تبریز فایننس

اضافه شدن مسکن در بورس

اضافه شدن مسکن در بورس
 • به گزارش خبر گذاری ایسنا: مدت هاست که شایعه هایی مبنی بر فروش مسکن در بورس کالا منتشر شده است، اقدامی که برای محافظت از ارزش پول مردم در مقابل گرانی مسکن در حال انجام است و بر اساس آخرین خبر ها، تاییدیه های اولیه از بورس و اوراق بهادار گرفته شده است.

   

  به گفته مسئولان، حدود یک سال است که قرار بود بازار سرمایه شرایطی را فراهم سازد تا متقاضیان بتوانند به راحتی پیش خرید مسکن را انجام دهند.

   

  در حقیقت، تصور می شود که افراد می توانند برای حفظ قدرت خرید پس انداز خود، حتی به میزان یک متر مربع و با میزان نقدینگی، خانه ای را پیش خرید کنند. بنابراین، مسکن به قطعات کوچک تقلیل می یابد و فروش آن و همچنین انجام معاملات ثانویه امکان پذیر می شود.

   

  آیا اضافه شدن مسکن در بورس عملی میشود؟

   

  به عبارت دیگر، بورس کالا می خواهد که بتواند مسکن را به صورت متر و به صورت معاملات آتی مسکن استاندارد پیش فروش کند و این در شرایطی انجام می شود که که ضمانت های لازم از سازنده گرفته شده و خریدار می تواند با خیال راحت خرید کند.

   

  قبل از این، مدیر مطالعات اقتصادی و ارزیابی ریسک بورس کالای ایران تشریح کرده بود که این طرح به هیئت مدیره سازمان بورس ارائه شده است که پیشنهاد را به کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار ارجاع داده است.

   

  سرانجام، کمیته پیشنهاد را بررسی و تصویب کرد.

   

  بعد از آن، پیش نویس دستورالعمل های اوراق بهادار بعد از تصویب شدن توسط هیئت مدیره بورس کالا که در این کمیته در دست بررسی است، به کمیته تنظیم بورس کالا ارسال شد و پس از تأیید کمیته، باید به تصویب هیئت مدیره برسد تا بتواند اجرا شود.

  اما به تازگی مدیرعامل بورس کالای ایران در اجلاس سالانه این شرکت اعلام کرده بود که مراحل راه اندازی معاملات آتی در بورس کالا به اتمام رسیده است.

   

  در همین رابطه، مهدی مساحی، رئیس مطالعات اقتصادی و ارزیابی ریسک بورس کالای ایران در گفتگویی در مورد کارکرد این بازار توضیح داد.

   

  اوراق سلف مسکن معرفی شد!

   

  در این مورد، از همان ابزار های آتی استاندارد برای راه اندازی معاملات رهنی استفاده شده است.

   

  از این ابزار می توان برای قرارداد های آتی بلند مدت استفاده کرد، زیرا توانایی انجام معاملات ثانویه را دارد.

   

  با این وجود، به دلیل ماهیت متفاوت مسکن در مقایسه با کالا هایی که سرمایه اصلی این ابزار تاکنون بوده است، بورس کالای ایران با همکاری سایر ارکان بازار سرمایه مقررات ویژه ای را در این زمینه تدوین کرده است که به عنوان فصلی جدید برای دستورالعمل های قبلی معاملات آتی اضافه شده است، در این آیین نامه جزئیات فرآیند تسویه و تحویل، که از اهمیت ویژه ای در بخش مسکن برخوردار است و با سایر کالا ها متفاوت است، به دقت تدوین شده است.

   

  به منظور صدور وام رهنی، شخص حقیقی یا حقوقی سازنده خانه، که دارای سابقه فعالیت قابل اعتماد در این زمینه نیز است، پس از دریافت مجوز های ساخت اولیه و صلاحیت، در زمان مورد نظر قبل از پایان ساخت مسکن، بخشی از واحد هایی از مسکن را که وی می خواهد، این مسیر را برای فروش انتخاب می کند و مناسب با ارزش واحد های انتخابی، ضمانت نامه ای را به شرکت سپرده گذاری مرکزی واریز می کند.

   

  سپس با توجه به مساحت کل واحد های انتخابی، تعداد اوراق قابل انتشار تعیین می شود و قبل از انتشار اولیه اوراق آتی مسکن استاندارد، جزئیات مکان، ساختار، امکانات، تجهیزات و سایر عوامل موثر بر قیمت واحد های ساختمانی به صورت رسمی و برای اطلاع عمومی منتشر می شود.

   

  البته باید گفت طراحی این اوراق بهادار به این گونه است که در مرحله ارائه اولیه، مشخصات کلیه اوراق بهادار استاندارد به یک صورت است و تفاوتی بین اوراق ارائه شده در این مرحله عرضه وجود ندارد.

   

  این اوراق نمایان گر یک متر مربع از واحد ساختمان پایه است و ضرایب تنظیم برای واحد های دیگر یا طبقات ساختمان بر اساس واحد پایه در نظر گرفته شده است.

   

  داوطلبانی که خواستار پیش خرید واحد های ساختمانی هستند، می توانند با شرکت در مرحله ارائه اولیه اوراق قرضه خریداری کنند، اگرچه بدیهی است که افراد همچنین می توانند کم تر از تعداد اوراق مربوط به یک واحد ساختمانی خریداری کنند و در این راستا متقاضیان دارای پ سانداز کم هم می توانند به صورت خزرید متری مسکن، مسکن خریداری کنند.

   

  طی دوره قبل از اتمام ساخت واحد ها و آمادگی آن ها برای تحویل، امکان انجام معامله های ثانویه برای این اوراق بهادار فراهم می شود و سرمایه گذاران می توانند در صورت لزوم اوراق بهادار خود را به دیگران منتقل کنند.

   

  با نزدیک شدن پروژه و اعلام ساخت توسط سازنده، مرحله تخصیص و تحویل واحد ها آغاز می شود که دارای بسیاری از جزئیات است.

   

  به طور خلاصه می توان گفت: در این مرحله، افرادی که توانسته اند به اندازه دلخواه اوراق قرضه خود را خریداری کنند، واحد مورد نظر را انتخاب کرده و طی یک روند منصفانه، واحد ها به آن ها اختصاص می یابد، بقیه افرادی که توانایی خرید ندارند یا نتوانسته اند، یا باید اوراق خود را در بازار ثانویه بفروشند یا واحد های ساختمانی که معمولاً متعلق به این گروه از افراد هستند به حراج گذاشته می شوند و هر یک از آن ها با توجه به اوراق قرضه خود از سود تسویه نقدی بهره مند خواهند شد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.