تبریز فایننس

موارد استفاده از فناوری بلاک چین

موارد استفاده از فناوری بلاک چین

فناوری بلاک چین با استفاده در ارزهای رمزنگاری شده معروف شده است ولی می توان از بلاک چین در برنامه های دیگر نیز استفاده کرد که در این مقاله به توضیح برخی از این برنامه ها خواهیم پرداخت ، پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید .

 

موارد استفاده از فناوری بلاک چین و استفاده از آن در انتخابات

 

در این صورت وقتی فردی رأی بدهد تمام اطلاعات رأی داده شده برای تمام نودها ارسال می شود و نودها می توانند آنها را شمارش مجدد کنند و این امر از تقلب احتمالی جلوگیری می کند. در این حالت وقتی رأی جدید وارد شود این رأی برای تمام نودها جهت شمارش فرستاده می شود. در این حالت تمام نودها به صورت زنده از تمام رأیها خبر دارند.

 

این نودها بهتر است که دستگاههای اخذ رأی باشند و رأی گیری بر روی نودهای نامعلوم خطر عدم اعتبار سنجی را دارد. از طرفی اگر نودها نامعلوم باشد از حمله ۵۱ درصد می توان برای رأی دادن بیش از یک بار استفاده کرد .

 

در شرق ویرجینیای آمریکا یک پروژه آزمایشی انتخابات انجام شد که در آن رأی گیری بر اساس سیستم بلاک چین برای سربازانی که خارج از کشور هستند انجام شد. در این روش ابتدا باید فرمی را مبتنی بر این که قصد دارند در انتخابات شرکت کنند ارسال می کردند.

 

در مرحله بعد پس از این که اطلاعات آنها تأیید شد برنامه ای را در گوشی همراه نصب می گردند که برای هر فرد یک کد خاص وجود داشت و هر کس با کد منحصر به فرد خودرأی می داد. بعد از نصب این برنامه رأی خود را ارسال می کردند.

 

در این سیستم علاوه بر اینکه نرم افزار تلفن همراه برای رأی دادن استفاده می شد، این برنامه تلفن همراه را به یک نود برای بلاک چین تبدیل می کرد که این نودها منجر به تراکنش رأيها و تأیید بر عدم تغییر آن می شدند. این پروژه آزمایشی موفقیت آمیز بود و در تاریخ ۲۳ مارس ۲۰۱۸ تا ۸ می ۲۰۱۸ مورد استفاده قرار گرفت .

 

موارد استفاده از فناوری بلاک چین

 

موارد استفاده از فناوری بلاک چین و استفاده بلاک چین در بهداشت و درمان

 

در بهداشت و درمان از بلاک چین برای ذخیره داده های بیماران و بررسی صحت داده های آنها استفاده می شود. در این حالت نودها می توانند دستگاه هایی باشند که اطلاعات بیمار را نگهداری می کنند و داده هایی که دکتر در مورد بیمار ذخیره می کند می تواند مربوط به اطلاعات درمانی آنها باشد. بر اساس سیستم بلاک چین این اطلاعات بین نودها که می تواند شامل انواع دستگاه های پزشکی باشد، به اشتراک گذاشته شود.

 

از آنجایی که این اطلاعات بین نودها پخش است حفاظت از اطلاعات شخصی و محرمانه سازی آنها قدری مشکل است زیرا همه نودها به تمامی اطلاعات دسترسی دارند. البته این موضوع باعث می شود که تغییرات غیر مجاز به سختی انجام شود چون تمام نودها از تمام تغییرات آگاه هستند.
برای بررسی دقیق تر سیستم سلامت ابتدا به روند کنونی سیستم سلامت می پردازیم و سپس نشان می دهیم که این روند در سیستم بلاک چین چگونه تغییر می کند.

 

در حال حاضر بسیاری از کشورهای پیشرفته سیستم جامع سلامت دارند که در آن اطلاعات مربوط به سلامت بیمار نظیر وضعیت بیمه، سابقه بیماری، سابقه مصرف دارو و اطلاعات مربوط به بیمار (نظير گروه خونی، سوابق عوارض دارویی، حساسیت و …) و غیره نمایش داده می شود. این اطلاعات در مراکز داده دولتي و تحت نظر دولت قرار دارد و زمانی که نیاز به دسترسی به اطلاعات باشد، با روش های تأیید اعتبار دسترسی به اطلاعات مربوطه امکان پذیر می شود.

 

در این روش بیمارستان تقریبا هیچ داده ای را ذخیره نمی کند و فقط ممكن است با مجوز دولت به برخی از اطلاعات خاص دسترسی داشته و آنها را نگهداری کند و یا اینکه فقط از نوعی کش داده برای دسترسی سریع به اطلاعات استفاده کند، منتها ذخیره اصلی داده ها در مراکز دولتی اتفاق می افتد و بیمارستان ها و داروخانه ها و دیگر مراکز درمانی با سازو کار تعریف شده و قانونی می توانند به داده ها دسترسی پیدا کرده و از این طریق دولت می تواند کنترل کامل بر داده ها داشته باشد.

 

اما با استفاده از فناوری بلاک چین می توان سیستم سلامت را به گونه دیگر مدیریت کرد در این حالت که هر بیمارستانی مرکز داده ای ایجاد کند تا اطلاعات تمام بیماران را در آن نگهداری کند. این مراکز برای بیماران تمام کشور است. تمام اطلاعات در تمام مراکز درمانی که عضوی از نود بلاک چین است قرار دارد، می توان کاری کرد که این اطلاعات رمزنگاری شده باشد و خود بیمارستان نتواند این اطلاعات را مشاهده کند و فقط وقتی نیاز به دسترسی به اطلاعات دارد از طریق برنامه ای که در بلاک چین اجرا می شود، به اطلاعات مربوطه دست پیدا کند.

 

 

بلاک چین تمام اطلاعات بیماران را در پلاک ها ذخیره می کند و اطلاعات مربوط به هر کاربر را جداگانه هش می کند. در ہلاکها هش و سابقه هر فردی ذخیره شده است. سیستم دیگری هم نیاز است که می تواند در دست دولت باشد و این سیستم مرکزی، اطلاعات و هش هر فرد و روش اعتبار پذیری آن را در بر دارد و از این
طریق اطلاعات بلاک را قابل خواندن و دسترسی می کند.

 

به این صورت عمده اطلاعات در بین مراکز پخش است و دولت فقط به عنوان ابزاری جهت سنجش اعتبار و دسترسي، ابزاری را فراهم کرده که به صورت برنامه ای در اختیار مراکز درمانی قرار می گیرد.

 

اگر فردی اطلاعاتی را در بیمارستان اضافه کند، مثلا بعد از ملاقات پزشک، روند درمان | جدیدی برای فرد در سیستم ثبت می شود که این خود نیاز به اعتبار سنجی سیستم دارد، این اطلاعات در بلاک جدید ثبت می شود و تمام مراکز درمانی دیگر نیز با این اطلاعات به روز می شوند و این اطلاعات به صورت هش و رمزنگاری شده در همه بیمارستان ها و مراکز درمانی که تودها هستند قرار می گیرد.

 

نکته قابل توجه اینجاست که در سیستم سلامت علاوه بر بلاک چین که در دست مراکز درمانی است، یک سیستم وجود دارد که وظیفه اعتبار سنجی، ثبت اطلاعات، پردازش و ایجاد دسترسی را دارد که می تواند توسط دولت مدیریت می شود.

 

این یک امر طبیعی در بلاک چین است، همان طور که در سیستم رمز ارزها نیز بلاک چین فقط وظیفه ثبت اطلاعات را دارد و کیف پول دیجیتال یک برنامه است که وظیفه مدیریت دسترسی و ثبت داده و انتقال پول را دارد.

 

 

آکادمی تبریز فایننس یکی از برترین و بهترین آموزشگاه بازار های مالی در سطح شمال غرب و تبریز است.تبریز فایننس برگزار کننده دوره ارز دیجیتال دوره فارکس دوره بورس اوراق بهادار و پرایس اکشن است.اگر می خواهید درباره تبریز فایننس بیشتر بدانید می توانید از مقالات و جزئیات دوره ها ، اخبار های وب سایت مارا دنبال کنید.

adminn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *