تبریز فایننس

دستور توقف استخراج رمز ارز در ایران صادر شد

 • توقف استخراج رمز ارز در ایران : در پی افزایش بی رویه مصرف برق در کشورمان و افزایش قطعی برقی در سراسر کشور و همچنین گسترش موج پنجم کرونا دستور توقف استخراج رمز ارز ها صادر شد.

  به گزارش کوین تلگراف به دلیل کمی وجود انرژی برق در کشور، دولت در پی بیانیه ای اعلام کرد که دیگر هیچ کس حق استفاده از دستگاه های استخراج  بیت کوین ها و سایر رمز ارزها را به صورت قانونی هم حتی ندارد و این باعث افزایش اعتراضات شده است.

  دلایل توقف استخراج رمز ارز در ایران

  دولت در پی اعتراضات این طور بیان کرد که
  اسحاق جهانگیری ، معاون اول رئیس جمهور ایران در زمان حسن روحانی، از همه استخراج کنندگان ارز رمزنگاری در کشور خواسته است تا تولید رمز ارز را متوقف کنند.

  براساس گزارش روز چهارشنبه خبرگزاری تسنیم، اسحاق جهانگیری در جلسه ای با مقامات وزارت نیرو اظهار کرد که محدودیت های برق در کشورمان ایران احتمالاً تا اوایل ماه اوت ادامه خواهد داشت.


  آنطور که از شواهد و قرائن پیدایست ظاهرا در راستای ممنوعیت استخراج ارز رمزنگاری است که قبلاً توسط روحانی بود. رئیس جمهور در ماه مه بیان کردند تلاش برای تامین انرژی برق در ماه های تابستان به سختی امکان پذیر است، پس استخراج رمز ارزنگاری در کشور تا ماه سپتامبر ممنوع است.

  جهانگیری گفت: ما اطمینان خواهیم داد که برق در مکان های مهم قطع نمی شود. اما استخراج کنندگان مجاز نیز باید تولید را به طور کامل متوقف کنند و به هیچ وجه هیچ استخراجی فعلا نخواهیم داشت.

  استخراج رمز ارزها و به خصوص بیت کوین (BTC)به عنوان یک فعالیت صنعتی از سال 2019 در ایران قانونی است، به شرطی که استخراج کنندگان مجوز داشته باشند و بر اساس قوانین و ضوابط بیان شده از سوی وزارت صمت این کار را انجام دهند.

  با این حال، بسیاری از استخراج کنندگان غیرمجاز و حتی برخی از استخراج کنندگان تا 7000  دستگاه را به طور غیرقانونی جاسازی کرده و با وجود ممنوعیت همچنان در حال استخراج هستند؛ که به شبکه برق کشور ضربه بزرگی را وارد کرده اند، به نظر می رسد مقامات مجبور به دادن مجوز حمله به خانه ها و کارخانه ها و جلوگیری مستقیم از استخراج دستگاه ها هستند.

  با پیشرفت این سرکوب، ایرانیان همچنان گزارش محدودیت در استفاده از برق را می دهند. امروز محمد شریعتمداری، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی هم در جمع برخی اصحاب رسانه بیان کردند: که برق منزل ما هم به مدت دو ساعت در روز قطع می شود.


  مقامات و همچنین نیروهای انتظامی در طی چند هفته اخیر به شدت به دنبال یافتن افرادی هستند که در خانه و یا مکان های متروکه در حال استخراج بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال به صورت مخفیانه هستند و همچنین کسانی که بتوانند این محل ها را شناسایی و به نیروهای انتظامی گزارش کنند جوایزی در نظر گرفته می شود.

  برخی از قانون گذاران نیز فشارهایی را برای منع استفاده از پرداخت با ارزهای رمزپایه ای که در مرزهای ایران استخراج نشده اند، اعمال کرده اند.

  هفته گذشته، کمیسیون اقتصاد پارلمان ایران لایحه ای را پیشنهاد کرد که بانک مرکزی این کشور را به عنوان مرجع تنظیم کننده مبادله ارزهای رمزپایه در کشور قرار دهد و استخراج رمز ارزنگاری را به طور رسمی تحت نظارت قانونی وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دهد.

  استخراج بیت کوین تا 3 یا 4 سال پیش در ایران ممنوع بود و پس از آن در سال 2019 آزاد شد. اما بعد از چند سال آزادی هنوزم اما و اگر هایی راجع به استخراج بیت کوین و سایر رمز ارزها وجود دارد که باید دولت با فکر و تدبیر درست و اصولی به زودی فکری به حال این مورد بکند.

  زیرا که افراد سودجو در حال استخراج رمز ارزها به صورت غیرقانونی هستند و افرادی که با مجوز در حال کار هستند به طور کلی راه آنها بسته شده است. همچنین این افراد فشار زیادی به برق کشور وارد می کنند و همین هم باعث قطعی مکرر برق در کشور شده است.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.