تبریز فایننس

10 الگوی مهم در تحلیل تکنیکال

 • 10 الگوی مهم در تحلیل تکنیکال : به عنوان یک سرمایه گذار در بازار های مالی ، شما با هزاران موقعیت و فرصت سرمایه گذاری روبرو می شود که باعث سردرگمی شما خواهد شد. برای موفقیت در این شرایط شما نیاز دارید که خود را به ابزاری مجهز نمایید که باعث ایجاد تفاوت با دیگر رقبا گردد و به شما وجه تمایز دهد.

  واقعا این غیر ممکن است که همه چیز را درباره یک شرکت تجاری بدانید. اما بدیهی است که قیمت سهام یک شرکت از وضعیت مالی آن شرکت تبعیت می کند و آن را منعکس می نماید.

   

  10 الگوی مهم در تحلیل تکنیکال و عرضه و تقاضا (Supply and Demand)

   

  اگر تعداد مشتریان حاضر از فروشندگان بیشتر باشند قیمت سهم افزایش پیدا خواهد کرد. همچنین می توان گفت که اگر فروشندگان بیشتری نسبت به خریداران باشد قیمت سهم کاهش خواهد یافت. به صورت کلی نسبت عرضه و تقاضا در بازار بورس برابر نیست، و این نابرابری باعث ایجاد نوسان در قیمت سهم می شود. سرمایه گذاران تکنیکال از این شرایط برای کسب سود بهره می برند.

   

  تجزیه و تحلیل تکنیکال با بررسی رفتار خریداران و فروشندگان سر نخ خود را برای انتخاب جهت سرمایه گذاری با در نظر گرفتن این که کدام جهت برنده خواهد بود پیدا می کند. این فصل به شما کمک میکند که چطور به دنبال این سرنخ ها بگردید.

   

  تجزیه و تحلیل تکنیکال اطلاعات جامع و با ارزشی برای سرمایه گذاران فراهم میکند. به همین علت است که متخصصان سرمایه گذاری در سراسر جهان از این روش استفاده میکنند. بعد از مطالعه این کتاب شما قادر خواهید بود سهام را ارزیابی کنید و در بازار بورس سود حاصل کنید.

   

  شما خواهید دید که رفتارهای نمودار رابطه مستقیمی با قیمت سهام در آینده خواهند داشت. در ابتدا تشخیص قیمت سهم کمی دشوار خواهد بود. اما با تمرین و مطالعه نمودارها می توانید مهارت خود را افزایش دهید. در این بخش شما با رفتارهای بنیادی آشنا خواهید شد.

   

  10 الگوی مهم در تحلیل تکنیکال و الگوی قیمت صعودی (Upward price trend)

   

  نمودار زیر بیان کننده یک نمودار صعودی است که از مجموعه ای از دره ها و قله ها در دوره کوتاه مدت تشکیل شده است، پستی و بلندی ها بیان کننده این است که خریداران بیشتری تمایل به خرید سهم نسب به فروشندگان داشته اند. در واقع ما زمانی نمودار صعودی خواهیم داشت که دومین دره از اولین دره بالاتر باشد.

   

  نمودار با شیب ۱۰ الی ۳۰ درجه بیان کننده یک سهم پایدار است و برای سرمایه گذاری های بلند مدت مناسب می باشد. نمودار با شیب ۳۰ الی ۵۰ درجه از پایداری کمتری برخوردار است اما می تواند سود قابل توجه ای تولید کند. نمودارها با شیب بالاتر از ۵۰ درجه عمر کوتاهی دارند و با همان سرعتی که افزایش پیدا کردند با همان سرعت هم کاهش پیدا می کنند.

   

  10 الگوی مهم در تحلیل تکنیکال

   

   

  10 الگوی مهم در تحلیل تکنیکال و الگوی قیمت نزولی (Downward Price Trend)

   

  شکل پایین بیانگر یک نمودار قیمت نزولی است، که از مجموعه ای از دردها و قله ها در کوتاه مدت تشکیل شده است. به عبارت دیگر قله دوم پایینتر از قله اول است. این نمودار مشخص میکند که تعداد فروشندگان نسبت به خریداران برای یک سهم بیشتر بوده است.

   

  متأسفانه قابل پیش بینی نیست که تا چه زمان نمودار روند نزولی خواهد داشت، به علت این که فروشندگان تحت تاثیر سیر نزولی قرار میگیرند و تمایل دارند که هر چه زودتر سهم خود را بفروشند و خریداران با نگاه به سیر نزولی خرید خود را کاهش می دهند و در نهایت رفتار بازار در کاهش بیشتر قیمت سهم تاثیر می گذارد.

   

  10 الگوی مهم در تحلیل تکنیکال

   

  10 الگوی مهم در تحلیل تکنیکال و محدوده معامله (Trading Range)

   

  همان طور که می بینید ، نمودار محدوده معامله را مشخص کرده است. این نمودار از یک سری دره و قله در مسیر افقی تشکیل شده است. هر محدوده معاملاتی می تواند محدودیت خودش را ایجاد کند، می تواند بسیار باریک، پهن و هر جایی در مابین قرار بگیرد.

   

  بالای محدوده معامله، سطح مقاومت نام گذاری می شود. جایی که دارنده سهم مایل به فروش است. پایین محدوده معامله، سطح پشتیبانی نام گذاری میشود. جایی که سرمایه گذار تمایل به خرید سهم دارد. طول عمر یک محدوده معامله می تواند به کوتاهی یک یا دو و حتی کمتر از یک ماه باشد.

   

  یک سرمایه گذار با تجربه زمانی اقدام به خرید سهم میکند که قیمت در محدوده نزدیک به سطح پشتیبانی باشد و زمانی اقدام به فروش سیم می کند که قیمت در محدوده سطح مقاومت باشد. ریسک معامله در این است که قیمت به سمت بالا و یا پایین شکسته شود.

   

  اگر سرمایه گذار اخیرا سهم را در نزدیکی سطح پشتیبانی خریداری کرده باشد و قیمت به سمت پایین شکسته شود، سرمایه گذار ضرر خواهد کرد. اگر معامله گر در محدوده سطح مقاومت اقدام به فروش سهم کرده باشد و قیمت به سمت بالا شکسته شود، معامله گر سود بیشتر را از دست داده است. بسیاری از معامله گران این ریسک را قبول می کنند و معاملات خود را در محدوده معاملاتی محدود می کند و به عبارتی نوسان گیری می کنند.

   

  10 الگوی مهم در تحلیل تکنیکال

   

  الگوی سر و شانه ها(Head and Shoulders)

  شکل زیر یک نمودار سر و شانه ها است، این الگو ، زمانی حاصل می شود که سهم در یک دوره طولانی افزایش زیادی پیدا کرده باشد و قیمت آن از حد معمول بسیار زیادتر شده باشد، این نشانه یک هشدار جدی می باشد به دلیل اینکه قیمت احتمالا به کمترین حد خود رکود خواهد کرد.

   

  فرض کنید شما دارنده سهمی باشید که در طولانی مدت تجربه داشتن یک الگوی سر و شانه ها را داشته باشد، در این صورت شما باید سهم را در نقطه بالای شانه راست درست قبل از نزول بفروشید.

   

  10 الگوی مهم در تحلیل تکنیکال

   

  نمودار بالا یک الگوی مشخص از الگوی سر و شانه ها را نمایش می دهد. در بعضی از الگوها ممکن است دقیقا شانه ها با هم برابر نباشند و یا حتما ممکن است شما شاهد دو شانه در یک سمت و یا در هر دو طرف باشید. اما کلا زمانی که سر با دو شانه در طرفین شکل گرفت این الگو قابل استفاده خواهد بود.

   

  الگوی دو سقف (Double Top)

   

  نمودار زیر ، بازگو کننده الگوی دو سقف است، با در نظر گرفتن این که سهامدار به علت اینکه در افزایش قیمت در آینده بی نصیب نباشد در سقف بالای اول سهم را نمی فروشد و منتظر افزایش بیشتر در سقف بالای دوم است. این الگو میتواند در چند هفته و یا ماه شکل بگیرد و حتی در طول یک سال.

   

  در این شرایط سرمایه خود را حفظ کنید و بعد از اینکه دو سقفی شکل گرفت سهم را نخرید. اگر شما مالک همچین سهمی هستید، سهم را بفروشید قبل از اینکه نمودار نزولی در بالای سقف دوم شکل گرفت.

   

  10 الگوی مهم در تحلیل تکنیکال

   

  در بعضی موارد، بالای سقف دوم ممکن است بالاتر و یا پایینتر از بالای سقف اول باشد. خیلی بندرت ممکن است شاهد بالای سقف سوم باشیم. به هر صورت این نشانه بیان کننده این است که قیمت سهم تمایل به کاهش دارد.

   

  الگوی دایره ای بالا (Rounding Top)

   

  با توجه به نمودار ، که بازگو کننده یک الگوی دایره ای بالا است، در ابتدا شاهد یک سیر صعودی تدریجی قیمت و سپس شاهد یک سیر نزولی تدریجی خواهیم بود. منطقه مرکزی مرحله توزیع نام گذاری می شود، به صورت تقریبی در این قسمت قیمت ثابت خواهد بود. در مرحله توزیع قیمت سهم بیشتر از حد است، دارندگان سهم اقدام به فروش سهم خود به سرمایه گذاران کم تجربه می کنند.

   

  با توجه به افزایش عرضه، قیمت سهم کاهش خواهد یافت و شاهد سیر نزولی تدریجی قیمت خواهیم بود. زمانی که سیر نزولی شکل گرفت شما باید سهم را به سرعت بفروشید. تمام نمودارهای دایره ای قطعا یک شکل نخواهند بود ممکن است پستی و بلندی هایی داشته باشند.

   

  10 الگوی مهم در تحلیل تکنیکال

   

  الگوی مثلث متقارن (Symmetrical Triangle)

   

  با توجه به نمودار ، زمانی شاهد مثلث متقارن خواهیم بود که تعداد خریداران و فروشندگان سهیم با هم برابر باشند. سیر کاهشی زمانی صورت می گیرد که در قسمت بالای مثلث سهامدار اقدام به فروش سیم با قیمت کمتر می کند. سیر افزایشی زمانی رخ می دهند که در قسمت پایین مثلث مشتری تمایل به پرداخت مبلغ بیشتری برای سهم دارد.

   

  بیشتر اوقات قبل از اینکه راس مثلث شکل بگیرد شاهد تقطه مشترک بین ضلع مثلث و سیر قیمت سهم هستیم. اگر قیمت از راس مثلت خارج شود، الگو مثلث متقارن کاربرد خود را از دست می دهد، برای استفاده از این الگو دو نقطه بالا و دو نقطه پایین انتخاب کنید. هر چقدر به راس نزدیکتر شویم حجم معاملات کاهش پیدا میکند.

   

  10 الگوی مهم در تحلیل تکنیکال

   

  الگوی مثلث صعودی (Ascending Triangle)

   

  با توجه به شکل بالا ، که یک نمودار مثلث صعودی را نمایش میدهد تعداد مشتریان و خریداران برابر نیست، در واقع تعداد مشتریان از فروشندگان بیشتر است. برای یک مدت فروشندگان احساس میکند که قیمت سهم برای فروش مناسب است این دیدگاه یک خط افقی مانند سطح مقاومت ایجاد میکند.

   

  در این مدت خریداران اشتیاق بیشتری برای خرید پیدا میکند و تمایل به پرداخت پول بیشتر برای سهم را دارند، که خط سیر صعودی را در پایین مثلث ایجاد می کند.

   

  10 الگوی مهم در تحلیل تکنیکال

   

  الگوی مثلث نزولی (Descending Triangle)

   

  شکل زیر بیان کننده یک مثلث نزولی است که در آن تعداد مشتریان و خریداران برابر نیستند. در واقع تعداد فروشندگان از تعداد خریداران بیشتر است. در یک محدوده زمانی مشتریان بر این باورند که قیمت سهم ارزش سرمایه گذاری را دارد و شروع به خرید در سطح پشتیبانی می کنند.

   

  به هر حال به علت اینکه تعداد فروشندگان از خریداران بیشتر است، قیمت سهام به تدریج کاهش خواهد یافت. در اکثر مواقع قیمت در محدوده پایین مثلث از مرز خارج خواهد شد، اگر قیمت از راس گذشت نمودار ارزش مطالعاتی خودش را از دست می دهد. در مواقع بندرت پیش می آید که قیمت از مرز بالا عبور کند.

   

  10 الگوی مهم در تحلیل تکنیکال

   

  الگوی سر و شانه های معکوس (Inverted Head and Shoulders)

   

  با توجه به شکل ، زمانی مدل سر و شانه های معکوس ایجاد می شود که یک کاهش طولانی مدت در قیمت داشته باشیم. این مدل بیان می کند که سهم بسیار زیر قیمت واقعی است و این احتمال وجود دارد که قیمت افزایش پیدا کند.

   

  این مدل معمولا چند ماه برای شکل گیری زمان می برد. شانه ها در دو سمت سر ممکن است برابر نباشند و یا حتی دارای چندین شانه نیز باشد. مدل سر و شانه های معکوس یک فرصت عالی برای سرمایه گذاری است. زمان خرید دقیقا بعد از شروع سیر صعودی از کف شانه دوم خواهد بود.

   

  10 الگوی مهم در تحلیل تکنیکال

   

   

   

  آکادمی تبریز فایننس یکی از برترین و بهترین آموزشگاه بازار های مالی در سطح شمال غرب و تبریز است.تبریز فایننس برگزار کننده دوره ارز دیجیتال دوره فارکس دوره بورس اوراق بهادار و پرایس اکشن است.اگر می خواهید درباره تبریز فایننس بیشتر بدانید می توانید از مقالات و جزئیات دوره ها ، اخبار های وب سایت مارا دنبال کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.