیدا کردن معاملات دیجیتال ، نسبت به گذشته، امروزه ما شاهد ظهور تکنولوژی جدیدی مثل تکنولوژی رمز ارز ها (رمز دارایی و یا همان ارز دیجیتال) که متکی به شبکه بلاکچین هستند بودیم.

  اما این قضیه رمز ارز ها یک پدیده ای مبهم و نا مشخص است . زیرا مالک و صاحب ایده ارز دیجیتال خود که ساتوشی ناکاموتو بوده یک اسن غیر واقعی می باشد.

  که این موضوع تمام جهان را به شک انداخته چون کسی هنوز نمی داند واقعا پس پرده این مجموعه و بازیگر اصلی آن یعنی بیت کوین چیست ؟

  بزرگترین چالشهای  پیش رو کشور ها نسبت به این موضوع :

  • نامتمرکز بودن ارز های دیجیتال
  • تاکید آنها بر ناشناس ماندن دارندگان و مبادله کنند گان در این بازار
  • عدم اهراز هویت آنها

  این مسئله ها باعث شده کشور های زیادی نسبت به بازار ارز دیجیتال تردید داشته باشند.

  قطعا بانک های مرکزی کشور های مختلف با چنین پدیده ای که می تواند قدرت بانک مرکزی را در اعمال سیاست های اقتصادی خود کم کند و باعث ایجاد اثرات مخرب در اقتصاد زیر زمینی شود را قبول نمی کنند.

  قبول کردن  رمز ارزها  تحت عنوان پول یا ارز، عاملی برای تامل کارشناسان اقتصادی شده است ؛ زیرا  ارزش و قدرت ارز های دیجیتال  دائما به صورت لحظه‌ای دگرگون می شود،  این پدیده که در ابتدا ، وسیله  ای برای مبادله تعریف شده و پلتفرم اصلی آن همین است .

  بنابراین نمی‌توان از این جنبه رمز ارز ها غافل شد و این جنبه آن را نادیده گرفت. البته رمز ارز ها قابلیت تعریف به صورت دارایی نامشهود را ندارد و  آنرا باید تحت عنوان دارایی مالی برشمرد.

  در هر کدام از این جنبه های رمز ارز ها ، آثار اقتصاد کلان این رمز ارز ها  به صورت مختلفی میتواند تفسیر شود. اشخاصی دیگر  نیز رمز ارز ها را  به  فلزات گرانبها  تشبیه می کنند که با در نظر گرفتن  واسطه محدودیت در تعداد قابل ایجاد رمز ارز ها ،طبق این قابلیت رمز ارز ها ، توانسته‌اند در عمر حدود ۱۰ ساله خود، طرفداران زیادی را از اکثر نقاط جهان جذب کند .

  محدودیت نداشتن رمز ارز ها به مسائل جغرافیایی و مسائل مربوط به آن ، بازار رمز ارز ها را به یک بازار فرا مرزی تبدیل کرده است و متقاضیانی زیادی از سرار تا سر دنیا در این بازار ها مشغول استخراج و معامله رمز ارز ها هستند.

  این مسئله چون در کشور های زیادی ساماندهی نشده است ، این متقاضیان به شکل غیر رسمی و غیر قانونی فعالیت می کنند.

  علاوه براینکه  پدیده رمز ارز تاثیرهای زیادی را  بر اقتصادهای ملی و جهانی می گذارد . این رمز ارز ها  باعث  ایجاد بازارهای داخلی و صنایع مرتبط نیز شده است .

  بنابراین توجه دولت ها به این موضوع می تواند باعث ایجاد فرصتهای بی نظیری در اقتصاد شود، به همان اندازه بی توجه بودن به آن می تواند تاثیرات زیانباری برای اقتصاد و عقب ماندگی اقتصاد کشور شود.

  طبق این گزارش ، رمز ارزها به عنوان مسئله ای  مهم و حیاتی ، تحت بررسی کمیسیون اقتصادی کشور قرار گرفت شده است.

  نتایج گزارش نظارتی کمیسیون اقتصادی

  بر اساس تحقیق های انجام شده ،ارزش کل  امروز بازار ارز دیجیتال در دنیا  2.1  تریلیون دلار گزارش شده که  گردش روزانه 175 میلیارد دلار را داراست.

  تا هم اکنون بیت کوین هم چنان پیشتاز بازار ارز دیجیتال است که به تنهایی55 میلیارد از گردش روزانه این بازار و 800 میلیارد دلار از ارزش کل بازار ارز دیجیتال رابه خود اختصاص داده است .

  از سال گذشته 12 میلیون دلار درآمد حاصله از استخراج بیت کوین بوده است.که 5 درصد از این استخراج ها در کشورما یعنی ایران بود.

  باید از این نکته غافل نشد که  از ۳۲۴ هزار بیت کوین استخراج شده  سالانه دنیا ، 19500 بیت کوین مربوط به کشور خود ما یعنی ایران بود که به طور غیر قانونی استخراج شده است.

  گزارش نظارتی کمیسیون اقتصادی درباره رمز ارزها

   

  میتوان گفت گزارش نظارتی کمیسیون اقتصادی در 5 حوزه طبقه بندی می شود 

  ۱- بهره بردن از رمز ارزها برای انجام مبادلات خارجی: همانطور که می دانید میتوان از ویژگی دشوار بودن رصد رمز ارزها استفاده کرد و تحریم ها را دور زد ،بنابراین نمی توان نسبت به این قضیه و ویژگی بی تفاوت بود.

  بنابراین می توان از رمز ارزها برای جلوگیری از رصد معاملات و مبادلات مالی کشور ، و انتخاب آن برای جایگزینی معاملات تسهیل کننده یا تهاتری استفاده کرد. البته کشور می تواند به ازای صادرات خود به کشور های خارجی و یا به ازای واردات نیز، رمز ارز دریافت و یا پرداخت کند.

  2- در زمینه استخراج و ماینینگ رمز ارزهای موجود الخصوص جمله بیت کوین ، که می تواند تحت پلتفرمی با تبدیل منابع انرژی فسیلی یا منابع طبیعی مثل منابع آبی و بادی یا انرژی هسته ای و تبدیل آن به برق نسبت به استخراج رمز ارز از طریق برق تولیدی، تعریف نمود.

  بنابراین  با محدود کردن صادرات انرژی فسیلی و برق کشوری، میتوان برای تبدیل آن به رمز ارز و استفاده از آن برای  امور وارداتی ضروری در کشور استفاده کرد.

  البته حتما باید مسئله خارج شدن ارز از کشور جهت خریداری دستگاه‌ها و تجهیزات ماینینگ را نیزلحاظ کرد. البته باید دقت داشت که  قابلیت تبدیل رمز ارزها  به ارزهای واقعی و پر رونق بودن بازارجهانی رمز ارز و می تواند ظرفیت بی نظیری جهت دسترسی به منابع ارزی را ایجاد کند.

  ۳- در زمینه طراحی رمز ارزهای ملی یا رمز ارز های  چندجانبه، که یکی از گیچ کننده ترین و مهم ترین  بخش‌ در مباحث رمز ارزها است که تلاش‌هایی زیادی برای این موضوع انجام شده است.

  اما عملا این تلاشها عکس العمل های منفی کارشناسان زیادی  را یه همراه داشته که آنها اظهار داشتند این طرح اثر بخش نخواهد بود.

  البته باید دولتمردان در زمینه ایجاد شبکه ملی اطلاعات ، ماهواره های داخلی و یا پیام رسان های داخلی تلاش خود را به کار گیرند تا در این زمینه ایران حکم روا باشد .

  بزرگترین مسئله  مقاومت و مخالفت بسیاری از فعالان این بازار نیز از همین جا می شود  که باید در رابطه با آن بررسی ها و تحلیل های بیشتری صورت بگیرد.

  ۴- زمینه تبادل رمز ارز:  یکی از جنجال برانگیز ترین و مهم ترین مسائل مربوط به رمز ارز ها ، ایجاد بستر های لازم جهت تبادل رمز ارز ها در کشور است که باید در مورد آن بررسی ها و آینده بینی های عمیقی صورت گیرد.

  این موضوع ، یک ریسک مهمی در کشور ایران به شمار می آید. که البته برخورد های منفی و خود گرایانه با این حوزه ،نمی‌تواند راه حل خوبی برای مواجهه با این ریسک به شمار بیاید.

  بررسی دقیق آثار اقتصاد کلانی تبادل رمز ارز در کشور توسط عموم مردم، بررسی دقیق‌تر جنبه‌های مثبت موضوع تبادل رمز ارز و تبدیل این تهدید به فرصت در کنار این ریسک، از ضرورت های این حوزه به شمار می آید.

  ۵-  در زمینه صنایع مرتبط با رمز ارز نیز  ابتدا باید  صنعت برق میان این بخش و سایر بخش‌های اقتصاد سهم بندی شود که در این قسمت طرح مربوط به  توسعه ظرفیت تولید برق جهت توسعه استخراج رمز ارزها مطرح خواهد شد.

  تأسیسات واحدهای فارم‌ها یا همان مزارع استخراج ، تکنولوژی ایجاد و تولید رمز ارز همان روش اثبات کار یا اثبات سهم و دیگر روشها که تاثیر بسیار زیاد  در مصرف برق دارد و دسترسی به دستگاه‌های ماینیگ و مسئله واردکردن یا ساخت این گونه دستگاه ها از دیگر موضوعات مهم صنایع مرتبط با رمز ارز به شمار می آیند.

  پس این موضوع ضرورت دارد که  دولت با ساماندهی ،هدفگذاری و برنامه‌ریزی مشخص، بررسی و ارزیابی و مطالعه ، آینده پژوهی در این زمینه ، استفاده حداکثری از ظرفیت‌های این زمینه ، اقداماتی نسبت به افزایش قدرت کشور در این زمینه، با انتخاب راهکاری مناسب در هر پنج زمینه فوق که بیان شد، اقدام کند.

  مباحث احصا شده در این موضوع به ترتیب زیر است:

  1.برخی ارزیابی ها که از بررسی سایت‌های صرافی آنلاین ایرانی تشکیل شده است  و نشانگر آن است  که روزانه در بازار های داخلی ، حدودا ۷۰۰ بیت کوین که معادل ۴۰ میلیون دلارویا حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان است . به شکل غیر رسمی و غیر قانونی مبادله می شود  طبق برخی از ارزشیابی ها میزان معاملات رمزارزها در بازارهای معروف داخلی بعضا تا ۲ هزار میلیارد تومان نیز رسیده است.

  علاقه ای که در بین مردم برای مبادلات رمز ارز ها ایجاد شده است غیر قابل انکار است و این موضوع باعث شده که مردم کشور ما  به شکل وسیعی  در حال گرایش و فعالیت در بازار ارز دیجیتال هستند.

  این شرایط  طوری انجام می شود که اصلا قانونی در این باره نوشته نشده وهمه ی این معاملات به شکل غیر رسمی و غیر قانونی انجام می شود. تا کنون هیچ سیاستی برای قانونی کردن این معاملات و ماینییگ انجام نشده است ،که نشان دهنده ضعف کشور در این موضوع است.

  به خاطر عدم وجود قانون و بازار سازمان نیافته ، به خاطر اینکه مردم دانش کافی در این زمینه را ندارند و نمی توانند خرید امن رمز ارزها را  داشته باشند و عدم دسترسی به صرافی و فروشندگان دارای مسئولیت داخلی باعث شده است که با انجام خریدهای اینترنتی دچار خسارت مالی و یا حتی بطور ناخواسته درگیر مسائل پول شویی شده اند، که باید دولت در این زمینه اقداماتی را انجام دهد  .

  ولی یکی از دغدغه‌های اساسی بانک مرکزی ، مشکلات حاصله از رسمیت یافتن رمز ارز در تبادلات داخلی است چون در مرحله اول ؛  قانونی شدن استفاده از رمز ارز ها  در مبادلات داخلی سبب کم رنگ شدن حکمرانی ریال و کاهش قدرت بانک مرکزی می شود.

  دوماً رسمیت یافتن آن باعث استقبال خوب مردم برای استفاده از آن می‌شود ولی چون حوزه رمز ارز به دلیل ویژگی‌های غیرقابل کنترلی که دارد .می‌تواند خسارتهای جبران ناپذیری به دارایی های مردم وارد کند.

  از ظرفیت‌ها، فرصت‌ها و چالش‌ها و هم چنین نیازهای ساماندهی صنعت استخراج می‌توان به عوامل زیر اشاره نمود:

  ۱- یکی از چالش‌های مطرح شده در زمستان سال جاری، کمبود برق در فصل زمستان بود که موضوعی جدید در سال‌های اخیر و پس از توسعه صنعت برق بود.

  ۲- این صنعت تا حد زیادی متکی به فناوری بوده و لذا دارای دوره عمر کوتاهی می‌باشد، همچنین سرعت تغییر تکنولوژی و استهلاک بالا از دیگر مشکلات است.

  ۳- یکی از ساز و کارهای مؤثر در رونق صنعت رمز ارز، ایجاد ارتباط این صنعت با تولیدکنندگان برق و همچنین ایجاد شفافیت درآمدی آن است.

  ۴- وزارت نیرو غالباً در انجام تعهدات مالی خود نسبت به نیروگاه داران دچار تأخیرهای طولانی مدت شده و این امر موجب بروز مشکلات مالی شدید برای سرمایه گذاران خصوصی بخش نیروگاهی شده است که با رفع ممنوعیت‌های موجود می‌تواند به صنعت برق ما نیز کمک کند.

  ۵- عدم اجرای ماده ۵۰ قانون برنامه ششم در سه سال گذشته (توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر به ۵ درصد ظرفیت تولید برق کشور)، موجب تحمیل خسارت ۱۴۰۰ هزار میلیارد ریالی به اقتصاد ملی شده است.

  پیشنهاد برای تصویب:

  قانون “حمایت از استخراج رمز ارز و ساماندهی ایجاد، تولید (استخراج) و بازار مبادلات داخلی رمز ارز” با مفاد زیر تصویب شود:

  ماده ۱- دولت مرجع تنظیم مقررات مبادلات رمز ارزها در داخل کشور می‌باشد و مکلف است ظرف مدت سه ماه از لازم الاجرا شدن این قانون نسبت به ساماندهی ایجاد، تولید (استخراج) و بازار مبادلات داخلی رمز ارزها اقدام نماید.

  تبصره ۱: بکارگیری رمز ارزها، غیر از رمز ارز ملی، به عنوان ابزار پرداخت در داخل کشور یا برای راه اندازی و اداره شبکه پرداخت داخلی ممنوع است.

  تبصره ۲: سازمان بورس و اوراق بهادار مکلف است نسبت به ارائه پیشنهاد ایجاد بستر قانونی سرمایه گذاری و یا استفاده از نوسانات قیمتی رمزارزها در قالب صندوق‌های سرمایه گذاری و یا ابزارهای موضوع بندهای ۲۱ و ۲۴ ماده (۱) قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران، به شواری عالی بورس اقدام نماید.

  وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است در صورت لزوم، مقررات لازم برای اجرایی شدن این تبصره را به هیأت وزیران پیشنهاد نماید.

  ماده ۲- دولت مکلف است اقدامات ذیل را ظرف سه ماه پس از ابلاغ این قانون انجام و به کمیسیون اقتصادی مجلس گزارش نماید:

  الف- برآورد گسترش ایجاد و تولید رمز ارزها و به ویژه رمزارزهای مستعد جهان روایی و تصاحب سهم بازار عمده در جهان

  ب- پیش بینی آینده فناوری در حوزه ایجاد، توسعه و تبادل رمزارزها

  ج- هدفگذاری سهم کشور از استخراج و تملک رمزارزها حداقل برای ۱۰ سال پس از زمان ابلاغ این قانون

  د- برآورد آثار گسترش استخراج رمزارزها در کشور به ویژه از جنبه اقتصاد کلان، انرژی و محیط زیست

  ماده ۳- وزارت صمت متولی صنعت استخراج رمز ارز و مسئول صدور مجوز واحدهای استخراج آن می‌باشد.

  تبصره- نیروی انتظامی ج. ا. ا مکلف است حسب اعلام وزارت صنعت، معدن وتجارت یا سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، نسبت به پلمپ واحدهای غیرمجاز استخراج رمزارز و معرفی ذینفع این واحدها به مراجع قضائی اقدام نماید.

  ماده ۴- دولت مکلف است به گونه‌ای برنامه ریزی نماید که ضمن تأمین انرژی مورد نیاز صنایع موجود و مصرف خانگی مطابق با الگوی مصرف، انرژی مورد نیاز برای استخراج رمز ارزها طبق هدفگذاری مذکور در بند (ج) ماده (۲) این قانون، با تأکید بر سرمایه گذاری بخش خصوصی در تولید انرژی تأمین شود.

  تبصره ۱- واحدهای استخراج رمز ارز می‌توانند حامل انرژی مصرفی خود را از بورس انرژی و یا عقد قراردادهای دوجانبه با تولیدکنندگان داخلی و خارجی تأمین نمایند و مجاز به ترانزیت برق مورد نیاز و یا مازاد مصرف هر دو تا سقف نیاز اسمی مزرعه، از طریق شبکه سراسری برق هستند.

  تبصره ۲- واحدهای استخراج رمزارز مکلفند درصورت تأمین برق و گاز از طریق دولت و درخواست دولت برق و گاز مصرفی را با رمزارز تولید شده تهاتر نمایند، نرخ ارز تهاتری مورد نظر برای رمزارزها براساس بالاترین نرخ تهیه شده برای بانک مرکزی در بازه زمانی ۳ ماهه مشخص می‌شود.

  تبصره ۳- واحدهای استخراج رمزارز می‌توانند با اخذ مجوز از وزارت نیرو و با ظرفیت مورد نیاز نسبت به احداث یا مشارکت در نیروگاه برق اقدام و برق تولیدی مازاد بر مصرف خود را به وزارت نیرو با رعایت ضوابط ابلاغی و با رعایت بند ت ماده ۴۸ قانون برنامه پنج ساله ششم و یا متقاضیان داخلی و خارجی بفروشند.

  آکادمی تبریز فایننس مهمترین اخبار بازار ارز دیجیتال ، فارکس و بورس اوراق بهادار به صورت روزانه در وبسایت خود قرار می دهد تا سرمایه گذاران و معامله گران طبق این اخبار از مهمترین حوادث بازار های مالی باخبر باشند و در این زمینه به روز باشند.

  علاوه براین موضوع ، آکادمی تبریز فایننس ، با برگزاری دوره ارزدیجیتال ، دوره پرایس اکشن نوین و …. با بروزترین شیوه تدریس سعی دارد که شما را به یک معامله گر حرفه ای تبدیل کند که این امر موجب افزایش سود دهی سرمایه شما در بازار های مالی خواهد شد.

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.