تبریز فایننس

معاملات مارجین ، معاملات آتی و معاملات اختیار !

معاملات مارجین ، معاملات آتی و معاملات اختیار
 • معاملات مارجین ، معاملات آتی و معاملات اختیار : اگر به شکل مستقیم و معمولی در صرافی ها به معامله ارزهای دیجیتال بپردازید، فقط می توانید از رشد قیمت ها سود ببرید، اما اگر در بازار معاملات مارجین، معاملات آتی و معاملات اختیار فعالیت کنید، می توانید از سقوط قیمت ها هم سود ببرید و همچنین با چند برابر سرمایه اولیه خود معامله کنید.

   

  البته به یاد داشته باشید که ریسک معامله در این بازارها بسیار بیشتر از بازارهای نقدی معمولی است و هر لحظه خطر از دست رفتن تمام سرمایه وجود دارد.
  معاملات مارجین، آتی و اختیار به هیچ عنوان برای افراد تازه کار مناسب نیست و نیاز به تحقیق و تمرین فراوان دارد. با این حال، در این بخش هر کدام از این بازارها را به طور مختصر توضیح می دهیم.

   

  معاملات مارجین ، معاملات آتی و معاملات اختیار و نحوه انجام معاملات مارجین

   

  در معاملات مارجین شما میتوانید از صرافی پول قرض بگیرید و با سرمایه بیشتری معامله انجام دهید و پس از کسب سود، پول صرافی را برگردانید. البته فراموش نکنید صرافی سرمایه اولیه شما را به عنوان گرو برمی دارد و اگر تحلیل شما درست نباشد و ضرر کنید، ضرر شما بیشتر از معاملات معمولی است و حتی ممکن است در نهایت صرافی تمام پول شما را برای جبران ضرر بردارد.

   

  در واقع معاملات مارجین معاملاتی هستند که می توان آنها را با شرایط ویژه انجام داد و با این کار احتمال سودآوری را بالا برد. این روش معامله برای هر نوع دارایی مالی، از جمله بیت کوین و ارزهای دیجیتال کاربرد دارد.

   

  به طور کلی به دو روش می توان اقدام به معامله به روش مارجین کرد:

  1. سودبردن از افزایش قیمت (Long)؛

  2. سودبردن از کاهش قیمت (Short).

   

  سودبردن از افزایش قیمت

  در بازار معاملات مارجین می توانید با استفاده از قابلیتی به نام «اهرم» تا چندبرابر سرمایه خود، از یک صرافی پول قرض بگیرید، یک دارایی را خریداری کنید و پس از کسب سود، قرض صرافی را پس بدهید.

   

  به عنوان مثال فرض کنید اکنون در حساب صرافی خود ۱۰۰ دلار پول دارید و طبق تحلیلی که انجام داده اید، قیمت بیت کوین قرار است افزایش پیدا کند. در حالت عادی، شما با ۱۰۰ دلار خود بیت کوین می خرید و قیمت آن پس از مدتی ۱۰ درصد افزایش پیدا می کند؛ بنابراین شما ۱۰ دلار سود کرده اید.

   

  حالا با مارجین و به عنوان مثال استفاده از اهرم ، صرافی به شما ۵۰۰ دلار سرمایه برای خرید بیت کوین میدهد. یعنی به نوعی ۴۰۰ دلار از صرافی قرض می گیرید. اگر با ۵۰۰ دلار بیت کوین بخرید و بیت کوین ۱۰ درصد رشد کند، سود شما ۵۰ دلار می شود، در حالی که در حالت معمولی ۱۰ دلار بود. پس از کسب سود، پول صرافی را پس می دهید و سود خود را برداشت می کنید.

   

  تا اینجا همه چیز عالی بود؛ سود چندبرابری با مارجین. اما صرافی محض رضای خدا این کار را انجام نمی دهد. وقتی صرافی به شما پول قرض میدهد، سرمایه اولیه شما را به عنوان گرو پیش خود نگه می دارد.

   

   

  اگر بازار بر خلاف پیش بینی شما عمل کند و ضرر شما بیشتر از ۱۰۰ دلار شود، صرافی برای جبران خسارت، تمام پولتان را بر می دارد که به آن «لیکوئید شدن» می گویند. سود اصلی صرافی از این کار، مقدار ناچیزی کارمزد و نرخ بهره قرارداد باز است که با وجود تعداد بالای معامله گر، درآمد خوبی را برای صرافی به همراه دارد.

   

  باید توجه داشت که نرخ بهره در برخی صرافی های ارز دیجیتال به صورت ساعتی و برای برخی دیگر هر هشت ساعت یا هر روز کسر میشود. این نرخ از بازماندن قراردادهای تسویه نشده برای مدت طولانی جلوگیری می کند و در صورتی که از اهرم بالایی استفاده کرده باشید، مقدار زیادی کارمزد از سرمایه اصلی شما کم خواهد شد. به همین دلیل معامله گران معمولا از اهرم در بازه های زمانی کوتاه مدت استفاده می کنند.

   

  معاملات مارجین ، معاملات آتی و معاملات اختیار

   

  سودبردن از کاهش قیمت

   

  فروش استقراضی، به معنای قرض گرفتن نوعی دارایی از یک صرافی و فروش آن است. هدف فروش استقراضی این است که صبر کنید تا ارزش یک دارایی از قیمتی که در هنگام قرض گرفتن داشته است، پایین تر بیاید، سپس در قیمت پایین، همان دارایی را دوباره خریداری کنید، بدهی تان را به صرافی پرداخت کنید و سود آن را برای خودتان بردارید.

   

  فروش استقراضی شکل مهمی از معامله است؛ زیرا امکان سود آوری در بازارهای نزولی را فراهم می کند. معامله گرانی که فقط تلاش می کنند با قیمت پایین بخرند و با قیمت بالا بفروشند، نیمی از فرصتهای بازار که در دوره افت قیمتی بروز می کنند را از دست خواهند داد

   

  اما معامله گران باهوش از همین شرایط هم درآمد کسب می کنند. برای اینکه یاد بگیرید فروش استقراضی چطور کار می کند، بیایید با یک مثال موضوع را روشن کنیم

   

  فرض کنید در دوره ای هستیم که قیمت بیت کوین مدام در حال کاهش است و تصمیم داریم که از کاهش قیمت بیت کوین به سود برسیم. قیمت بیت کوین را برای مثال ۸٬۰۰۰ دلار در نظر بگیرید.

   

  با استفاده از امکان مارجین، یک بیت کوین از صرافی قرض می کنیم و سپس آن را می فروشیم. حالا ۸٫۰۰۰ دلار داریم. قیمت بیت کوین همچنان کاهش یافته و به ۷,۵۰۰ دلار می رسد.

   

  در این هنگام، یک بیت کوین با قیمت ۷,۵۰۰ دلار می خریم و آن را به صرافی برمی گردانیم و حسابمان را تسویه می کنیم. حالا ۵۰۰ دلار برایمان باقی مانده است که سود حاصل از این فروش استقراضی است.

   

  در اینجا هم صرافی سرمایه اولیه شما را به عنوان گرو (که به آن مارجین می گویند) پیش خود نگه میدارد تا اگر ضرر شما بیشتر از سرمایه اولیه تان شد، صرافی ضرر نکند.

   

  صرافی بایننس از معاملات مارجین تا اهرم ۵ پشتیبانی می کند که این یعنی میتوانید تا حداکثر پنج برابر سرمایه خود را برای معامله افزایش دهید. فراموش نکنید که هر چقدر میزان اهرم بالاتر باشد، ریسک لیکوئیدشدن یا همان از بین رفتن تمام سرمایه بالاتر می رود.

   

  به عنوان مثال، اگر ۱۰۰ دلار داشته باشید و با اهرم ۵ (سرمایه ۵۰۰ دلاری) در قیمت ۱۰۰۰۰۰ دلار بیت کوین بخرید، اگر قیمت بیت کوین بر خلاف پیش بینی شما به زیر ۸,۰۳۳ دلار برسد، تمام سرمایه اولیه خود را از دست می دهید.

   

  معاملات مارجین ، معاملات آنی و معاملات اختیار و نحوه انجام معاملات آتی

   

   

  نحوه فعالیت در بازار معاملات آتی بی شباهت با معاملات مارجین نیست. یک قرارداد آتی، قراردادی است که بین دو شخص منعقد می شود و در آن مقدار خاصی از یک دارایی مشخص، در زمانی معین در آینده و با قیمتی مشخص خریدوفروش می شود. برای درک قرارداد آتی به این مثال توجه کنید:

   

   

  یک شرکت تولید کننده نان صنعتی دو ماه دیگر به ۱۰۰ کیسه آرد نیاز دارد. فرض کنیم قیمت هر کیسه آرد هم در زمان فعلی ۱۰۰ هزار تومان باشد. این شرکت می تواند همان دو ماه آینده آرد را خریداری کند، اما طبق پیش بینی ها احتمالا تا دو ماه آینده قیمت آرد افزایش می یابد؛ بنابراین شرکت تولید کننده نان می تواند بین خود و کارخانه آرد یک قرارداد آتی خرید آرد برای دو ماه آینده منعقد کند.

   

   

  طبق این قرارداد، شرکت تولید کننده نان پول ۱۰۰ کیسه آرد را امروز پرداخت می کند، اما دو ماه دیگر، یعنی در زمان سررسید قرارداد بسته های آرد را تحویل می گیرد؛ بنابراین اگر دو ماه بعد قیمت آرد افزایش پیدا کرده باشد، شرکت تولید کننده نان سود کرده است، چون توانسته آرد را با قیمت دو ماه پیش خریداری کند.

   

  مثال بالا یکی از کاربردهای قرارداد آتی، یعنی پوشش ریسک بود، اما کاربرد اصلی این قراردادها سفته بازی یا همان کسب سود از بالا و پایین رفتن است. در هر قرارداد آتی جزئیات زیر مشخص میشود:

   

  •  نوع دارایی (مثل آرد)؛

   

  •  اندازه (به عنوان مثال یک کیسه)؛

   

  •  تاریخ سررسید (به عنوان مثال ۲۳ تیر ۱۴۰۰)؛

   

  •  نوع تسویه: فیزیکی (به عنوان مثال تحویل خود آرد) یا نقدی (تحویل ارزش فعلی آرد)؛

   

  •  شرایط دیگر بسته به نوع قرارداد.

   

   

  معاملات مارجین ، معاملات آنی و معاملات اختیار

   

  در معاملات آنلاین، از معاملات آتی بیشتر برای سفته بازی استفاده می شود؛ چراکه به راحتی می توان یک قرارداد را پیش از سررسید، به فرد دیگری فروخت.

   

  به عنوان مثال، اگر قیمت بیت کوین ۱۰۰۰۰۰ دلار باشد و شما در زمان فعلی یک قرارداد آتی به ارزش یک واحد بیت کوین با تاریخ سررسید دو ماه دیگر بخرید و قیمت بیت کوین ۱۰ روز قبل از سررسید به ۱۱۰۰۰ دلار رسیده باشد، خیلی راحت میتوانید همان لحظه قرارداد خود را با قیمت بالاتر از قیمت خرید به فرد دیگری بفروشید تا او خود ۱۰ روز دیگر بیت کوین ها را دریافت کند. از طرف دیگر، در بیشتر صرافی ها، قراردادهای دائمی معامله می شوند.

   

  این قراردادها همان قراردادهای آتی هستند، با این تفاوت که تاریخ سررسید ندارند و به طور ویژهای مخصوص سفته بازی طراحی شده اند.

   

  با استفاده از ویژگی اهرم در پلتفرم های معاملات آتی مانند باینتس و بیتمکس، معامله گران می توانند تا بیش از ۱۰۰ برابر سرمایه اولیه خود، سرمایه معاملاتی دریافت کنند که البته همان طور که در بخش معاملات مارجین گفتیم، هر چقدر اهرم بالاتر باشد، ریسک شما در از بین رفتن تمام دارایی هایتان بیشتر میشود.

   

  معاملات مارجین ، معاملات آنی و معاملات اختیار و نحوه انجام معاملات اختیار

   

  قرارداد اختیار یا آپشن، توافقی است که به معامله گر حق انتخاب می دهد که یک دارایی را با قیمتی از پیش تعیین شده، درست در یک تاریخ معین، خریداری کند یا بفروشد. این مفهوم تا حدودی به قراردادهای آتی شباهت دارد، با این تفاوت که خریدار يا دارنده قرارداد اختیار موظف نیست حتما قرارداد را انجام دهد.

   

   

  به عبارت دیگر، وی ملزم به فروش یا خرید دارایی نخواهد بود. اگر از این تعریف گیج شده اید، جای نگرانی نیست. در ادامه با مثال های واقعی با این مفهوم بیشتر آشنا می شوید.

   

  قراردادهای اختیار دو نوع اصلی دارد که «اختیار خرید» و «اختیار فروش» نامیده میشوند. برای سرمایه گذاری در قراردادهای اختیار باید یکی از این دو قرارداد را خریداری کنید.

   

   

  قرارداد اختیار خرید به دارنده قرارداد (خریدار) حق خرید (نه الزام) یک دارایی را در یک قیمت توافقی و از پیش تعیین شده میدهد. هنگامی که معامله گران انتظار دارند قیمت یک دارایی افزایش یابد، قرارداد اختیار خرید یا Call خریداری می کنند.

   

  از طرف دیگر زمانی که یک قرارداد اختیار فروش خریداری می کنید، حق فروش (نه الزام) یک دارایی را در یک قیمت توافقی و از پیش تعیین شده به دست می آورید. این قرارداد وقتی خریداری می شود که معامله گران انتظار سقوط قیمت دارایی را دارند.

   

  هر قرارداد اختیار حداقل چهار مؤلفه دارد:

   

  • اندازه: اندازه سفارش که به دارایی اشاره دارد؛ مثلا یک بیت کوین با یک دلار.

   

  • تاریخ سررسید: به تاریخی گفته می شود که پس از آن دیگر معامله گر نمی تواند قرارداد را اجرا کند و قرارداد منقضی می شود.

   

  • قیمت توافقی: قیمت توافقی یا قیمت اعمال به قیمتی می گوییم که در ابتدای قرارداد تعیین می شود و دارایی به آن قیمت فروخته یا خریداری خواهد شد (در صورتی که خریدار تصمیم بگیرد قرارداد را اجرا کند).

   

  • صرف یا همان قیمت قرارداد اختیار: قیمت اختیار (وجه تضمین)، قیمت قرارداد اختیار است و مبلغی است که سرمایه گذار در ازای به دست آوردن حق اختيار باید آن را به ناشر قرارداد فروشنده) پرداخت کند؛ بنابراین خریدار قرارداد را از فروشنده با توجه به ارزش اختیار در زمان معامله، که با نزدیک تر شدن تاریخ سررسید، دائما تغییر می کند، به دست می آورد.

   

   

  معاملات مارجین ، معاملات آتی و معاملات اختیار

   

  مثالی برای درک قرارداد اختیار:

   

  سامان یک معامله گر بیت کوین است. فرض کنیم که قیمت بیت کوین در حال حاضر 50٫000 دلار است و سامان در تحلیل خود حدس می زند که قیمت بیت کوین در دو ماه آینده به 64٬000 دلار خواهد رسید.

   

  او می تواند همین الان به صرافی مراجعه کند و یک بیت کوین بخرد تا سه ماه دیگر به سود برسد، اما تحليلها هیچ وقت تضمینی نیستند و احتمال دارد ضرر زیادی به سامان وارد شود؛ بنابراین او تصمیم می گیرد به منظور کاهش ریسک (یا حتی سود بیشتر)، معامله را با قرارداد اختیار انجام دهد.

   

  سامان به یک صرافی که در آنجا قرارداد اختیار خریدوفروش می شود، رفته و از آنجایی که تحلیل او صعودی است، یک قرارداد اختیار خرید با مشخصات زیر می خرد:

  • اندازه: یک بیت کوین؛

  • تاریخ سررسید: دو ماه دیگر (مثلا ۱۰ مه ۲۰۲۰)؛

  • قیمت فعلی بیت کوین: 50000دلار؛

  • قیمت توافقی یا قیمت اعمال: 63000 دلار؛

   

  • قیمت قرارداد اختیار (وجه تضمین به فروشنده در زمان خرید): ۴۰۰ دلار.

  بنابراین، سامان ۴۰۰ دلار پرداخت کرده و یک قرارداد اختیار بیت کوین از نوع Call برای دو ماه دیگر خریداری می کند. در زمان سررسید قرارداد دو سناریو وجود دارد:

   

  1. بیت کوین به بالای 63٫000 دلار رسیده است

   

  ۲. بیت کوین به بالای 63٫000 دلار نرسیده است.

   

   

  اگر بیت کوین به عنوان مثال به 64000 دلار رسیده بود، سامان می تواند 63000 دلار پرداخت کند و یک بیت کوین که در حال حاضر 64000 دلار قیمت دارد، دریافت کند که با در نظر گرفتن ۴۰۰ دلار وجه تضمین که در ابتدا پرداخت کرده، او ۶۰۰ دلار سود می کند.

   

  اگر بیت کوین به عنوان مثال به 63٫000 دلار نرسیده بود و قیمت4800 دلار بود، سامان این اختیار را دارد که بیت کوین را خریداری نکند و فقط آن ۴۰۰ دلار را از دست می دهد. به این ترتیب به جای ضرر در صورت خرید مستقیم، با قرارداد اختیار فقط ۴۰۰ دلار ضرر کرده است.

   

   

  حالا اگر سامان پیش بینی می کرد که قیمت بیت کوین سقوط می کند، می توانست قرارداد اختیار فروش بخرد تا در صورت کاهش قیمت سود کند. بسیاری از ماینرهای بزرگ بیت کوین برای کاهش ریسک خود بعد از استخراج، از قراردادهای اختیار استفاده می کنند.

   

   

  به طور کلی اگر قیمت توافقی کمتر از قیمت بازار باشد، معامله گر می تواند دارایی پایه را با تخفیف خریداری کند و پس از در نظر گرفتن قیمت اختیار، تصمیم بگیرد که برای کسب سود، قرارداد را اجرا کند، اما اگر قیمت توافقی بیشتر از قیمت بازار باشد، معامله گر دلیلی برای اجرای قرارداد نخواهد داشت و قرارداد منتفی تلقی می شود.

   

   

  هنگامی که قرارداد اجرا نمی شود، تنها مبلغی که خریدار از دست میدهد، قیمت اختیار است که در ابتدای بستن معامله پرداخت کرده بود. در معاملات اختیار نیز همانند معاملات مارجین و معاملات آتی، می توان از ویژگی اهرم برای دریافت سرمایه چندبرابری بهره برد.

   

   

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.