تبریز فایننس

هنگام انتشار خبر در بورس معامله نکنید !

 • هنگام انتشار خبر در بورس معامله نکنید : ممکن است این جمله را به گونه ای دیگر هم شنیده باشید: «هنگام انتشار اخبار دست به معامله بزنید.»بازهم فرقی نمی کند. این گزاره را هرجور بخوانید به هر حال از اساس نادرست است.

   

  شاید در نگاه اول پیش خودتان فکر کنید چگونه ممکن است در مورد درستی یا نادرستی دو جمله ی متناقض حکمی واحد صادر کرد؛ انگار کسی به شما بگوید: «هنگام سرماخوردگی شدید، هم از خوردن غذاهای سرخ کردنی بپرهیز و هم نپرهیز!» و آن وقت هر دو وجه جمله را در عین حال هم «مجاز» و هم «مردود» بداند.

   

  از نظر عقلی، این ادعا جمع دو نقیض است و غیرممکن. ولی حرف من در خصوص نادرست بودن گزاره های بالا از اساس به معامله کردن یا معامله نکردن هنگام انتشار اخبار مهم مربوط نیست؛ تمرکز من بر قسمت اول جمله است، یعنی خود «انتشار اخبار»

   

   

  هنگام انتشار خبر در بورس معامله نکنیدو انتشار اخبار موضوع تحلیل فاندامنتال

   

   

  وقتی موضوع انتشار اخبار و اطلاعات و تجزیه و تحلیل داده های شرکتها و سبدهای سهامی عمده در میان باشد، این یعنی بدون تردید وارد حوزه ی دانش «تحلیل فاندامنتال» یا «تحلیل بنیادین» شده ایم.

   

   

  تحلیل فاندامنتال مبتنی بر تحلیل اخبار و اطلاعات و بررسی تأثیر این داده ها بر حرکت سهام یا ارزهای مبادلهای است. در نگاه هواداران این تحلیل، از بحران های بزرگ بین المللی گرفته تا اخبار کم اهمیت محلی که می تواند گستره ی نفوذ اندکی داشته باشد همه چیز می تواند بر قیمت و روند حرکتی آن اثر بگذارد.

   

   

  تقریبا هرچیزی که بر اقتصاد داخلی یا اقتصاد بین الملل تأثیر روانی یا واقعی داشته باشد، در حیطه ی این تحليل، قابل مطالعه و بررسی است. جاری شدن سیل و آمدن طوفان، در گرفتن جنگها، ترکیدن لوله های نفت، ترور شخصیت های مهم سیاسی، شکست یک حزب در انتخابات، اصلاح نرخ بهرهی بانکی،

   

   

  سخنرانی رؤسای بانک های مرکزی، و درنهایت، هر اتفاقی که بتواند موجب افزایش یا کاهش قیمت ها در بازار پول و سهام و سرمایه بشود در قلمرو این تحلیل قرار می گیرد.

   

  هر معامله گر، با مطالعه ی این اخبار و مشاهده ی تأثیر کوتاه مدت، میان مدت یا بلندمدت آنها بر اقتصاد، به صرافت در می یابد که نمی توان به سادگی از کنار این روش مهم تحلیلی گذشت.

   

  میزان اثرگذاری این داده ها بر قیمتها و صعود و نزول سهام غیرقابل انکار است، آن قدر که حتی دو آتشه ترین هواداران تحلیل تکنیکال را هم به وسوسه می اندازد. ممکن است ضریب اثرگذاری اخبار و اطلاعات گاه بسیار اندک باشد یا به دلیل رخدادن آن در یک اقتصاد الامر و کم جان محلی، تحرک عمدهای در اقتصاد بین الملل ایجاد نکند، اما این در اصل موضوع تفاوتی ایجاد نخواهد کرد؛ قیمتها برائر التشار این اخبار به جریان می افتند و گاه روندهای بزرگی را در نمودارهای  بازار ثبت می کنند

   

  بر همین اساس، اغلب این طور نتیجه می گیرند که بر پایه ی این تحليل، منشأ اصلی این تحرکات جایی بیرون بازار است. مثلا در جریان تغییر سیاستهای پولی بانک مرکزی سوئیس در ژانویه ی ۲۰۱۵، همهی فعالان بازار پول شاهد رشد چند هزار واحدی در نرخ برابری ۱۳ فرانک سوئیس در مقابل ارزهای دیگر بودند.ان هم در یک ساعت !

   

  هنگام انتشار خبر در بورس معامله نکنید

   

  در ژانویه ی ۲۰۱۵، بانک مرکزی سونی اعلام کرد که از این پس قصد ندارد نرخ برابری فرانک را به بورو متصل کند. سوئیس در تصمیمی ناگهانی خود را از واحد پول اتحادیه بازارهای جهان را ظرف چند دقیقه در شوک عمیقی فرو ببرد

   

  یا در سپتامبر ۲۰۱۴ قرار بود طی رفراندومی در مورد ماندن با نماندن اسکاتلند زیر پرچم بریتانیا تصمیم گیری شود. در نهایت وقتی رای به عدم جدایی این کشور داده شد، همه ی معامله گران افزایش پوند انگلیس در برابر سایر ارزها را مشاهده کردند.

   

  هنگام انتشار خبر در بورس معامله نکنید

   

   

  اینها اولین و آخرین نمونه های تأثیر اخبار سیاسی بر نمودارها نیستند.نظیر همین رویدادها، چه سیاسی باشد و چه غیرسیاسی، همه روزه در سرتاسر جهان اتفاق می افتد و نقش خود را در تحرکات قیمتها بر جا می گذارد.

   

  هنگام انتشار خبر در بورس معامله نکنید و نظام عرضه و تقاضاو خاصیت خودتباهی در بازار

   

   

  تغییرات قیمت براساس اصل «تأثیرپذیری قیمت از معامله گر و تأثیرپذیری معامله گر از قیمت» رخ می دهند. به عنوان مثال، روند افزایشی قیمت طلا، از نظر روانی، موجب سرریزشدن مقدار معتنابهی از سرمایه به بازار طلا میشود و همین امر ادامه ی روند افزایشی این فلز گرانبها را در پی خواهد داشت.

   

   

  یا فرضأ، ایجاد روندی نزولی در بازار نفت موجب می شود معامله گران از ترس از دست دادن سرمایه، پولشان را از بازار نفت بیرون بکشند و همین امر موجب سقوط بیشتر شود.

   

  این تأثیرگذاری دوجانبه و «نظام عرضه و تقاضا» موتور محرک همه ی بازارهای کالا، پول، سهام و سرمایه است و به صورت بنیادین بر نرخها در سرتاسر جهان اثر می گذارد. دیدن همه روزه ی این تأثیرات در بازار معامله گران را مجاب می کند به سمت تحلیل فاندامنتال کوچ کنند و در جهت پیش بینی صحیح بازار از آن بهره بگیرند.

   

  گذشته از این، در حیطه ی علوم انسانی، ویژگی مهمی وجود دارد که به خاصیت «خودتباهی» مشهور است. اگر یک شخصیت بانفوذ یا مقامی مسئول خبری مبنی بر صعود یا سقوط بازار منتشر کند، قیمتها بلافاصله به آن واکنش نشان خواهند داد و با ریزش یا خیزش مواجه خواهند شد. این موضوع نه به خاطر تغییر ارزش ذاتی سهام و قیمتها، بلکه به دلیل اثر خودتباهی در بازار است.

   

   

   

  اگر هزاران نفر ادعا کنند که فردا در شهر تهران زلزله ی بزرگی رخ خواهد داد، این اتفاق هیچ وقت نمی افتد، چون زلزله تنها به دلایل خارجی و فیزیکی مشخصی پدید می آید که حرف و سخن و انتشار اخبار کوچکترین تأثیری بر آن ندارد. اما کافی است شایعه ی ریزش یک سهم بر سر زبانها بیفتد تا آن سهم تنها به خاطر همین شایعه دچار سقوطی بزرگ شود.

   

   

   

  برای کسانی که حرکت قیمت ها را یکسره به انتشار داده های خارجی نسبت می دهند، متهم کردن تحلیل بنیادین به عنوان باوری غلط متهورانه و شاید اندکی غیرمسئولانه به نظر برسد. شاید بخواهید از من بپرسید چگونه می خواهم موتور محرک بازارهای بورس را از معادلات تجاری این بازار کنار بگذارم، و در این فرض، باید به کدام جایگزین شایسته برای این عامل نیرومند چنگ انداخت.

   

   

  هنگام انتشار خبر در بورس معامله نکنید

   

  دانایی توانایی است

   

  در روشمندی سنتی، این باور که میزان تسلط شما بر دانش هر فن تعیین کننده ی درجه ی پیروزی شماست باوری منطقی و پذیرفته شده است. هرچه بیشتر بدانیم، به همان اندازه کامیاب تریم.

   

  همین رویکرد سبب می شود افراد فعال در این شاخه از تجارت هم دیوانه وار به دنبال کسب اطلاعات و افزودن دانش خود باشند. می گویم دیوانه وار، چون تقریبا هیچ دسته و گروهی را در هیچ تجارت دیگری ندیده ام که تا این حد آشفته و سرگردان باشند.

   

  سادگی انجام معاملات در بورس به راحتی آدم را فریب می دهد، اما پیچیدگی های نامرئی این شغل نیز کار را مدام به سرخوردگی و شکست می کشاند. در هر کار دیگری، پس از چند سال کسب تجربه و انباشت اطلاعات احتمالا به فردی حرفه ای تبدیل می شوید، اما در بازارهای بورس ممکن است مثل آب خوردن به دانشمندی بی پول و افسرده تغییر وضعیت بدهید، آن هم پس از سالها تلاش و با کوله باری از تجارب که شاید حتی به درد مرور کردن هم نخورد.

   

  تحلیلگران بنیادین دانشمندان سرخورده

   

  این مطلب که تمام کنشها و واکنش های خرد و کلان بازار، مستقیم یا غیرمستقیم، به عواملی وابسته اند که به صورت بنیادین بر قیمتها اثر می گذارند، گزاره ای است که قصد ندارم آن را به چالش بکشم. این یک مبحث نظری دانشگاهی است که در جای خود می تواند بسیار سودمند باشد.

   

  اما روزی که قصد می کنید در بازار، خریدوفروش واقعی انجام دهید، مسئله دیگر در این سطح باقی نخواهد ماند. اطلاع و ایمان ما به تأثیرات بنیادی بر بازار یک چیز است و استفاده از آن در جهت تحلیل بازار چیز دیگر.

   

  اگر منظورم را متوجه نمی شوید، توصیه می کنم رفتار یک فاندامنتالیست را از نزدیک زیر نظر بگیرید. آنها همه جا هستند. در تمام سایتهای مربوط به خریدوفروش تقویم های تجاری عضویت دارند.

   

  در صفحات شبکه های اجتماعی تخصصی که سیگنال های مربوط به انتشار اخبار اقتصادی را عرضه می کنند فعالانه در رفت و آمدند. آنها مشتریهای دائم شبکه های اقتصادی تلویزیونی اند، شبکه هایی که کارشناسان معتقدند از اسرار مگوی بازار باخبرند و می خواهند در راه رضای خدا همهی دانسته های خود را بر طبق اخلاص بگذارند و به همه عرضه کنند.

   

  یک فاندامنتالیست مثل خبرنگار صفحهی حوادث در روزنامهای محلی است: همیشه سعی می کند به موقع سر صحنه ی جرم حاضر شود، تا قبل از سردشدن و به اصطلاح از دهان افتادن خبر، از آن بهره بگیرد. از اخبار مربوط به «اعتصاب کارگران مس شیلی» یا «کشف معدن طلا در کامبوج» تا «اعلام نرخ جدید بهره ی بانکی در ایالات متحده»، آنها همه چیز را پیگیری می کنند.

   

   

  کار تحلیلگرها دانستن است، پس آنها بیشتر و بیشتر می دانند. پس از مدتی به کارت حافظه ای پر از اطلاعات تبدیل می شوند که اغلب میان اولویتهایشان تفکیکی به چشم نمی خورد. آنها دایرة المعارف های بسیاری اند که می توانند در مورد هرچیزی ساعت ها سخنرانی کنند.

   

  در نگاه اول، دایره ی واژگان و حجم اطلاعاتی که در مدت زمان کوتاهی عرضه می کنند آدم را حیرت زده می کند. جوری از اخبار جدید و داده های دست اول خود داد سخن سر می دهند که گاهی آدم خجالت می کشد حرفشان را قبول نکند. در یک کلام: «آنها، در مورد همه چیز، همه چیز
  می دانند.»

  پس چگونه است که اغلب هیچ گزارش امیدوار کننده ای مبنی بر کسب سودهای پایدار از سرزمین تحلیلگران بنیادین به گوش نمی رسد؟ ایراد در تحلیل است یا تحلیلگران؟

   

  ضعف تحلیل یا ضعف تحلیلگر؟

   

  بیایید فرض کنیم از تحلیل بنیادی اغلب آبی برای معامله گران گرم نمی شود. در این صورت، باید ابتدا به این سؤال پاسخ داد: این مسئله به خود این روش تحلیلی بازمی گردد یا به خطاهای حسی و ادراکی تحلیلگر؟چقدر قابل بهره گیری است. برای بررسی مطلب،به گمان من هیچ کدام!

   

  نه تحلیلگران در اشتباه اند و نه تحلیل فاندامنتال غلط کار می کند.مسئله بر سر این است که تحلیل فاندامنتال برای معامله گران بازار از اساس آن را در سه قسمت توضیح میدهم: «نوع»، «میزان» و «زمان» اثر گذاری روی قیمت ها !

   

  نوع

  بگذارید خیالتان را راحت کنم. هیچ خبری در دنیا منتشر نمی شود که همه ی کارشناسان در مورد «نوع» تأثیر آن بر نرخها اتفاق نظر داشته باشند. هر خبری از نگاه عده ای می تواند مثبت، و در عین حال، از نظر گاه گروهی دیگر منفی ارزیابی شود.

   

   

  اخبار اقتصادی در ذات خود با وضعیت سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بده بستان دارند و هرکدام از این مؤلفه ها اثرات انکارناپذیری بر هم دارند و از همین حیث هم، جملگی، در حیطه ی علوم انسانی قرار می گیرند. اقتصاد شاخه ای از علوم انسانی است و در مقایسه با علوم تجربی آزمایشگاهی دو تفاوت عمده دارد:

   

   

  ١. برخلاف علوم تجربی که از چند متغیر و مؤلفه تشکیل می شوند، در علوم انسانی ممکن است گاهی صدها متغیر در تعیین نتیجه نقش بازی کنند؛

   

  ٢. در علوم تجربی، هر متغیر وزن مخصوص و مشخص خود را دارد، اما در علوم انسانی، و مشخصأ اقتصاد، در هر لحظه این امکان وجود دارد که هریک از متغیرها وزن خود را در معادله تغییر دهند و نتیجه را به طور كل عوض کنند.

   

  برای مثال، اهمیت اعتصابات کارگری، سیل، زلزله، شکست احزاب سیاسی و هر متغیر دیگری در اقتصاد همیشه یکسان نیست و گاهی در شرایطی برابر، اثراتی نابرابر بر قیمت ها می گذارند.

   

  ضمن اینکه متغیرهای اقتصادی مهم شامل ده ها مورد می شوند که هرکدام بر دیگری اثر گذاشته و سرانجام نظریات مختلفی را ایجاد می کنند. کارشناسان اقتصادی هیچ وقت همگی بر یک مطلب به تفاهم نمی رسند. معروف است که اقتصاددانان در بین خود دو اصل مهم دارند:

   

  ١. برای هر نظریه ای یک اقتصاددان موافق و یک اقتصاددان مخالف وجود دارد؛

  ۲. موافق و مخالف هر دو در اشتباه اند.

  شاید این مطلب کمی طنز آلود به نظر برسد، اما در دل خود واقعیتی تلخ پنهان کرده است:

   

  «در تحلیل فاندامنتال، گاهی، بعضی ها درست می گویند.» همین، و نه بیشتر.

   

  هنگام انتشار خبر در بورس معامله نکنید

   

  میزان

  صرف نظر از این موضوع، مطلب دیگری هست که باید از رهگذر تحلیل بنیادی به آن پاسخ داد. یعنی اگر فرض کنیم کارشناسان و تحلیلگران در مورد اصل تأثیر یک خبر بر نرخ یک سهام، اتفاق نظر دارند، چگونه می توان از میزان این اثرگذاری باخبر شد؟ از نظر من، میزان اثرگذاری داده ها، اگر از مؤلفه ى اول (نوع) مهم تر نباشد، به هیچ عنوان کم اهمیت تر نیست.

   

  اگر در تحلیل خبر دچار اشتباه شده باشید، براساس قانون احتمالات، هنوز برای موفقیت معامله ای که انجام داده اید ۵۰ درصد شانس دارید، چنان که بسیاری از کسانی که براساس نظریه ی «ورود تصادفی»  در بازار معامله می کنند از همین روش بهره می برند. اما پس از باز کردن یک موقعیت معاملاتی چگونه می شود برای انتخاب نقاط هدف، و خروج بهینه از بازار، بر این تحلیل تکیه کرد؟ انگار باید به دنبال پاسخی گشت که وجود ندارد.

   

  اینکه نمی توان میزان تقریبی حرکت قیمت ها را پیش بینی کرد، چیزی است که حیثیت تحلیل فاندامنتال را خدشه دار می کند. اگر بخواهید از تهران به سمت مشهد حرکت کنید، باید مسافتی حدود هزار کیلومتر را با ماشین طی کنید.

   

  اینکه به سمت شرق حرکت کنید بخشی از نیاز شما برای رسیدن به مقصد است، نه همه ی آن. در اصطلاح منطقی، حرکت به سمت شرق «لازم» است، اما «کافی» نیست. چیز دیگری هم هست که به آن نیاز پیدا می کنید: وسیله ای که بتواند هزار کیلومتر را به سمت شرق طی کند. با طی مسافت کمتر، هرگز به مقصد نمی رسید.

   

  تحلیل بنیادین در این زمینه کاملا سکوت می کند. صرف نظر از خطا در تعیین جهت نرخها، حتی در بیان میزان جابه جایی قیمت هم حرفی برای گفتن ندارد.

   

  زمان

   

  مؤلفه ی زمان به گمان من مهم ترین متغیر از میان متغیرهای سه گانه است.

   

  اگر بپذیریم که تحلیل بنیادی می تواند با دقت ۱۰۰ درصد جهت حرکت نرخها را پیش بینی کند، و همچنین اگر قبول کنیم در رابطه با میزان حرکت قیمت ها می توانیم با دقتی میلی متری از این تحلیل استفاده کنیم، در برابر پرسشی اساسی قرار خواهیم گرفت: دقیقا چه زمانی می شود از این پیش بینی های منجم مآبانه بهره برد؟

   

  قبل از انتشار خبر یا بعداز معامله گران اغلب با دقت شیمیدانها پای اینترنت می نشینند و به عنوان مثال منتظر می مانند تا آمار نرخ جدید بهرهی بانکی در ژاپن یا آمار دستمزد شاغلان بخش غیر کشاورزی در ایالات متحده اعلام شود.

   

   

  به محض انتشار خبر، تجزیه و تحلیل و گمانه زنی ها در خصوص اثرگذاری آن بر اقتصاد کشور با شرکتهای سهامی آغاز می شود. اگر به سلامتی از این مرحله عبور کردند، بحث بر سر میزان حرکت نرخ ها داغ می شود، چرا که میزان حرکت در حجم معاملات و نیز زمان باز بودن آنها نقش زیادی ایفا می کند.

   

  بعداز خان دوم، معامله گران وارد دریای خریدوفروش می شوند، اما خبر بد این است که اغلب کار از کار گذشته است؛ آنها یا به نقطه ی ورود دلخواه خود نمی رسند یا وقتی می رسند که خیلی دیر شده است. خبر منتشر شده کار خود را انجام داده و نرخها، بر فرض تأثیرپذیری، حرکت خود را انجام داده اند.

   

  گذشته از این، میدانیم که تنها بخش کوچکی از اخبار و داده های تحلیل فاندامنتال از طریق تقویم های تجاری زمان بندی شده و به صورت کاملا منظم منتشر می شوند. بخش بزرگتر خدادهایی که اخبارش بر حرکت نرخها اثر می گذارند، در بازارهای جهان، به صورت ناگهانی و اتفاقی رخ میدهند.

   

  چه کسی می توانست سونامی مهیب سال ۲۰۱۱ در ژاپن و انفجار نیروگاههای هسته ای این کشور را حدس بزند و به تبع آن، در مورد تأثیر این آسیب طبیعی بر اقتصاد ژاپن، تحلیل ارائه کند؟ ترور یا مرگ شخصیتهای مهم جهان که گاه در سطح داخلی و بین الملل تأثيرات عمده ای بر اقتصاد می گذارد با چه تقريب و تخمینی قابل پیش بینی است؟

   

  تجارت رانتامنتال

  حالا در این گیرودار، سروکله ی عده ی دیگری پیدا می شود که معتقدند می توانند این اتفاقات را قبل از وقوع پیش بینی کنند. صرف نظر از کسانی که خود را به سمت رسمی «منجم باشی» منصوب کرده اند، کسانی هم هستند که مدعی اند به اخبار و اطلاعات محرمانه ی شرکتهای بزرگ و هولدینگها دسترسی دارند و حتی در شوراهای محرمانه ای که سیاست گذاری اقتصادی کشورها در آنها رقم می خورد نیز نفوذ دارند.

   

  آنها اطلاعات منحصر به فرد خودشان را در ازای دریافت مبالغی هنگفت در اختیار معامله گران قرار میدهند. پس به نظر می رسد حداقل از این راه میانبر بشود در بازار بورس به سوددهی دست پیدا کرد؛ اما متأسفانه بازهم داستان به همین سادگی نیست.

   

  بیایید فرض کنیم آنها قصد شیادی و کلاهبرداری ندارند، اعمالشان نیز یکسره قانونی و اخلاقی است و اطلاعات و اخباری که از طریق آنها به بیرون درز می کند بسیار صحیح و معتبر است. هنوز این سؤال مطرح است: آیا این روش، از اساس، یک روش تجاری کارآمد است یا نوعی انحصار ۱۹ اقتصادی است که تنها عده ی معدودی می توانند از آن بهره ببرند؟

   

   

  مخاطب این مقاله سرمایه گذاران خانگی اند، یعنی آن عده از افرادی که با سرمایه های محدود و امکانات معمول دست به تجارت در بازار بورس می زنند. در شرایط عادی، اکثر افراد به منابع خبری محرمانه و دست اول تازه در صورتی که این اخبار موثق و خدشه ناپذیر باشند دسترسی ندارند، چه برسد به اینکه بتوانند بر مبنای آن سیستم معاملاتی شخصی خود را طراحی کنند.

   

  روی سخن من با معامله گرانی است که قصد دارند از انتشار اخبار رایج در تقویم های عمدتا رایگان تجاری که در اینترنت در دسترس همگان است استفاده کنند، کسانی که می خواهند از این روش تجزیه و تحلیل برای پایه ریزی سیستمی بهینه در کسب و کار خود بهره گیری کنند.

   

  امروزه این شیوه که سرمایه گذاران عمده ی بازار در قبال پولهای کلان به اخبار و داده های محرمانه و اسرار مگوی بازار دست پیدا کنند شاخه ی جدیدی در سرمایه گذاری بورس ایجاد کرده که از آن با عنوان  روش رانتامنتال یاد می شود .

   

  یعنی شکلی از دستیابی به اطلاعات که از ترکیب رانت و تحلیل فاندامنتال ایجاد شده است این شیوه پولساز باشد یا نه ، قانونی باشد یا غیر قانونی ، به هر حال چیزی است که عموم افراد امکان استفاده از آن را نخواهند داشت.

   

   

  آکادمی تبریز فایننس یکی از برترین و بهترین آموزشگاه بازار های مالی در سطح شمال غرب و تبریز است.تبریز فایننس برگزار کننده دوره ارز دیجیتال، دوره فارکس و  دوره بورس اوراق بهادار و پرایس اکشن است.اگر می خواهید درباره تبریز فایننس بیشتر بدانید می توانید از مقالات و جزئیات دوره ها و همچنین اخبار های وب سایت ، مارا دنبال کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.