تبریز فایننس

روشهای مختلف خرید و فروش سهام

روشهای مختلف خرید و فروش سهام
 • روشهای مختلف خرید و فروش سهام : شما زمانی که اقدام به خرید سهام می کنید، در بازار سرمایه شروع به فعالیت می کنید.به خاطر داشته باشید که در بازار بورس می توانید از دو طریق به سود مناسب دست پیدا کنید.

  اول: یک سهم را بخرید و به صورت سالیانه سود آن شرکت را نقدا دریافت کنید.

  یعنی شرکت در ابتدای سال پیش بینی می کند که مبلغ خاصی به ازای هر سهم سود نقدی می پردازد و عده ای نیز به خاطر سود سالانه اش این سهام را خریداری می کنند. نیازی نیست که سهامدار، یک سال کامل، مالک سهام باشد تا بتواند از سود سالانه استفاده کند. هر فردی که در تاریخ برگزاری مجمع عمومی عادی، سهامدار شرکت بوده باشد، سود یکساله به او تعلق می گیرد.

   

  دوم: یک سهم را با قیمت پایین بخرید و آنرا با قیمت بالاتر بفروشید. یعنی از رشد قیمت سهام (نوسان قیمت) استفاده کنید. مثلا اگر قیمت سهمی در هنگام خرید ۲۰۰ تومان باشد و در هنگام فروش ۲۵۰ تومان بشود به ازای هر سهم، ۵۰ تومان که معادل ۲۵ درصد سرمایه تان است، سود کرده اید. اگر ۵۰۰۰ سهم به ارزش ۲۰۰ تومان بخرید در مجموع به اندازه یک میلیون تومان سهم خریده اید و در صورتیکه همه ی آن ۵۰۰۰ سهم را در قیمت ۲۵۰ تومان بفروشید سرمایه تان از یک میلیون تومان به یک میلیون و دویست و پنجاه هزار تومان می رسد.

   

  پس مشخص است که این خریداران و فروشندگان هستند که قیمت هر سهم را تعیین می کنند. هر چه اخبار و اطلاعات از یک سهم بهتر باشد، تقاضا برای خرید آن سهم بیشتر می شود و فروشندگان حاضر نیستند به قیمت های پایین، سهام خود را بفروشند.

   

  روشهای مختلف خرید و فروش سهام

   

  این نکته نیز هائز اهمیت است که اگر سهمی را با تحلیل و بررسی کامل خرید کردید، به راحتی آن را نفروشید و منتظر شوید تا به هدف قیمتی که برایش تعیین کرده اید برسد. تجربه به من ثابت کرده، دوستانی که تحت جو بازار قرار می گیرند و در قیمت های پایین سهام ارزشمند خود را می فروشند پس از پشیمان شدن حداقل ۱۰ الی ۱۵ درصد بالاتر، همان سهم را خریداری می کنند. پس نگهبان و حافظ سهامتان باشید.

   

  روشهای مختلف خرید و فروش سهام

   

  توجه داشته باشید که شما به صورت مستقیم نمی توانید خریدوفروش انجام دهید بلکه توسط کارگزاری ها این کار صورت می گیرد و شما باید با دادن مشخصات خود، کد بورسی خودتان را از یکی از کارگزاری هایی که ثبت شده اند، دریافت کنید و درخواست خریدوفروش سهام شرکتها، از طرف شما توسط کارگزاری در سیستم معاملات بورسی ثبت می شود.

  در زیر، راههای مختلف برای خریدوفروش سهام بررسی می شود:

  پس از دریافت کد بورسی، بر اساس مهارت و تجربه خود باید روش معاملاتی خودتان را مشخص کنید که می خواهید خریدوفروش به صورت مستقیم یا غیرمستقیم انجام دهید.

   

  روشهای مختلف خرید و فروش سهام | روش غیر مستقیم

  در صورتی که فرصت کافی برای مطالعه در بازار سهام و بررسی سهام گوناگون ندارید، می توانید از راه های زیر به سرمایه گذاری به اصطلاح غیرمستقیم در بورس بپردازید و از طریق واسطه، در بازار سرمایه حضور پیدا کنید.

  در حال حاضر دو روش رسمی «سبد گردانی » و «صندوق سرمایه گذاری مشترک» جهت مدیریت سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار وجود دارد.

   

  روشهای مختلف خرید و فروش سهام

   

  روشهای مختلف خرید و فروش سهام | روش مستقیم

  در صورتی که فرصت مطالعه و بررسی بازار و سهام مختلف را دارید از راه های زیر می توانید به سرمایه گذاری بپردازید:

  1. خریدوفروش حضوری که امروزه بسیار کمرنگ تر شده است و با حضور در کارگزاری و پر کردن فرم مربوط به خرید یا فروش سهام امکان ثبت درخواست شما در سامانه معاملات بورس توسط کارگزاری وجود خواهد داشت.

   

  2. خریدوفروش تلفنی که با دریافت رمز گویا و تماس با کارگزاری، درخواست ثبت خرید یا فروش سهام انجام میشود.

   

  3. خریدوفروش اینترنتی که به صورت آفلاین صورت می گیرد و با دریافت نام کاربری و رمز عبور، درخواست خرید یا فروش سهام تان در قیمت های تعیین شده توسط خودتان ثبت و هر زمانی که سهم شما به مبلغ تعیین شده رسید معامله صورت خواهد گرفت و نتیجه را به صورت آنلاین می توانید ملاحظه نمایید.

   

  4. خریدوفروش آنلاین که شما با دریافت کد کاربری و رمز عبور، درخواست خرید یا فروش سهام تان را به راحتی می توانید ثبت کنید تا به صورت آنلاین از طریق کارگزار در سامانه معاملاتی سازمان بورس ثبت شود. با توجه به سریع تر بودن و زمان بر نبودن، امروزه این روش موردتوجه اکثر کاربران و مشتریان قرار گرفته است.

   

  باید توجه داشته باشید که دریافت کد آنلاین جهت معاملات، بهتر است زمانی که از تجربه کافی برخوردارید صورت بگیرد. چون بورس، بازار هیجانی هست و عموما افراد تحت تأثیر هیجانات این بازار قرار می گیرند و افرادی که در اوایل کار هستند اغلب تحت تأثیر شایعات و توصیه های دوستان قرار دارند و چون به صورت آنلاین در کمترین زمان می توانند اقدام به معامله کنند ، با خریدوفروش بی موقع موجبات ضرر و زیان خود را فراهم می کنند.

   

   

  سخن پایانی

  در این مقاله قصد داشتیم باهم روشهای مختلف خرید و فروش سهام در بورس را بررسی کنیم و بعد از تعریف هر کدام ، ویژگی های هر دو روش مستقیم و غیر مستقیم را بررسی کردیم  . اگر شما علاقه مند به مطالعه مقالات بورس هستید ، پیشنهاد میکنیم حتما مقاله “چالش های پیش رو برای سرمایه گذاری در بورس” و “اصول تحلیل بازار بورس 1 و 2 ” تبریز فایننس را حتما مطالعه کنید.

   

  آکادمی تبریز فایننس یکی از برترین و بهترین آموزشگاه بازار های مالی در سطح شمال غرب و تبریز است.تبریز فایننس برگزار کننده دوره ارز دیجیتال، دوره فارکس و  دوره بورس اوراق بهادار و پرایس اکشن است.اگر می خواهید درباره تبریز فایننس بیشتر بدانید می توانید از مقالات و جزئیات دوره ها و همچنین اخبار های وب سایت ، مارا دنبال کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.