تبریز فایننس

کالبد شکافی بازار صعودی و نزولی

کالبد شکافی بازار صعودی و نزولی
 • کالبد شکافی بازار صعودی و نزولی | چه چیزی موجب آغاز بازار صعودی می شود؟

   

  کالبد شکافی بازار صعودی و نزولی : توضیحات زیر بیان می کند که چگونه بازار صعودی آغاز می شود.برای آغاز یک بازار صعودی نیاز است که شاخص کل (و یا خود سهم) روزها و هفته ها روند نزولی داشته باشد و ممکن است بعضأ در یک روز صعودی شود ولی ماکسیمم ها همواره کمتر از ماکسیمم های روزهای قبل است همانگونه که در بازار نزولی دیده ایم. جایی میرسد که دارندگان ضعیف سهم، میترسند و شروع به فروش سهامشان می کنند.

   

  این دارندگان طاقت ضرر بیشتر را نداشته و به ویژه با شنیدن اخبار بد از سهم خارج می شوند. زمانی که این سهامداران خارج می شوند دارندگان پول هوشمند و قوی به مرور وارد سهم می شوند چرا که اعتقاد دارند روزی می توانند این سهام را با قیمت بالاتری بفروشند. ترس سهامداران و عرضه سنگین موجب می شود خرید سهم توسط پول هوشمند قیمت آن را افزایش ندهد.

   

  این روند برای آغاز حرکت صعودی همواره اتفاق میفتد و فروشندگانی که در قیمت های بالاتر سهام را خریداری کرده و به اصطلاح در آن محدوده قیمتی گیر افتاده اند سهامشان را به پول هوشمند که در سمت صحیح بازار قرار دارد از روی ترس عرضه می کنند. این مرحله ای است که از آن به مرحله جمع آوری سهم یاد کردیم.

   

  خریداران الزاما به روند شرکت و یا مدیران آن اعتقادی ندارند بلکه به افزایش قیمت سهم خوشبین هستند و لذا به آرامی سهام را خریداری میکنند. این روند مدتی ادامه پیدا می کند تا زمانی که حجم سنگینی از سهام از فروشندگان ضعیف به خریداران حرفه ای منتقل می شود. زمانی که چنین اتفاقی افتاد و به مرور فشار فروش کاهش یافت حرکت صعودی آغاز می شود.

   

  برخی از افراد خارج از دایره خریداران حرفه ای ممکن است با این فرض که: «اگر خرید حرفه ای برای آنها خوب است پس برای من هم خوب است» و یا «قیمت ریزش زیادی داشته» شروع به خرید سهم می کنند. این افراد که به آنها خریداران ثانویه میگوییم به مقاومتی در مسیر رشد سهم تبدیل خواهند شد.

   

  خریداران حرفه ای روانشناسان حرفه ای بازار هستند. آنها سهام را مدت زیادی در محدوده تعلیق و عدم حرکت نگه میدارند. هر زمانی که حرکتی صعودی آغاز می شود مجددا با عرضه سهام توسط حرفه ای ها ریزشی اتفاق می افتد به طوری خریداران غیر حرفه ای امیدشان به صعود را از دست بدهند و از سهم با ضرر و یا سود ناچیزی خارج بشوند.

   

  ممکن است تصور شود حرفه ای ها که سهم را قرار بود جمع آوری کنند چرا در حال فروش هستند و ترازشان منفی خواهد شد ولی باید توجه کرد در آخر روز میزان خریدشان از میزان فروش بیشتر خواهد بود. حتی اگر خریداران غیر حرفه ای از این مرحله هم جان سالم بدر ببرند در مرحله بعدی با اخبار بد روبرو خواهند شد که بیشتر افراد باقی مانده را از سهم بیرون خواهد ریخت.

   

  زمانی که اکثریت سهامداران غیر حرفه ای و خریداران ثانویه از رده خارج شدند سهم آماده حرکت و آغاز روند صعودی خواهد بود چرا که پول سنگینی به صورت غیر محسوس وارد سهم شده و از طرفی فشار فروش به حداقل رسیده است.

   

   

   

  کالبد شکافی بازار صعودی و نزولی

   

  نمودار فوق یک مثال کلاسیک و کاربردی از آغاز رالی قیمتی را نشان می دهد. این نمودار مربوط به سهم شپنا در بازار بورس تهران در سال ۹۹ است که با استفاده از خبر کاهش قیمت جهانی نفت ریزش سهم آغاز شد که البته ارتباطی با کاهش درآمدهای شرکت پیدا نمی کرد و پس از حدود یکماه از معلق نگه داشتن سهم و جمع آوری آن توسط بازیگردانان، رالی قیمتی آغاز شد و در مدت کوتاهی قیمت سهم چندین برابر شد.

   

  کالبد شکافی بازار صعودی و نزولی

   

  کالبد شکافی بازار صعودی و نزولی | فشار عرضه و تقاضا موجب حرکت بازار می شود

   

  به ما گفته شده که همه بازارها از تاثیر نیروهای عرضه و تقاضا حرکت می کنند. این گفته ای است که از طریق آن میتوان به درک ساده ای از بازار رسید. اما واقعیت قدری پیچیده تر است.

   

  هر چند اصل پس زمینه حرکات بازار همین عرضه و تقاضا است ولی نکته مهم این است که بازار وقتی صعود می کند الزاما به این معنی نیست که میزان خرید از فروش بیشتر است بلکه به این معنی است که برای بازیگران سهم هنوز کسب سود از طریق فروش محقق نشده و آنها سهام را در قیمت های پایینتری خریداری کرده و تا رسیدن به هدف مشخص، بیشتر عرضه های بازار را جمع آوری خواهند کرد.

   

   

  همچنین در یک بازار نزولی، الزاما فروش موجب ریزش بازار نمی شود بلکه بازیگران عمده سهم به هدف خود رسیده و به آرامی در حال توزيع (فروش) سهام هستند و مسلما چون حمایتی از سهم نمی شود سهم وارد فاز اصلاح خواهد شد.

   

  زمانی که یک رالی قیمتی آغاز می شود و قیمتها به تدریج بالا می روند برخی از خریداران که به سود رسیده اند شروع به فروش سهام برای حفظ سود می کنند ولیکن سهامداران اصلی که در قیمت های پایینتر و با استفاده از روشهایی که قبلا گفته شد عمده سهام شرکت را از آن خود کرده اند قیمت های بالاتری را انتظار دارند و هنوز برای عرضه سهام از طرف آنها زود است.

   

   

  لذا تا زمانی که در آن سطح قیمتی تمامی عرضه ها جمع آوری نشود ادامه حرکت صعودی سهم به تعویق میفتد. به همین دلیل است که در بسیاری از حرکات صعودی سهام، دوره ای از استراحت و یا اصلاح جزئی قیمت سهم را مشاهده می کنیم.

   

  کالبد شکافی بازار صعودی و نزولی | همه چیز از یک کمپین شروع می شود!

   

  جمع آوری سهام مانند هر کسب و کار دیگری یک فرایند است. جمع کردن سهام به آرامی بدون اینکه قیمت سهم بالا برود. این فرایند نیازمند برنامه ریزی، تصمیم گیری، تلاش، تمرکز، مهارت معاملاتی و سرمایه گذاری است. وقتی شاخص در حال ریزش است اکثر سهم ها تمایلی به صعود ندارند چرا که پول حرفه ای در حال خریداری سهام و نه فروش آن است.

   

  در مرحله جمع آوری سهام، معمولا حجم معاملات پایین است. در برخی از روزها شاهد حجم بالا و افزایش قیمت هستیم. در چنین وضعیتی ناگهان عرضه سهام وارد می شود که قیمت را مجددا پایین می آورد و از آغاز رالی قیمتی جلوگیری می کند که نتیجتا موجب جمع آوری سهام بیشتری می شود.

   

  این یک نشانه کلاسیک از مرحله جمع آوری است. شما احيانة شاهد انجام تست، و یا از ترس بیرون کردن سهامداران به ویژه با انتشار اخبار بد دقيقة قبل از آغاز روند قوی صعودی قیمت خواهید بود.

   

  روش دیگری نیز برای جمع آوری بخشی از سهام شرکت مورد استفاده قرار میگیرد که کمی گرانتر ولی سریعتر است و به آن روش «حمله ناغافل»میگویند. در این روش تعدادی از سهامداران وابسته به بازیگر به صورت سریع شروع به خرید سهام می کنند که طبعأ قیمت سهام نیز سریعتر افزایش می یابد ولی هر کسی توانایی انجام چنین اقدامی را ندارد.

   

   

  روش جمع آوری سنتی، آرامتر و با صبر و حوصله بیشتر و صعود سهم نیز پردوام تر است. اخبار خوب در این روش برای زمان توزیع (فروش) سهام نگهداری می شوند. بسیاری از افراد برای معاملات روزمره شان نیز از این روش استفاده می کنند. به عنوان مثال خریدار خانه به دنبال معایب معادل اخبار بد) از آن خانه است تا آن را با قیمت پایینتری بخرد و فروشنده نیز با تمرکز بر نقاط قوت (اخبار خوب) سعی در گرانتر فروختن خانه دارد.

   

   

  در هر روند صعودی و پس از مرحله جمع آوری سهام و بالا رفتن تدریجی قیمت، برخی از سهامداران که سهامشان را به هر دلیلی نفروخته اند زمانی که مشاهده میکنند وارد سود شده اند از ترس اینکه مبادا دوباره وارد ضرر بشوند شروع به فروش سهام میکنند که این خود موجب مقاومتی در مسیر حرکت صعودی سهام است.

   

   

  کسانی که سهام را در قیمت های پایینتری جمع آوری کرده اند تمایلی به خرید سهام در قیمت بالاتر ندارند به همین دلیل روند صعود سهام ممکن است کمی با تاخیر انجام شود تا خریداران جدیدی وارد شوند و کمک به خرید سهام سهامداران قبلی نمایند. به همین دلیل است که روندهای صعودی معمولا به کندی انجام می شود ولی روندهای نزولی سریعتر صورت می پذیرد.

   

  به عنوان مثالی دیگر میتوان به بازار صعودی سال ۱۹۹۱ آمریکا اشاره کرد. قبل از جنگ عراق اخبار بسیار بدی از جنگ منتشر میشد و این اخبار به صورت مداوم و هر روزه موجب هراس و خروج سهامداران شد. بنابراین ریزش قیمت در این مورد موجب هراس نشد بلکه انتشار اخبار منفی آن هم در بازه چند ماه قبل از جنگ زمینه خروج سهامداران را فراهم آورد.

   

   

  باید در نظر داشت که ریزش قیمت ناشی از اشباع خرید با ریزش قیمت ناشی از اخبار بد متفاوت است. اشباع خرید موجب ریزش قیمتی در بازه زمانی کوتاه چند روزه می شود ولی انتشار اخبار بد در روندی طولانی تر چند ماهه زمینه خروج سهامداران را فراهم خواهد کرد. پس از خروج سهامداران و آغاز جنگ، بازار بر خلاف تصور بسیار از افراد غیر حرفه ای شروع به صعود کرد چرا که سهامداران چندین ماه قبل از آغاز جنگ با شنیدن اخبار منفی از بازار خارج شده بودند.

   

  اگر این اخبار بد موجود نبود بازار قطعا بیشتر ریزش میکرد ولی در زمان طولانی تر و اخبار بد موجب شد سهامداران سریعتر از سهم خارج شوند و روند صعودی بازار سریعتر آغاز شود.

   

  بدون انتقال بخش عمده ای از سهام از طرف سهامداران ضعیف به سهامداران قوی، امکان تغییر روند بازار از حالت نزولی به صعودی وجود ندارد. حتی اگر چنین تغییری ایجاد شود، روند صعودی روند قوی نبوده و ریزش آن محتمل خواهد بود.

   

  در هر روند صعودی که محتمل به ریزش است، شما شاهد روزهای صعودی با تقاضای اندک (حجم بالا، مثبت) و یا حجم بسیار بالا در روز صعودی بدون نتیجه کاهش قیمت در روز بعدی) خواهید بود. چنین مواردی را در بازار صعودی قوی مشاهده نخواهید کرد.

   

  فرایند جمع آوری سهام جهت ذخیره انرژی برای ایجاد روند صعودی ضروری است. میتوان مثال باتری را زد که جهت شارژ به برق متصل شده است. این انرژی بعدأ قابل آزاد شدن بوده و نتیجه آن صعود قیمت سهم است و هر چقدر در مثال ذکر شده باتری زمان بیشتری شارژ شده باشد، روند صعودی قوی تر و طولانی تری را شاهد خواهیم بود. البته نیاز است باتری در زمان های آینده مجددأ شارژ شود که در زمان های اصلاح قیمت ها شاهد این وضعیت هستیم.

   

   

  چگونه سقف بازار را تشخیص دهیم؟

   

  فرض کنید قیمت ها در بازار در حال افزایش بوده اند و اکنون ما وارد سقف جدیدی از قیمت ها شده ایم (یعنی هیچ قیمت بیشتری در سمت چپ نمودار موجود نیست). سپس شاهد حجم بالا و کندل کوتاه در یک روز صعودی هستیم. این نشانه ضعف بازار است.

   

  اگر حجم بالا نشان از خرید سهام دارد باید کندل بلند باشد.خریداران وارد بازار می شوند و تمایل به خرید سهام دارند. بازارگردان به این نیاز واقف است و شروع به فروش سهام میکند. این امر موجب ایجاد یک حالت قارچی در بالای نمودار می شود. طبعا اگر انتظار قیمت های بالاتر باشد بازیگردان نسبت به فروش سنگین اقدام نخواهد کرد.

   

  کالبد شکافی بازار صعودی و نزولی

  در چنین مواقعی معمولا به صورت مداوم اخبار خوب منتشر می شود و اکثر سهامداران ولع خرید سهم بیشتری دارند.

   

  بنابراین نشانه اصلی سقف بازار، حجم بالا، کندل کوتاه در روز صعودی است.

   

  بگذارید این جمله را جزئی تر کنیم:

   

  حجم بالا نشان می دهد معاملات زیادی در حال انجام است و فروش زیادی در حال رخ دادن است.

   

  کندل کوتاه نشان می دهد که قیمت ها فشرده شده اند(فروشندگان زیادی موجود نیستند بلکه فروشندگان کم و حرفه ای در حال فروش آنهم به صورت آرام و بی سر و صدا هستند).

   

  قیمت بالاتر جدید نشان می دهد حجم بالای معاملات ناشی از فروش سهم توسط سهامداران گیر کرده در رنج قیمتی نیست بلکه حرفه ای ها در حال فروش هستند چرا که انتظار رشد بالاتر قیمت ندارند و با چنین رویکردی قیمتها به مرور نزول خواهند کرد.

   

  چگونه پایان یک رالی قیمتی را تشخیص دهیم؟

   

  چه نشانه هایی از فروش به معنی پایان رالی قیمتی است؟

   

  اگر شما دید مثبتی به روند سهم دارید پنج علامت است که ممکن است شما را در مورد کند شدن روند صعودی یا حتی توقف آن نگران کند:

   

  ١-اشباع خرید

   

  ۲-یک تست شکست خورده (تستی که با حجم کم همراه نباشد).

   

  ۳-طیف قیمتی کوتاه کندل کوتاه) به همراه حجم بالا در روز مثبتی که رکورد جدید قیمتی ثبت کند.

   

  ۴-نفوذ قیمتی به سمت بالا

   

  ۵-حجم بالای ناگهانی در یک روز صعودی به طوریکه روز بعدی منفی و طول کندل بلند همچنین نقطه بسته شدن قیمت پایینتر از حداقل کندل روز گذشته باشد.
  مشاهده این نشانه ها کار دشواری نیست.

   

  اشباع خرید

  نشانه چنین وضعی کندل بلند در روزی با حجم بالا و نقطه پایینی دور از حداکثر قیمت است. معمولا چنین نشانه ای پس از رالی صعودی سهم اتفاق میفتد و وقوع آن به طور حتم به معنی پایان روند صعودی است. یک تست با حجم پایین به معنی ادامه روند و تست با حجم بالا به معنی وجود عرضه در بازار است که با چنین وضعیتی قیمت بالاتر نخواهد رفت.

   

   

  کندل کوتاه و حجم بالا

   

  توضیح آن خیلی ساده است. مردم به سمت بازار هجوم می آورند چرا که طاقت از دست دادن فرصت بیشتری را ندارند. پول هوشمند فرصت فروش سهام به آنها را پیدا می کند. این در نمودار شما به صورت کندل کوتاه با حجم بالا و در روزی صعودی قابل رویت است. اگر کندل در نقطه بالایی بسته شود به معنی ضعف بیشتر سهم است چنین نشانه ای پس از وقوع رالی طولانی مدت اتفاق می افتد. مردم به بازار هجوم می آورند و پول هوشمند به آنها می فروشد. شما نمی توانید با بازار رودر رو شوید بنابراین با پول هوشمند همراه باشید و بفروشید و نخرید.

   

  نفوذ قیمتی به سمت بالا

   

  نفوذ قیمتی بوسیله کندل بلند در طول روز و یا بازه زمانی مشخص به همراه حجم بالا که قیمت نهایی در پایین بسته شود قابل مشاهده است. نفوذ قیمتی معمولا پس از رالی طولانی در بازار و به هنگام اشباع خرید و ضعف در بازار مشاهده می شود. چنین وضعیتی پس از چندین روز فروش و قبل از ریزش قیمتی مشاهده می شود. باید دقت داشت نقطه بسته شدن باید نزدیک به مینیمم قیمت باشد. حجم می تواند هم کم (عدم تقاضا) باشد و یا زیاد(سبقت عرضه بر تقاضا).

   

  این روشی است که توسط بازارگردان ها استفاده می شود و با بالا بردن ناگهانی قیمت سعی در جذب خریداران جدید و فروش سهم به آنها دارند. خریداران با دیدن افزایش ناگهانی قیمت و برای جانماندن از بازار اقدام به خرید مینمایند.

   

  نفوذ قیمتی میتواند به همراه انتشار اخبار مثبت از سهم باشد. همچنین بازار گردان ها با این روش سعی در جذب سرمایه صندوق ها، کارگزاری ها و … را دارند. طبیعی است حرفه ای ها هم ممکن است وارد موقعیت های معاملاتی نامناسب شوند.

   

  فراموش نکنید بازارگردان ها هر دو سمت بازار را می بینند و به میزان عرضه و تقاضا وقوف کامل دارند و اگر حدس بزنند که بازار صعودی باقی خواهد ماند به فروش دست نخواهند زد.

   

   

  نفوذ قیمتی به سمت بالا با جزئیات بیشتر

   

  شما نفوذ قیمتی به سمت بالا در بازارهای صعودی را کمتر مشاهده می کنید. حرفه ای ها میدانند مردم به دو ترس واکنش نشان می دهند: ترس از دست دادن و ترس به دست نیاوردن. آنها تفکرات شما برای نقطه ورود و خروج به سهم را حدس می زنند و بر آن اساس اقدام می کنند.

   

   

  کالبد شکافی بازار صعودی و نزولی

  در نمودار فوق نمونه های از نفوذ قیمتی را بررسی می کنیم:

  در نقطه (A): حجم پایین در روند صعودی است و نشان از کمبود عرضه دارد. معامله گران علاقه ای به خرید در این قیمت ندارند و بالا رفتن قیمت یک نفوذ قیمتی است.

  در نقطه (B): در اینجا نیز یک نفوذ قیمتی می بینیم. حجم پایین است و کندل صعودی نقاط (C) و (D) هم نفوذهای قیمتی هستند.

   

  ضعف اصلی را در نقطه (E) مشاهده می کنیم. در اینجا حجم بالاست و قیمت در میانه کندل بسته شده است. اگر حجم بالا نشان از خرید دارد چرا قیمت باید در میانه بسته شود و در دو روز بعد نیز نزولی باشد؟!

   

  در نقطه (F) ما هنوز نشانه هایی از فشار فروش داریم. بازار در طول روز صعود کرده ولی در پایین کندل بسته شده و حجم معاملات نیز بسیار پایین است. معامله گر حرفه ای میداند که بازار ضعیف است و قیمت در طول روز بالا نشان داده شده است.

   

  در بسیاری موارد بازارها توسط حرفه ای ها و بازیگردان ها به صورت غیرواقعی صعودی و یا نزولی نشان داده می شوند تا معامله گران غیر حرفه ای را در معاملات غیر سود ده قرار دهند.

   

  بازارهای ضعیف به ویژه قبل از نزول در پایان یک روند صعودی، به صورت غیر واقعی و با استفاده از نفوذ قیمتی صعودی نشان داده می شوند(تا سهام بیشتری به غیر حرفه ای ها فروخته شود).

   

   

  کالبد شکافی بازار صعودی و نزولی

  نفوذ های قیمتی انواع مختلفی دارند. نمودار فوق نشان می دهد چگونه یک نفوذ قیمتی به همراه حجم بالا در یک روند صعودی به معنی پایان آن است.

   

  اشباع فروش و حمایت حرفه ای – اشباع خرید و فروش حرفه ای اشباع فروش

   

  توسط کندل های نزولی پی در پی بلند و بعضأ حجم های بالا و نقطه بسته شدن در بالای کندل آن روز نشان داده می شود.اشباع خرید به سادگی اشباع فروش قابل شناسایی نیست چرا که اخبار مناسب است و همه از بازار احساس خوبی دارند و تصمیم شما بر اساس جوی که در آن هستید تحت تاثیر قرار میگیرد.

   

  شما باید دارای شخصیت بسیار قوی و معامله گر حرفه ای باشید که در چنین جوی بر خلاف رفتار عموم بازار اقدام نمایید. نمونه ای از اشباع خرید را در شکل زیر می بینیم

   

  کالبد شکافی بازار صعودی و نزولی

   

   

  در نقطه (a) ما نمونه ای کلاسیک از اشباع خرید پس از ۵ هفته روند صعودی در اواخر سال ۱۹۸۹ را مشاهده می کنیم. به حجم نگاه کنید. ۵ هفته حجم بسیار بالا در حالی که معاملات صعودی هستند. این علتی است که موجب بوجود آمدن بازار نزولی شده است. معامله گران غیر حرفه ای با دیدن صعود بازار به سمت آن هجوم برده و حرفه ای ها به آنها می فروشند.

   

  زمانی که این انتقال صورت گرفت آغاز بازار نزولی تضمین شده است. به کندل کوتاه در نقطه (a) توجه کنید که در فصل های قبلی مربوط به سقف احتمالی بازار در مورد آن صحبت شد. شما باید حدس بزنید که این نقطه سقف بازار است چرا که محدوده معاملاتی نزدیک آن وجود ندارد و لذا سهامدار گیر افتاده در سهمی وجود ندارد که حدس بزنیم این افزایش حجم مربوط به فروش آنهاست. لذا افزایش حجم به احتمال زیاد مربوط به فروش حرفه ای است.

   

  در نقطه (b) ما یک ریزش سریع می بینیم. معامله گرانی که در سقف بازار خریده اند اکنون گیر افتاده اند.

   

  در نقطه (C) احتمال آن وجود دارد که یک رالی قیمتی جدیدی شروع شده است ولی حجم بالا نشان از عرضه سنگین سهام دارد.

   

  در نقطه (d) سه هفته صعودی با حجم بالا دیده می شود. با این وضعیت به نظر میرسد قیمتها تمایلی به بالا رفتن ندارند و این حجم بالا مربوط به فروش است. این وضعیت کاملا شبیه نقطه (a) است (به نفوذ قیمتی در نقطه (e) توجه کنید).

   

  مجددا یک ریزش سنگین دیگر در نقطه (f داریم و معامله گران دیگری در این محدوده گیر افتادند.

   

  در نقطه (g) مجددأ دو هفته صعودی با حجم بالا را می بینیم و بازار تمایلی به بالا رفتن ندارد(عرضه بر تقاضا غلبه کرده است).

   

  در فضای اشباع خرید معمولا به صورت مداوم اخبار خوب منتشر می شود. یک معامله گر حرفه ای با این فضا در ذهن خود مقابله کرده و احساس آرامش ناشی از آن را از خود دور میکند و به صورت مداوم بازار را رصد و معاملات را بررسی می کند.

   

  اینکه دولت ها در صورت ریزش بازار می توانند از آن جلوگیری نمایند افسانه ای بیش نیست. بازار بسیار بزرگ و غیر قابل کنترل است. بسیاری از دولت ها توان کنترل ارزش پول ملی خود را ندارند ، بنابراین معامله گر حرفه ای در هر شرایطی صرفاً منطقی فکر و عمل میکند.

   

  چگونه کف بازار را تشخیص دهیم؟

  نمودار زیر نشان می دهد چگونه کف بازار را تشخیص دهیم:

   

   

   

  در نقطه (a) یک کندل ریزشی بلند با حجم بالا دیده می شود که قاعدتا به معنی ضعف بازار و فشار فروش است. هر چند در یکی دو روز بعد بازار ریزشی نداشته و در حقیقت صعودی بوده. اگر حجم بالا در نقطه (a) نشاندهنده فروش باشد چطور در روزهای بعدی بازار صعود کرده است؟

   

   

  به بیان دیگر در نقطه (a) حجم فروش بالا بوده ولی برای اینکه بازار صعودی باشد این حجم لاجرم توسط بازیگردان باید جذب شده است. آنها زمانی اینکار را میکنند که دیدشان نسبت به بازار خوشبینانه باشد. در حقیقت در این نقطه آغاز فرآیند جمع آوری سهام است.

   

  در نقطه (b) ما یک کندل صعودی را می بینیم اما به حجم توجه کنید. حجم پایین است. بازار صعودی نخواهد کرد وقتی حجم پایین است و تقاضا کم است. به همین دلیل بازار به حاشیه میرود. حجم پایین می تواند به دلایل زیر باشد:

   

  ا- در این محدوده قیمتی کمبود عرضه باشد به دلیل اینکه عرضه در قیمت پایینتر جمع آوری شده است.

   

  ۲-بازیگردان سهم که در حال جمع آوری سهام است موقتا بازار را رها کرده چرا که فعلا تمایلی به قیمت بالاتر ندارند زیرا تصور می کند هنوز عرضه در بازار باقی است.

   

  با در نظر گرفتن جمع آوری سهام در نقطه (a) در نتیجه فوق منطقی به نظر میرسد.

   

  در نقاط (C) و (d) تست های کوچکی انجام شده است (بخش مربوط به تست بازار بررسی شود). حجم پایین در این دو نقطه نشان از موفقیت تست دارد و اینکه عرضه از میان برداشته شده است. با حجم پایین بازار ریزشی نخواهد داشت. از نقاط (C) و (d) به تنهایی نمیتوان نتیجه گیری قطعی داشت اما با در نظر داشتن حجم زیادی که در نقطه (a) جذب شده است این دو نقطه نشان از قدرت بازار دارند.

   

  روزهای که حجم بالا در روز منفی در بازار دیده می شود نشان از فعالیت بالا در بازار دارد. اگر یک رالی در نتیجه خرید بازیگران سهم و یا جذب عرضه سهامداران ضعیف توسط انتشار اخبار منفی ایجاد شود بازار با انجام تست های مکرر مجددا به محدوده ای که در آنجا حجم زیادی عرضه شده عودت داده می شود تا مشخص شود آیا عرضه سنگین از میان برداشته شده یا خیر.

   

  اگر زمانی که قیمت به محدوده عرضه سنگین قبلی برگردد و حجم پایین باشد، بیدرنگ میتوان نتیجه گیری کرد که عرضه سنگین حذف شده و بازار برای صعود مجدد آماده است. شما باید نسبت به این نشانه ها بسیار حساس باشید چرا که سیگنال قوی خرید است.

   

  به صورت خلاصه، بازار را منفی نشان دادن موجب می شود که سهامداران ضعیف از سهم ها خارج شوند. حجم پایین معاملات نشان می دهد که حجم قابل عرضه کمی از طرف سهامداران ضعیف باقی مانده است. لذا تعادل عرضه و تقاضا در نتیجه بیرون انداختن سهامداران در نقطه(a) بوجود آمده است.

   

  اگر عرضه کمی در بازار باقی مانده باشد نشان می دهد که بازیگردانان و حقوقی ها در جذب عرضه سهامداران ضعیف موفق بوده اند و قیمتها برای صعود مجدد آماده هستند.

   

   

  آکادمی تبریز فایننس یکی از برترین و بهترین آموزشگاه بازار های مالی در سطح شمال غرب و تبریز است.تبریز فایننس برگزار کننده دوره ارز دیجیتال، دوره فارکس و  دوره بورس اوراق بهادار و پرایس اکشن است.اگر می خواهید درباره تبریز فایننس بیشتر بدانید می توانید از مقالات و جزئیات دوره ها و همچنین اخبار های وب سایت ، مارا دنبال کنید.

   

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.