تبریز فایننس

داده ها در بلاکچین !

 • داده ها در بلاکچین : داده، در تمام مراحل طیف بلاکچین، یک ارز مهم به شمار می رود. این ارز در فاز الهام گرفته از بلاکچین، بیش از مراحل دیگر در معرض آسیب پذیری قرار دارد. این آسیب پذیری در مورد آن دسته از راهکارهای الهام گرفته از بلاکچین که برای تسهیل تعاملات بین سازمانی در یک زنجیره ارزش طراحی شده اند، به شکل ویژهای بارزتر است.

   

  اگر سازمان شما در یکی از این بلاکچینها عضویت دارد و نظارت حاکم بر بلاکچین، به گونه ای است که امکان می دهد یک بازیگر یا زیرگروه واحد، بر تمام داده های جریان یافته در بلاکچین دسترسی یا کنترل داشته باشند، این امکان وجود دارد که شما اطلاعات کسب و کارتان را بدون دریافت دید کلی یا ارزش متناسب، برای دیگران افشا کرده باشید.

   

  برای اینکه منظورمان را بهتر بیان کنیم، مشارکت بلاکچینی «ترید لنز» را مثال میزنیم. این پلتفرم در آگوست ۲۰۱۸ توسط غول کشتیرانی «مرسک» و شرکت جهانی IBM که در زمینه فناوری فعالیت می کند، راه اندازی شده است. ترید لنز یک راهکار تدارکات الهام گرفته از بلاکچین است که با هدف تسهیل به اشتراک گذاری اطلاعات در صنعت زنجیره تأمین طراحی شده است.

   

  داده ها در بلاکچین

   

  «دنیل ویلسون» سرپرست توسعه کسب و کار مرسک در مشارکت تولید لنز بوده است. او در گفت وگو با ما عنوان کرد این راهکار از دل پژوهشی بزرگتر که در حوزه راهکارهای دیجیتال برای صنعت تدارکات انجام گرفته، بیرون آمده است؛ «در صنعت ما، نیاز مبرمی به تحول دیجیتال وجود دارد؛ این تحول باید به گونه ای باشد که تمامی اعضا بتوانند به جریان های اطلاعات قابل اعتماد و قابل پیش بینی دسترسی پیدا کنند. ما دریافتیم که طراحی یک پلتفرم بلاکچینی، یکی از راه هایی است که تا حدودی کمک می کند آن نقاط درد، تسکین پیدا کنند.»

   

  جالب است بدانید بالغ بر پنج هزار کشتی باربری در کل اقیانوس های دنیا مشغول سفر به جهات مختلف هستند. برخی از این کشتی ها، تا ۲۰ هزار کانتینر کالا را جابه جا می کنند. صنعت کشتیرانی برای اینکه بتواند از پس مدیریت چنین حجم بالایی بربیاید، به اطلاعات نفوذناپذیر نیاز دارد؛ اما بخش زیادی از اطلاعات، هنوز هم به شکل کاغذی ثبت و نگهداری میشوند.

   

  در صورتی که اسناد ناقص باشند، به زبان اشتباه نوشته شده باشند، یا گم شده باشند، کالاها برای مدتی توقیف خواهند شد که در نتیجه، هزینه های اضافی به بار خواهد آمد.

   

  ترید لنز قصد دارد با ثبت اطلاعات الزامی صنعت کشتیرانی در یک پلتفرم الهام گرفته از بلاکچین، این فرایند را دیجیتالی کند. با انجام این کار، بازیگران دخیل در تراکنش، هر زمان که بخواهند، به اطلاعات دسترسی خواهند داشت. شبکه ترید لنز، هنگام راه اندازی در آگوست ۲۰۱۸، بیش از یکصد عضو از بخش تدارکات جهان داشت.

   

  تا اکتبر ۲۰۱۸، این پلتفرم ۱۵۴ میلیون رویداد کشتیرانی را مدیریت کرده بود و حجم روزانه رویدادهای تحت مدیریت این پلتفرم، به یک میلیون می رسید. طبق گزارش مرسک، شبکه اعضای ترید لنز، ۲۰ درصد از بازار قابل شناسایی کشتیرانی جهان را شامل می شود و ترویج کنندگان اعلام می کنند بلاکچین از این پتانسیل برخوردار است که زمان صرف شده برای امور اداری حمل ونقل را تا ۴۰ درصد کاهش دهد.

   

  داده ها در بلاکچین

   

  وعده همچنان پابرجاست، اما رویکرد متمرکز، باعث شده بازیگران صنعت در حرکت به سمت بلاکچین وقفه بیندازند. به عنوان مثال، مدیران اجرایی شرکت ترابری آلمانی ها پاگ – لوید» (Hapag-Lloyd) به صورت علنی اظهار کردهاند برای عضویت در پلتفرمی که تحت مالکیت و کنترل یک رقیب قرار دارد، از خود مقاومت نشان میدهند.

   

  «رولف هابن جانسن»، مدیرعاملی هاپاگ – لوید را به عهده دارد. او می گوید: «از نظر فنی، داشتن یک پلتفرم خوب می تواند راهکار مناسبی باشد، اما لازم است یک نظارت صورت بگیرد و پلتفرم، متعلق به کل صنعت باشد، نه اینکه صرفأ تحت مالکیت مرسک و IBM عمل کند.

   

  این مورد، نقطه ضعفی است که به تازگی در بسیاری از این ابتکارات نوآورانه دیده میشود. دست اندرکاران هر پروژه، ادعا می کنند یک پلتفرم برای کل صنعت ارائه کرده اند که تحت کنترل خودشان عمل می کند. این در دل خود یک تناقض دارد و باعث می شود بدون رسیدن به یک راهکار مشترک، مقدار زیادی پول به هدر برود. چنین اتفاقی به نفع هیچ کس نیست.

   

  از ویلسون در مورد مسئله نظارت سؤال کردیم، او معتقد بود: «چشم انداز بسیاری از فعالان صنعت چنین است که داشتن یک پلتفرم برای تسهیل پیاده سازی استانداردهای به اشتراک گذاری اطلاعات، بهترین اتفاق است؛ اما در مورد مدل نظارت، نگرانی هایی وجود دارد.

   

  ما در راستای پاسخ به این بازخورد صنعت، طی ۱۲ ماه گذشته، تغییراتی را در شیوه نظارت اعمال کردیم. ما در حال رصد بازار هستیم، اما هنوز هیچ بازخورد منفی ملموسی در مورد رویکرد فنی به گوشمان نرسیده است.

   

  ویلسون می افزاید: «از نظر فناوری ما از طریق انجمن های گوناگون در مورد استانداردها گفت وگو می کنیم. ما از فناوری متن باز استفاده می کنیم و همگی ساختارهای داده، باز هستند. هر فرد دیگری می تواند همین فناوری را به کار بگیرد و پلتفرم خودش را بسازد، اما چرا باید کسی چنین کاری را انجام بدهد؟ ارزش در این است که تمام اطلاعات در یک مکان تجمیع شوند و یک فروشگاه چندمنظوره ایجاد شود

   

  در این میان، اعلام شده که یک راهکار الهام گرفته از بلاکچین دیگر برای صنعت کشتیرانی ایجاد شده که رقیب ترید لنز محسوب می شود. شبکه جهانی کسب و کار کشتیرانی، ۹ امضاکننده از صنعت کشتیرانی دارد که نام بندر بین المللی شانگهای و «کاسکو» (COSCO) در میان آنها به چشم می خورد. این شبکه اظهار کرده که قصد دارد یک راهکار بلاکچینی را توسعه دهد. البته نحوه عملکرد شبکه هنوز به روشنی مشخص نشده است.

   

  داده ها در بلاکچین

   

   

  نگرانی مدیران هاپاگ – لویدز در مورد تجارت و دسترسی به داده، (به معنای جامع تر)، نگرانی از تمام راهکارهای مبتنی بر حاکمیت متمرکز و مالکیت مرکزی است. این دلواپسی ها در مورد راهکارهای مبتنی بر حجم فشرده ای از اطلاعات، بیش از پیش تشدید می شوند.

   

  یک شرکت بزرگ که قابلیت بالایی در تجزیه و تحلیل هوش مصنوعی دارد، با کمک راهکارهای الهام گرفته از بلاکچین می تواند داده ها را مشاهده کند، به آنها دسترسی داشته باشد و روی جریان داده بین اعضای سیستم، تأثیر بگذارد. چنین امری، می تواند منافع بی حدوحصری برای آن بازیگر به همراه بیاورد و باعث ایجاد تمایز و نابرابری شود.

   

  عدم وجود توکن در راهکارهای الهام گرفته از بلاکچین، باعث می شود هیچ مکانیسمی وجود نداشته باشد که اعضا با کمک آن بتوانند اطلاعات شان را کنترل کنند، رضایت خودشان را اعلام کنند یا توکن را به عنوان یک دارایی، مورد معامله قرار دهند؛ در نتیجه، تمرکز قدرت را تقویت می کند.

   

  بنابراین، وقتی می گوییم داده یک ارز است، منظورمان این است که شکل، ساختار نظارت و مالکیت راهکارهای الهام گرفته از بلاکچین، می توانند تعیین کنند که اعضا تا چه اندازهای بر داده های ورودی شان کنترل داشته باشند. بنابراین پیش از به کار گرفتن این قبیل راهکارها، اطلاع پیدا کنید که چه هزینه ای را از چه طریقی پرداخت می کنید.

   

  آکادمی تبریز فایننس یکی از بهترین مجموعه ها در غرب کشور است که سعی دارد بستری مناسب برای علاقه مندان در حوزه ی ارز دیجیتال با برگزاری دوره هایی مثل دوره ارز دیجیتال و دوره پرایس اکشن نوین و دوره های دیگر ایجاد کند.

   

  شما می توانید با شرکت در این دوره ها سرمایه گذاری بی نظیری در کارنامه مالی خود ثبت کنید و به یک تریدر حرفه ای تبدیل شوید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.