تبریز فایننس

آموزش استخراج ارز چیا 100% مهم (با هارد لپ تاپ چیا استخراج کن)

استخراج چیا
 • استخراج ارز چیا : وقتی صحبت از ارزهای رمزپایه می شود، بیت کوین اولین نامی است که به ذهن خطور می کند. از زمان خلق بیت کوین، بسیاری از انواع کوین های جدید ایجاد و تکامل یافته اند. به عنوان مثال در مارس 2021 ، ارز جدیدی به نام رمز ارز چیا (Chia) معرفی شد و به سرعت محبوب شد.

   

  آموزش استخراج ارز چیا

   

  چیا یک ارزرمزپایه جدید است که بر خلاف بیت کوین و اتریوم، برای استخراج کوین های جدید از اثبات کار (PoW)  استفاده نمی کند. در حالی که بعضی از پروژه‌های رمزنگاری مانند کاردانو با استفاده از الگوریتم اثبات سهام (PoS) ایجاد شده‌اند که در آن سپرده‌ گذاران وظیفه‌ مراقبت از شبکه و تایید تراکنش‌ها را بر عهده دارند. همین طور در این راه انرژی کمتری نسبت به الگوریتم اثبات کار مصرف می‌شود.

   

  در عوض، چیا از آنچه به عنوان اثبات فضا و زمان (PoST) معروف است استفاده می کند.  چیا به جای نیاز به رایانه ها یا بهترین کارت های گرافیک برای حل محاسبات ، به “هارد دیسک سخت” خالی برای ایجاد ارز رمزنگاری شده نیاز دارد. ادعا می‌شود که الگوریتم اثبات فضای ذخیره‌سازی و نوع زمانی بهره‌ وری بیشتری در مصرف انرژی دارد.

   

  پروژه بلاکچین چیا توسط برام کوهن که ساخت پروتکل رمزارز  بیت تورنت (BitTorrent) را در سوابق خود دارد، توسعه داده شده است. اثبات مکان (Proof of Space) یک تکنیک رمزنگاری شده است که برای استفاده از اثبات زمان (Proof of Time) از فضای خالی هارد دیسک استفاده می کند.

   

  شرکت ‌کنندگان در شبکه‌ چیا با عنوان «فارمر» یا کشت­گر شناخته می‌شوند که پلات‌های (فضای ذخیره‌سازی) خودشان را در رقابت با سایر فارمرها و برای استخراج بلاک‌ های شبکه به مشارکت در شبکه‌ این پروژه اختصاص می‌دهند. همانطور که همه ما می دانیم ارز رمزپایه چیا باعث مشکلات در ذخیره سازی هارد دیسک می شود

  دلیل آن استفاده بیش از حد از فضای ذخیره سازی مورد نیاز برای فارمینگ چیا در لجر (ledger) بلاکچین است. روند پلات بلافاصله SSD را مصرف می کند و در نتیجه HDD را در حین طراحی خسته می کند.

   

  این رمزارز تقاضا برای SSD ها و HDD های بزرگتر در بازار را بالا برده است زیرا مردم شروع به خرید و انبار دستگاه های ذخیره سازی کرده اند. با وجود افزایش تولیدات توسط شرکت های تولیدی، آنها قادر به تولید همگام با تقاضا و تکمیل تقاضا نیستند. این وضعیت چالش برانگیزی را برای شرکت های تولید کننده هارد ایجاد خواهد کرد.

   

  همانطور که ذکر گردید بر خلاف مدل اثبات سنتی اثبات-کار، چیا از مدل اثبات مکان و زمان استفاده می کند. بزرگترین مزیت این مدل مصرف کمتر انرژی است که بزرگترین مانع در استفاده از ارزهای رمزپایه است بویژه اینکه در ماه های اخیر بحث در رابطه با مصرف انرژی و اثر کربن استخراج بیت کوین داغ بود و افراد معروفی مانندی ایلان ماسک مدیرعامل شرکت تسلا پرداخت با بیت کوین برای خرید خودروی این شرکت با بیت کوین را متوقف کرد.

   

  قبل از اینکه جزئیات کار چیا را بشناسیم، نیاز هست تا سوالات زیر را بررسی کنیم:

  • چرا ارز رمزپایه چیا را ارز مبتنی بر ذخیره سازی می نامند؟
  • رمزگذاری چیا چگونه کار می کند؟
  • ارز رمزپایه چیا در کجا ذخیره می شود؟
  • چه تاثیری بر قیمت SSD ها و HDD ها دارد؟

  با خواندن این مقاله، پاسخ سوالات فوق را خواهید شناخت.

   

  شکی نیست که روش استخراج مورد استفاده در پردازش ارزهای رمزپایه دیگر پیچیده و انرژی بر است. همچنین، این بستگی به استفاده از بسیاری از دستگاه های سخت افزاری دارد که روند کار را افزایش می دهد. در عوض چیا با “تهیه” فضای ذخیره شده در یک دیسک سخت، به انرژی بسیار کمتری نیاز دارد.

   

  بنابراین نیاز هست که اطلاعات مورد نیاز در مورد فارمینگ (farming) و سایر موارد فنی مربوط به کاربرد عملی آن را کسب کنیم.

  اصطلاحات، توصیه‌ها و ارزیابی فنی

  در شبکه‌ چیا به فرآیند تشکیل فایل‌های پلات، پلاتینگ (plotting) گفته می‌شود. در فرآیند پلاتینگ مجموعه‌ای از اطلاعات‌ دارای توابع هش حاصل از الگوریتم رمزنگاری ایجاد شده و بعد در فرآیند ماینینگ از هش‌های ایجاد شده برای مقایسه‌ی برآورده شدن شرایط استخراج بلاک بعدی استفاده می‌شود.

  اگر شرایط برآورده شود، در واقع بلاک بعدی شبکه چیا کوین استخراج شده و فارمرها (کشت گران) پاداشی برابر با ۵ XCH  دریافت خواهند کرد.

  به خاطر تشکیل فایل‌های موقت و جانبی در فرآیند پلاتینگ اختصاص فضای اضافی اضافه بر میزان اختصاص داده شده به هر پلات ضروری است. برای نمونه، حجم پلات k=32 حدودا ۱۰۰ گیگابایت است اما برای ایجاد آن در اختیار داشتن فضای موقت ۳۵۶ گیگابایتی ضروری است.

   

  فارمرها برای سرعت بخشیدن به فرآیند پلاتینگ به پردازنده‌ قدرتمند و حافظه‌های SSDهای سریع احتیاج دارند. به جز این حالت این فرآیند امکان دارد چند روز طول بکشد. اما حتی با تجهیزات کاملاً قدرتمند کنونی هم ایجاد ۱۰۰ گیگابایت فایل برای فارمینگ چیا حدودا به ۱۰ ساعت زمان نیاز دارد.

   

  مزایای استفاده از رمزنگاری مبتنی بر ذخیره سازی

  چیا یکی از ارزهای رمزپایه سازگار با محیط زیست است که به جای کارت گرافیک های تشنه برق، در ذخیره سازی با سرعت بالا کار می کند. با این حال، قسمت پیچیده این است که مصرف زیاد درایوهای سخت باعث کمبود دستگاه های ذخیره سازی در آینده خواهد شد.

   

  چیا در دوران ارزهای رمزنگاری شده می تواند مانند یک غلتک کوچک کار کند. اصل “اثبات فضا و زمان” با تکیه بر ذخیره سازی با سرعت بالا متمرکز می شود. فرآیند فارمینگ از پیچیدگی ها می کاهد و پردازش کوین ها را ساده تر می کند و بنابراین از فشار بر توسعه دهندگان کاسته می شود و ساخت آنها را به یک فناوری معمول تبدیل می کند.

   

  با بدست آوردن الگوریتم اثبات فضا و زمان، احتمال دستیابی به نتایج صحیح بیشتر می شود زیرا شما فقط باید داده های مناسب را در قطعات ذخیره سازی پر کنید.

   

  تفاوت بین استخراج و فارم ارز رمزنگاری شده

   

  به فرآیند استخراج چیا کوین ماینینگ گفته نمی شود و به جای کلمه ماینینگ از فارمینگ (farming) استفاده می شود. استخراج کنندگان رمزنگاری با تولید بلوک های جدید از طریق معاملات تایید شده در استخر استخراج ، پاداش می گیرند.

   

  استخراج ارز چیا

   

  در استخراج، فرآیند بلاکچین با کوین های جدید تولید می شود. گره ها (node) در لجر بلاکچین ایجاد و گردش می کنند. استخراج یک تکنیک سخت، پرهزینه و وقت گیر است. عوامل اصلی فرآیند استخراج عبارتند از:

   

  با استخراج، می توانید ارز رمزنگاری شده را بدست آورید و نیازی به صرف هزینه برای آن نیست.

   

  استخراج کنندگان بیت کوین (Bitcoin) را به عنوان پاداش برای تکمیل “بلوک” معاملات تأیید شده که به بلاکچین اضافه می شود، دریافت می کنند.

   

  جوایز استخراج به ماینر پرداخت می شود که در ابتدا راه حل یک معمای هش پیچیده را کشف می کند و احتمال اینکه یک شرکت کننده در کشف راه حل مشارکت داشته باشد مربوط به بخشی از کل توان استخراج در شبکه است. برای راه اندازی فرآیند استخراج یا به  GPU  (واحد پردازش گرافیک) یا یک مدار مجتمع مخصوص برنامه (ASIC)  نیاز دارید.

   

  درگیری دستگاه های ذخیره سازی در استخراج در مقایسه با فارمینگ کمتر است زیرا از الگوریتم PoW برای کشف پلات جدید استفاده می شود.

  فارمینگ رمزنگاری و استخراج ارز چیا

  از طرف دیگر، فرآیند فارمینگ Crypto از فضای ذخیره سازی استفاده نشده لپ تاپ، دسکتاپ یا شبکه شرکتی شما استفاده می کند و در عوض، این امکان را دارید که به دلیل کمک به امنیت بلاکچین، پاداش های چیا دریافت کنید. عوامل اصلی درگیر در فارمینگ رمزنگاری عبارتند از:

  فارمرهای چیا به شما امکان می دهد تا مقدار مشخصی از فضای دیسک بدون استفاده را برای ایجاد طرح اختصاص دهید. تنها فرآیند فشرده در فارمینگ، پلات کردن آن است.

   

  برای طراحی نقشه از دیسک های سخت استفاده می شود. پس از اتمام  پلات، رایانه شما کار فارمینگ را شروع می کند و نرم افزار تمام کارها را انجام می دهد و جوایز شما را برای شما کسب می کند.

   

  فارمینگ مداوم از پهنای باند شبکه بسیار کمی استفاده می کند و تقریباً منابعی غیر از ذخیره سازی ندارد. همین مسئله باعث ایجاد مشکل در دستگاه ذخیره سازی می شود. از آنجا که برای پلات به قدرت بالایی نیاز است ، احتمال دارد پس از مدتی SSD و هارد دیسک شما خراب شود.

  شرایط سخت افزاری برای فارمینگ و استخراج ارز چیا

  از هم اکنون ، پلات چیا برای تولید طرح استاندارد (k = 32) دو برابر طولانی تر از (k=33) است، با یک SSD بسیار سریع  Optane 905، 6 الی 7 ساعت طول می کشد. اگر منابع سخت افزاری کافی داشته باشید، می توانید چندین پلات انجام دهید. محدودیت زمانی نیز به همین ترتیب افزایش می یابد.

   

  نیاز مطلوب برای SSD ظرفیت ذخیره سازی 14 ترابایت یا 18 ترابایت است. فارمینگ چیا با پلات اولیه شروع می شود که با استفاده از SSD انجام می شود و سپس این قطعات برای انتقال و ذخیره سازی نهایی به HDD منتقل می شود.

   

  برنامه Chia به شما اجازه می دهد این کار را انجام دهید، اما ممکن است کمی ریز باشد، و اگر مشکلی مانند تشدید دما رخ دهد، پلات تخریب می شود.

   

  اکنون تا آنجا که به پلات Chia مربوط می شود، می توان آن را در دو مرحله انجام داد، سریعتر و کندتر. در اینجا نیازهای سخت افزاری برای همان مورد آورده شده است.

   

  جدول1. پیکربندی رایانه شخصی  Chia 6X

  استخراج چیا

   

   

  جدول 2. پیکربندی رایانه شخصی Chia 10X

  استخراج چیا

   

  تا کنون ما بر روی سخت افزارهای مورد نیاز برای پلاتینگ، که بخش دشوارتر فارمینگ چیا است، تمرکز کرده ایم. پس از اتمام کار فارمینگ، مایلید مزرعه خود را بصورت آنلاین زنده نگه دارید.

   

  سازندگان چیا به استفاده از این نرم افزار ایمان کامل دارند. برای شروع کار بهتر است که با بلاکچین چیا همگام شوید و سپس به صورت دستی پایگاه داده را در تنظیمات Pi خود کپی کنید.

   

  می توانید از یک کامپیوتر ساده با حداکثر پورت SATA در مادربرد استفاده کنید. همچنین می توانید از آداپتورهای USB به SATA و هاب های USB استفاده کنید. پس از انجام کار فارم، می توانید ده ها هارد دیسک متصل را آزاد کنید. اجرای 50 HDD برابر است با همان قدرتی که RTX 3080 برای استخراج اتریوم دارد.

   

  بهترین HDD ها برای فارمینگ Chia
  Seagate Exos X10 10TB 512e SATA 6Gb/s 7200 RPM 3.5-Inch Enterprise HDD (ST10000NM008

  Seagate 18TB Exos X18 7200 RPM SATA 6Gb/s 256MB Cache 3.5-Inch Enterprise Hard Drive HDD (ST18000NM000J)

  Seagate BarraCuda ST8000DM004 8TB 5400 RPM 256MB Cache SATA 6.0Gb/s 3.5″ Internal Hard Drive Bare Drive

   

   

  چیا چگونه می تواند مصرف انرژی را کاهش دهد – ارز رمزنگاری شده سبز

  نگرانی های زیست محیطی همیشه استفاده از ارز رمزنگاری شده را آزار می دهد. کاهش مصرف برق مصرفی در فرآیند استخراج یک چالش بود. چیا ادعا می کند که یک قهرمان استفاده از انرژی سبز است. این دلیل ادعای این مفهوم به عنوان کوین های رمزنگاری دوستدار محیط زیست است:

   

  این فناوری از روند استخراج خانگی پشتیبانی می کند که باعث کاهش کار فروشندگان نگهداری شبکه چیا  می شود و در نتیجه در مصرف انرژی صرفه جویی می شود.

  چیا از تورم قابل پیش بینی و مداوم نسبت به سقف سخت استفاده می کند، بنابراین کار همیشه کنترل شده و پیشرفت می کند.

  تکنیک های اثبات فضا و زمان هیچ سخت افزار اضافی را که باعث ایجاد هزینه اضافی یا زیرساخت اضافی شود که در مورد ارزهای رمزپایه یک امتیاز محسوب می شود، اعمال نمی کند.

  چیا یک بلاکچین و بستر معاملاتی هوشمند است که به عنوان یکی از کوین های جدید در دنیای ارزهای رمزپایه ظهور کرده است. از آنجا که پول درگیر بسیار زیاد است، هر حرکتی که انجام می دهیم نه تنها از منظر فنی بلکه از نظر مالی نیز مهم است.

  اگر مسئله کمبود هارد دیسک را پشت سر بگذاریم، بدون شک این تکنیک از نوع کارآمد، ایمن و جریان اصلی است.

   

  مراحلی که در زمینه فارمینگ در شبکه چیا انجام می شود

  توجه: قبل از اینکه بیشتر در مورد پلات کردن بدانیم، لازم به یادآوری است که پس از شروع روند، نمی توان آن را در وسط پلاتینگ متوقف کرد. بنابراین، برای این منظور باید از یک دستگاه اختصاصی استفاده شود.

   

  نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کنید این است که اگر فضای ذخیره سازی لپ تاپ یا رایانه شخصی که در حین پلات بیش از حد از آن استفاده می کنید، سیستم خراب می شود. در بیشتر مواقع در چنین شرایطی قادر به بازیابی اطلاعات نیستید.

   

  برای شروع، نرم افزار Chia را نصب کنید. شما می توانید با استفاده از این ماشین حساب چیا در وبسایت (https://chiacalculator.com/) میزان فارمینگ چیا را بدست آورید. برای شروع فارمینگ، به یک کامپیوتر ویندوز با SSD نیاز دارید – macOS و Linux نیز پشتیبانی می شوند.

   

  – به وب سایت Chia مراجعه کنید.

  – بر روی “نصب Chia Blockchain” کلیک کنید.

  – به پایین به نسخه Windows بروید و Chia Blockchain را برای ویندوز بارگیری کنید.

  – Chia Blockchain را نصب و اجرا کنید.

  -روی “ایجاد یک کلید خصوصی جدید” کلیک کنید. 24 کلمه را یادداشت کنید (برای بازیابی کیف پول و چیا به این نیاز دارید)

   

   

   

   

   بر روی “Plots” کلیک کنید.

  قبل از شروع کار، باید اجازه دهید زنجیره بلوک همگام سازی شود. با این حال، هنوز هم می توانید قبل از همگام سازی کامل بلاکچین پلات هایی را ایجاد کنید زیرا انجام این کار تقریباً 10 ساعت طول می کشد. بلوک اضافی را می توان بعدا اضافه کرد.

   

   

   

   

  با اتمام مراحل همگام سازی، دسترسی به صفحه اصلی داده می شود. آیکون های Wallets و Farm در سمت چپ در حال حاضر هیچ چیز مفیدی نخواهند داشت، بنابراین به بخش Plots بروید و مراحل پلات را شروع کنید.

   

   

   

   

  پلات های ایجاد شده قبلی را می توان به این پوشه اضافه کرد. اگر بخواهید به نحوی به پرونده های طرح شخص دیگری دسترسی پیدا کنید، بدون اینکه کلید آنها به درد شما بخورد.

   

  در اینجا شش طرح همزمان k = 32 گرفته ایم که بین هر شروع طرح ده دقیقه تأخیر وجود دارد. این باید منجر به تقریباً ده دقیقه تأخیر بین اتمام پلات ها شود، که باید زمان کافی برای برنامه برای انتقال یک طرح تمام شده به فهرست نهایی باشد.

  فهرست موقت درایو SSD بزرگ و سریع شما خواهد بود. شما می توانید برای شروع تأخیر کمتری بین پلات ها تلاش کنید، اما قطعاً شش پلات همزمان بار مناسب تری را برای بیشتر SSD ها در پی خواهد داشت.

  توجه: طبق مشخصات هر قطعه 239 گیگابایت فضای ذخیره سازی موقت در هر قطعه مصرف می کند.

  پس از تنظیم همه چیز، روی دکمه ایجاد طرح در پایین کلیک کنید و 6-8 ساعت منتظر بمانید. اگر هشت ساعت دیگر برگردید، امیدوارم که همه چیز بدون هیچ حادثه ای به پایان رسیده باشد و شما هم اکنون قطعات فعال در مزرعه چیا خود را مشاهده خواهید کرد.

  فارمینگ چیا را می توان در مقیاس کوچکتر و در مقیاس بزرگ با استفاده از چند رایانه شخصی انجام داد. این فرآیند در مقیاس بزرگ با عنوان Chia Harvesters شناخته می شود. از آنجا که ترافیک شبکه چیا از پهنای باند زیادی استفاده نمی کند، منطقی نیست که چندین رایانه شخصی (به ویژه برای یک مزرعه بزرگ) سعی در همگام سازی داشته باشند. اندازه بلاکچین فعلی ظرفیت 2.6 گیگابایتی را شکسته است و با گذشت زمان فقط بزرگتر خواهد شد.

   

  در حالت ایده آل، شما می خواهید سریعترین رایانه خود را برای گره کامل چیا انتخاب کنید، سپس سایر رایانه های شخصی موجود در شبکه را به عنوان دروگر پیکربندی کنید. اینها به گره اصلی اشاره می کنند و نیازی به همگام سازی و سایر موارد اضافی ندارند.

   

  نکات ضروری برای استخراج ارز چیا

   

  دقت داشته باشید که گزینه‌ی خاموش شدن رایانه پس از مدت زمان معین را غیرفعال کنید تا عملیات فارمینگ متوقف نشود.

  سرعت مشارکت فارمرها (کشت­گران) برای ماینینگ چیا کوین باعث شده است تا به شکل پیوسته ظرفیت اختصاص داده شده به این پروژه‌ی رمزارزی چند برابر گردد.

   

  بنابراین شانس استخراج بلاک برای فارمرهای (کشت­گران) خُرد کاهش یافته و در این زمان استفاده از استخرهای فارمینگ (مشابه با استخرهای ماینینگ) برای به اشتراک‌گذاری فضای ذخیره‌سازی با هدف استخراج چیا‌ کوین منطقی بنظر می‌رسد.

   

  با دقت  به این که در رایانه های عادی فضای خالی ذخیره‌سازی وجود دارد، امکان مشارکت و فارمینگ چیا بی نیاز به خرید تجهیزات تخصصی استخراج رمزارز برای تعداد بیشتری فرآهم شده است. بنابراین، انتظار می‌رود که در آینده دستیابی به دستاورد‌های بزرگی را توسط این پروژه‌ی رمزارزی شاهد باشیم.

   

  تهیه شده در تبریز فایننس

   

  دانستیم که ارز چیا  و چگونه استخراج میشود.  به نظر شما این ارز  به صرفه است ؟  بسیاری ازکارشناسان بر این باورند که  ممکن است قیمت ارز چیا  نوسانات شدیدی داشته باشد. در این صورت با ریزش قیمت میزان سود شما نیز از این ارز  کمتر می شود. به طور کلی دنیای ارزهای دیجیتال دنیای ریسک و تجربه های جدید است.

   

  در نتیجه  پیش از اینکار  شما میتوانید توسط دوره های  آکادمی تبریز فایننس همچون : دوره ارز دیجیتال ودوره پرایس اکشن نوین اطلاعات و دانش کافی را کسب کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.