تبریز فایننس

نوسان نمای ADX در تحلیل تکنیکال

نوسان نمای ADX در تحلیل تکنیکال
 • نوسان نمای ADX ، شاخص میانگین هدایتی یا جهت یاب ADX یکی از اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال است که برای اندازه گیری قدرت یک روند جاری به کار می رود و به واسطه آن می توان از وجود یا نبود روند در بازار مطلع گشت. این شاخص به ندرت برای شناسایی جهت روند به کار می رود، اما می تواند نیروی حرکتی روندها را مشخص نماید.

   

  ADX ترکیبی از دو مقیاس اندازه گیری تغییر قیمت است: شاخص هدایتی مثبت (+DI) و شاخص هدایتی منفی (-DI). این اندیکاتور قدرت یک روند را اندازه گیری می کند ولی جهت آن
  را نمی تواند تعیین نماید اما زمانی که با +DMI یا -DMI ترکیب گردد، می تواند سیگنال های خریدیا فروش صادر نماید.

   

  +DI نیروی روند رو به بالا را اندازه گیری می کند در حالیکه – DI قدرت روند رو به پایین را اندازه گیری می کند. این دو مقیاس نیز به همراه خط ADX رسم می شوند. با اندازه گیری هر یک از این شاخص ها در یک مقیاس بین ۰ و ۱۰۰، اگر مقدار آنها کوچک تر از ۲۰ باشد نشان دهنده یک روند ضعیف است در حالیکه مقادیر بزرگتر از ۴۰ یک روند قوی را نشان می دهد.

  نحوه محاسبه نوسان نمای ADX

  مراحل محاسبه ADX در یک دوره ۱۴ روزه در زیر به تفصیل بیان شده است:

  1- محاسبه  DM ،TR و DM- برای هر دوره.

  ۲- هموار کردن این مقادیر با استفاده از تکنیک های هموارسازی وایلدر.

  ٣- تقسیم DM+ چهارده روزه هموار شده بر TR چهارده روزه هموار شده ضرب در ۱۰۰ برای یافتن DI14مثبت.

  ۴- تقسیم DM- چهارده روزه هموار شده بر TR چهارده روزه هموار شده ضرب در ۱۰۰ برای یافتن DI14منفی.

  ٥- شاخص DX برابر است با قدر مطلق کسر 14+DI از 14-DI تقسیم بر مجموع 14+DI و 14- DI .

  ۶- در انتها ADX محاسبه می شود. نخستین ADX یک میانگین ۱۴ روزه DX است. ADX بعدی با ضرب ADX چهارده روزه قبلی در ۱٣ (1-N) و افزودن آخرین DX و تقسیم حاصل بر ۱۴به دست می آید. در جدول زیر نتیجه این محاسبات را مشاهده می نمایید.

   

   

  نوسان نمای ADX

   

   

  کاربرد نوسان نمای ADX

  مهم ترین هدف به کارگیری ADX این است که با کمک آن مشخص کنیم آیا بازار در حالت روند قرار دارد یا سوینگ (بدون روند)؟ اطلاع از این موقعیت کمک شایانی به تریدرها می نماید تامعاملات خود را طراحی نمایند. در شکل زیر این اندیکاتور را مشاهده می نمایید:

   

   

  ADX قدرت روند را نمایش می دهد

   

  نخستین مطالب این است که بدانید جهت حرکت ADX به جهت حرکت قیمت بستگی ندارد. بلکه این اندیکاتور فقط قدرت روند را نمایش می دهد.

   

  روند صعودی قدرتمند = افزایش ADX
  روند نزولی قدرتمند = افزایش ADX

   

  همان گونه که در نمودار بالا مشاهده می نمایید، در زمانی که بازار در روند صعودی قرار دارد،ADX افزایش می یابد اما زمانی که بازار در وضعیت بدون روند قرار می گیرد، ADX کاهش
  می یابد
  تجزیه و تحلیل ADX در بررسی ADX از ترازهای آن استفاده می شود که هر یک دارای مفهوم خاصی می باشد:

  • زیر تراز ۲۰ : بازار بدون روند
  • تقاطع تراز ۲۰ به سمت بالا: نشانه اینکه احتمالا روندی در حال ظهور است.
  • بين تراز ۲۰ و ۴۰ : اگر ADX در حد واسط تراز ۲۰ و ۴۰ در حال افزایش باشد.حاکی از تأیید ظهور روند می باشد لذا در جهت روند می توانید خرید یا فروش انجام دهید. در چنین مواقعی از به کار گیری اوسیلاتورها خودداری کرده و به جای آنها از اندیکاتورهای تعقیب کننده روند مانند میانگین متحرک (MA) استفاده نمایید.
  • بالای تراز ۴۰: روند بسیار قدرتمند
  • تقاطع تراز ۵۰ به سمت بالا : روند قدرتمند افراطی.
  • تقاطع تراز ۷۰ به سمت بالا : روند قدرتمندی که در حالات نادری رخ می دهد.

   

  نوسان نمای ADX

   

  همان گونه که متوجه شده اید بخشی از اندیکاتور ADX اندیکاتور DN11 می باشد، که دارای دو خط است؛ یکی +DMI و دیگری -DMI که سیگنال های خرید و فروش صادر می کند. در شکل زیر این شاخص را مشاهده می نمایید:

   

   

   

  • سیگنال خرید اندیکاتور DMI: وقتی +DMI خط – DMI را به سمت بالا قطع نماید.
  • سیگنال فروش اندیکاتور DMI: وقتی -DMI خط +DMI را به سمت پایین قطع نماید.

  توجه داشته باشید که این اندیکاتور همان گونه که در شکل مشخص می باشد، می تواند سیگنال های خطای زیادی تولید کند؛ لذا بهتر است از دیگر ابزارها برای تأیید سیگنال های آن
  استفاده نمایید.

  شاخص ADX ابزار مهمی است که می تواند با اندیکاتور DMI استفاده شود. در حقیقت ADX از خطوط DMI محاسبه می شود. در نمودار ۶۲، اندیکاتور ADX را در شاخص 100 Nasdaq
  ETF مشاهده می نمایید.

   

  نوسان نمای ADX

   

   

  کلام آخر

  در این مقاله سعی داشتیم تا کاملا به صورت مختصر و مفید ، نوسان نمای ADX را با هم آنالیز و تحلیل کنیم . تشخیص نوسان نمای ADX ،  می تواند تاثیر بسزایی در انجام معاملات شما داشته باشد .

   

  آکادمی تبریز فایننس در تلاش است تا با برگزاری دوره هایی چون دوره فارکس ، دوره پرایس اکشن نوین و دیگر دوره ها اطلاعات و دانش کافی جهت ورود به بازار های مالی جهان را در اختیار شما قرار دهید.با شرکت در دوره های تبریز فایننس می توانید مثل آب خوردن بازار های مالی را تحلیل کرده و سرمایه خود را گسترش دهید.

   

  همچنین اگر شما علاقه مند به سرمایه گذاری در بازار جهانی فارکس هستید ، می توانید با استفاده از آموزش ها و مقالات رایگان فارکس در وب سایت تبریز فایننس ، تمامی اصطلاحات و دانش اولیه جهت ورود به این بازار را فرا بگیرید و سپس با شرکت در دوره فارکس تبریز فایننس ، سرمایه گذاری بی نظیری را در بازار فارکس ثبت کنید. تبریز فایننس شما را به یک تریدر حرفه ای تبدیل می کند !

   

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.