تبریز فایننس

مزیت های سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال

مزیت های سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال
 • مزیت های سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال : چه یک سرمایه گذار کارکشته باشید که پیش از این سابقه سرمایه گذاری های موفق بسیاری داشته و چه یک تازه کار، باید دلایل اضافه کردن ارزهای دیجیتال به سبد دارایی تان را بدانید.

   

  در این مقاله یک دید کلی از بازار ارزهای دیجیتال ارائه می شود تا تصمیم گیری درباره اینکه صنعت ارزهای دیجیتال می تواند روش صحیحی برای سرمایه گذاری باشد یا خیر را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

   

  سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال می تواند برای بسیاری از افراد منطقی باشد. از ابتدایی ترین انگیزه سرمایه گذاری یعنی متنوع سازی در سبد دارایی گرفته تا پیوستن به انقلاب ارز دیجیتال، هر کس می تواند دلیلی برای ورود به این حوزه پیدا کند.

   

  مزیت های سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال و متنوع سازی در سرمایه گذاری های سنتی

   

   

  متنوع سازی را با یک جمله معروف می توان تعریف کرد: «تمام تخم مرغ هایت را در یک سبد قرار نده!»

   

  متنوع سازی در سبد سرمایه گذاری را میتوانید به شیوه های مختلفی پیاده سازی کنید. می توانید دارایی های مالی مختلف مانند سهام، اوراق قرضه، ارز، طلا و غیره خریداری کنید. می توانید متنوع سازی را بر اساس صنایع انجام دهید، مانند حوزه فناوری، سلامت، انرژی و سرگرمی. یا اینکه سرمایه گذاری های خود را به بازه های زمانی مختلفی اختصاص دهید، یعنی بخشی از آن را برای کوتاه مدت و بخش دیگری را برای بلندمدت کنار بگذارید.

   

  اضافه کردن یک یا چند ارز دیجیتال به سبد دارایی تان، روش دیگری برای متنوع سازی در آن است، به خصوص که این کلاس دارایی نوپا با دارایی های سنتی تفاوت اساسی دارد. قرار گرفتن یک یا چند ارز دیجیتال در کنار دارایی های دیگر می تواند پتانسیل رشد سبد سرمایه گذاری را افزایش دهد؛ چراکه واکنش این بازار نسبت به وقایع و رویدادهای جهانی می تواند با سایر دارایی ها متفاوت باشد.

   

  مزیت های سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال

   

  به عنوان مثال، اگر چین با آمریکا وارد جنگ اقتصادی شود، بازارهای سهام دو کشور واکنش منفی نشان می دهند، اما بازار بیت کوین در شرایط بحرانی مخالف عمل می کند. در ادامه با نگاهی جزئی تر به بازارهای سنتی، تفاوت آن را با بازار ارزهای دیجیتال بررسی می کنیم.

  مزیت های سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال و سرمایه گذاری در بازار سهام

   

   

   

  بازار سهام (بورس) به شما این امکان را میدهد تا از سود شرکتها نفع ببرید. با خرید سهام شرکتها میتوانید مالک بخشی از آن شرکت باشید. هرچه سهام بیشتری داشته باشید، سهم تان از کیک درآمد شرکت نیز بیشتر خواهد شد. بازار سهام در نظر افراد یکی از جذاب ترین گزینه ها برای سرمایه گذاری است.

   

   

  برخی شرکت ها بر اساس میزان سود، به سرمایه گذاران سود سهام پرداخت می کنند، اما بخش جذاب بازار سهام برای سرمایه گذاران، بالا رفتن ارزش خود سهام است، نه سود دریافتی از شرکت انتظار برای افزایش قیمت خود دارایی، از نقاط اشتراک بازار ارزهای دیجیتال و سهام است؛ زمانی که بازار صعودی قدرتمندی را شاهد باشیم، می توانیم انتظار سود بردن از طریق رشد قیمت ها را داشته باشیم، اما نباید دچار این خطا شد که بازار تنها روزهای خوبش را به شما نشان می دهد. هر دو بازار می توانند روزهای بد و حتی سالهای بدی را تجربه کنند.

   

  به طور کلی بازارهای سهام به دلیل قدمت بیشتری که دارند، نسبت به بازار ارزهای دیجیتال بسیار بزرگتر هستند. تنها ارزش بازار بورس سهام نیویورک به بیش از ۲۰ تریلیون دلار می رسد، در حالی که ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال در زمان نگارش این کتاب فقط ۳۵۰ میلیارد دلار است. از سوی دیگر، در بازار سهام برای حفاظت از سرمایه گذاران مقررات سفت و سختی تنظیم شده است

   

  همچنین، در اغلب بازارهای سهام دامنه نوسانات محدود است. به عنوان مثال، در بورس تهران دامنه نوسانات محدود به پنج درصد در روز است و این یعنی در حالت عادی یک فرد نمی تواند در یک روز بیشتر از پنج درصد سود یا ضرر کند. همچنین زمان معاملات در بازارهای سهام فقط به ساعات کاری و روزهای غیر تعطیل محدود می شود.

   

  بازار ارزهای دیجیتال کوچک است، قانون گذاری سفت و سختی روی آن وجود ندارد، اما این بازار هفت روز هفته و ۲۴ ساعته باز است. هر لحظه می توان از طریق صرافی های آنلاین به معامله ارزهای دیجیتال پرداخت. بر خلاف بازارهای سهام که کارگزاران سهام را کنترل می کنند، در بازار ارزهای دیجیتال با ذخیره ارزهای دیجیتال خود روی کیف پول های معتبر، به معنای واقعی کلمه مالک دارایی خود خواهید بود و هیچ کس نمی تواند دارایی شما را مسدود یا مصادره کند.

   

  مزیت های سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال

   

   

  با سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال، شاید بتوان کمی از ریسک سرمایه گذاری در سهام را از بین برد یا علاوه بر سود بردن از سهام، از سود ارزهای دیجیتال هم بهره مند شد.

   

  در بازار ارزهای دیجیتال دامنه نوسانات تعریف نشده است. این موضوع می تواند بازار را برای سرمایه گذاران تازه کار به جهنم تبدیل کند، اما برای سرمایه گذاران خبره، یک بازار پرنوسان، بهشت است.

   

  اگر در زمان مناسبی به بازار وارد شوید، با بازده سرمایه گذاری بسیار بالایی مواجه خواهید شد. سودهای چندصد و حتی چندهزار درصدی در بازار ارزهای دیجیتال خیلی چیز عجیبی نیست و با مشاهده روند صعودی بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در سال های اخیر متوجه می شوید که هیچ نوع سرمایه گذاری دیگری در جهان وجود ندارد که چنین بازگشت سرمایه عجیبی را رقم زده باشد.

   

  اوراق قرضه

   

  زمانی که کسب و کارها با نهادهای دولتی برای انجام فعالیتهای اقتصادی به پول نیاز داشته باشند، با فروش اوراق قرضه می توانند سرمایه مورد نیاز خود را تأمین کنند. سرمایه گذار با خرید اوراق قرضه که از آن به عنوان «اوراق بهادار با درآمد ثابت» نیز یاد می شود، برای بازه زمانی خاصی مقداری پول به یک نهاد (شرکت سرمایه پذیر) قرض می دهد و بهره ثابتی (ماهانه یا سالانه از آن نهاد تحت عنوان درآمد ثابت دریافت می کند.

   

  اوراق قرضه دارای یک تاریخ سررسید است. وقتی اوراق قرضه به موعد سررسید خود می رسد، نهادی که پول سرمایه گذاران را دریافت کرده است، اصل پول را باز پرداخت می کند.

   

  همانند بازار سهام و ارزهای دیجیتال، از اوراق قرضه نیز می توان سود سرمایه داشت، اما نوع آن فرق می کند. به دلیل آنکه شرکت صادر کننده اوراق قرضه متعهد می شود تا مقدار معینی را تا زمان سررسید پرداخت کند، قیمت اوراق قرضه عموما با تغییرات سود شرکت ارتباطی ندارند. افزایش و کاهش قیمت اوراق قرضه هم به تغییرات نرخ بهره بستگی دارد و می تواند با شرایط بازار بالا و پایین شود.

   

  در مقایسه با ارزهای دیجیتال و بازار سهام، به دلیل نوسانات کمتر در ارزش، اوراق قرضه ریسک کمتری دارد، اما آنها نیز همچنان در برابر خطرات متعددی قرار دارند. برخی از این خطرات برای بازارهای ارز دیجیتال و سهام نیز صدق می کند که از جمله آنها می توان به ریسک قدرت خرید، ریسک مالی و تجاری و ریسک نقدشوندگی اشاره کرد.

   

  اوراق قرضه ریسک دیگری تحت عنوان ریسک استرداد دارند که خطر استرداد پیش از موعد سررسید است. اگر صادر کننده اوراق قرضه قصد استرداد آن را داشته باشد، باید به فکر یافتن محل سرمایه گذاری دیگری برای پول هایتان باشید. با این حال، حتی اوراق قرضه پرریسک، در برابر ارزهای دیجیتال و سهام هم خطر کمتری دارند.

   

  مزیت های سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال

   

  فارکس

   

  معامله در بازار فارکس به معنای معامله در بازار ارزهای ملی است. با حضور در این بازار می توانید ارزهای فیات مختلف مانند دلار آمریکا، یورو، پوند، دلار استرالیا یا هر ارز دولتی دیگر را با سایر ارزهای دولتی دیگر معامله کنید.

   

  معامله گری که در بازار فارکس فعالیت می کند، بیشتر به دنبال سود کوتاه مدت است.فعالیت در بازار فارکس به معنای معاملات کوتاه و میان مدت بین جفت ارزهای مختلف است.

   

  برای مثال، می توانید با دلار، یورو بخرید و در صورتی که ارزش نسبی یورو در برابر دلار افزایش یابد، شما سود می کنید. وقتی دو ارز با یکدیگر معامله می شوند به فضای معاملاتی آن دو ارز «جفت ارز»می گوییم. جفت ارزها در بازار ارزهای دیجیتال نیز وجود دارند. برای مثال، در جفت ارز بیت کوین اتریوم می توانید این دو ارز دیجیتال را با یکدیگر معامله کنید. یعنی می توانید بیت کوین بدهید و اتریوم دریافت کنید و برعکس.

   

  معامله در بازار فارکس نسبت به ارزهای دیجیتال بسیار پیچیده تر است، به خصوص برای کاربران ایرانی که با محدودیت و تحریم روبه رو هستند. لزوم انتخاب بروکر کارگزار معتبر، دست کاری قیمت ها و نمودارها، لزوم استفاده از نرم افزارهای معاملاتی جداگانه، عدم مالکیت واقعی دارایی و… باعث می شوند بازار ارزهای دیجیتال نسبت به فارکس برتری داشته باشد.

   

  فلزات گرانبها

   

  علاوه بر دانستن این حقیقت که برای دستیابی به فلزات گرانبها و برخی ارزهای دیجیتال باید آنها را استخراج کنید، شباهت های کلیدی دیگری وجود دارد که مربوط به یک مشخصه می شود؛ عدم کنترل مستقیم دولت. دولت ها نمی توانند در مورد طلا و بیت کوین نقش مستقیم داشته باشند. طلا در دوران مختلف و نقاط مختلف جغرافیایی، یک دارایی آزاد بوده است.

   

  این نوع داراییها که دولت ها نمی توانند در آنها دخالت چندانی داشته باشند، در زمانهایی که مردم اعتمادشان را نسبت به ارزهای رسمی از دست می دهند، ارزشمندتر می شوند. به نظر می رسد ارزهای دیجیتال نیز بخش دیگری از این جریان باشند. حال به سراغ تفاوتها برویم

   

  سرمایه گذاری مستقیم در فلزات گران بها خطرات زیادی دارد. برای مثال، اگر آنها را به عنوان یک گزینه سرمایه گذاری خریداری می کنید، باید ریسک حمل ونقل آن را در نظر داشته باشید. هزینه انتقال فلزات گرانبها با توجه به سنگینی، مالیات و نیاز به تأمین امنیت می تواند بسیار گران تمام شود. در مقابل، انتقال ارزهای دیجیتال سریعتر و کم هزینه تر از انتقال طلاست و به صورت فیزیکی انجام نمی شود.

   

  از سوی دیگر، قیمت ارزهای دیجیتال نسبت به زمان کم حضورشان در بازار، در مقایسه با تمامی فلزات گرانبها نوسان بیشتری را تجربه کرده است. البته اگر سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال به یک جریان عمومی تبدیل شود و مردم بیشتری از این ارزها در تراکنش های روزانه استفاده کنند، قیمت ارزهای دیجیتال نیز با گسترش یافتن بازار و کاهش امکان دست کاری، قابل پیش بینی تر و کم نوسان تر خواهد بود.

   

  افزایش ارزش سرمایه

   

  افزایش ارزش سرمایه به افزایش قیمت یا ارزش ارزهای دیجیتال اشاره دارد و یکی از دلایلی است که بسیاری از سرمایه گذاران و البته کسانی که سرمایه گذار نیستند) را جذب ارزهای دیجیتال کرده است.

   

  دارندگان اولیه بیت کوین سال ها صبر کردند تا افزایشی قابل ملاحظه در ارزش سرمایه آنها شکل بگیرد. البته انتظارات بالا از افزایش سرمایه و پتانسیل رشد بالا در آینده، ریسک بالای از دست دادن سرمایه را نیز به همراه دارد. به همین دلیل شدید، پیشنهاد می کنیم پیش از آغاز سرمایه گذاری در بازارهای مالی، به خوبی تحقیق کنید.

  سال ۲۰۱۷، سال انفجار قیمت بیت کوین و ارزهای دیجیتال بود و آگاهی در این حوزه به طرز چشمگیری افزایش پیدا کرد. در آن زمان هر روز رسانه ها به اخبار این حوزه و به خصوص نوسانات قیمت می پرداختند. وال استریت ژورنال و نیویورک تایمز از افرادی که یک شبه میلیونر شده بودند، گزارش تهیه می کردند، اما پس از ژانویه ۲۰۱۸ تا اواسط ۲۰۱۹ بیت کوین بیش از ۸۵ درصد ارزش خود را از دست داد.

   

  مزیت های سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال

   

  رسانه های سوار بر جریان گفتند که فرصت طلایی دیگر از دست رفته، بازار صعودی ارزهای دیجیتال تمام شده و حباب آن ترکیده است، اما در حالی که رسانه های بزرگ باعث وحشت سرمایه گذاران خرده پا می شدند، بسیاری از ثروتمندان دنیا به سرمایه گذاران ارز دیجیتال تبدیل شدند.

   

  به عنوان نمونه، مدیر اجرایی بانک جی پی مورگان که بیت کوین را یک کلاهبرداری خوانده و گفته بود که هر کس را حین معامله بیت کوین ببیند اخراج می کند، چند ماه بعد به یکی از خریداران فعال صندوق های سرمایه گذاری تبدیل شده بود که قیمت بیت کوین را هر لحظه دنبال می کرد.

   

  این تنها مورد از توجه مخفیانه سرمایه گذاران بزرگ به ارزهای دیجیتال نیست. جرج سوروس پس از حمله به بیت کوین در مجمع جهانی اقتصاد در ژانویه ۲۰۱۸ و حباب خواندن آن، هشت هفته بعد برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال به شرکت خصوصی ۲۶ میلیارد دلاری اش چراغ سبز نشان داد.

   

  مشکل اصلی این است که کسی از آنچه در بازار ارزهای دیجیتال می گذرد، خبر ندارد. بیشتر مردم هم از اینکه نقطه توقف بعدی قیمت کجاست، اطلاعی ندارند. بیشتر آنهایی نیز که به بازار علاقه مند شده اند، توسط هیاهوی بازار به این سو و آن سو کشیده می شوند. همین هم کار را برای بازیگران بزرگ آسان می کند تا بتوانند برای منفعت خودشان قیمت ها را پایین بیاورند.

   

  یک جمله قدیمی در میان سرمایه گذاران وال استریت وجود دارد که می گوید: «زمانی که بیشتر سرمایه گذاران به وحشت می افتند، بهترین زمان برای خرید سهام است که برای بازار ارزهای دیجیتال هم صدق می کند.

   

  سود سهام

   

  سود سهام یا سود قابل پرداخت، بخشی از پرداختی شرکتها به سهامداران است. یعنی علاوه بر ارزش خود سهام، مقداری هم سود به سهامداران تعلق می گیرد. البته این شامل تمام شرکتها و تمام بورس های جهان نمی شود، اما به عنوان نمونه شرکت های آمریکایی سالانه میلیاردها دلار سود سهام پرداخت می کنند.

   

  با این حال، بسیاری از سرمایه گذاران و به خصوص تازه واردان توجهی به این مسئله ندارند، چون سود سهام نسبت به پتانسیل رشد ارزش خود سهام بسیار ناچیز است. در بیشتر بازارهای بورس مانند آمریکا، شرکت ها معمولا در بازه های زمانی سه ماهه یا یک ساله به سهامداران خود سود سهام پرداخت می کنند.

   

  در حوزه ارزهای دیجیتال، سود سهام به شکل دیگری وجود دارد و سرمایه گذاران علاوه بر افزایش ارزش ارزهای دیجیتال خود می توانند از شیوه هایی همچون اثبات سهام کسب سود کنند.

   

  مزیت های سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال

   

  اثبات سهام

   

  اثبات سهام روشی در تأیید تراکنش های یک بلاکچین و جایگزینی برای ماینینگ است که در فصل سوم به آن اشاره کرده ایم. به بیان ساده، در اثبات سهام افراد برای کسب درآمد و شرکت در تأیید تراکنش ها، به جای خرید تجهیزات استخراج، باید ارز دیجیتالی که از الگوریتم اثبات سهام استفاده می کند را بخرند و در کیف پول های مخصوصی به شبکه اختصاص دهند.

   

  با این کار، به حفظ امنیت شبکه کمک می شود و شبکه با یک نرخ مشخص به دارایی های آنها می افزاید. به این ترتیب، سرمایه گذاران در یک ارز دیجیتال می توانند علاوه بر سود ارزش سرمایه، از یک سود مازاد بهره مند شوند.

   

  به شرکت در اثبات سهام، «سهام گذاری» می گویند. زمانی که سهام گذاری می کنید، بدین معناست که ارزهای خود را تا زمان دلخواه در شبکه قفل می کنید و در بلاکچین آن قابل انتقال یا استفاده نیست. اگر مقدار زیادی سهم داشته باشید یا به عبارت دیگر سکه های بیشتری را سهام گذاری کرده باشید، شانس بیشتری برای انتخاب شدن توسط شبکه و گرفتن پاداش توسط آن خواهید داشت. سود سالانه برای سهام گذاری بسته به ارز دیجیتال مورد نظر می تواند تا ۱۰ درصد متغیر باشد.

   

  دریافت ایردراپ

   

  دریافت ایردراپ به معنای دریافت واحدهای یک ارز دیجیتال به صورت رایگان است. پروژه های جدید، از ایردراپ برای تبلیغات و شناساندن خود به کاربران استفاده می کنند. بسیاری از ارزهای دیجیتال که کار خود را با عرضه اولیه سکه آغاز می کنند، تمامی سکه های خود را وارد گردش نمی کنند. در واقع تعداد کل سکه های ممکن شبکه بیشتر از مقدار سکه های موجود اولیه است که باقی آنها به مرور و طبق برنامه زمانی که ارائه داده اند، در شبکه آزاد می شود.

   

  مزیت های سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال

   

  اختصاص دادن سکه های باقی مانده به افراد در شبکه، می تواند به شیوه های مختلفی چون ایردراپ یا اهدای رایگان توکن صورت گیرد. برای نمونه، بخشی از توکنهای «بیت تورنت» که یکی از ارزهای دیجیتال در حال اجرا بر بستر بلاکچین ترون است، در اوایل راه اندازی پروژه میان دارندگان ترون تقسیم شد. یا صرافی بایننس گاهی اوقات بخشی از توکنهای تازه منتشر شده یک پروژه را میان دارندگان ارزهای دیجیتال خاصی مانند بایننس کوین پخش می کند.

   

  بعضی پروژه ها نیز در ابتدای کار، برای ترغیب کاربران به مشارکت در جامعه آنها، با پرسش و پاسخ از سازوکار پروژه هایشان مقداری توکن را میان کسانی که جواب صحیح داده باشند، تقسیم می کنند.

   

   

  آکادمی تبریز فایننس یکی از بهترین مجموعه ها در غرب کشور است که سعی دارد بستری مناسب برای علاقه مندان در حوزه ی ارز دیجیتال با برگزاری دوره هایی مثل دوره ارز دیجیتال و دوره پرایس اکشن نوین و دوره های دیگر ایجاد کند.

   

  شما می توانید با شرکت در این دوره ها سرمایه گذاری بی نظیری در کارنامه مالی خود ثبت کنید و به یک تریدر حرفه ای تبدیل شوید.

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.