تبریز فایننس

پلن بی (plan b) کیست؟

 • پلن بی (plan b) کیست؟

   

  یکی از تحلیلگران حرفه ای در حوزه ارزهای دیجیتال، با نام مستعار پلن بی (Plan B) است که خالق مدل انباشت بیت کوین می باشد. او از جمله افرادی ست که به دلیل تحلیل های کاربردی و دقیق توانسته در این حوزه به شهرت برسد. در مدل انباشت بیت کوین که توسط وی ارائه شد، بیت کوین های در گردش تقسیم بر نرخ سالانه بیت کوین می شوند و عددی که به دست می آید نشان دهنده مدل انباشت بیت کوین به جریان می باشد. پلن بی پس از مدتی این فرمول را بروزرسانی کرد و نام آن را به S2FX (مدل انباشت به دارایی متقابل بیت کوین) تغییر داد. او در تحلیل های خود، علاوه بر مدل انباشت، از دانش ریاضیات خود نیز بهره می برد. در این مقاله قصد داریم ضمن معرفی پلن بی، به برخی پیش بینی های او در رابطه با ارزهای دیجیتال بپردازیم.

  پلن بی (plan-b) کیست؟

  پلن بی (plan-b) کیست؟

  پلن بی از سرمایه گذاران در حوزه ارزهای دیجیتال و بلاک چین می باشد که نام مستعار خود را از از راه‌ حل‌های بانک‌های مرکزی جهت افزایش عرضه پول برای افزایش بهره در سیاست‌های بانکی گرفته است. او در تمام توییت های خود از همین نام مستعار استفاده کرده است و هویت خود را همچنان مخفی نگه دارد. طبق اطلاعات به دست آمده او در کشور هلند متولد شده و بیش از 25 سال سابقه در بازارهای مالی را دارد.

   

  (برای اطلاع از به روزترین قیمت ارز های دیجیتال به سایت تبریز فایننس مراجع کنید همچنین میتوانید جهت شرکت در دوره های تبریز فایننس به سایت آکادمی تبریز فایننس مراجع کنید.)

   

  پیش بینی های پلن بی (plan-b) در رابطه با قیمت بیت کوین

  پلن بی ادعا کرده که پس از 6 رقمی شدن قیمت ارز دیجیتال بیت کوین، فعالیت خود را در این حوزه متوقف می کند. طبق پیش بینی های plan-b، تا پایان سال 2021 قیمت بیت کوین به بالای 100 هزار دلار می رسد. نتیجه نظر سنجی او در توییت آخرش، نشان دهنده این است که در صورتی که قیمت بیت کوین زیر 100 هزار دلار باقی بماند، مدل انباشت به جریان، تا حدودی اعتبار خود را از دست می دهد.

  نخستین مقاله منتشر شده توسط پلن بی

  در سال 2019 نخستین مقاله وی با نام “مدل سازی ارزش بیت کوین با کمبود” منتشر شده است. در این مدل، بیت کوین های در گردش تقسیم بر نرخ عرضه سالانه می شود.

  پیش بینی سال 2020 پلن بی

  پس از سقوط بیت کوین به 3600 دلار، علیه مدل plan-b انتقادهای زیادی صورت گرفت، اما او از این مدل و اهداف قیمتی آن در اکانت توییتر خود دفاع می کرد. با وجود ادعاهایی که برخی افراد درباره ناتوانی بیت کوین از پیروی کردن از مدل انباشت جریان داشتند، در نهایت در سال 2020، ارز دیجیتال بیت کوین در همان جایی به پایان رسید که باید مدل انباشت به جریان را به پایان می رساند.

  پیش بینی سال 2021 پلن بی

  پیش بینی سال 2021 پلن بی

  در صورتی که قیمت بیت کوین تا آخر سال 2021 میلادی در زیر ۱۰۰ هزار دلار بماند، مدل انباشت به جریان، فاقد اعتبار می شود. این مدل به بررسی میزان عرضه و تقاضا می پردازد و براساس این مدل، کمیابی بیت کوین با هر بار انجام شدن هاوینگ بیت کوین، افزایش می یابد. در این مدل همچنین قیمت تقاضا برای ارز دیجیتال بیت کوین به صورت ثابت پیش بینی شده است. طبق گزارشات کوین تلگراف، مدل انباشت به جریان، طی دو سال گذشته توانسته قیمت بیت کوین و روند آن را به خوبی در بلند مدت پیش بینی کند.

  پلن بی طی یک نظرسنجی در توییتر از دنبال کنندگان خود درخواست کرد که به پیش بینی قیمت ارز دیجیتال بیت کوین بپردازند. سپس نتایج به دست آمده از این نظر سنجی را با نتایج نظر سنجی ماه مارس 2021 مقایسه کرد. شرکت کنندگان در نظر سنجی اخیر 124 هزار و 595 نفر بودند که 41 درصد از آنها قیمت بیت کوین را تا پایان سال زیر ۱۰۰ هزار دلار پیش بینی کرده بودند، در حالی که طبق نظر سنجی ماه مارس ۱۶ درصد از شرکت کنندگان پیش بینی کرده بودند که قیمت بیت کوین زیر ۱۰۰ هزار دلار باقی خواهد ماند.

  plan-b نیز با انتشار یک پیام در توییتر اعلام کرد که تا پایان سال 2021 قیمت بیت کوین به 100 هزار دلار برسد. او این پیش بینی را پیش تر از این که بیت کوین به این رقم برسد اعلام کرده بود و حتی زمانی که قیمت بیت کوین از 64 هزار دلار سقوط کرد، پلن بی معتقد بود روند صعودی هنوز به پایان نرسیده است. او در مصاحبه با آنتونی پامپلیانو (Anthony Pompliano) که یک یوتیوبر مشهور است، گفت: «در صورتی که تا پایان سال قیمت بیت کوین به پایین تر از ۱۰۰ هزار دلار برسد، به شدت شگفت زده می شوم، زیرا باطل کننده دیدگاه و مدل های من خواهد بود. اما طبق مدل پایه ای من تا کریسمس قیمت بیت کوین حداقل ۱۳۵ هزار دلار خواهد شد. من از ۳ مدل استفاده می کنم که همه ی آنها یک چیز را می گویند.»

  مدل های پلن بی

  طبق صحبت های Plan B سه مدل او S2F هستند. که این مدل ها عبارتند از:

  – یک مدل در بازارهای کالاها جهت استخراج قیمت به صورت سنتی و با توجه به جریان عرضه استفاده می شود.

  – یکی دیگر از مدل ها نیز از سیگنال های زنجیره ای استفاده می کند.

  – مدل سوم نیز مدل طبقه ای می باشد که هدف این مدل پیدا کردن کمترین قیمت بیت کوین است.

  قیمت بیت کوین طبق مدل انباشت به جریان S2FX، در پایان چرخه ۲۸۸ هزار دلار تعیین شده است، اما طبق گفته های plan-b امکان ندارد جهش ناگهانی صورت بگیرد و قیمت به بالای این سطح برسد. او در ادامه این پیش بینی ها را اعلام می کند: حدس میزنم قیمت بیت کوین تا پایان سال بالای ۱۰۰ هزار دلار و یا حتی ۱۳۵ هزار دلار باشد و احتمالا به سمت اهداف مدل S2FX به عدد 288 هزار دلار یا بالاتر از آن رشد کند. حتی با مشاهده قیمت های ۳۰۰ هزار، ۴۰۰ هزار و ۵۰۰ هزار دلار در سه ماهه اول یا دوم سال نیز تعجب نخواهم کرد.

  مدل انباشت به جریان (S2F) بیت کوین

  مدل انباشت به جریان (S2F) بیت کوین

  مدل انباشت به جریان بیت کوین (مدل Stock to Flow)، یک فرمول برای تعریف نسبت تعداد بیت کوین های موجود در بازار رمز ارزها به میزان تولید بیت کوین های جدید و قیمت آنها می باشد. مدل انباشت به جریان را می توان نوعی توالی زمان دانست که بسیاری از تحلیلگران مطرح بازار ارزهای دیجیتال، طبق این توالی توانستند رابطه آشکار میان انباشت به جریان و قیمت بیت کوین را تایید کنند.

  محدودیت های مدل انباشت به جریان (S2F) بیت کوین

  مدل انباشت به جریان S2F بیت کوین یک مدل جهت اندازه گیری کمیابی می باشد که نمی تواند تمام بخش ها را در نظر بگیرد. قدرت مدل ها به اندازه مفروضاتشان است. بنابراین یک مسئله حتمی، متکی بودن مدل Stock to Flow به فرضیه «کمیابی باید باعث افزایش قیمت شود» می باشد. از نظر منتقدان مدل Stock to Flow در صورتی که بیت کوین بجز کمیابی عرضه خود، ویژگی های سودمند دیگری نداشته باشد، این مدل شکست خواهد خورد.

  تعیین ارزش یک دارایی به در نظر گرفتن نوسان نیازمند است. در صورتی که این نوسان قابل پیش بینی باشد، مدل ارزش گذاری از میزان اطمینان بیشتری برخوردار خواهد بود. با این که در سطوح کلان، احتمال نوسانات قیمت کاهش می یابد اما قیمت گذاری بیت کوین از زمان پیدایش در یک بازار آزاد صورت گرفته است. یعنی قیمت ها توسط تریدرها، کاربران و سوداگران تنظیم می شود. ترکیب این ویژگی با لیکوئیدیتی نسبتا پایین، باعث جهش ناگهانی نوسان قیمت بیت کوین نسبت به سایر دارایی ها می شود. بنابراین مدل انباشت به جریان بیت کوین، ممکن است کارایی برای این موضوع نداشته باشد.

  همچنین عوامل خارجی مثل رویدادهای اقتصادی قوی سیاه می تواند مدل Stock to Flow را تضعیف کند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  tabrizfinance

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.