تبریز فایننس

توکن سوزی خبر خوب است یا بد ؟

 • در این مقاله قرار است با هم بررسی کنیم که آیا توکن سوزی خبر خوب است یا بد ؟ و توکن سوزی چه تاثیراتی در روند معاملاتی ما خواهد گذاشت . پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید ، چون قرار است مساله مهم توکن سوزی را باهم بررسی و تحلیل کنیم .

   

  توکن سوزی خبر خوب است یا بد و توکن سوزی (Token Burn) چیست؟

   

  طبیعتا وقتی کلمه توکن سوزی رو می شنوید ، این فکر به ذهن شما خطور می کند که خوب احتمالا در جریان توکن سوزی ؟ یک سری ارز دیجیتال  یا توکن ، می سوزند و آتش می گیرند ، اما در پاسخ باید بگوییم که توکن سوزی فقط یک اصطلاح است و فرایند توکن سوزی به فرایندی گفته می شود که مقدار معینی از یک توکن یا کوین مشخص از چرخه بازار کریپتو خارج می شود .

   

   

  اما دقیقا فرایند توکن سوزی به چه شکلی انجام می شود ؟

   

   

  وقتی مقدار یک ارزی در بازار ارز دیجیتال بیشتر شود ، چه اتفاقی سر این ارز خواهد افتاد ؟ بله همانطور که حدس زدید ، طبیعتا قیمت اون ارز مشخص کاهش می باید ، اما به چه دلیل این کاهش قیمت اتفاق می افتد؟

  خب همان طور که می دانید ، این کاهش قیمت به این دلیل اتفاق می افتد که مقدار زیادی از این ارز در بازار وجود دارد ، اما اگر مقدار این ارزی که زیاد شده است ، کاهش پیدا کند ، چه اتفاقی می افتد ؟

  در پاسخ باید گفت ، طبیعتا قیمت این ارز به صورت غیر طبیعی ، افزایش میابد و این به دلیل افزایش  گردش و عرضه یک ارز در  مارکت می باشد، بعد از آن نیز مسئله عرضه و تقاضا به میان می آید که یکی از اساس های اولیه بازار کریپتو کارنسی است.

   

  چه فرایندی انجام خواهد گرفت تا از اشباع شدن یک کوین جلو گیری شود ؟

   

  حال با چه فرایندی می توان از این امر جلوگیری کرد ؟ ، یعنی عرضه افزایش پیدا نکند و اصطلاحاً آن کوین مشخص در بازار ارز دیجیتال ، اشباع نشود ؟

   

   

  طی فرآیند توکن سوزی، شرکت و سازمان اصلی که صاحب آن توکن می باشد ،  مقدار مشخصی از ارزخود را  که داخل بازار معامله می شود را خریداری میکند .

  یعنی خود شرکت وارد معامله می شود و به طور مثال تعداد 1000 تایی از ارز خود را می خرد !  طبیعتا این امر باعث افزایش تقاضا در آن ارز می شود ، ولی این کار چه نتیجه ای خواهد داشت؟ نتیجه آن ، این است که شرکت مقدار زیادی  از ارز خودش خریداری می کند و در آخر این ارز ها از گردش بازار خارج می شوند اما این پایان ماجرا نیست !

   

   

  حالا شرکت می تواند این ارزها را نگه داری کرده و بعد از مدتی دوباره وارد مارکت کند ، چون در آن صورت دوباره عرضه افزایش پیدا کرده و قیمت شدیدا افت خواهد کرد. و در نتیجه آب از آب تکون نمیخوره . بنابراین شرکت ،آن توکن یا کوین هایی را که خریداری کرده است را به یک ولت متروکه می فرستد.

   

   

  توکن سوزی خبر خوب است یا بد

   

   

  توکن سوزی خبر خوب است یا بد  و منظور از ولت متروکه چیست ؟ 

  ولتیه که عملا دسترسی بهش نداریم  و کلید خصوصی اون یادداشت نشده . 

   

  هم اکنون که این اتفاق رخ داده است و یک عامل از کوین خودش را خریداری  و وارد یک ولت متروکه کرده است ، دیگر دست هیچ فردی حتی خود او هم به ان نمیرسد ، قرار است چه اتفاقی رخ دهد ؟

   

   

  بعد از اینکه این اتفاق انجام شد ، میتوان گفت فرایند توکن سوزی به طور کامل انجام شده است  و مقدار معینی از کوین ها و یا توکن ها از چرخه بازار حذف شده است ، ولی توکن سوزی خبر خوب است یا بد ؟ این فرایند چه مزیت هایی دارد ؟

   

   

  توکن سوزی خبر خوب است یا بد ؟

  خب هم اکنون که این اتفاق های گفته شده رخ داد و صاحب این توکن مقداری از توکن های خودش را سوزاند ؟ این فرایند چه نتیجه ای به همراه خواهد داشت ؟

  ۱. کم شدن عرضه کوین یا توکن 

   

   

  خب، تمام مارکت، تمام چرخه اقتصادی روی دوتا واژه مهم و اساسی می چرخد . عرضه و تقاضا. هرچه عرضه کمتر باشد، تقاضا بیشتر میشود و در نتیجه قیمت افزایش پیدا خواهد کرد و هرچه تقاضا کمتر باشد ، عرضه بیشتر قیمت کاهش پبدا می کند. بنابراین  یکی از مزیت های توکن سوزی کاهش عرضه می باشد.

   

   

  عرضه که کمتر میشود ، در ازای آن تقاضا افزایش پیدا میکند و در نتیجه قیمت ارز افزایش پیدا می کند ، اما این فرایند به نفع کیست ؟ در جواب باید گفت هولدرا ، کسانی که آن ارز را نگه داری کردند . برخی از افراد نیز برای اینکه از قافله جا نمانند ، دست به معاملات هیجانی می زنند ، که این امر نیز باعث بالا رفتن قیمت خواهد شد .

   

  شاید الان بگید پس ماجرای اون شخصی که بسیاری از ارز خود را خریداری کرد ، چه می شود ؟  اشتباه نکنید سود کلان را همین شرکت به دست می آورد . اولا پول خرید این توکنها از طریق سود آوری های قبلی این توکن ، تهیه می شود .

  بنابراین ضرری در کار نیست ، ثانیاً  وقتی قیمت افزایش پیدا می کند ، بزرگترین هولدر این توکن خود شرکت است ، ثالثاً وقتی قیمت ارز ، در مارکت افزایش پیدا کند ، با قیمتی بالاتر معامله میشود ، این یعنی سود آوری بهینه برای شرکت صاحب توکن !

   

   

  ۲. محافظت توکن سوزی در برابر اسپم و حملات

  بله درست شنیدین،  توکن سوزی باعث محافظت از شبکه خود ارز نیز خواهد شد ، اما چگونه ؟

   

   

  یکی دیگر از مزیت های سوزاندن کوین با توکن در یک شبکه رمز ارز، ایجاد کردن محافظتی طبیعی در برابر حملات DDoS و تراکنش‌های اسپم می باشد. به طور کلی ، کاربران یک شبکه ، جهت انجام تراکنش‌های خود، موعظف به پرداخت کارمزدی مشخص ، هستند.

   

  علاوه براین، در شبکه اتریوم، اجرای یک قرارداد هوشمند ، نیازمند کارمزد گس است . بنابراین در گردش داخل یک شبکه ،از بین بردن Tokenها یا Coinهای ، رویکردی شبیه به این رویکرد را دنبال خواهد کرد.

   

   

  در بسیاری از پروژه‌ها ، فرایندی خودکار به منظور از بین بردن ارزهای دیجیتال نتورک به جای پرداخت کارمزدها به ماینرها، پیاده‌سازی می‌شود. در نتیجه این کار ، قطعا درصد کمی از تراکنش به طور خودکار نابود می شود.

  برای درک بهتر این موضوع بیاید ارز دیجیتال ریپل را با هم بررسی کنیم ،که دقیقا فرایندی مشابه فرایند ذکر شده در شبکه‌ این ارز انجام می شود ؛وقتی حداقل کمیسیون معاملات داخلی را در شبکه Ripple پرداخت می کنید؛

   

  حتماً جزئی بودن میزان کمیسیون ، توجه شما را جلب می کند ، این کمیسیون تقریبا چیزی حدود 0.00001 دلار و نزدیک به صفر است ! دلیل کمتر بودن کارمزد و صفر نبودن آن ، جلوگیری از حملات سایبری از نوع DDoS می باشد.

   

   

  ۳. خیال جمعی از درستکاری پروژه

   

  وقتی در یک پروژه اقدام به توکن سوزی می شود ، تا زمانیکه ارزش توکن حفظ شود ،به ما سیگنالی می دهد که من رویکرد و عملکرد صحیحی دارم میتوانید به من اعتماد کرده و روی من سرمایه گذاری کنید.

  اما این سیگنال به چه دلیل است؟ چون این ارز تلاش می کند تا حداکثر سود رو برای سرمایه گذاران توکن خود، بوجود بیآورد ، بنابراین فرایند توکن سوزی ، تنها به نفع خود توکن نیست و میتواند باعث سود آوری برای سرمایه گذاران این توکن نیز شود .

   

   

  ۴. عدم درگیری در تورم 

   

   

  تورم حتی در بازار ارز دیجیتال هم رخ می دهد ، یکی از چندین دلیل ایجاد تورم در بازار کریپتو کارنسی ، ورود و تزریق بی رویه یک ارز به بازار است ،بنابراین افزایش مقدار یک کوین باعث ایجاد تورم خواهد شد ،  اما پروژه ها با انجام فرایند توکن سوزی ، از تورم در این بازار جلوگیری می کنند واجازه نمی دهند ارز آنها دچار تورم شود. خاصیت این دلیل هم کمی شبیه به دلیل اول است ولی با دیدگاهی متفاوت تر !

   

  درمیان تمامی دلایل بالا ، مهمترین دلیل را میتوان همان کاهش عرضه نام برد.

   

  توکن سوزی خبر خوب است یا بد

   

  توکن سوزی چه زمانی اتفاق خواهد افتد ؟ 

   

   

  برای اینکه زمانی مشخص برای توکن سوزی مشخص کنیم ، عملی بیهوده است! ولی برخی از پروژه ها زمان خاصی دارند، یه طور مثال  بایننس کوین هر سه ماه یک بار اقدام به توکن سوزی می کند ، برخی ICO ها همین که سرمایه را  جمع کرده و آن مقدار از توکن که فروش نداشته است را می سوزانند ، تا با اثبات بیشتری برای درست کار بودن ، وارد بازار شوند .

   

   

  در این میان برخی از پروژه ها اصلا توکن سوزی نمیکنند . مثلا بیت کوین توکن سوزی ندارد و  نیازی هم به این کار ندارد ، چون محدود به ۲۱ میلیون واحد بیت کوین است و همین محدودیت براش افزایش تقاضا میسازد  و باعث میشود بیت کوین  دچار تورم نشود .

   

   

  سخن پایانی

  زمانی که توکن سوزی یک ارز نزدیک است ، می توان گفت یک موقعیت بی نظیر است که آن ارز را خریداری کنیم ، زیرا زمانیکه توکن سوزی اتفاق میافتد، قیمت آن ارز به دلایلی که گفته شد افزایش می یابد . اما باید دقت کنیم که  در این زمان ، دچار معاملات هیجانی و فومو نشویم .

   

  آکادمی تبریز فایننس در تلاش است تا با برگزاری دوره هایی چون  دوره ارز دیجیتال ، دوره پرایس اکشن نوین و دیگر دوره ها اطلاعات و دانش کافی جهت ورود به بازار های مالی جهان را در اختیار شما قرار دهید.با شرکت در دوره های تبریز فایننس می توانید مثل آب خوردن بازار های مالی را تحلیل کرده و سرمایه خود را گسترش دهید.

   

  همچنین اگر شما علاقه مند به سرمایه گذاری در بازار جهانی فارکس هستید ، می توانید با استفاده از آموزش ها و مقالات رایگان ارز دیجیتال در وب سایت تبریز فایننس ، تمامی اصطلاحات و دانش اولیه جهت ورود به این بازار را فرا بگیرید و سپس با شرکت در  دوره ارز دیجیتال تبریز فایننس ، سرمایه گذاری بی نظیری را در بازار فارکس ثبت کنید. تبریز فایننس شما را به یک تریدر حرفه ای تبدیل می کند !

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.