تبریز فایننس

سخت گیری کمی (QT) چیست؛ آشنایی با سیاست پولی QT و نحوه عملکرد آن

 • سخت گیری کمی (QT) چیست؛ آشنایی با سیاست پولی QT و نحوه عملکرد آن

  وظیفه اصلی بانک‌های مرکزی این است که از طریق افزایش اشتغال و ثابت‌سازی قیمت‌ها، اقتصاد را پایدار نگه دارند. برای مثال، فدرال رزرو (Fed) آمریکا اقتصاد را از طریق مدیریت نرخ بهره که در کمیته بازار آزاد آن تعیین می‌شود، کنترل می‌کند. در نتیجه این اقدامات، نرخ بهره‌ وام‌ها و خدماتی که بانک‌ها به شرکت‌ها و مصرف‌کننده‌ها ارائه می‌دهند، تغییر می‌کند؛ اما زمانی که اقتصاد شرایط خوبی ندارد و در عین حال نرخ بهره پایین است، فدرال رزرو باید از ابزارهای دیگری استفاده کند. یکی از این ابزارها، سختگیری کمی (Quantitative Tightening) است. در این مقاله از تبریز فایننس بررسی می‌کنیم که سخت گیری کمی چیست و نحوه عملکرد آن چگونه است.

  نرخ بهره چیست؟ آشنایی با Interest rates در پلتفرم‌های وام دهی

  سخت گیری کمی چیست؟

  سختگیری کمی چیست

  ابزارهای فدرال رزرو شامل تسهیل کمی (Quantitative easing) و سختگیری کمی (Quantitative tightening) هستند. در تسهیل کمی، اوراق قرضه خزانه، اوراق بهادار وثیقه‌ای و سهام ترازنامه دولت افزایش می‌یابد، اما در سخت‌گیری کمی، عرضه پول محدودتر می‌شود. هر دو سیاست پولی اتخاذ شده، اثر عمیقی بر نقدینگی بازارهای مالی دارند.

  تسهیل کمی (QE) چیست و چگونه عمل می کند؟

  مثلا در انتهای بحران اقتصادی ۲۰۰۷-۲۰۰۸ و در دوران همه‌گیری کرونا، Fed با تسهیلات کمی به ارزش چند تریلیون دلار، شرایط را مدیریت کرد؛ اما فدرال رزرو نمی‌تواند تا ابد پول چاپ کند. زمانی که فدرال رزرو از تسهیل کمی استفاده می‌کند، باید بلافاصله از عکس این اقدام یعنی سختگیری کمی استفاده کند تا اثرات منفی تسهیل کمی مانند تورم بر اقتصاد حاکم نشود.

  نحوه عملکرد سختگیری کمی چگونه است؟

  در سختگیری کمی، فدرال رزرو اجازه می‌دهد که اوراق بهادار و سهامی که قبلا خریده است، به سررسید خود برسند و از این طریق، عرضه ذخایر پولی را کاهش داده و ترازنامه خود را محدود می‌کند. در این شرایط وزارت خزانه‌داری، فدرال رزرو را از ترازنامه پول نقد خود حذف می‌کند و پولی که توسط فدرال رزرو چاپ شده است، عملا از بین می‌رود.

  آیا فدرال رزرو زمان درست استفاده از تسهیل کمی را می‌داند؟ زمان‌بندی برای کار فدرال رزرو بسیار مهم است. کار اصلی فدرال رزرو ایجاد یک اقتصاد قوی از طریق افزایش اشتغال و ثابت نگهداشتن قیمت‌ها است. فدرال رزرو هم‌زمان با بررسی دقیق اثرات نرخ بهره بر اقتصاد، نرخ کلی تورم را نیز زیر نظر دارد. در واقع این نبرد و کشمکش دائما بین فدرال رزرو و عوامل منفی برقرار است.

  برای مثال، دوره پس از بحران مالی را در نظر بگیرید. عامل اصلی بحران ۲۰۰۷-۲۰۰۸، افزایش ناگهانی تعهدات بدهی وثیقه‌ای بود. در نتیجه، فدرال رزرو برای حفظ نرخ اشتغال، تقریبا به مدت یک دهه نرخ بهره خود را نزدیک به صفر درصد نگه داشت.

  در این دوره، Fed از چند تسهیل کمی نیز استفاده کرد و ترازنامه آن از ۸۷۰ میلیارد دلار در آگوست ۲۰۰۷، به ۴.۵ تریلیون دلار در سپتامبر ۲۰۱۷ رسید. نمودار FRED زیر نشان می‌دهد که نرخ بهره (خط آبی) برای مدت‌ها نزدیک صفر مانده است، اما مقدار کل ترازنامه Fed (خط قرمز) افزایش یافته است. مناطق سایه‌دار در نمودار نشان‌دهنده رکود است.

  نمودار FRED
  باور فدرال رزرو بر این بود که بلافاصه پس از ثابت شدن نرخ اشتغال، باید تورم را به ۲ درصد برساند و با افزایش نرخ بهره به این هدف دست یافت. در اکتبر ۲۰۱۵ فدرال رزرو نرخ بهره را به تدریج و با روند ۰.۲۵ درصد، افزایش داد. در چند سال بعد، نرخ بهره از ۰ الی ۰.۲۵ درصد به ۲.۲۵ الی ۲.۵ درصد در سال ۲۰۱۸ رسید. به این افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در اصطلاح لیفت آف (Liftoff) گفته می‌شود.

  پس از چندین مرتبه افزایش نرخ بهره که عواقب بدی در پی نداشت، Fed در سال ۲۰۱۷ تلاش کرد تا از طریق سخت‌ گیری کمی، ترازنامه خود را کاهش دهد. این اقدام نیز آزادسازی ترازنامه نام دارد که به صورت تدریجی و آهسته انجام می‌گیرد.

  بین سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۹، فدرال رزرو اجازه داد که هر ماه ۶ میلیارد دلار اوراق بهادار خزانه و ۴ میلیارد دلار اوراق بهادار وثیقه‌ای به سررسید برسند و هر ۳ ماه، این مقادیر را افزایش داد تا در نهایت مقدار سررسید اوراق بهادار خزانه به ۳۰ میلیارد دلار و اوراق بهادار وثیقه‌ای به ۲۰ میلیارد دلار در هر ماه رسید. در جولای ۲۰۱۹، Fed اعلام کرد که فرایند آزادسازی ترازنامه پایان یافته است.

  فدرال رزرو در یک یادداشت در بلاگ خود اقداماتش را با جزئیات گزارش داد و این اقدامات خود را «برنامه عادی‌سازی ترازنامه» نام‌گذاری کرد چون هدف از این اقدامات، بازگرداندن نرخ بهره به سطوح خنثی بود.

  سختگیری کمی چه اثری بر اقتصاد دارد؟

  سختگیری کمی

  می‌دانیم که هدف تسهیل کمی، تحریک رشد اقتصاد است. اما سخت گیری کمی نیز مانع رشد نمی‌شود. در واقع، اکثر مدیران فدرال رزرو معتقدند که سخت‌گیری کمی اثر چندانی بر اقتصاد ندارد. جیم بولارد (Jim Bullard)، نماینده فدرال رزرو در شهر سنت لوئیس، گفت:

  اثرات سختگیری کمی، برابر یا مخالف با اثرات تسهیل کمی نیست. در واقع، می‌توان گفت که اثرات آزادسازی ترازنامه بسیار جزئی است.

  جنت یلن (Janet Yellen)، وزیر سابق خزانه‌داری آمریکا، سخت‌گیری کمی را به این صورت تعریف کرده است:

  چیزی که سال‌ها بی سروصدا در پس‌زمینه اجرا خواهد شد، مثل این است که همین‌طور بنشینیم و خشک شدن رنگ را تماشا کنیم.

  کریس والر (Chris Waller)،‌ مدیر تحقیقات Fed در سنت لوئیس، سختگیری کمی را به باز کردن دریچه یک منبع آب و خارج شدن تدریجی آب از آن تشبیه کرد و گفت که با این اقدام اجازه می‌دهند که عرضه اوراق خزانه آمریکا به دست بخش خصوصی رشد کند.

  با این حال منتقدان می‌گویند ذخایر اضافی که Fed از طریق تسهیل کمی و چاپ پول ایجاد می‌کند، به‌طور کلی بر اقتصاد اثر منفی دارد. برای مثال، این ذخایر ممکن است منجر به کاهش ارزش پول و افزایش تورم شوند. تورم یعنی سرعت افزایش قیمت‌ها بیشتر از سرعت افزایش دستمزدها باشد. تورم می‌تواند اثرات بسیار مخربی بر اقتصاد داشته باشد و در نهایت منجر به حباب دارایی و رکود شود.

  حتی کریس نیلی (Chris Neely)، معاون رئیس جمهور شهر سنت لوئیس، به این موضوع اشاره کرد که بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳، خرید دارایی توسط Fed باعث شد که بازدهی ۱۰ ساله خزانه‌داری، به مقدار ۱۰۰ تا ۲۰۰ BPS یا صدم درصد کاهش پیدا کند. نیلی گفت که این کاهش بازدهی باعث افزایش قیمت و فعالیت شرکت‌ها شد.

  مجددا به یاد بیاورید که هدف فدرال رزرو ثابت نگهداشتن قیمت‌ها و افزایش آمار اشتغال است. در نتیجه، احتمالا کاهش ترازنامه یکی از روش‌های Fed برای مقابله با تورم است، البته فدرال رزرو این موضوع را صراحتا اعلام نکرده است.

  سیاست های پولی Hawkish و Dovish چه هستند و چه تاثیری بر اقتصاد دارند؟

  دلایل و برنامه فدرال رزرو برای استفاده از سیاست پولی QT چیست؟

  در سال ۲۰۲۲، عواملی مانند همه‌گیری کرونا (با افزایش دستمزد نیروی کار) و حمله روسیه به اوکراین (با اثرگذاری بر انرژی و کالا) باعث شدند که نرخ تورم به اوج خود در یک دهه گذشته برسد. در مارس ۲۰۲۲، فدرال رزرو در واکنش به پاندمی کرونا، نرخ بهره را ۰ تا ۰.۲۵ درصد کاهش داد؛ اما سپس در می ۲۰۲۲، نرخ بهره مجددا ۰.۵ درصد افزایش یافت.

  در روز ۴ می ۲۰۲۲ (۱۴ اردیبهشت)، فدرال رزرو اعلام کرد که از روز ۱ ژوئن ۲۰۲۲ (۱۱ خرداد) یک سیاست پولی سخت‌ گیری‌ کمی چند مرحله‌ای را آغاز خواهد کرد که مرحله اول آن آزادسازی ۳۰ میلیارد دلاری اوراق خزانه‌داری و ۱۷.۵ میلیارد دلاری اوراق بهره وثیقه‌ای در مدت ۳ ماه است. تا سپتامبر ۲۰۲۲، این مقادیر به ۶۰ و ۳۵ میلیارد دلار خواهد رسید؛ اما تاثیر سخت گیری کمی بر اقتصاد آمریکا چیست و آیا این سیاست پولی می‌تواند باعث برون‌رفت این کشور از وضعیت فعلی شود؟

  الن چنگ (Ellen Chang)، یکی از فعالان رسانه TheStreet، گفته است که بر اساس گزارش اقتصاددانان، تورم در یک روند نزولی قرار گرفته و احتمالا تا پایان سال میلادی به ۳ درصد خواهد رسید. در نتیجه، افزایش نرخ بهره و سخت گیری کمی باعث کاهش فشار قیمت‌ها خواهد شد.

  جمع‌بندی

  بانک‌های مرکزی مثل فدرال رزرو آمریکا، همواره در تلاش هستند تا با سیاست‌ها و ابزارهای مختلف خود، پایداری اقتصاد را حفظ کرده و با تورم مقابله کنند. دو ابزار اصلی فدرال رزرو، تسهیل کمی (QE) و سخت گیری کمی (QT) است. در سخت گیری کمی، عرضه پول محدود می‌شود و ترازنامه Fed کاهش می‌یابد. در مطلب بالا یاد گرفتیم که سخت گیری کمی چیست و چگونه عمل می‌کند. نظر شما درباره سیسات‌‌های پولی اتخاذ شده توسط فدرال رزرو چیست؟ به نظر شما این سیاست‌ها می‌تواند به مهار تورم در ایالات متحده منجر شود؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

  معرفی دوره های  تبریز فایننس

  دوره ارز دیجیتال : 

  دوره ارز دیجیتال در تبریز : محور بیشتر مکالمات روزمره این روزها در اطراف ارزهای دیجیتال می چرخد. سیل عظیمی از توجه به این ارزها نشانگر آینده درخشان و همه گیر ارزهای دیجیتال است. این امر نشانی از ضروریت یادگیری نحوه کار در این حوزه است که تبریز فایننس برای شما به ارمغان می آورد.

  آکادمی تبریز فایننس به عنوان معتبرترین و بهترین آکادمی تبریز در حوزه بازارهای مالی و ارزهای دیجیتال این امکان را برایتان ایجاد می کند تا در دروه ارز دیجیتال به صورت آنلاین و یا حضوری شرکت کنید و به آسانی صفر تا صد ارزهای دیجیتال را یاد بگیرید.

  سر فصل های این دوره عبارتند از:

  1.آموزش کار با صرافی بین الملی

  • افتتاح و شارژ و برداشت حساب
  • معاملات spot
  • معاملات futures

  2. تحلیل تکنیکال

  • آموزش تردینگ ویو
  • پرایس اکشن کلاسیک(سطوح حمایت و مقاومت ،ترند ها ، الگو های کلاسک ، الگو های کندل ستیک ، و…)
  • اندیکاتورها ونحوه ترکیب و سیگنال گیری از آن ها
  • موینگ لوریج ها
  • انواع فیبوناچی
  • ایچیموکو

  3.تحلیل فاندامنتال

  • مفاهیم بلاک چین
  • دسته بندی ارزها
  • معیارهای تحلیل فاندامنتال (بررسی وایت پیپر ، رود مپ ها ، مقایس پذیری ، توکن سوزی و…)
  •  نحوه استفاده از اخبار مربوطه در معاملات
  • منابع بررسی معیار و اخبار فاندامنتال

  4. مدیریت سرمایه

  • نحوه انتخاب پوزیشن  سایز

  5.نحوه انتقال سود برای کنترل ریسک

  • تقسیم بندی سرمایه در hold-spot-futures
  • معیار های محاسبه وکنترل سود و ضرر در معاملات

  بعد از دوره ارز دیجیتال  در آکادمی تبریز فایننس انتظار می رود شما به صورت تخصصی تحلیل تکنیکال و فاندامنتال که قواعد اصلی و زیربنای یک تریدر حرفه ای در بازار های مالی هستند را یاد بگیرید.

  دوره پرایس اکشن RTM:

  برای جبران ضرر هایی که از بازار های مالی فارکس ، بورس ، ارز دیجیتال عایدتان شده است ،  نیاز به بهترین و بروز ترین سبک ترید بین المللی بنام RTM  می باشد که برای اولین بار در تبریز دوره پرایس اکشن  RTM توسط آکادمی تبریز فایننس با بهترین اساتید این دوره برگزار می شود.

  پرایس اکشن RTM چیست؟

  RTM مخفف کلمه READ THE MARKET به معنی خوانش بازار است و توسط شخصی به نام ایف میانت (IF MYANTE) از حدود سال 2010 ابداع و کشف شده است و دارای سه رکن اساسی رفتار قیمت رالی ، دراپ و بیس   می باشد که با ترکیب این سه رکن اساسی رفتار قیمت به ساختار های دست پیدا خواهیم کرد.این روش براساس حجم معاملات کار میکند و از زیر شاخه های پرایس اکشن می باشد.

  RTM به جریان سفارشات ارتباط دارد . جریان سفارشات (Order flow) به این معنی می باشد که مسیر حرکت قیمت را ، وجود یا عدم وجود سفارش روی چارت مشخص میکند . که روی بازار کریپتو کارنسی و هر بازار دیگری کاربرد دارد . و هر نقطه ای که قیمت یک واکنش اساسی نشان داده است ، نشان دهنده نقاط پر سفارشی بودند که توانستند قیمت را برگردانند و ….در حالت کلی استراتژی RTM به بررسی جریانات سفارشات برای مشخص کردن اینکه سفارشات در چه مقیاس و تایم فریمی وجود دارد.قدم اول برای آشنایی با تکنیک پرایس اکشن RTM ، درک یک حرکت مشخص روی چارت می باشد.

  علت نیاز به آموزش دوره پرایس اکشن RTM

  • با روش تحلیل RTM با ریسک به ریوارد های مناسب ، جوابگوی  ضرر هایی می باشد که در ترید های مختلف متحمل شده اید .
  • سبک معاملاتی RTM به ما نقاط مهم خرید و فروش و بهترین نقطه برای ورود به بازار و خروج از بازار را نشان می دهد و دلیل جبران ضرر های قبلی در بازار های مختلف و ورود به معامله با این روش ، به خاطر ریسک به ریوارد بالای 1/10 می باشد.

  با گذراندن دوره پرایس اکشن RTM در چه بازار هایی از این روش می توانیم استفاده کنیم؟

  در بازار های ارز دیجیتال ، بورس ، فارکس و هر بازاری که چارت قیمتی داشته باشد قابل استفاده می باشد.

  سود شما در بازار های مالی مختلف با  روش تحلیل پرایس اکشنRTM چقدر است؟

  این بازار در عین ظاهری ساده ، پیچیدگی های خاص خود را دارد و نیاز به تمرین و تکرار بیشتر می باشد و شما هر چقدر علم و دانش و اطلاعات و مهارت خود را بیشتر کنید نتیجه دقیق تری از نقاط بدست خواهید آورد و با ریسک کمتر ، سود بیشتری عایدتان خواهد شد.

  پیش نیاز برای شرکت در دوره پرایس اکشن RTM آکادمی تبریز فایننس

  مبانی اولیه هر بازار مالی ( ارز دیجیتال ، بورس ، فارکس ) که در آن می خواهید فعالیت کنید

  سرفصل های دوره پرایس اکشن RTM

  • pivot تسویه
  • pivot اصلی
  • FTR
  • اجزای FTR
  • FTC
  • MPL
  • RTP
  • FO
  • سیگنال چرخشی
  • ایگنور
  • مقیاس
  • عادات بازار
  • نقاط تصمیم گیری ترید
  • آموزش معاملات در بازار فارکس

  شما با طی کردن این سرفصل های  RTM در آکادمی تبریز فایننس  با آنالیز پیشرفته به نقاط حساس معامله دست خواهید یافت و معامله اصولی و موفقی خواهید داشت .

  آکادمی تبریز فایننس برای اولین بار با برگزاری دوره پرایس اکشن RTM (حضوری ، آنلاین) در تبریز به صورت حضوری و در تمام شهر های ایران بدون محدودیت مکانی به صورت آنلاین دوره را برگزار می کند و این دوره می تواند کشتی نجاتی برای جبران ضرر های قبلی شما عزیزان باشد .

  دوره فارکس :

  آکادمی تبریز فایننس اقدام به برگزاری بهترین دوره فارکس در تبریز کرده است.تبریز فایننس یکی از برگزار کننده های دوره فارکس در سطح کشور میباشد. فارکس یک بازار بین المللی و جهانی میباشد که بزرگترین بازار مالی دنیا به حساب می آید.برای موفقیت در این بازار بزرگ میتوانید در دوره فارکس تبریز فایننس که ارائه کننده آموزش جامع در این زمینه میباشد شرکت کنید.با شرکت در دوره فارکس تبریز فایننس میتوانید در زمینه های مبانی خرید و فروش جفت ارزها،تحلیل فاندامنتال،استراتژی معاملاتی،پترن ها،… مهارت های لازم را کسب نمایید.

   

   

  سرفصل های آموزشی

  ۱. مفهوم پیپ لات لوریج مارجین و …(مفاهیم اولیه و کلی فارکس)
  ۲. آموزش تحلیل تکنیکال و فاندامنتال
  ۳.نصب و آموزش نرم افزار متاتریدر و نصب اندیکاتور و آموزش تریدینگ ویو و باز کردن حساب آزمایشی
  ۴. اموزش مفاهیم روند ترند لاین اسیلاتور Stochastic
  ۵. آموزش کامل اسیلاتور RSI و MACD
  ۶. انواع واگرایی
  ۷. مووینگ اوریج و استفاده های آن اسیلاتور Parabolic SAR و استراتژی مرتبط
  ۸. نحوه ی استفاده از تایم فریم های مختلف و اوردر گذاری
  ۹. ارائه اندیکاتور های مخصوص آموزشگاه جهت تحلیل و تارگت و استاپ گذاری
  ۱۰. ترکیب همه موارد آموزش داده شده ( برخلاف سایر دوره ها که مطالب بصورت جداگانه تدریس شده و در آخر از دانشجو خواسته میشود خود دانشجو ابزار ها را ترکیب و استراتژی بسازد )
  ۱۱. تدریس نکاتی مختصر از پرایس اکشن و ترکیب با استراتژی کلی
  ۱۲. معرفی سایتهای مختص اخبار فاندامنتال فارکس
  ۱۳. مدیریت سرمایه

   

   

  مهارت هایی که کسب میکنید؟

  •  کار با بروکر ها
  • تحلیل تکنیکال
  • تحلیل فاندامنتال
  • روانشناسی بازار
  • مدیریت سرمایه پیشرفته
  • بررسی زیر ساخت پروژه ها و ارز ها

   

  بازار کار دوره فارکس

  شما میتوانید بعد از گزراندن دوره آموزشی خود به صورت حرفه ای و مستقل ترید کنید . آن دسته از افرادی که میخواهند کارفرمایی نداشته باشند و به صورت مستقل کسب در آمد کنند و یا شغل دوم ای داشته باشند پیشنهاد میشود در دوره ارز دیجیتال تبریز شرکت کنند و به صورت مستقل کسب در آمد کنند.

  دوره متاورس :

  سر فصل های دوره آموزش کسب درآمد از متاورس و NFT

  • مقدمه و معرفی  دوره

  • NFT چیست و کسب درآمد از خرید و فروش  آن

  • ساخت NFT

  • زمین های  متاورس  و نحوه خرید و فروش  آن

  • بازی   Gods Uncheind

  •   بازی  Axie

  • دسنترالند

  • بلاکتوپیا

  • سند باکس

  • تتان آرنا

  • League of Kingdoms

  • معرفی  سایت   play to earn

  • معرفی ارز های  آینده دار متاورسی و تحلیل آن ها

  • آموزش تحلیل فاندامنتال

   

  تبریز فایننس بزرگترین مجموعه در شمال غرب برگزار کننده های دوره فارکس ، دوره ارزدیجیتال ، دوره پرایس اکشن RTM ، دوره متاورس و دوره بورس میباشد شما می توانید با مراجعه به سایت آکادمی تبریز فایننس از شرایط دوره ها مطلع شوید
  همچنین با مراجعه به صرافی تبریز فایننس از به روزترین قیمت ارز ها مطلع شوید

   

   

  تبریز فایننس را در یوتیوب سابسکرایب کنید داخل کانال تلگرام تبریز فایننس شوید و حتما اینستاگرام تبریز فایننس فالوو کنید تا از اخبار و اطلاعیه های بروز مطلع شوید همچنین جهت دریافت سیگنال های رایگان فارکس عضو کانال سیگنال فارکس شوید و برای دریافت سیگنال ارز دیجیتال  وارد کانال سیگنال ارز دیجیتال شوید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.