تبریز فایننس

ارز دیجیتال و تاثیر آن بر عملکرد تجارت بین الملل

 • ارز دیجیتال و تاثیر آن بر عملکرد تجارت بین الملل

   

   

   

  امروزه ارز دیجیتال از راههاي جدید توسعه تجارت بین الملل و تغییر ماهیت داراییهاي غیرفیزیکی به منزلهي منابع داراي
  ارزش اقتصادي به شمار میرود و از گزینه هاي سرمایه گذاري و اختراع بزرگی است که به طور بالقوه میتواند مانند طلا به
  دارایی خاصی براي ذخیره ثروت تبدیل شود. ارز دیجیتال نقش اساسی در ظرفیت سازي در داخل کشور براي مقابله با
  محدودیت هاي اقتصادي و یا رشد تراز تجاري دولت ها دارد، زیرا مرز نمی شناسد و کاملاً در یک فضاي مجازي و در بستر
  دیجیتال فعالیت میکند. بر همین اساس در دنیاي امروز ورود به بازار ارزهاي دیجیتال از ارزش و اهمیت بسیار بالایی براي
  کشورهاي جهان برخوردار است. ارز دیجیتال یکی از پدیدههاي مهم و جدید در حوزهي فناوري هاي مالی به شمار میرود که
  با توجه به کارکردهاي تسهیل کننده در زمینه پرداخت، مورد استقبال کشورها و بازارهاي مالی قرارگرفته است. با نگاهی به
  اقتصاد جهانی می توان دریافت که مرز تراکنش هاي مالی از کشورها عبور کرده است. به همین دلیل نیاز به همکاري رو به
  گسترش نهادهاي مختلف در سطح جهانی از قبیل بانک هاي معتبر بین المللی با هدف تسهیل هرچه بیشتر تجارت جهانی
  وجود دارد و قطعا در این مسیر یکی از این بهترین ابزارها و راه حل ها، ارزهاي دیجیتال مانند بیت کوین است. از این رو قصد
  داریم در این مقاله به عملکرد ارز دیجیتال و تاثیر آن بر تجارت بین الملل بپردازیم.

   

  (برای یادگیری دوره های فارکس ،بورس ، ارز دیجیتال ، RTM و پرایس اکشنمی توانید با مراجعه به سایت آکادمی تبریز فایننس در دوره ها شرکت نموده و شرایط دوره ها را مشاهده کنید. تبریز فایننس برگزار کننده دوره های بازار های مالی به صورت حضوری و انلاین در تبریز و سایر شهر ها می باشد .)

   

  ارز دیجیتال

  ارز دیجیتال به عنوان یک واحد پولی یا واسطه تبادل (به غیر از واسطه هاي فیزیکی مانند اوراق بانکی یا سکه) بر پایه اینترنت
  تعریف میشود که ویژگی هایی مشابه با پول فیزیکی را داراست، اما تراکنشهاي انتقال سرمایه را بهصورت آنی و بدون مرز بین
  افراد انجام میدهد . پول هاي مجازي و رمزارز هر دو از نمونه هاي پول هاي دیجیتال هستند اما برعکس این عبارت صحیح نیست . در واقع نمیتوان پول دیجیتال را به این دو گروه محدود کرد. به عبارتی دیگر پول الکترونیکی یا پول دیجیتال، ارزش پول واحدهاي پولی منتشر شده از سوي دولت یا بخش خصوصی است که به شکل الکترونیکی بر روي یک وسیله الکترونیکی ذخیره شده است.
  ارز دیجیتال یک فرم از پول الکترونیکی است. بیشتر ارزهاي دیجیتال به منظور امنیت بیشتر، حذف واسطه ها و ناشناس بودن طراحی شده اند. ارزهاي دیجیتال، ارزهایی هستند که از رمزنگاري براي انتقال در اینترنت استفاده میکنند، رمزنگاري هاي ارزهاي دیجیتال غیرقابل هک و پیگیري هستند. پول دیجیتال یک واحد پولی بر پایه اینترنت بوده که از صفر و یک براي تبادل کالا و خدمات استفاده می کند و وجود خارجی ندارد.

  در سال 2012 پول دیجیتال توسط بانک مرکزي اروپا اینگونه تعریف گردید که”پول دیجیتال یا همان پول مجازي نوعی پول غیرقانونمند است که به وسیله توسعه دهندگان آن صادر و کنترل می شود و توسط کاربران یک جامعه مجازي مورد قبول و استفاده قرار می گیرد “. در حال حاضر پول هاي دیجیتال بسیاري به وجود آمده اند که معروف ترین و مهم ترین آنها بیت کوین (Bitcoin)

  است. بیت کوین در واقع یک ارز دیجیتال ارائه شده توسط یک شرکت خصوصی است که با هدف مبارزه با انحصار دولت در عرصه پول طراحی گردیده است مفهوم پول مجازي به معناي پول رمزگذاري شده اولین بار در سال 1998 مطرح شد .

  در واقع ایده ي جدیدي از پول مطرح گردید که از روش رمزگذاري کامپیوتري براي کنترل تولید پول و انجام معاملات بدون واسطه و مرجع مرکزي استفاده میشود . اما این ایده تا سال 2009 فقط درحد یک نظریه بود . در این سال همزمان با رکود اقتصادي، واحد پول

  مجازي به نام بیت کوین به صورت کاربردي همراه با الگوریتم ریاضی تولید آن در جهان مطرح گردید، بر اساس آن مقاله اي ارائه شد و به صورت اجرایی درآمد پول مجازي هیچ سرویس دهنده مرکزي یا مؤسسه مالی براي کنترل نقل انتقالات ندارد؛ زیرا همه ي موارد بر ارتباطات نظیر به نظیر بنا شده و دولت ها نمی توانستد آن را دستکاري کنند و بانک ها نمی توانستند ارزش آنرا کم یا زیاد بنمایند.

  بیت کوین به صورت فیزیکی وجود ندارد و تنها در قالب حساب هایی شامل رمزهاي عمومی و خصوصی وجود دارد .اطلاعات حساب ها به همراه تراکنش هاي صورت گرفته بین حساب ها در یک دفترکل ثبت می شود که نیازمند حجم وسیعی از توان محاسباتی کامپیوتري براي تأیید و ثبت این اطلاعات در سرتاسر کامپیوترهاي عضو شبکه در جهان می باشد. بیت کوین یک ارز غیرمتمرکز است که با فناوري نظیر به نظیر مدیریت میشود . تمامی فعالیت ها مانند انتشار بیت کوین، پردازش و اعتبارسنجی معاملات توسط شبکه انجام میشود و هیچ واسطه یا مرجع مرکزي براي سرکشی یا دخالت در فرآیند وجود ندارد، برعکس پول سنتی که توسط بانک مرکزي یک کشور در راستاي تعهد این نهاد براي کنترل سیاست هاي پولی منتشر می شود ؛ بیت کوین اصولا به صورت الکترونیکی وجود دارد در واقع بیت کوین به منظور پول الکترونیکی بودن طراحی شده است، درحالی که پول سنتی اصولاً به صورت فیزیکی است و حساب هایی که در بانک وجود دارد را می توان در صورت تمایل به سرعت به وجه نقد تبدیل کرد.
  سکه و اسکناس از انواع رایج پول سنتی و با وظایف فوق، مدت هاي طولانی در تمام یا اکثر جوامع این نقش را ایفا کرده و می کنند
  لیکن با گسترش جوامع و ارتباطات و مبادلات آنها، انواع پول پاسخگوي این حجم از مبادلات نبوده و پیشرفت هاي علمی و فناوري به سرعت شکل هاي متنوع تر و جدیدتري در پرداخت مبادلات را رونمایی کردند و با پیوند تکنولوژي هاي مخابراتی و اینترنتی مبادلات الکترونیکی هم امروزه جایگاه مهمی در عرصه تجارت و مبادلات پیدا کرده اند تا آنجا که نوآوري هاي مبادله در حوزه الکترونیک براي خود اسم و رسمی پیدا کرده اند و کمتر کسی است در حوزه تجارت الکترونیک یا با نام آن آشنا نشده باشد و یا اقدامی نداشته باشد، بسیاري از افراد حتی خرید هاي خود را نیز به کمک فن آوري هاي پول الکترونیک انجام می دهند، این نوآوري ها در این عصر و زمان به گواه صاحب نظران تاثیراتی اگر نه بیشتر بلکه همپایه انقلاب صنعتی داشته و دارد؛ شاید با تعریفی ساده و قابل درك پول هاي دیجیتال یا الکترونیکی را پولی معرفی می کنیم که با تمام ویژگی ها و وظایف پول هاي سنتی تنها بر روي قطعه اي الکترونیکی و در بستر دیجیتال قابل ذخیره و جایگزینی براي انواع پول هاي سنتی همچون سکه و اسکناس در دسترس و اختیار صاحبان و استفاده کنندگان آن است، در حقیقت پول الکترونیکی مکانیسم الکترونیکی براي ذخیره و پرداخت یا پیش پرداخت براي
  دارنده آن است که در آن مقداري از وجوه یا ارزشی که براي مصرف کننده قابل استفاده است در قطعه اي الکترونیکی ذخیره شده و در تصرف مشتري است. ارزهاي دیجیتال امروزه از راههاي جدید توسعه تجارت بین الملل و تغییر ماهیت داراییهاي غیرفیزیکی به منزلهي منابع داراي ارزش اقتصادي به شمار میروند . در حقیقت ارزهایی هستند که با پروتکلهاي رمزگذاري شده طراحی میشوند و هدفشان کاهش تقلب و ممانعت از جعل و کلاهبرداري ارزي است. مهمترین ویژگی ارز دیجیتال غیرمتمرکز بودن آن است. یعنی هیچ نهاد، سازمان یا دولت خاصی، آن را تحت نظارت و کنترل خود ندارد. در نتیجه، دیگر خبري از دخالت دولتها در مدیریت و پیشبرد پروژههاي موجود در شبکه بلاكچین نیست. شبکه بلاك چین ، شبکه هاي وسیع و گسترده است که ارزهاي دیجیتالی در بستر آن تبادل میشوند.

   

  انواع ارز دیجیتال

   

  دو نوع ارز الکترونیک وجود دارد :

  1: ارز الکترونیک مبتنی بر کارت : یک قطعه الکترونیکی سخت افزاري است که قابلیت حمل کردن دارد و در واقع یک میکرو
  پروسسور یا ریز پردازنده است که در یک کارت ذخیره میشود.
  2: ارز الکترونیکی مبتنی بر نرم افزار : در این نوع، هیچ قطعه سخت افزاري وجود ندارد و یک برنامه نرم افزاري روي کامپیوتر
  نصب میشود و از آن استفاده میشود.
  عموماً در معامله ارز الکترونیکی گروهی از افراد در چهار دسته دخیل هستند : اول صادر کنندگان یا ایجاد کنندگان ارزش پول دیجیتال
  دوم اپراتورها و نمایندگان شبکه، سوم فروشندگان سخت افزار و نرم افزارهاي الکترونیکی و چهارم آخرین دسته که مبادله کنندگان ارز الکترونیکی و حسابرسان معاملات ارز الکترونیکی هستند.
  در یک بررسی و ارزیابی دیگر، انواع ارزدیجیتالی به دو شکل ارز الکترونیکی قابل شناسایی و ارز الکترونیکی بی نام و نشان تقسیم بندي شده است. ارز الکترونیکی قابل شناسایی حاوي اطلاعات هویتی مالک آن است و تقریبا شبیه به کارت هاي اعتباري عمل میکند و قابلیت ردیابی و شناسایی دارند . اما ارز الکترونیکی بی نام و نشان مخفی است و هویت صاحب آن مشخص نیست و شبیه به اسکناس و پول سنتی است . زمانی که این ارز از حساب صاحب آن برداشت شد، به هیچ وجه قابل ردیابی نیست .

  نحوه کارکرد ارز هاي دیجیتال

  ارز هاي دیجیتال از فناوري غیر متمرکز استفاده می کنند و به کاربران امکان پرداخت امن و ذخیره پول، بدون نیاز به ثبت نام
  یا استفاده از بانک ها و سازمان هاي واسطه را می دهند ، در واقع اکثر ارز هاي دیجیتال روي پایگاه داده توزیع شده اي به نام
  بلاك چین اجرا می شوند و علاوه بر امکان خرید و فروش توسط یک فرآیند به نام استخراج یا ماین تولید می شوند و از آنجا
  که هیچ نهاد مرکزي وجود ندارد که بتواند همه فرآیند پردازش را به درستی انجام دهد، کامپیوتر ها این مسئولیت را به عهده
  می گیرند؛ که به این کار استخراج گفته می شود . ماینرها کامیپوتر هاي خود را در اختیار شبکه قرار می دهند تا به پردازش و
  محاسبات شبکه کمک کنند و وقتی که یک بلاك داده به درستی ماین می شود و معیارهاي الگوریتم و ریاضی مشخص می
  شود، ماینرها پاداشی از کوین ها و درصدي از کارمزد تراکنش بلاکی که پردازش کرده اند را دریافت می کنند .

  استخراج براي تایید تراکنش ها به کار می رود و موجب تولید کوین جدید می شود . پیش بینی می شود به مرور زمان حجم تراکنش ها به میزان قابل توجهی زیاد شوند .به همین دلیل باید انگیزه کافی براي استخراج کننده ها ایجاد کرد تا بتوانند در فرآیند مورد نظر
  سهم خود را از تایید تراکنش ها دریافت کنند بهترین و مهمترین کاربرد رمزارزهاي دیجیتالی، سهولت در استفاده و امنیت بالا است. همه افراد میتوانند به جاي پول کاغذي یا کارتهاي بانکی از ارزهاي دیجیتالی استفاده کنند. به عبارت بهتر تمام کارهایی که با پول عادي میتوان انجام داد، با سرعت بهتر و امنیت بالاتر از طریق ارزهاي دیجیتالی قابل انجام است. خریدهاي روزانه، خرید بلیط هواپیما، رزرو هتل و ثبت دامنه سایت از جمله خدماتی است که همین حالا در برخی از کشورها با استفاده از رمزارزها صورت میگیرد. همچنین با توجه به نوظهور بودن بازار رمزارزها بسیاري از افراد از بازار رمزارزها براي سرمایه گذاري و کسب سود استفاده میکنند.

  اهداف ارز دیجیتال

  ارزهاي دیجیتالی با توجه به ویژگی هاي فنی، محصولات گوناگونی را شامل می شوند . علی رغم تفاوت هاي فنی، در همه آنها
  ارزش ارز دیجیتالی در ابزاري ذخیره میشوند مثلا برخی در تراشه یا سخت افزارهاي تخصصی، کارت هاي پلاستیکی داراي ریز
  پردازنده، به صورت پیش پرداخت ذخیره شده و قابل حمل هستند؛ برخی بر طرح هاي نرم افزاري مبتنی هستند و از طریق
  نرم افزارهاي تخصصی بر روي رایانه هاي شخصی و یا موبایل ها نصب و بهره برداري می شوند . انتقال مانده پول الکترونیکی
  بدون مشارکت شخص ثالث یا فردي غیر، بطور مستقیم به مصرف کننده دیگر امکان پذیر است. در برخی موارد این امکان
  قابل پیش بینی و اجرا است که پرداخت هاي مصرف کننده پول الکترونیکی تنها توسط فروشنده مورد نظر، امکان ثبت سابقه
  معاملاتی را داشته باشد و این سابقه از قابلیت انتقال برخوردار است. در برخی از طرح ها جزئیات معاملات مصرف کننده و
  فروشنده در بانک اطلاعات مرکزي ثبت میشود و امکان نظارت را فراهم میکند. در برخی معاملات مستقیم مصرف کنندگان
  پول الکترونیک، تراکنش وجه بر روي دستگاه مصرف کننده ثبت و در صورت اتصالِ دستگاه او به برنامه متصدي، امکان نظارت مرکزي ایجاد می شود.

  ویژگی سهولت در خرید و فروش هاي الکترونیکی سبب رونق تجارت الکترونیکی و سرمایه گذاري هاي الکترونیکی به شکلی آسان، سریع و راحت شده است تا جایی که کسب و کار شرکت ها و بنگاه هاي اقتصادي با استفاده از این روش ها رونق گرفته و حتی در سطح کلان باعث رونق اقتصادي کشورها و تجارت جهانی شده است .

  مزایاي ارز دیجیتال

  ارزهاي دیجیتال غیر متمرکز هستند؛ یعنی این ارزها توسط دولت ها یا بانک هاي مرکزي حمایت یا پشتیبانی نمی شوند در
  مقایسه با افتتاح حساب هاي بانکی نزد بانک ها، افتتاح حساب و یا ایجاد اکانت براي پول هاي دیجیتال بسیار آسان است.
  ماهیت بی نام بودن اکانت هاي پول دیجیتال تفاوت بسیار معناداري با حساب هاي بانکی دارد. شفافیت معاملات در انتقال
  ارزهاي مجازي، خصوصیت منحصر به فردي به این نوع عملیات مالی داده است که آن را از ارزهاي کاغذي متفاوت می کند .
  در این نوع تبادل وجه مجازي، هر اکانت به معاملات خود ناظر است و بر کل عرضه تبادلات مجازي نیز می تواند ناظر
  باشد.اعضا در شبکه معاملات الکترونیکی در فضاي مجازي، برگشت ناپذیر و بی نام هستند واین خصوصیات نیز از ویژگی هایی است که نوع معاملات با ارز هاي فیزیکی را متفاوت می سازد. هر چند به علت نوپا بودن این ارزها، بسیاري از افراد در مورد آنها اطلاعاتی ندارند، با این حال پذیرش این ارزها در جهان رو به افزایش بوده و محدود به یک کشور نیست.

  معایب ارز دیجیتال

  با توجه به مزیت هاي گسترده ارز دیجیتال و اثرات آن در سهولت و توسعه تجارت، استفاده از این ارز معایبی را نیز از منظر
  امنیت اقتصادي به همراه دارد:

  – عدم امکان ردیابی ارز الکترونیک: برخلاف معاملات با کارت هاي اعتباري، در پول هاي بی نام و نشان، هویت دارنده
  کاملا مخفی است و در صورت سرقت شدن یا موارد قانونی مشابه، شناسایی هویت صاحب ارز غیر ممکن است.

  – جعل ارز الکترونیکی: ارز دیجیتال شامل چند دسته بیت رایانه اي است؛ به همین دلیل کپی کردن و جعل آن امري
  ساده هست . با وجودي که در هر دو نوع سیستم ارز الکترونیکی، بانک قادر است گردش ارز الکترونیکی را در اقتصاد پیگیري
  نماید و خدمات یا کالا را که هر شخص میخرد، محل، زمان و مبلغ خرید را مشخص کند، اما در حالت کلی، به خاطر خالی
  بودن ارز در سیستم ناپیوسته ، هویت خرج کننده اصلی ارز نامشخص است و به دنبال آن، مسیري که پول در بازار پیموده
  است، مشخص نیست.

  – ایجاد اختلال در عرضه ي ارز دیجیتال: در تجارت با ارز الکترونیکی، مرزهاي ملی از بین خواهد رفت و بانک هاي خصوصی هم قادرند ارز الکترونیکی عرضه کنند . لذا بانک هاي مرکزي قدرت خود را در کنترل عرضه ارز تا حدودي از دست می دهند و این عامل، موجب اختلال در عرضه ارز دیجیتال خواهد شد . از طرف دیگر، با گسترش روزافزون تجارت از طریق اینترنت، ارز الکترونیکی از طریق این شبکه ایجاد میشود که نسبت به کل ارز الکترونیکی از ارز سپرده شده نزد بانک ها بیشتر اینترنت، ارز الکترونیکی از طریق این شبکه ایجاد میشود که نسبت به کل ارز الکترونیکی از ارز سپرده شده نزد بانک ها بیشتر خواهد بود. این توسعه روزافزون که نمایانگر فعالیت اقتصادي در اینترنت است، در نهایت بر عرضه ارز در جهان واقعی تأثیر خواهد گذاشت .در جهان واقعی، رشد فعالیت اقتصادي موجب جذب سرمایه خارجی از سایر کشورها می شود و این عامل، به علت وجود مرزهاي ملی، کشوري و خطر نوسان ارز، ورود این سرمایه را محدود می کند؛ اما این محدودیت ها در دنیاي رایانه و اینترنت وجود ندارد و بدین نحو تأثیرات و واکنش هاي رویارویی مالی بین اقتصاد ملی و فعالیت هاي اقتصادي مجازي در اینترنت و رایانه حذف و سرعت بیشتري خواهد داشت؛ که نهایتا باعث آشفتگی در عرضه ارز می گردد .

  – ایجاد بحران هاي مالی از طریق معاملات الکترونیکی: امکان انتشار ارز دیجیتالی توسط بانک هاي خصوصی موجب
  خواهد شد که در عرصه توسعه طبیعی، بخش مالی و رقابت بین بانکی، امکان وام دادن ارز الکترونیکی به میزان بیشتر از اعتبار
  خود، وجود داشته باشد . این امر ممکن است سبب شود که این مؤسسات قادر به بازپرداخت دیون خود در آینده نباشند و به
  ورطه ورشکستگی کشیده شوند و از این طریق بحران مالی ایجاد کنند.با توجه به قابلیت پول الکترونیکی براي جایگزینی به جاي اسکناس و مسکوك، این امکان وجود دارد که پول الکترونیکی به تدریج جایگزین پول فیزیکیِ بانک مرکزي شود و بدین ترتیب موقعیت انحصاري بانک مرکزي در زمینه هاي سیاست گذاري پولی، نظارت بانکی، نظارت بر نظام پرداخت ها، ثبات نظام مالی و به ویژه استقلال آن با خطر مواجه شود.

  تاثیر ارز دیجیتال بر تجارت بین الملل

  با توجه به اینکه ارز دیجیتال و معاملات الکترونیکی بدون مرز و رو به گسترش وابسته به رمزارزها، جاي خود را در دنیاي
  اقتصاد جهانی و تجارت بین الملل باز کرده است، بهترین عرصه براي کشورهاي در حال توسعه و محروم از فناوري ها و
  تکنولوژي هاي روز جهان فراهم شده است تا بتوانند خلاء اقتصادي خود را که بعضاً ناشی از محدودیت هاي سیاسی است پر
  کنند. از اینرو استفاده از رمزارزها براي کشور آثار و منافع خوبی بدنبال دارد و میتواند موجب ارزآوري و درآمدزایی شده و
  بسیاري از فعل و انفعالات مالی در فضاي بینالمللی را از این طریق انجام داد. هزینه، سرعت و تعداد تراکنش ها را نیز بطور
  قابل ملاحظه اي می توان در این بستر افزایش داد. استفاده از رمزارزها میتواند به درآمدزایی کشور و برطرف کردن مشکلات
  مبادلات بینالمللی منجر شود زیرا آن کنترلی که روي ارز انجام شده و مشکلاتی که براي فعالین اقتصادي بوجود میآورد، در
  مورد رمزارزها وجود ندارد. ارز دیجیتال محدود به جغرافیاي خاصی نیست و باعث شکستن مرزهاي تحریم نیز میگردد. براي
  مثال بیت کوین در همه جاي جهان بیت کوین است، مهم نیست که کجا هستید؛ وقتی شما در کشور دیگري باشید ارزش
  بیت کوین در هر کشوري مانند هم است ؛ اگر برق، موبایل و یا کامپیوتر متصل به اینترنت دارید، ارز دیجیتال آماده ارائه
  سرویس به شماست. با اینکه تکنولوژي ارزهاي دیجیتال باعث حذف بسیاري از مشاغل میگردد، اما کسب و کارهاي جدیدي را
  نیز ایجاد می نماید که با ارزهاي دیجیتال خدمات خود را ارائه می دهند. ذکر این نکته ضروري است وقتی پول افراد جامعه
  تحت نظارت متمرکز یک سازمان مرکزي خاص نباشد، پس مردم اختیار بیشتري را نسبت به پول خود خواهند داشت و می
  توانند آنگونه که می خواهند زندگی کنند و یا در جاهایی که مدنظر دارند سرمایه گذاري نموده و از هر جایی از جهان که بخواهند خرید نمایند. از طرفی رمزارزها در مقابل تورم مقاوم هستند زیرا ارزهاي دیجیتال بر خلاف ارز سنتی طوري طراحی شده اند که تنها تعداد مشخصی استخراج خواهند شد . یعنی پس از رسیدن به تعداد مشخص، تعداد آن ها افزایش نخواهدیافت و بنابراین تورم نمی تواند ارزش ارزهاي دیجیتال را دستخوش تغییر نماید و از ارزش آن ها بکاهد، به عبارتی ارزش دارایی غیرفیزیکی افراد دستخوش تغییرات سیاسی، اجتماعی و … نخواهد شد و طبعا از ثبات اقتصادي بیشتري برخوردار خواهند بود. میزان استفاده و قیمت ارزهاي دیجیتال مبتنی بر بلاك چین روز به روز در حال افزایش و گسترش است، بر این اساس می توان از توسعهي این صنعت براي توسعه اقتصاد کشور استفاده کرد. دو عبارت تجارت و اقتصاد به گونه اي بر روي یکدیگر تاثیر دارند که گاهاً این دو مفهوم را با هم و به یک معنی به کار می برند در حالی که دو مفهوم جدا ولی با تاثیر زیاد بر روي یکدیگر هستند. به دلیل تاثیري که این دو مفهوم بر روي زندگی انسان ها دارند باید تلاش هر چه بیشتري در جهت رفع موانع، مشکلات و خلاء هاي موجود بر سر راه آنها کرد.

   

  ممنون که تا اخر این مطلب با ما بوده اید برای مشاهده دوره ها به سایت آکادمی تبریز فایبننس مراجعه  کنید.

  همچنین صرافی تبریز فایننس معتبر ترین صرافی ارز های دیجیتال می باشد که میتوانید با مراجعه به این لینک از بروز ترین قیمت ها مطلع شوید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  adminn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.