تبریز فایننس

کانال شکنی بورس در سومین روز هفته

کانال شکنی بورس در سومین روز هفته
 • کانال شکنی بورس در سومین روز هفته : بازار بورس از هفته اول ژوئن تا هفته سوم جولای 304،000 واحد رشد کرده است. رشدی که تنها با ورود یک هزار و 521 میلیارد تومان نقدینگی واقعی به بازار فقط در ماه جولای همراه بوده است.

  حال سوال اصلی در شرایط حال حاضر این است که بازار بر چه اساسی روند صعودی خود را طی کرده است؟ و آیا این روند صعودی بازار مس تواند پایدار باقی بماند؟
  پاسخ این سوالات را در زیر می توانید مطالعه کنید.

  پس از ماه ها تجربه سقوط های پی در پی در بازار سرمایه، این روز ها بورس اوراق بهادار تهران به تدریج رشد کرده است. رشدی که در آخرین ماه بهار شروع شد و در اولین ماه تابستان به اوج خود رسید.
  در حدود 50 روز ، 304 هزار واحد رشد در بازار بورس ایران

  دلایل کانال شکنی بورس در سومین روز هفته


  با افت شاخص کل بازار در روز سوم ژوئن به 1.96 میلیون واحد و ثبت رکورد قابل توجه در روند نزولی یک ساله خود، به تدریج بهبود یافت به طوری که در روز های اولیه تابستان، در محدوده 1.186 میلیون واحد قرار گرفت.
  پس از سه هفته، در تاریخ 12 ژوئیه، در حدود یک میلیون و 304 هزار واحد بود. روند افزایشی که طی 49 روز باعث شد 208 هزار واحد به شاخص کل افزوده شود.

  جدیدترین اخبار بورس را میتوانید از بخش اخبار بورس دنبال کنید

  ورود نقدینگی واقعی یک هزار و 521 میلیارد تومان در تیر ماه سال جاری
  این روند رشد در ورود سهام داران واقعی به بازار نیز منعکس شد که از نظر برخی تفسیر شده است که بازگشت هام داران ، به معنی اطمینان نسبی به بازار است. البته این اتفاق در تیر ماه سال 1400 رخ داد ، اندکی پس از شروع روند مثبت شاخص.


  در ماه آخر بهار یعنی خرداد ماه، تنها دو روز از 21 روز معاملاتی در ماه خرداد شاهد ورود پول واقعی به بازار بودیم. اما از طرف دیگر و تا سومین هفته تیر ماه، در 15 روز معاملات ، 11 روز پول واقعی وارد بازار شد.


  بر این اساس تا هفته سوم تیر ماه ارزش تغییر مالکیت قانونی به واقعی در بورس اوراق بهادار یک هزار و 521 میلیارد تومان بود که به این معنی است که روزانه به طور متوسط ​​101 میلیارد تومان نقدینگی واقعی وارد بازار بورس ایران شده است.
  چرا بازار سرمایه در حال افزایش است؟


  برای درک این که چرا روند بورس در حال افزایش است، عوامل مختلفی باید در نظر گرفته شوند. اما قبل از آن خوب است که ارتباط این روند را با مذاکرات برجام در نظر بگیریم.

  اگرچه روند مذاکرات برجام طی ماه های گذشته بسیار صعودی و نزولی بوده است ، اما این دوره طی ماه گذشته به گونه ای بوده است که اکنون نتیجه مذاکرات فعلی تا حدودی زیر سوال رفته است. به عقیده برخی این مسئله خطر اصلاح بازار و شکست روند صعودی را افزایش می دهد ، اما در مقابل ، به نظر می رسد در حال حاضر وزن روند صعودی بازار سنگین تر است.


  یکی از این عوامل قابل توجه برگزاری جلسات و توزیع سود معقول است که منجر به عکس العمل های مثبت بازار به گزارش های مالی شده است.

  به دنبال انتشار گزارش های مالی سه ماهه شرکت ها ، روند قیمت سهام شرکت ها با گزارش های مثبت افزایش یافت و در نتیجه گروه هایی مانند پتروشیمی ها و بانک ها روند صعودی بازار را تقویت کردند. گزارش های مالی سه ماهه منتشر شده توسط برخی شرکت ها نیز نشان می دهد که تورم نزدیک به 50٪ در سال گذشته فروش محصولات و خدمات شرکت های بورسی و متعاقباً سود این شرکت ها را به میزان قابل توجهی افزایش داده است.

  روند صعودی دیگر در بازار ، از بین رفتن موانع گاه و بیگاه دولت در قیمت گذاری های دستوری و نظارتی است. این موضوع در مثال آخر با آزاد سازی قیمت شکر برای نماد های شکر به پایان رسید و نشانه خوبی داشت که احتمال دخالت دولت در بازار کاهش یافته است. بسیاری از فعالان بازار سرمایه معتقدند عدم مداخله دولت در بازار و حذف موضوع قیمت گذاری اجباری ، در صورت تحقق ، روند افزایشی بازار سرمایه را با افزایش علاقه به صنایع تقویت می کند.

  اگر به بازار سرمایه بورس علاقمند هستید میتوانید در دوره بورس اوراق بهادار شرکت کنید.


  به طور کلی می توان گفت که بیش از تعدادی از نماد ها با صف خرید که با آزاد شدن صف فروش همراه است و بازار را در تیر ماه هموار تر می کند ، فعالان عمده بازار سرمایه را به امید سیگنال های موجود در بازار سوق داده است.

  در همین حال ، تحلیل گران فنی همچنین ابراز امیدواری می کنند که با شکسته شدن سطح مقاومت و رسیدن به کانال 1.3 میلیون واحدی ، حداقل در کوتاه مدت روند صعودی برای بازار آماده است.
  برای قضاوت در مورد ثبات روند صعودی بازار خیلی زود است


  با وجود همه این سیگنال های امیدوار کننده ، هنوز برای تأیید ثبات وضعیت بازار خیلی زود به نظر می رسد. اگرچه مبانی بازار سهام در شرایط فعلی عملکرد خوبی دارند ، اما همه قضاوت ها در مورد ثبات وضعیت موجود باید به هفته ها و ماه های آینده سپرده شود.


  شاید یکی از دلایل قضاوت نکردن در مورد ثبات روند صعودی در بازار سرمایه را باید از دیدگاه یک اقتصاددان دنبال کرد. علی سعدوندی ، اقتصاددان و تحلیلگر اقتصادی ، روز دوشنبه 21 تیر ماه سل 1400 در صفحه شخصی خود در توئیتر این گونه نوشت: «با این رشد بی وقفه در ایجاد نقدینگی ، ممکن است ورود پول واقعی به بورس برای ماه ها ادامه داشته باشد و دوباره حباب دیگری ایجاد شود. بگذارید ما باور کنیم که تورم راه حل درد های اقتصاد ایران نیست، بلکه امید به شر است.»

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.