تبریز فایننس

آیا رمز ارزها واقعا پول هستند ؟

آیا رمز ارزها واقعا پول هستند
 • آیا رمز ارزها واقعا پول هستند : پول در جامعه مانند جریان خون در بدن است و همان طور که خون بدون اینکه مصرف شود آن را به رگها می رساند و بدن را به حرکت وا می دارد، پول نیز در جامعه بدون اینکه مصرف شود بایستی به عدالت و از طریق برنامه ها و طرح ها به اعضای جامعه برسد، پول کارکردهای مشخصی در اقتصاد دارد و یک پول خوب پولی است که بتواند این کار کردها را به درستی انجام دهد، سه کارکرد اصلی پول عبارت اند از:

   

  •  ابزاری برای ارزش گذاری : با استفاده از پول می توان یک استاندارد ارزش گذاری برای کالاها و خدمات تعریف کرد و بدین وسیله به مبادله کالا و خدمات پرداخت، از این طریق می توان ارزش کالاها و خدمات را با یکدیگر مقایسه کرد و یک واحدی برای سنجش ارزش ایجاد نمود.

   

  • نقش واسطه مبادله: پول می تواند به عنوان ابزاری برای خریدو فروش کالاها و خدمات به کار رود، در گذشته مبادله به این صورت بود که لزوما بایستی در قبال خرید کالای کالایی را تحویل می دادید و اصطلاحا مبادله به صورت کالا به کالا بود ولی امروزه پول به عنوان عامل واسط، امکان خرید و فروش کالاها را بهبود بخشیده است و کارایی مبادله را افزایش داده است.

   

  • نقش ذخیره ارزش: با استفاده از پول می توان ارزش ها را ذخیره کرد، البته امکان دارد به دلایلی همچون تورم، ارزش پولی کاهش پیدا کند ولی در صورت ثابت بودن عوامل اقتصادی ارزش سرمایه ها ثابت می ماند و از این طریق به راحتی می توان ارزش سرمایه ها را بیان نمود.

   

   

  آیا رمز ارزها واقعا پول هستند

   

  همچنین بانک مرکزی اروپا و سازمان مقابله با جرائم مالی آمریکا نیز وظایف پول را همین سه مورد معرفی کرده اند، در حالی که بانک مرکزی ایران علاوه بر آنها، یک مورد دیگر نیز در طرح اصلاح پول ملی مورخ ۱۳۹۳/۰۵/۲۸ به آنها افزوده است و آن را جزو کارکردهای پول شمرده است که عبارت است از:

   

  پول معیاری برای پرداخت های تأخیری : به این معناست که در زمان وام خواهی بایستی واحدهای پولی مدنظر قرار بگیرند؛ یعنی زمان و مقدار باز پرداخت مشخص باشد در کل پول وسیله ای است که مردم در قبال فروش کالاها، اوراق بهادار و خدمات خویش می پردازند.

  پس از سپری شدن دورانی که مبادلات به صورت کالا به کالا انجام می گرفت، سکه های طلا و نقره به عنوان پول نقش واسط را ایفا کردند. تفاوت این پول ها که اصطلاحا به آن ها مسکوکات گفته می شود با پول های اعتباری امروز در این است که مسکوکات داری ارزش ذاتی هستند،

   

  یعنی اگر به صورت پول نیز نباشند قابلیت مصرفی دارند، اما پول های اعتباری امروز ارزش ذاتی ندارند و فقط با پشتوانه و اعتباری که حاکمیت به آنها میدهد مورد پذیرش عموم قرار می گیرد. این تفاوت ها به صورتی جزئی تر در جدول زیر ذکر شده است. امروزه پیدایش پولهای مجازی برخی مسائل را در اذهان مطرح کرده است.

   

  آیا رمز ارزها واقعا پول هستند ؟

  به منظور بررسی اینکه آیا رمز ارزها واقعا پول هستند، می توانیم آنها را با کارکردهای پول مقایسه کنیم. در صورتی که بر کارکردهای پول منطبق بودند، می توانیم رمز ارزها را نیز جزو پول محسوب کنیم.

   

  ١. ابزاری برای ارزش گذاری: با استفاده از رمز ارزها می توانیم بر روی کالاها و خدمات ارزش تعیین کنیم، برای مثال می توان گفت این محصول، ده رییل یا بیت کوین ارزش دارد. از این طریق می توانیم ارزش کالاها را نیز اندازه گیری نماییم، وقتی دو کالا دارای قیمت رمز ارزی یكسان هستند، یعنی ارزش یکسانی دارند.

   

  ٢. نقش واسطه مبادله: رمز ارزها می توانند به عنوان ابزار مبادله کالاها و خدمات نیز به کار روند تا از این طریق مبادلات و خرید و فروش را انجام داد. برای مثال می توان شه ریپل یا بیت کوین داد و در ازای آن کالا یا خدمت را دریافت نمود. کاری که در برخی از فروشگاهها و مراکز خرید نیز رخ می دهد و باعث افزایش کارایی مبادله شده است.

   

  ٣. نقش ذخیره ارزش: همانطور که توضیح دادیم یکی از کارکردهای پول ذخیره ارزش است. رمز ارزها قابلیت ذخیره ارزش را دارند هر چند که در سالهای گذشته نشان داده اند که دارای نوسانات قیمتی شدید هستند، منتها اگر این نوسانات کنترل شود، می تواند قدرت خرید را حفظ کند. با توجه به بررسی فوق می توان گفت رمز ارزها دارای ویژگی ها و کارکردهای پول هستند منتها در حال حاضر یکی از ایرادات به آن، همان ایفای نقش ذخیره ارزش است.

   

  رمز ارزها برخلاف پولهای اعتباری که یک دولت و حاکمیت پشتوانه آن ها است، دارای پشتوانه مشخصی نیستند. رمز ارزهایی مانند بیت کوین نیز جزو همین دسته اند، عدم پشتوانه مشخص باعث می شود که رمز ارزها ثبات قیمتی نداشته باشند و عموما ارزش آنها بر اساس میزان تقاضا و عرضه ای که اتفاق می افتد تعیین گردد.

   

  این بی ثباتی و نوسان ارزش باعث می شود که قیمت ها غیرقابل پیش بینی باشند. همچنین از جمله عوامل دیگری که می تواند بر ارزش آنها اثر گذار باشد، عبارت اند از:

  •  قوانین و سیاست کشورها: قوانین و سیاست های حاکم بر کشورها در رابطه با چگونگی برخورد با رمز ارزها می تواند بر ارزش رمز ارزها اثر بگذارد. اینکه در کشوری رمز ارزها ممنوع شوند یا به طور آزادانه فعالیت کنند، بر میزان عرضه و تقاضا رمز ارز اثرگذار خواهد بود.

   

  • خطرات موجود در به کار گیری رمز ارز: یکی از ملزومات به کار گیری رمز ارزها استفاده از کلیدهای خصوصی است، حال فرض کنید این کلیدهای خصوصی فراموش شوند، در این صورت رمز ارزها بدون استفاده در حساب شخص باقی می مانند. همچنین امکان دارد که به این سیستم ها حملات سایبری انجام گیرد و در عرض چند ثانیه کل حساب یک صرافی و رمز ارزهای موجود در آن به سرقت رود.

   

  • عرضه رمز ارز با نرخ یکسان در تمامی سرویس ها: طبق بررسی ها و مشاهدات رمز ارزها در پلتفرم های مختلف قیمت یکسانی ندارند و ارزش معاملاتی آنها در زمان یکسان متفاوت است که این موضوع باعث نوسانات ارزشی آنها خواهد شد.

   

  •  قابلیت نقد شوندگی: می توان یکی دیگر از ویژگی های پول را قابلیت نقدشوندگی آن دانست که به معنای سهولت و سرعت به کار گیری آن در انجام مبادلات است. یکی از مشکلات حال حاضر رمز ارزهایی همچون بیت کوین این است که سرعت تراکنش آنها در خرید و فروش محصولات و کالاهای خرد پایین است، پیدایش رمز ارزهایی که بتواند این نواقص و معایب را پوشش دهد، می تواند مزیت رقابتی بیت کوین را از بین ببرد وارزش آنها را تغيير دهد.

   

   

  با توجه به مطالب ذکر شده برخی صاحب نظران، بر اساس ویژگی ها و خصوصیات رمز ارزها (و به طور خاص بیت کوین) آنها را در حال حاضر جزو پول به حساب نمی آورند و برخی دیگر با اشاره به اینکه به هر حال آنها چند کار کرد یک پول واقعی را دارند، آنها را در زمره “دارایی های دیجیتال ” قلمداد می کنند، به عبارتی رمز ارزها به عنوان یک دارایی غیر فیزیکی نزد افراد جامعه ارزش پیدا کرده و مردم حاضرند در قبال آن هزینه ای بپردازند تا از این طریق فعالیتهای معاملاتی خود را به دور از نظارت دولت انجام دهند.

   

  برخی نیز موضوع را فراتر از این ها می دانند و به این موضوع اشاره می کنند که بایستی بررسی شود، چرا مردم رمز ارزها را انتخاب می کند، حال اینکه چگونه از آن استفاده می کنند و اینکه آیا آنها دارایی محسوب می شوند با پول، در درجه اهمیت کمتری قرار دارد. پولهای الکترونیک که در بانکها وجود دارد به دلیل پشتیبانی که حاکمیت از آنها می کند، قابل تبدیل کردن به پول اعتباری هستند .

   

   

  ولی شرایط در پول های مجازی متفاوت است، برخی کشورها آن را غیر قانونی می دانند و عملا این امکان که آنها را به پول اعتباری تبدیل کرد، وجود ندارد و نمی توان در معاملات از آنها استفاده نمود.

   

  جدول زیر تفاوت میان پول های اعتباری و پول مجازی را نشان می دهد:

   

  آیا رمز ارزها واقعا پول هستند

   

  با توجه به مطالب بیان شده می توان گفت هر دو پول مجازی و اعتباری خاصیت سه گانه پول را دارند همچنین هر دو پول بر اساس رخدادهایی ارزش مبادلهای آنها تغییر پیدا کرده و کاهش یا افزایش می یابد، منتها در حال حاضر تغییر نوسانات ارزشی پول های مجازی بسیار بیشتر از پول اعتباری است که می تواندچالش برانگیز باشد.

   

  آیا رمز ارزها واقعا پول هستند و بررسی مالیت آنها

  به منظور بررسی مالیت رمز ارزها، اینکه آیا آنها واقعا مال هستند یا خیر، می توان آنها را از دو منظر شرعی و عرفی بررسی نمود. یکی از شروط مهم انجام معاملات، دارا بودن صفت مالیت است.

  در ابتدا به منظور درک بهتر مسئله مالیت، نگاهی به تعاریف مال می اندازیم:

   

  • المال ما يبذل بازائه المال. در تعریف میرزای نائینی مال آن چیزی است که افراد حاضرند در قبالش مال دیگری پرداخت کنند. در این تعریف منظور از مال اول، چیزی است که مالیت آن مشکوک است و مال دوم منظور چیزی است که مالیت آن قطعی است.

   

  • مال چیزی است که دارای منفعت یا غرض عقلایی باشد. اگر کالایی به صورتی باشد که فایده نداشته باشد و یا فایده ی آن به حدی کم باشد که عقلا به آن اهمیتی ندهند نمی تواند مال باشد.

   

  •  مال چیزی است که کمیاب باشد. برای مثال هوا و آفتاب مال نیستند.

   

  •  مال چیزی است که قابلیت نقل و انتقال دارد.

   

  با توجه به تعاریف فوق می توان گفت که رمز ارزها مالیت دارند، چون مردم حاضرند در قبال آنها پول پرداخت کنند تا از این طریق در مبادلات خود از آنها استفاده کنند. همچنین احتمال افزایش ارزش آنها وجود دارد، پس دارای منفعت عقلایی نیز هستند. ضمن اینکه تعداد رمز ارزها محدود است.

   

  برای مثال تعداد بیت کوین ها، بیست و یک میلیون عدد است. علاوه بر این رمز ارزها را می توان به رمز ارزهای دیگر تبدیل نمود و با به راحتی آنها را به افراد دیگر انتقال داد. همچنین در برخی از شهرها می توان با استفاده از آنها کالا و خدمات دریافت کرد.

  در مجموع با توجه به بررسی های انجام شده می توان گفت که رمز ارزها مالیت دارند.

   

   

  آیا رمز ارزها واقعا پول هستند

   

  همچنین در فقه، مالیت اشیاء را در سه دسته تقسیم بندی می کنند:

  ١. مالیت ذاتیه: به چیزهایی گفته می شود که برای انسان فایده دارد ولي قليل الوجود است مانند خوراک و پوشاک. خورشید و هوا نیز اگرچه برای انسان لازم تر هستند ولی از آنجایی که در همه جا یافت می شوند، موردنظر نیست.

   

  ٢. مالیت شبه اعتباری: به چیزهایی گفته میشود که در ظاهر به خودی خود برای انسان فایده – ای ندارند ولی از نظر عقلا دارای ارزش هستند مانند سنگهای زینتی و فلزهای گرانبهایی همچون طلا و نقره. البته اگر تمایلات زيتي انسان را که غیر ضروری هستند، برای انسان لازم بدانیم، می توان گفت این چیزها نیز دارای ارزش ذاتی هستند. به هر حال یکی از نیازهای انسان، تمایلات زینتی است و انسان دوست دارد که خودش را زینت ببخشد.

   

  ٣. مالیت اعتباری : به چیزهایی گفته می شود که دارای ارزش ذاتی نیستند ولی مورد پذیرش عموم مردم قرار گرفته اند. چیزهایی مانند اسکناس از این قبیل اند. اسکناس به خاطر اعتباری که حکومت به آن داده است مورد پذیرش مردم قرار گرفته است.

   

  در صورتی که این اعتبار برداشته شود هیچ ارزشی ندارد ، شهید صدر نیز در رابطه با بحث مالیت پولها نیز بین پول های دارای پشتوانه طلا و نقره و پول هایی که پشتوانه آنها فقط اعتبار و قدرت حاکمیت است، تفاوت قائل است و معتقد است که پول هایی که پشتوانه آنها طلا و نقره نیستند صرفا اعتباری هستند و ارزش ذاتی ندارند و فقط بر اساس اعتبار قانون و حکومت دارای ارزش هستند و می تواند به عنوان ثمن معامله به کار رود .

   

  طبق دسته بندی فوق می توان گفت که مالیت رمز ارزها نیز یک مالیت اعتباری است که به خاطر مسائلی همچون الگوریتم ریاضی، فناوری بلاک چین و امنیتی که این فناوری برای رمز ارزها فراهم می کند مورد پذیرش عموم قرار گرفته است.

   

  همچنین توجه به این نکته ضروری است که تولید رمز ارزها و فعالیتی که در این عرضه اتفاق می افتد بایستی مشروع باشد، در غیر این صورت مالیت رمز ارزها با اشکال مواجه است. مطابق با موازین اسلامی در مالیت شرط است که مال، مقصود عقلایی داشته باشد

   

  در غیر این صورت آن مال، مورداحترام شارع نخواهد بود و شارع مواقعی که کالا منفعت حلال قابل توجهی نداشته باشد، مالیت آن را نمی پذیرد. منتها رمز ارزها از این جهت که دارای منفعت حلال هستند و می توان با آنها به خرید و فروش کالا پرداخت از لحاظ مالیت مانع شرعی ندارند.

   

  توجه به این نکته نیز اهمیت دارد که اگر شارع ماليت موضوعی را رد نکرده باشد و در عوض مالیت آن به صورت معرفي تصدیق شده باشد، بر درستی آن کفایت می کند.

  مثلی یا قیمی

   

  ماده ۹۵۰ قانون مدني، مثلی بودن را این گونه بیان کرده است: “مالی است که اشباه و نظایر آن نوعا زیاد و شایع باشد مانند حبوبات و تحو آن و تیمی مقابل آن است”. همان طور که گفتیم مالیت رمز ارزها مانند اسکناس به صورت اعتباری است و می توانیم آنها را از لحاظ مثلی با قیمی بودن به مانند اسکناس در نظر گرفت، توجه به این نکته ضروری است که احکام شرعی مترتب بر اموال مثلی و قیمی با یکدیگر فرق دارد.

   

   

  بر فرض مثال اگر حق یا مالی مثلی باشد، ضامن هنگام ادای حق بایستی مثل آن را بدهد و اگر حق با مالي قيمی باشد، یعنی شبیه آن وجود نداشته باشد، ضامن می بایست قیمت آن را پرداخت کند. شهید صدر در رابطه با مثلی بودن اسکناس چنین بیان می کند: پول های کاغذی اگرچه مال مثلی است، مثل آن، فقط همان کاغذ نیست، بلکه هر چیزی است که قیمت حقیقی آن را مجسم و بیان می کند؛

   

  از این رو، اگر بانک هنگام باز پرداخت سپرده ها به سپرده گذاران قيمت حقیقی آنچه را دریافت کرده است، بپردازد، مرتکب رہا نشده است. در نتیجه از آنجایی که اسکناس ها و به عبارتی دیگر پولهای اعتباری مثلی هستند، می توان در رابطه با رمز ارزها نیز گفت که کسی که بیان می کند دارای مقداری رمز ارز هست، منظورش داشتن تعدادی اعداد و کدهایی در فضای مجازی نیست، بلکه منظورش این است که دارای فلان مقدار صاحب قدرت خرید است.

   

   

  شهید صدر با اینکه پول را مثلی می داند اما مثلیت آن را در اعداد و ارقامی که روی آن نوشته شده است نمی بیند بلکه مثلیت آن را در چیزی می بیند که قیمت حقیقی آن را مجسم می کند. در نتیجه پول های مجازی نیز مثلی هستند و ملیت آن در قدرت خرید آن است.

   

   سخن پایانی

  در نتیجه گیری کلی تر می توان گفت دارایی دیجیتال شامل چند عدد و کد و داده هایی در فضای مجازی نیستند، بلکه شامل قدرت خرید آن دارایی می شود و مثل آن را می توان به همان قدرت خرید که حاصل ارزش حقیقی آن است (همچون اعتماد مردم و الگوریتم ریاضی آن) نسبت داد.

   

  با توجه به مطالعات انجام شده می توان گفت از آنجایی که پول، نوعی دارایی مشهود محسوب می شود، به همین دلیل می توان رمز ارزها را به صورت کلی نوعی دارایی محسوب کرد. منتها برخی از آنها همچون بیت کوین و صرفا جنبه پول دارند و برخی دیگر همچون تعدادی از توکن ها جنبه دارایی دارند.

   

   

  آکادمی تبریز فایننس یکی از برترین و بهترین آموزشگاه بازار های مالی در سطح شمال غرب و تبریز است.تبریز فایننس برگزار کننده دوره ارز دیجیتال دوره فارکس دوره بورس اوراق بهادار و پرایس اکشن است.اگر می خواهید درباره تبریز فایننس بیشتر بدانید می توانید از مقالات و جزئیات دوره ها ، اخبار های وب سایت مارا دنبال کنید.

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.