تبریز فایننس

آربیتاژ (Arbitrage) چیست ؟

آربیتاژ (Arbitrage)

آربیتراژ به نوعی استراتژی معامله در بازارهای مالی مانند طلا و فارکس و ارز دیجیتال گفته می شود. اما بیاید بیشتر در مورد مفهوم و انواع  اربیتراژ در ارز دیجیتال و بیت کوین صحبت کنیم.

 

در میان طبف گسترده ای از روش‌های مختلف برای خرید و فروش ارز دیجیتال  و ترید در دنیای کریپتو کارنسی مثل اتریوم و بیت کوین وانواع و اقسام رمز ارزها که عمدتا بر مبنای تحلیل فاندمنتال و تحلیل تکنیکال می باشد ، روشی نیز به نام روش آربیتراژ وجود دارد که این روش ساز و کار و استراتژی‌های متفاوتی نسبت به روش های دیگر دارد.

 

در این مقاله به آربیتراژ چیست می پردازیم که یکی از کم ریسک‌ترین انواع معامله به حساب می آید و در ادامه با روش‌های متنوع این استراتژی یعنی همان آربیتاژ برای استفاده در بازار رمز ارز ها آشنا خواهید شد. در انتها این مقاله همچنین به خطرات احتمالی موجود در استراتژی آربیتاژ (Arbitrage) خواهیم پرداخت.اگر شما نیز مشتاق هستید این نوع استراتژی را فرا گیرید تا اخر این مقاله با تبریز فایننس همراه باشید.

 

مقدمه

همان گونه که در ابتدا نیز اعلام کردیم ، معامله گری یا ترید آربیتاژ (Arbitrage)یک استراتژی ترید نسبتاً کم خطر می باشد که این نوع استراتژی از اختلاف قیمت میان بازارها بهره می‌برد. بنابراین ، منظور از این نوع معامله ، ترید و خرید و فروش دارایی مشابه (نظیر بیت کوین) در صرافی‌های مختلف می باشد.

 

از آنجایی که قیمت ارز دیجیتال بیت کوین باید از لحاظ تئوری در در صرافی‌ها برابر باشد ، هرگونه اختلاف قیمت بین این صرافی ها فرصت آربیتراژ به حساب می آید. آربیتراژ که یکی از استراتژی بسیار معروف در دنیای معامله گری می باشد، اما جالب است که بدانید این استراتژی بیشتر ابزاری برای هولدینگ ها یا موسسات مالی بزرگ به شمار می‌آید. با بوجود امدن ارزهای رمزپایه و دموکراتیزه شدن بازارهای مالی ، این امکان بوجود آمده است که شرایطی برای سوداگران ارزهای دیجیتال نیز فراهم شود ، تا از این فرصت‌ها بتوانند نهایت استفاده را ببرند.

 

برای اینکه بتوانید ترید سود آور خود را تضمین کنید ، دست به چه اقدامی می زنید؟ هرکسی که چنین فرصتی را داشته باشد که بتواند با هر ترید به سرعت کسب سود کند، تا زمانی که دیگر نتواند از آن استفاده کند ، شروع به بهره برداری از آن می‌کند. ولی باید توجه کرد که چیزی به عنوان سود تضمینی در دنیای معامله و ترید وجود نداشته و ندارد ، معاملات براساس روش آربیتراژ ، نزدیک‌ ترین نوع آن به سود تضمینی می باشد.

 

آربیتاژ (Arbitrage)

 

معاملگران و تریدرها برای بدست آوردن فرصت ورود به این نوع معاملات ، با رقابت سختی روبرو هستند. دقیقاً با توجه به همین موضوع ، سود در معاملات آربیتاژ (Arbitrage) بسیار ناچیز می باشد و رابطه مستقیمی با سرعت و حجم هر معامله دارد. بنابراین ، بیشتر معاملات آربیتراژ از طریق الگوریتم‌های پیشرفته و توسعه‌ یافته توسط شرکت‌هایHigh-Frequency Trading) HFT) یا همان ترید فرکانس بالا انجام می‌گیرد.

 

معامله گری بر اساس آربیتاژ (Arbitrage) چیست ؟

 

اگر بخواهیم این استراتژی را دوباره و برای درک بهتر توضیح دهیم ؛ آربیتاژ بطور ساده یعنی این که در یک صرافی یک نوع رمز ارز را خریده و در همان موقع با انتقال ان رمز ارز به یک صرافی دیگر ، آن رمز ارز را با قیمت بیشتری فروخته و کسب سود کنیم.

 

 

البته همانگونه که در ابتدا نیز متذکر شدیم ؛ این روش انواع مختلف و هم چنین ریسک های بخصوص خود را دارد برای درک بیشتر این مسئله باید بگوییم که خوب اول این که ما می توانیم با در نظر گرفتن قیمت چند رمز ارز در دو یا چند صرافی ، هر وقت که دیدیم اختلاف قیمت رمز ارز در دو صرافی که از قبل تو هر دو صرافی حساب داریم ، زیادتر شده است . اقدام به خریداری آن رمز ارز از یک صرافی کرده و سپس آن رمز ارز را به صرافی دیگر انتقال داده و آن را در همان صرافی بفروشیم.

 

روش های مختلف استفاده از استراتژی آربیتاژ (Arbitrage)

 

در روش اول باید کارمزد شبکه را حساب کنیم که در نهایت سود ما باید بیشتر از کارمزد باشد ، تا سود کنیم . علاوه بر این موضوع نکته مهم دیگر این است که انتقال رمز ارز ها در شبکه های مختلف ، امکان دارد دوره های زمانی مختلفی داشته باشد . این امر می تواند منجر به این موضوع شود که تا زمانیکه آن رمز ارز مورد نظر به حساب شما اضافه شود، امکان دارد در طول این مدت زمان کوتاه قیمت رمز ارز کمتر شود که در نهایت منجر به ضرر خواهد شد .

 

پس هم باید کارمزد انتقال و هم مدت زمانی که این انتقال طول خواهد کشید را در نظر داشته باشید . استفاده از این نوع آربیتاژ را به هیچ عنوان در صرافی های ایرانی پیشنهاد نمی کنیم . چون اولاً صرافی های ایرانی احتمال این که به مشکل فنی برخورد بکنند و شما نتوانید رمز ارز مورد نظرتان را بخرید و یا بفروشید . خیلی بیشتر است .

 

از طرفی هم حجم معاملات صرافی های ارز دیجیتال خیلی پایین می باشد که ممکن است در قیمتی که انتظار دارید ، فرایند خرید و فروش انجام نگیرد . علاوه براین موضوع اگر شما می خواهید اگر می خواهید استراتژی آربیتاژ را با ریال انجام دهید یعنی وقتی رمز ارز را می فروشید ، ریال برداشت کنید ، معمولا صرافی های ایرانی ریال را با تاخیر 24 ساعته واریز میکنند که این امر در نهایت باعث خواهد شد شما از موقعیت های دیگر برای آربیتاژ جا بمانید.

 

آربیتاژ (Arbitrage)

 

در روش دیگر برای استفاده از استراتژی آربیتاژ (Arbitrage) ، شما آربیتاژ را از طریق 3 رمز ارز انجام می دهید به این صورت که به عنوان مثال شما تتر دارید و آن تتر ها را به اتریوم تبدیل می کنید و بعد از آن که نمودار قیمت اتریوم به بیت کوین پایین تر از نمودار قیمت بیت کوین به تتر شد ، رمز ارز اتریوم ها را تبدیل به بیت کوین می کنید . ودر نهایت رمز ارز بیت کوین را تبدیل به تتر می کنید.

 

این امر باعث می شود ، مقدار تتر های شما افزایش پیدا کند و در نهایت منجر به سود خواهد شد . البته باید خاطر نشان شد که این روش برای بکار گیری آربیتاژ (Arbitrage) ، کمی پیچیده تر می باشد و مستلزم دقت و سرعت عمل بیشتری است.

 

ریسک های استراتژی آربیتاژ (Arbitrage)

با این وجود که ترید از طریق روش آربیتاژ (Arbitrage) ، به عنوان استراتژی کم خطر شمرده می شود ، اما این به ان معنا نیست  که ریسک آربیتاژ (Arbitrage) صفر می باشد زیرا بدون وجود ریسک ، سودی هم نخواهیم داشت که آربیتاژ (Arbitrage) نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد.

 

 

بزرگترین ریسک در اجرای استراتژی آربیتاژ (Arbitrage)، خطر اجرای آن می باشد. این اتفاق زمانی رخ خواهد داد که اختلاف بین قیمت‌ رمز ارز ها تا قبل از اینکه ترید کاملا انجام گیرد ، از بین رفته و در نتیجه ناپدید شود که در نهایت بازدهی منفی و یا صفر می شود.  به دلیل عرضه زیاد یک دارایی ، این امر باعث ایجاد هزینه‌های غیرمعمول و زیاد معامله از جمله کارمزدهای بالا ، افزایش ناگهانی نوسانات و درنهایت باعث اجرای کند آربیتراژ خواهد شد.

 

 

یکی از خطرات احتمالی در انجام معامله های آربیتاژ ، خطر نقدینگی می باشد. این خطر احتمالی زمانی رخ می دهد که میزان کافی لیکوئیدیتی ، به جهت ورود و خروج شما به بازارهایی که در آنها به ترید می‌پردازید جهت تکمیل آربیتاژ شما ، موجود نباشد. در بازارهای دارای لوریج یا همان Leverage نیز، در حالتیکه قیمت بر عکس پوزیشن شما حرکت نماید، امکان از دست رفتن تمام دارایی و یا همان کال مارجین شدن (Call Margin)  در آن پوزیشن، وجود خواهد داشت. که شما با داشتن یک استراتژی مناسب جهت مدیریت ریسک ، می توانید از این خطرات احتمالی جلوگیری کنید.

 

آربیتاژ (Arbitrage)

 

سخن پایانی

 

در این مقاله به طور مفصل درباره این که استراتژی آربیتاژ (Arbitrage) چیست ؟ و انواع روشهای استفاده از این استراتژی و همچنین ریسک های احتمالی در اجرای این استراتژی بحث کردیم ، در پایان باید پیشنهاد کنیم که اشخاصی که آشنایی کافی با بازار کریپتو کارنسی را ندارند باید هولد کردن رمز ارز ها را به جای استفاده از استراتژی آربیتاژ (Arbitrage) ، انتخاب کنند و افرادی هم که آشنایی کامل با تحلیل تکنیکال و فاندامنتال دارند ، حتماً می دانند که سودی که در روش نوسان گیری کسب می کنیم قابل مقایسه با سود حاصله از استراتژی آربیتاژ (Arbitrage)، نمی باشد.

 

آکادمی تبریز فایننس یکی از بهترین مجموعه ها در غرب کشور است که سعی دارد بستری مناسب برای علاقه مندان در حوزه ی ارز دیجیتال با برگزاری دوره هایی مثل دوره ارز دیجیتال و دوره پرایس اکشن نوین و دوره های دیگر ایجاد کند.

 

شما می توانید با شرکت در این دوره ها سرمایه گذاری بی نظیری در کارنامه مالی خود ثبت کنید و به یک تریدر حرفه ای تبدیل شوید.

 

adminn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *