تبریز فایننس

تکنیک تحلیل حجم داده در تحلیل تکنیکال !

تکنیک تحلیل حجم داده
 • تکنیک تحلیل حجم داده در تحلیل تکنیکال : بعضی از سرمایه گذاران هر روز قیمت سهم را چک می کنند، اما توجه ای به حجم معامله ندارند. این گونه سرمایه گذاران از یک عامل تاثیر گذار بزرگ در قیمت سهم بی خبر هستند. هوشیاری شما در تحلیل حجم معامله کمک خواهد کرد تا قیمت سهم را پیش بینی کنید.

   

  اگر یک سهم به صورت غیر منتظره ای به سمت بالا حرکت کند و هیچ خبر خاصی نیز از سوی شرکت تجاری مربوطه بیرون نیامده باشد، افزایش حجم معامله مشخص می کند که یک خبر خاص اتفاق افتاده است، که هنوز اطلاع رسمی نشده است. این حرکت قیمت که قبل از اخبار رسمی اتفاق افتاده به علت این است که قطعا اخباری از درون شرکت تجاری به بیرون درز پیدا کرده است.

   

  به عبارت دیگر، حرکت قیمت در یک سهم با یک حجم معامله ای کوچک و یا بدون افزایش بیشتر به ارتباط نا برابر موقت عرضه و تقاضا مربوط است. با تماشای حجم معامله و ایجاد مقایسه با میانگین حجم معامله قادر خواهیم بود که تفاوت بین حرکت قیمت لحظه ای و افزایش و یا کاهش های تصادفی را بدست بیاوریم.

   

  مهمترین نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که یک افزایش زیاد در حجم معامله باعث حرکت قیمت به سمت بالا می شود، در حالی که تغییر اندک و یا بدون تغییر در حجم معامله بی اعتبار است. برای اطلاع بهتر و داشتن یک دیدگاه پایه ای در تصمیم گیری سرمایه گذاری، یک سرمایه گذار می بایست رابطه بین حرکت قیمت و حجم معاملاتی را بررسی کند.

   

  تکنیک تحلیل حجم داده در تحلیل تکنیکال و میانگین حجم داده ها (Average Volume Data)

   

  دانستن میانگین حجم معاملاتی سهامی که مایل به خرید آن هستید و یا از قبل مالک آن بوده اید بسیار مهم است. با مقایسه حجم معامله بروز با میانگین حجم معامله شما قادر به تصمیم گیری در مورد سهام خواهید بود. اگر میانگین حجم معامله برابر با صد باشد و تعداد سهام هزار عدد در روز، با افزایش تعداد سهام به یک میلیون در روز در حالی که قیمت سهام افزایش یافته باشد، بیانگر یک خبر مثبت از سوی شرکت تجاری است.

   

  حجم معامله و بازار سهام (Trading Volume and The Stock Market)

   

  بررسی حجم کل معامله می تواند یک سر نخ برای اطلاع پیدا کردن از افزایش و یا کاهش قیمت در بازار سهام باشد. اگر میانگین قیمت بازار سهام افزایش یابد و حجم معاملاتی نیز افزایش یابد، نشانگر این است که بازار تمایل به افزایش قیمت دارد. اگر میانگین قیمت بازار سهام افزایش یابد اما حجم معاملاتی بدون تغییر و یا با کاهش باشد، نمایانگر این است که بازار تمایل به افزایش بیشتر ندارد.

   

  عامل دیگر در تحلیل سهام طول زمان در ارتباط با حرکت قیمت و حجم معاملاتی است. یک و یا دو روز افزایش در میانگین بازار با داشتن میانگین حجم معاملاتی بیشتر دارای اهمیت موقت است. یک و یا دو هفته افزایش در میانگین بازار با یک افزایش زیاد در حجم معاملاتی به معنی این است که میانگین بازار تمایل به افزایش در یک میان دوره را دارد. و افزایش در میانگین بازار و حجم معامله در مدت حدود یک ماه بیانگر افزایش در بلند مدت است.

   

   

  تکنیک تحلیل حجم داده در تحلیل تکنیکال و بررسی قیمت سهام و نمودارهای حجم معاملاتی (Stock Prise and trading Volume Charts)

   

   

  هر نمودار در این مقاله که برای درک بیشتر شما عزیزان ،آورده شده ، دارای یک بخش اضافی برای نمایش چگونگی رابطه بین حجم معامله با قیمت سهام است. بررسی این نمودارها و اطلاعات مربوطه به شما کمک خواهد کرد که ببینید چطور حجم معاملاتی در حرکت قیمت سهام تاثیر می گذارد. هر نمودار رابطه بین الگوی قیمت، نقطه خروج از الگو و حجم معامله را نمایش میدهد.

   

  با توجه به شکل ، بعد از یک سری تعداد شکست در قیمت، قیمت به بالای سطح مقاومت شکسته شده است. که نشان دهنده این است که در نهایت قیمت شروع به افزایش کرده است با یک افزایش زیاد در حجم معامله در قبل و بعد از نقطه شکست. این مشخص کننده این است که قیمت برای یک مدت افزایش خواهد یافت. افزایش در حجم معامله در نقطه شکست به معنی اضافه شدن سرمایه گذاران برای خرید سهام می باشد که باور دارند یک اتفاق مهم برای شرکت تجاری منتشر کننده سهام رخ داده است.

   

  تکنیک تحلیل حجم داده در تحلیل تکنیکال

   

  با توجه به شکل ، حجم معامله دار یک افزایش کم قبل و بعد از نقطه شکست در بالای میانگین حجم معامله است. تعداد کمی از سرمایه گذاران جدید در این زمان سرمایه گذاری می کنند. این نقطه شکست می تواند موقت باشد که بر اثر اختلاف در تعداد تقاضا و عرضه ایجاد شده است قیمت سهام ممکن است برای مدنی بالای نقطه شکست بماند، اما افزایش کوچک در حجم معامله نشانگر این است که قیمت تمایلی به افزایش بیشتر ندارد.

   

  تکنیک تحلیل حجم داده در تحلیل تکنیکال

   

  شکل بالا نمایانگر زمانی است که یک نقطه شکست اشتباه در دوره معاملاتی داشته باشیم. این اتفاق بسیار بندرت پیش می آید. سرمایه گذاران توجه ای به حجم معاملات روز نخواهند داشته و در ابتدای نقطه شکست زمانی که احساس می کنند که قیمت در حال افزایش است تصمیم به خرید می گیرند که درست مانند یک تله است. قطعا یک شایعه مثبت از طرف شرکت منتشر شده که باعث افزایش قیمت موقت شده است وقتی که مشخص شد که این شایعه اشتباه است قیمت به محل قبلی خود بر میگردد. با مطالعه و دقت در حجم معامله که در این حالت قطعا اندک است می تواند جلوی به تله افتادن خود را بگیرید.

   

   

  تکنیک تحلیل حجم داده در تحلیل تکنیکال

  شکل بالایی نشان می دهد که قیمت به سمت پایین شکسته شده است در حالی که حجم معاملاتی در حال افزایش است. این افزایش می تواند بر اثر مشکلات داخلی شرکت تجاری رخ داده باشد. احتمالا مالكان سهام زمانی که متوجه مشکلات داخلی شرکت می شوند اقدام به روش سهام می کنند. داشتن نقطه شکست در سطح پشتیبانی در حالی که حجم در حال افزایش است باعث می شود که قیمت به سرعت کاهش یابد.

   

  تکنیک تحلیل حجم داده در تحلیل تکنیکال

   

  شکل فوق از نوع مثلث متقارن است و زمانی ایجاد می شود که خریدار و فروشنده هر دو مشتاق به معامله باشند. خریدار تمایل دارد که سهام را با قیمت بالاترین خریداری کند و فروشنده یا فروش سهام با قیمت کم راضی است. به تدریج توازن بين عرضه و تقاضا به نفع خریدار تغییر می کنند، کسی که تعداد سهام بیشتری با این قیمت نیاز دارد. در این حالت، تقاضای اضافی نقطه شکست را به سمت بالا می کشد.

   

  افزایش در حجم معاملاتی نشانگر این است که قیمت به سمت بالا نکته می شود. توجه داشته باشید که افزایش در حجم معاملاتی ادامه خواهد داشت تا زمانی که نیست در حال افزایش باشد.

  تکنیک تحلیل حجم داده در تحلیل تکنیکال

  شکل فوق یک مورد استئثنا از قانون افرایش قیمت در برابر افزایش حجم معاملاتی را نمایش می دهد. یک حرکت مشخص به سمت بالا باید توسط افرایش در حجم معاملاتی همراه شود. اما حرکت قیمت به سمت پایین می تواند بزرگ باند زمانی که یک افزایش کوچک و یا بدون تغيير در حجم معاملاتی باشد. به طور کلی کاهش تقاضا باعث کاهش قیمت می شود بدون پشتیبانی، قیمت سهام به سمت پایین کشیده می شود شکت به سمت پایین می تواند بر اثر انصراف پیشنهادات خریداران باشد که بر اثر كاهش تمایل آنها در سرمایه گذاری رخ داده است.

   

  تکنیک تحلیل حجم داده در تحلیل تکنیکال

  شكلی که می بینیند ، نمایانگر یک مثلث صعودی است که بر اثر افزایش تقاضا و کبود عرضه ایجاد شده است. به دلیل اختلال در عرضه و تقاضا، زمانی که مثلت صعودی شکل می گیرد، نقطه شکست در بالای مثلث ایجاد می شود. در این مورد افزایش در حجم معاملات باعث افزایش قیمت برای یک دوره می شود.

   

   

  شکل بالا یک مثلث نزولی را نمایش می دهد که در آن فروشنده تمایل بیشتری برای فروش سهام نسبت به خریدار برای خرید سهام دارد. این دیدگاه باعث میشود که قیمت سهام به سمت پایین کشیده بشود افزایش حجم معامله باعث حرکت قیمت می شود. زمانی که نقطه شکست ایجاد شد این احتمال است که قیمت به سمت پایین حرکت کند تا زمانی که یک خبر مثبت از طرف شرکت تجاری منتشر شود. اگر نقطه شکست همراه با افزایش اندک حجم معامله و یا بدون تغییر باشد کاهش قیمت سهام با سرعت کمتری کاهش خواهد یافت.

   

  تکنیک تحلیل حجم داده در تحلیل تکنیکال

   

  با توجه به شکل ،زمانی که نقطه شکت در مسیر حرکت به سمت پایین اتفاق می افتد باعث ایجاد مسیر رو به بالا می شود حجم معامله افزایش می یابد، به طوری که قیمت نیز در حال افزایش است. این غیر ممکن است که بدانیم تا چه زمانی مسیر رو به پایین و یا رو به بالا خواهیم داشت. بنابراین بهتر است زمانی اقدام به خرید سهام کنیم که نقطه شکست اتفاق افتاده باشد و از پیش بینی خودداری کنیم.

   

  تکنیک تحلیل حجم داده در تحلیل تکنیکال

   

  با توجه با شکل ، بعد از نقطه شکست در مسیر حرکت رو به بالا، مسیر رو به پایین اتفاق می افتد. حجم معامله در زمان نقطه شکست خیلی کم افزایش پیدا می کند. معمولا حجم معامله کم همراه با کاهش قیمت همراه است.

   

  تکنیک تحلیل حجم داده در تحلیل تکنیکال

  آکادمی تبریز فایننس در تلاش است تا با برگزاری دوره هایی چون دوره فارکس ، دوره پرایس اکشن نوین و دیگر دوره ها اطلاعات و دانش کافی جهت ورود به بازار های مالی جهان را در اختیار شما قرار دهید.با شرکت در دوره های تبریز فایننس می توانید مثل آب خوردن بازار های مالی را تحلیل کرده و سرمایه خود را گسترش دهید.

   

  همچنین اگر شما علاقه مند به سرمایه گذاری در بازار جهانی فارکس هستید ، می توانید با استفاده از آموزش ها و مقالات رایگان فارکس در وب سایت تبریز فایننس ، تمامی اصطلاحات و دانش اولیه جهت ورود به این بازار را فرا بگیرید و سپس با شرکت در دوره فارکس تبریز فایننس ، سرمایه گذاری بی نظیری را در بازار فارکس ثبت کنید. تبریز فایننس شما را به یک تریدر حرفه ای تبدیل می کند !

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.