تبریز فایننس

افزایش قیمت نفت توانست رکورد سه ساله را بشکند

 • افزایش قیمت نفت : اعضای اوپک نتوانستند سهمیه های نفتی را در گفتگوهایی که روز پنجشنبه در میان اختلافات بین عربستان سعودی و امارات متحده عربی آغاز شد، تعیین کنند. در همین حال، اعضای اوپک گفتگوها را از روز دوشنبه از سر گرفتند.

  اوپک پلاس، سال گذشته به دنبال کاهش بی سابقه قیمت نفت تصمیم گرفت تولید خود را کاهش دهد، از اوایل ماه آگوست روزانه تقریباً 40000 بشکه افزایش تولید داشته است. اوپک پلاس قصد دارد تولید خود را تا اوایل سال 2022 پایین نگه دارد که با مخالفت امارات متحده عربی روبرو شده است.

  با افزایش تقاضا برای نفت، کشورهای بزرگ تولید کننده طلای سیاه مانند امارات متحده عربی و عراق می خواهند اطمینان حاصل کنند که فروش بیشتر نفت را از دست نخواهند داد و انسجام اوپک پلاس با افزایش تقاضا برای نفت و افزایش قیمت آزمایش شده است.

  وزیر انرژی پیشین ایالات متحده، هالادن برولت این طور بیان می کند که قیمت نفت خام پس از شکست گفتگوهای اوپک پلاس به راحتی می تواند تا 100 دلار افزایش یابد.

  دلایل افزایش قیمت نفت ؟

  به دنبال شکست در سومین دور مذاکرات بین 23 عضو کارتل نفتی اوپک پلاس برای افزایش عرضه نفت از آگوست 2018، قیمت هر بشکه نفت خام برنت به بالاترین سطح از اکتبر 2018 رسید. بنابراین، قیمت نفت به بالاترین سطح در سه سال گذشته رسیده است.

  سهیل مازروئی وزیر انرژی امارات اخیراً خواستار افزایش پایه سهمیه تولید از 3.17 میلیون بشکه فعلی در روز به 3.8 میلیون بشکه در روز شده است، در مقابل عبدالعزیز بن سلمان وزیر انرژی عربستان از امارات متحده عربی برای مخالفت خود در توافق بین کشورهای روسیه و عربستان سعودی برای افزایش تولید نفت از آگوست تا دسامبر را به شدت انتقاد کرد.

  به گفته کارشناسان، افزایش تنش بین تولیدکنندگان مشهور نفت در دنیا به نفع بازار نفت نخواهد بود. هلیما کرافت، رئیس RBC در یادداشتی اظهار داشت که بازگشت نامنظم تولید می تواند به افزایش قیمت نفت پایان دهد و اختلاف این گروه با افزایش تولید در روزهای آینده می تواند قیمت نفت را حتی به 100 دلار در هر بشکه برساند.

  افزایش قیمت نفت

  اختلافات امارات با اعضای اوپک این روزها بسیار نگران کننده شده است.


  امارات متحده عربی آرزوهای زیادی برای افزایش تولید نفت و گسترش صنعت خود دارد و چندین ماه است که آرزوهای این غول نفتی در برابر محدودیت های تولید توسط عربستان سعودی هدایت می شود.

  تحلیلگران بر این باورند که امارات متحده عربی فکر می کند حقوق آنها در اوپک پلاس نقض می شود. آمریتا سن، رئیس Energy Aspects، یك شركت تحقیقاتی در زمینه نفت بیان کرد كه امارات متحده عربی كاملاً صریح اعلام كرده است كه هدفش افزایش تولید است و به نوعی هیچ كسی در این کارتل بین المللی به آن گوش نمی دهد.

  امارات متحده عربی، کشوری در حاشیه خلیج فارس است که نفت آن تقریباً به طور کامل توسط ابوظبی تولید می شود، بیش از سایر تولیدکنندگان اوپک پلاس  تقریباً یک سوم ظرفیت خود  کاهش چشمگیری در تولید داشته و ضربه بزرگتری را متحمل شده است.

  فشار آمریکا برای رسیدن به توافق و افزایش قیمت نفت در برابر آن

  مصرف کنندگان بزرگ متوجه شکست مذاکرات اوپک پلاس شدند و ظرف چند ساعت دولت ایالات متحده از این گروه خواست تا برای رسیدن به توافق و افزایش تولید راه حلی پیدا کند.

  سخنگوی کاخ سفید گفت که ایالات متحده مذاکرات اوپک پلاس و تأثیر آنها در بهبود اقتصادی را از نزدیک تحت نظر دارد. مقامات دولتی با پایتخت های مربوطه در تماس بوده اند تا از آنها بخواهند راهی برای افزایش تولید پیشنهادی پیدا کنند. در این راستا، آمریکایی ها ممکن است متحدان خود را در داخل گروه پیدا کنند.


  باید منتظر ماند دید آیا قیمت نفت از این وضعیت سرسام آور خارج خواهد شد یا همچنان جزو بی ارزش ترین کالا ها خواهد بود.

  نفت در طی این چند سال قیمت بسیار پایینی را به خود گرفته اما کارشناسان و تحلیل گران این بازار بر این باورند که استخراج بی رویه می تواند باعث افزایش قیمت شود که آنطور که مشخص است با این هدف هم فاصله زیادی نداریم و به زودی شاهد استخراج بی رویه طلای سیاه خواهیم بود.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.