تبریز فایننس

روند بورس اوراق بهادار تهران پیش از انتخابات 1400

علت افزایش بورس و تاثیر انتخابات بر آن
 • تاریخچه بورس اوراق بهادار تهران

  علت افزایش بورس: بورس اوراق بهادار تهران از 15 بهمن 1346 فعالیت خود را آغاز کرد. اولین شرکتی که در بورس تهران درج نماد شد و سهام آن مورد معامله قرار گرفت سهم بانک توسعه صنعتی و معدنی بود. پس از آن سهام شرکت نفت پارس، چند نوع اوراق قرضه دولتی در بورس تهران پذیرفته شدند. امروزه چهار شرکت بورس اوراق بهادار تهران، فرابورس تهران، بورس کالای ایران و بورس انرژی ایران تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می کنند. در حال حاضر بیشتر از 700 شرکت در بورس و فرابورس تهران پذیرفته شده اند. شاخص کل، شاخص قیمت، شاخص هم وزن، شاخص آزاد شناور، شاخص بازار اول و دوم، شاخص 50 شرکت برتر و شاخص 30 شرکت بزرگ از جمله شاخص های مهم در بازار بورس تهران می باشند. شاخص کل نشان‌دهنده سطح عمومی قیمت کلیه سهام موجود در بازار بورس می باشد که تحت تاثیر عوامل زیادی از جمله انتخابات ریاست جمهوری می باشد.

  عوامل تاثیرگذار بر شاخص بورس و علت افزایش بورس و بازار سرمایه؟

  از جمله چالش های بازار سرمایه پیش بینی شاخص بورس می باشد. از سرمایه‌گذاران خرد تا شرکت‌های سرمایه‌گذاری به دنبال پیش بینی رفتار بعدی بازار هستند. از جمله عواملی که بر بازار سرمایه تاثیر می گذارند و شاخص را تغییر می دهند می توان به عوامل اجرایی شرکت ها مخصوصا شرکت های بزرگ که از آنها با عنوان شاخص ساز یاد می شود (مانند فولاد، شستا، فارس، فملی و …)، احساسات سرمایه گذارن، بازارهای جایگزین (مانند بانک و ارزهای دیجیتال و …)، چشم انداز و انتظارات، نرخ بهره، نرخ ارز، نرخ تورم و رویدادهای سیاسی و … اشاره کرد. از جمله عوامل مهمی که در روند بازارهای مالی علی الخصوص بازار سرمایه ایران تاثیر مستقیمی می گذارند رویدادهای سیاسی مانند انتخابات ریاست جمهوری است. در این مقاله به بررسی تاثیر انتخابات ریاست جمهوری 1400 بر روند بورس می پردازیم و چشم انداز بورس قبل از انتخابات را نقد کرده و به بررسی دیدگاه ها و سناریوهای مختلف می پردازیم.

   

  چشم انداز بورس تهران قبل از انتخابات ریاست جمهوری و علت افزایش بورس:

  علت افزایش بورس به نظر ما اینطوری  هست : برای بررسی و تحلیل بازار بورس در دو ماهه منتهی به انتخابات ریاست جمهوری ابتدا باید به وضعیت بورس در سال 1399 نگاهی داشته باشیم. با توجه به اینکه در اواخر سال 98 و اوایل سال 99 تا مرداد ماه شاهد رشد بسیار زیاد سهام بودیم بطوریکه در تیرماه رکوردشکنی بورس رقم خورد بطوریکه شاخص کل در مرداد ماه 99 به حدود 1/2 میلیون واحد رسید. در این رشد علاوه بر پول های سفته بازی اکثریت مردم به دلیل مبتدی بودن پس انداز خود را وارد بورس کردند و این ها پول هایی بودند که به امید سود نجومی و کوتاه مدت وارد این بازار شدند و پس از شروع اصلاح شاخص تمایل به خروج از بورس شدت گرفت و اصلاح تبدیل به ریزش 50 درصدی شاخص و ریزش بیش از 80 درصدی در برخی از نمادهای بورس از جمله در اکثریت نمادهای خودرویی گردید. و بازار در پایان سال 99 به کف قیمت خود براساس مولفه‌های اقتصادی رسید.
  رشدهای آخر بازار سرمایه در سال ۹۹ را می توان حباب بسیار بزرگی در نظر گرفت که شکل گرفت. به عنوان مثال در مردادماه ارزش دلاری سایپا از میتسوبیشی ژاپن بیشتر شد همین‌طور ارزش دلاری فولاد مبارکه از شرکت توسکو از تولید کنندگان قدر فولاد در جهان بیشتر شد. در دنیا رشد سهام یک شرکت وابسته به رشد درآمدی و فروش آن می باشد اما در ایران تورم بالا، کاهش ارزش پول ملی و وجود پول های سرگردان باعث رشد بورس می باشد. با توجه به اینکه انتظار تورمی امسال حدود 30 درصد است و در اثر این تورم ارزش اسمی شرکت ها بالا خواهد رفت. پس بنابراین شاخص کل بورس دست کم 30 درصد رشد را تجربه خوهد کرد و برای معامله گران حرفه ای بازار 1400 بازار جذابی خواهد بود چرا که اکثر نمادها نیز به قیمت های جذابی رسیده اند.
  بررسی وضعیت بازار سرمایه قبل از انتخابات سال‌های ۸۸، ۹۲ و ۹۶ نشان می‌دهد که شاخص کل بورس در ماه‌‌های منتهی به انتخابات ریاست‌جمهوری روند رو به رشد داشته است. اما به نظر می‌رسد روند بازار در دو ماهه منتهی به انتخابات امسال به راحتی قابل پیش‌بینی نباشد. چرا که در سال 99بسیاری از مردم به دلیل آزادسازی سهام عدالت و تبلیغات گسترده دولت و سود دهی بسیار بالا به بازار سرمایه ورود پیدا کردند و اکثرا هم بدون آموزش های لازم اقدام به خرید و فروش سهام کردند از این رو بازار سهام این دوره متفاوت از سال‌های ۸۸ و ۹۲ و ۹۶ است و به اعتقاد کارشناسان به راحتی قابل پیش بینی نیست.
  در این میان اما سه نگاه وجود دارد: 1) دولت حسن روحانی تا پایان فعالیتش بازار را متعادل نگه داشته و با توجه به توافق احتمالی و برگشت آمریکا به برجام بازار سرمایه را با رشد اندکی به دولت بعدی تحویل می‌دهد. 2) انتخابات اثر منفی بر بازار سرمایه خواهد گذاشت چرا که رقبای دولت اجازه اجازه رشد به بازار را نخواهند داد و دولت بعدی بازار را سر و سامان خواهد داد. 3) تا انتخابات ریاست‌جمهوری، بازار سرمایه نوسانی خواهد بود و نه رشد و ریزش خاصی خواهند داشت.
  – بهبود وضعیت صنایع غیردلاری با افزایش احتمال ازسرگیری توافق هسته‌ای
  با روی کار آمدن جو بایدن به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا همواره احیای برجام در خبرها و تحلیل ها شنیده می شود ولی در عمل تا به امروز به نتیجه نهایی نرسیده است و این بلاتکلیفی تا امروز تاثیر منفی بر بورس گذاشته است و معامله گران و سرمایه گذارن هنوز قادر به تصمیم گیری در مورد روند بازارها (بورس، طلا، ارز و …) نشده اند. در روزهای اخیر با مذاکره غیر مستقیم ایران و آمریکا برای احیای برجام خوش بینی هایی ایجاد شده و دوباره کارشناسان به نقد و بررسی آن پرداخته اند.
  بازگشت آمریکا به برجام و رفع تحریم ها باعث افزایش فروش نفت خواهد شد و کسری بودجه دولت کمتر می‌شود. دولت برای رفع کسری بودجه اوراق قرضه منتشر می کند در حالیکه با تامین بودجه از طریق نفت، اوراق قرضه کمتری در بازار سهام فروخته می‌شود بنابراین احتمال افزایش نرخ سود بانکی نیز کمتر می‌شود. طبق مطالعات نرخ سود بانکی با حجم فعالیت بازار سرمایه همبستگی منفی دارد بطویکه کاهش نرخ سود باعث رونق بورس می شود. با رفع تحریم ها شرکت‌های غیر دلاری مانند خودروسازی و شرکت‌هایی که واردات محور هستند قطعا قراردادهای جدید می بندند و تامین احتیاجات از جمله مواد اولیه به سهولت انجام می پذیرند. بانک‌ها نیز پس از حل  مشکل نقل‌و‌انتقالات بین‌المللی، تغییرات مثبتی را در پیش خواهند داشت. در نتیجه بورس می‌تواند همچنان گزینه جذابی برای سرمایه‌گذاری باشد.
  بعضی از کارشناسان معتقدند که تاثیر مذاکرات و برجام بر بازار در این برهه زمانی بیشتر از مهم‌تر از انتخابات ریاست‌جمهوری می‌ باشد. چنانچه توافق صورت گیرد باعث کاهش قیمت دلار خواهد شد و به تبع آن سهم‌هایی که قیمت آنها بیشتر از بقیه وابسته به دلار است از این موضوع آسیب خواهند دید. از آن طرف شرکت‌هایی که از رفع تحریم‌‌ها متنفع می‌شوند، جذاب خواهند شد. آن زمان شاید باید از سهام‌هایی که وابسته به قیمت دلار هستند به سمت سهام‌هایی که از رفع تحریم‌ها منتفع می‌شوند حرکت کنیم.
  تمامی تحلیل های فوق الذکر مبتنی بر خوش بینی بر مذاکرات هسته ای و رفع تحریم ها می باشد. اگر بر خلاف پیش بینی ها مذاکرات تا انتخابات ریاست جمهوری جواب ندهد احتمالا در این مدت یک رشد قیمت ارز داشته باشیم بنابراین به نظر می‌رسد در این حالت گروه صادرات محور مانند صنایع فولاد و پتروشیمی مورد توجه قرار گیرند و برای سرمایه‌گذاری جذاب شوند.
  – اثر منفی انتخابات بر بازار سرمایه
  بازار سرمایه فصل بهار را در حالی طی می کند که ما در این فصل انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم را پیش‌رو داریم و همین مساله تاثیر زیادی در روند بازار خواهد داشت. در سال 99 با آزادسازی سهام عدالت تعداد کدهای بورسی از مرز 50 میلیون فراتر رفت بطوریکه تعداد کدهای فعال بورسی قابل مقایسه با سال های قبل نیست به عبارتی بورس الان بازار مهمی شده و نگاه بسیاری از مردم شاید به روند این بازار باشد. بنابراین گروه های سیاسی در انتخابات از آن چشم پوشی نخواهند کرد. سقوط بورس می‌تواند نارضایتی گسترده‌ای ایجاد کند. شاید بهتر است اینگونه بگوییم که به احتمال زیاد برداشت رقبای دولت این است که اگر بازار منفی باشد از لحاظ سیاسی به نفع آنان خواهد بود.
  نکته دیگری باید در نظر داشت این است که احیای برجام سهامداران را نگران کرده است که با توافق قریب الوقوع ایران و آمریکا و گشایش نفتی و رفع نگرانی جدی برای جبران کسری بودجه دولت دست از حمایت بازار سرمایه برداشته و این وضعیت فرسایشی ادامه دار باشد.

  علت افزایش بورس آیا بازار در این مدت خنثی خواهد بود؟

  علت افزایش بورس در بازار خنثی مگه ممکنه : بازار سرمایه در مدت باقی مانده تا انتخابات ریاست‌جمهوری خنثی خواهد بود. به عبارت دیگر نه رشد خواهد کرد و نه ریزش چندانی خواهد داشت و شاخص در حد فاصل بین یک میلیون و ۲۵۰ هزار واحد تا یک میلیون ۳۰۰ هزار واحد در نوسان خواهد بود. طبق این نظر نرخ دلار سه تا شش ماه اول پس از توافق ایران و امریکا، تقریبا ثابت خواهد ماند و انتظارات تورمی در امسال کاهش پیدا می‌کند. برگشت آمریکا به برجام برای تولید و قیمت ها عامل مثبتی خواهد بود ولی این مساله را نمی توان در کوتاه مدت عامل مثبتی برای بازار سرمایه قلمداد کرد.
  سوالی که مطرح می شود این است که به غیر از بازار سرمایه کدام بازارها مناسب سرمایه گذاری است؟
  تمامی بازارها در ایران از جمله مسکن و طلا علاوه بر عوامل دیگر متاثر از نرخ ارز می باشند به عبارتی با نرخ ارز همبستگی مثبت دارند. بازار ارز وابسته به احیای برجام است. در صورت امضای توافقنامه احتمالا دلار در شرایط فعلی در محدوده قیمت های فعلی نوسان خواهد داشت و باقی خواهد ماند و البته باید توجه کرد که حتی با احیای برجام نیز به دلیل نرخ تورم بالا در کشور، قیمت دلار پایین‌تر از ۲۰ هزار تومان نخواهد شد و با توجه به کسری بودجه شدید ۱۴۰۰ عملا با تورم مواجه خواهیم بود. واقعیت این است که بازار سرمایه اصلاح شدیدتری به نسبت بازارهای دیگر به خود دیده است و بعید است اصلاح بیشتری در کلیت بازار متصور بود. با این قیمت و انتظار تورمی که در اثر نقدینگی بالا وجود دارد فروش سهام و سوئیچ به بازارهای دیگر اصلا منطقی نیست.

  نتیجه گیری

  نتیجه گیری علت افزایش بورس :با توجه به مباحث مطرح شده در حال حاضر با دو رویداد مهم و تاثیرگذار انتخابات ریاست جمهوری 1400 و توافقنامه احتمالی برگشت آمریکا به برجام مواجه هستیم. شاخص کل در زمان طولانی تر در چرخه های 8 ساله قرار دارد بطوریکه پیش از انتخابات بورس رشد خوبی را تجربه کرده است اما در این دوره بازار بورس رشد و اصلاح خود را زودتر شروع کرد بنابراین در این دوره نمی توان انتظار رشد خیره کننده ای مانند دوره های قبلی را از بورس انتظار داشت اما با توجه به سابقه تاریخی بازار سرمایه در مدت باقیمانده تا انتخابات امسال نیز رشد کوتاه مدتی خواهد داشت که با افت و خیزهای کوچکی همراه خواهد بود و نوسان مثبتی از بورس را شاهد خواهیم بود. باید توجه داشت که این رشد برای تمامی شرکت ها این رشد یکسان نخواهد بود. با فرض برگشت آمریکا به برجام شرکت های غیر دلاری مانند خودرویی و شرکت های واردات محور و بانکی بیشترین رشد را خواهند داشت. با توجه به اینکه علاوه بر تاثیر از توافقنامه هسته ای و برجام بیشترین ریزش از اوج قیمتی در نه ماهه اخیر نیز مربوط به شرکت های خودرویی و قطعات می باشد بنابراین قیمت های این شرکت ها از جمله سایپا، ایران خودرو، پارس خودرو و خگستر برای سرمایه گذاری جذاب می باشند.

  تهیه شده در تبریز فایننس

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.