تبریز فایننس

نحوه کار کیف پول های ارز دیجیتال

نحوه کار کیف پول های ارز دیجیتال
 • نحوه کار کیف پول های ارز دیجیتال : از دیدگاه فنی، در حقیقت کیف پول های کریپتو به معنای واقعی ارز دیجیتال در خود ذخیره نمی کنند؛ بلکه آنها کلیدهای خصوصی و عمومی را ذخیره می کنند و این کلیدها نشان میدهند شما مالک مقداری ارز دیجیتال هستید یا خواهید بود. از این کلیدها برای ارسال و دریافت داده های دیجیتالی در بلاکچین و ردیابی مانده حساب ارزهای دیجیتال استفاده می شود.

   

  وقتی فردی برای شما بیت کوین یا هر نوع ارز دیجیتال دیگری می فرستد، در واقع مالکیت این ارزها را به کیف پول شما انتقال می دهد. در دنیای کیف پول ها، هیچوقت آدرس یک کیف پول با کیف پول دیگری عینا مشابه نخواهد بود؛ درست مثل اثر انگشت انسان ها.

   

  برای اینکه با شکل یک آدرس کیف پول آشنا شوید، در اینجا آدرس کیف پولی که گفته می شود متعلق به ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین است را آورده ایم: ۱A۱ZP1eP۵QGefiDMPTfTL8SLmvYDivfNa.

   

  همان طور که می بینید، آدرس کیف پول ترکیبی نامرتب از حروف کوچک و بزرگ انگلیسی و ارقام است. نگران نباشید، نیازی به حفظ کردن آدرس کیف پول خود ندارید و می توانید آن را در هنگام نیاز کپی کنید یا با استفاده از دوربین تلفن همراه خود آدرس را با اسکن یک کد کیو آر وارد کنید.

   

  در برخی ارزهای دیجیتال مانند ریپل و ایاس، علاوه بر آدرس کیف پول، با مفهوم دیگری به نام «ممو» یا «تگ» سروکار داریم. کاربرد تگ و ممو ایجاد نوعی دسته بندی برای داراییهای یک آدرس است. بنابراین اگر با ارزهای دیجیتالی مثل ریپل یا ایاس کار می کنید و مثلا قصد دارید دارایی خود را به صرافی واریز کنید، حتما در کیف پول خود علاوه بر آدرس، تگ یا ممویی را هم که صرافی به شما داده است، وارد کنید تا داراییتان گم نشود.

   

  کلید خصوصی را میتوانید مانند مهر و امضای رسمی یک شرکت در نظر بگیرید که اگر کسی آن را داشته باشد، می تواند دور از چشم مالک شرکت، انبار را خالی کند. همان طور که اشاره شد، کلید خصوصی یک رشته متنی محرمانه و به صورت ترکیبی از حروف و اعداد است که برای ارسال ارزهای دیجیتال به کیف پول های دیگر یا خرج کردن آنها و به طور کلی دسترسی به دارایی های موجود در کیف پول به کار می رود.

   

  در بلاکچین اطلاعات هویتی ثبت نمی شود؛ بنابراین شبکه بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال، با استفاده از کلید خصوصی تشخیص می دهند که شما مالک داراییهای داخل یک کیف پول هستید.

   

  امروزه بیشتر کیف پول ها، برای امنیت بیشتر کلید خصوصی را مستقیم به کاربر نمیدهند؛ بلکه ۱۲ یا ۲۴ کلمه بازیابی در اختیار کاربر می گذارند که با کلید خصوصی پیوند دارد و در صورت پاک شدن کیف پول، میتوان با آنها دارایی ها را بازیابی کرد. با آن کلمات می توان با ابزارهای خاصی کلید خصوصی را هم به دست آورد.

   

  برای اینکه به یک جمع بندی از نحوه کار کیف پول های ارز دیجیتال برسیم، باز هم تأکید می کنیم وقتی فردی قصد دارد برای شما ارز دیجیتال ارسال کند، آدرس کیف پول شما را می گیرد و با نرم افزار موجود در موبایل یا کامپیوتر خود برای شما ارز دیجیتال را ارسال می کند و در حقیقت مالکیت آن دارایی ها به شما واگذار می شود.

   

  برای اینکه ارزهای دیجیتال ارسال شوند، کلید خصوصی و کلید عمومی درون کیف پول مکمل یکدیگر می شوند و جابه جایی صورت می گیرد. برای آشنایی بیشتر با نحوه کار بلاکچین و تراکنش ها، به فصل چهارم مراجعه کنید.

   

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.